08. Μουσικὰ Γενεθλίου τῆς Ὑπεραγίας Θεοτόκου

Thomas26

Βλάχος Θωμάς
Δοξαστικό προς το "Θεαρχίω νεύματι" ποιήμα Γερασίμου μοναχού Μικραγιαννανίτου. Παρακαλώ διορθώστε τα τυχόν λάθη. Ευχαριστώ.
 

Attachments

  • ΕΝ ΤΗ Η΄ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ.pdf
    82.3 KB · Views: 1,315
Last edited:

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Το ΗΟΠ.
Συμπληρωματικοί ύμνοι του Όρθρου.
Ο Όρθρος της εορτής επισυνάπτεται.
Οι Καταβασίες στην σχετική ενότητα.

Σημ. Αν και το ΗΟΠ και το ΤΜΕ δεν προβλέπουν την ψαλμώδηση του μεσωδίου καθίσματος «Ἡ Παρθένος Μαριάμ...», το κατέγραψα διότι προβλέπεται αν η απόδοση της εορτής τύχει ημέρα Κυριακή (Στο ΤΜΕ άπαξ, ενώ στο σύστημα τυπικού του π. Κων.νου Παπαγιάννη δις).
 

Attachments

  • 08. Το Γενέσιον της Θεοτόκου.pdf
    719.8 KB · Views: 2,246
  • 08-09 Το γενέσιον της Θεοτόκου.mel
    82.4 KB · Views: 408

γιαλτερ

Νέο μέλος
Χρηστο απο που εκανες την καταγραφη της ακολουθιας απο ποιο μουσικο βιβλιο
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Χρηστο απο που εκανες την καταγραφη της ακολουθιας απο ποιο μουσικο βιβλιο
Οι πηγές είναι διάφορες, όχι μόνο για τη συγκεκριμένη αλλά γενικά, όταν έφτιαχνα κάτι τέτοιο κατέβαζα όποια έντυπη ή ψηφιακή πηγή έχω στην κατοχή μου. Πέτρος Λαμπαδάριος, Ιωάννης και Μανουήλ, Κηλτζανίδης κ.α. χρονικά μέχρι τον Πρίγγο. Από κει και μετά συνειδητά δεν επιλέγω κάτι, όχι λόγω σνομπ, έχω δοκιμάσει στο αναλόγιο σχεδόν τα πάντα και είδα ποια μου πάνε και ποια όχι, ποια όπως λένε κάποιοι "μυρίζουν λιβάνι" και ποια αναδύουν άλλα αρώματα, πλούσια και όμορφα μεν, άσχετα με το λιβάνι και τον χώρο που αυτό χρησιμοποιείται δε, πάντα κατά την δική μου άποψη.
 

pano

Μέλος
Καλησπέρα...

Υπάρχουν σε μουσικά τα τροπάρια της Λιτής της εορτής...????(εκτός απο αυτά που έχει ο Καραμάνης)
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Καλησπέρα...

Υπάρχουν σε μουσικά τα τροπάρια της Λιτής της εορτής...????(εκτός απο αυτά που έχει ο Καραμάνης)
Από το δοξαστάριον του Π. Κηλτζανίδου και αυτό του Σ. Γεωργακόπουλου.
 

Attachments

  • Κηλτζανίδης.pdf
    760 KB · Views: 629
  • Σπύρου Γεωργακόπουλου.pdf
    1.3 MB · Views: 559
Last edited by a moderator:

mkallias

Νέο μέλος
Καλημέρα σας μήπως έχει κανείς την ακολουθία του εσπερινού της 8ης σεπτεμβρίου? Ας την ανεβάσει κάποιος αν δεν είναι κόπος, σας ευχαριστώ !!!! :D
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Επισυνάπτω τα μουσικά κείμενα του Εσπερινού και του Όρθρου της 08-09-2014 για Τάμπλετ, τα οποία και έκανα για τις προσωπικές μου ανάγκες κατά τα γνωστά.
Επίσης Επισυνάπτω το αρχείο και σε αναβαθμισμένο Μελωδό, για τους έχοντας την 8η αναβάθμιση του Χρυσού Μελωδού 2013.
Σημειώνεται πως έχουν προστεθεί και οι γνωστοί ηλεκτρονικοί Σελιδοδείκτες.
Χρόνια Πολλά και Ευλογημένα.
Διαδικτυακή Βιβλιοθήκη Μελωδού
Σας ευχαριστώ πολύ για την αγάπη σας και την ανοχή σας, που είναι αμοιβαία βεβαίως βεβαίως.
 

Attachments

  • 08-09-2014 Εσπερινός.pdf
    3.1 MB · Views: 760
  • 08-09-2014 Όρθρος.pdf
    6.5 MB · Views: 927
  • 08-09-2014 Εσπερινός.mel
    133.3 KB · Views: 63
  • 08-09-2014 Όρθρος & τα της εορτής.mel
    208 KB · Views: 60

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Μήπως υπάρχουν τα δοξαστικά Εσπερινού κ Όρθρου του Γενεθλίου της Θεοτόκου από τον Θρ.Στανίτσα??Ευχαριστώ
Δύο ἠχογραφήσεις ὄρθρου ἔχουμε στό Ψ, τοῦ 1968 καί τοῦ 1974 (μέ τόν Νικολάκη). Δύο διαφορετικά δοξαστικά ψάλλει. Οἱ εἰδήμονες ἄς ποῦν τυχόν προέλευση.
Στήν ἱστοσελίδα τοῦ Συλλόγου Μουσικοφίλων Κωνσταντινουπόλεως ὑπάρχει τοῦ Ἐλευθερίου Γεωργιάδου [link & pdf] πού πλησιάζει ἡ ἠχογράφηση τοῦ 1974 (χωρίς νά σημαίνει τίποτε αὐτό).


 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Μήπως υπάρχουν τα δοξαστικά Εσπερινού κ Όρθρου του Γενεθλίου της Θεοτόκου από τον Θρ.Στανίτσα??Ευχαριστώ

Δύο ἠχογραφήσεις ὄρθρου ἔχουμε στό Ψ, τοῦ 1968 καί τοῦ 1974 (μέ τόν Νικολάκη). Δύο διαφορετικά δοξαστικά ψάλλει. Οἱ εἰδήμονες ἄς ποῦν τυχόν προέλευση.
Στήν ἱστοσελίδα τοῦ Συλλόγου Μουσικοφίλων Κωνσταντινουπόλεως ὑπάρχει τοῦ Ἐλευθερίου Γεωργιάδου [link & pdf] πού πλησιάζει ἡ ἠχογράφηση τοῦ 1974 (χωρίς νά σημαίνει τίποτε αὐτό).
Για την ακρίβεια, το 1974 το ψάλλει μέσα από την Πατριαρχική Φόρμιγγα του Πρίγγου. Το έφτιαξα βιντεάκι και ξεκίνησα να το ανεβάζω στο youtube, οπότε σε λίγο θα αποδειχτεί και οπτικοακουστικώς!

Αυτό σημαίνει, για εμένα τουλάχιστον, ότι μέχρι το 1974 δεν είχε μελοποιήσει Δοξαστικό, οπότε το 1968 το είπε μάλλον από μνήμης...
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
[Σημείωμα συντονιστή] Μια υποσυζήτηση με θέμα [Ερώτηση] Ειρμοί και τροπάρια κανόνων πλ. δ΄ που καταλήγουν στον Βου αντί στον Νη μεταφέρθηκε (με ανακατευθύνσεις σε διάφορες σχετικές υποενότητες) εδώ.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Επισυνάπτω τα μουσικά κείμενα του Εσπερινού και του Όρθρου της
08-09-2016 για Τάμπλετ,
τα οποία και έκανα για τις προσωπικές μου ανάγκες κατά τα γνωστά.
Επίσης Επισυνάπτω το αρχείο και σε αναβαθμισμένο Μελωδό, για τους έχοντας την 8η αναβάθμιση του Χρυσού Μελωδού 2013.
Χρόνια Πολλά και Ευλογημένα.
 

Attachments

  • 08-09-2016 Εσπερινός.pdf
    3.1 MB · Views: 386
  • 08-09-2016 Όρθρος.pdf
    5.7 MB · Views: 561
  • 08-09-2016 Εσπερινός.mel
    149.2 KB · Views: 30
  • 08-09-2016 Όρθρος & τα της εορτής.mel
    215.4 KB · Views: 35
Top