08. Ἀκολουθία Ἁγίου Μεγαλομάρτυρος Προκοπίου

paniil

Νέο μέλος
Ψάχνοντας αγαπητοί φίλοι και αδελφοί και τον Ιούλιο είδα ότι λείπει η ακολουθία του Αγίου Προκοπίου και έτσι αποφάσισα να την ανεβάσω για να μην υπάρχουν κενά πρώτα από όλα αλλά και γιατί σε κάποιον μπορεί να φανεί χρήσιμη. Η δακτυλογράφιση και το ανέβασμα στο ιντερνετ είναι του φίλου μας Ηλία Βουτσινά στον οποίο τα παραχωρεί με μεγάλη χαρά ο αγαπητός Νεκτάριος Μαμαλούγκος. Στον γράφοντα ανήκει μόνο το στήσιμο. Για καλό και κακό ανεβάζω και την γραμματοσειρά ώστε να μην την ψάχνετε.
Ας έχουμε και ευχή του Αγίου και να μας βοηθάει να προκόβουμε στην ζωή μας (πνευματικά και επαγγελματικά)
Παπά Νικόλας από Κρήτη

*Υ.Γ. το στήσιμο έχει τα εξής χαρακτηριστικά. Πρώτον έχει μια γραμματοσειρά. Δεύτερον είναι οσο το δυνατόν λιγότερες σελίδες για να κάνουμε οικονομία στην εκτύπωση σε μελάνια αλλά και χαρτιά. Και για όσους δεν νιάζονται για την οικονομία. Ξοδεύοντας λιγότερο χαρτί κόβουμε πιο λίγα δέντρα...
 

Attachments

  • ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ ΑΓΙΟΥ ΠΡΟΚΟΠΙΟΥ.doc
    329 KB · Views: 916
  • ArnoPro-SmText.rar
    204.1 KB · Views: 199
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
εχει προβλημα με την γραμματοσειρά
Ὅπως διαβάζετε παραπάνω, ὁ παπα-Νικόλας ἐπισυνάπτει τήν γραμματοσειρά

Για καλό και κακό ανεβάζω και την γραμματοσειρά ώστε να μην την ψάχνετε.
ἀλλά ἐπισυνάπτω τό ἀρχεῖο καί σέ μορφή pdf.

 

Attachments

  • Akolouthia_Ag_Prokopiou.pdf
    280.2 KB · Views: 686
Last edited:

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος


Τὰ δ', ε' καὶ f' στιχηρὰ ἰδιόμελα τῆς λιτῆς τοῦ ἁγίου Κωνσταντίνου (21 Μαΐου) εἶναι παρόμοια μὲ τὰ β', γ' καὶ δ' στιχηρὰ ἰδιόμελα τῶν αἴνων τοῦ ἁγίου Προκοπίου (8 Ἰουλίου) στὶς ἀντίστοιχες ἀκολουθίες τῶν μηναίων.
 
Last edited by a moderator:

mihalis.maria

Νέο μέλος
Εχαριστω απο καρδιας τον πατερα Νικολαο απο κρητη Δυο χρονια εψαχνα την ακολουθια του ΑΓΙΟΥ ΠΡΟΚΟΠΙΟΥ {Εχω κτισει εκκλισακι Αγιο Προκοπιο}
Ειμαι και εγω κρητικος Αρκαλοχωριτης
Ευχαριστω και παλι
 

Adam_x

Active member
Χαίρετε!
Ξέρετε που υπάρχει ο μικρός εσπερινός του Αγίου; Από τα παραπάνω αρχεία λείπει.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

 
Top