08. Μουσικὰ Συνάξεως Ἁγίων Ἀρχαγγέλων Μιχαὴλ καὶ Γαβριήλ

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
ΗΟΠ.
Αναστάσιμα.
Καταβασίες (σύντομες προεόρτιες των Εισοδίων).
Τα των Αρχαγγέλων επισυνάπτονται.

Ας τους έχουμε βοηθούς στην μάχη κατά των δαιμόνων.

Υ.Γ. Παράληψή μου να ευχαριστήσω τον π. Μάξιμο για την βοήθειά του σε ένα σημείο του κανόνος.
 

Attachments

  • 08-11-2009 (των Ασωμάτων δυνάμεων).pdf
    505.2 KB · Views: 2,376
Last edited:

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Το κείμενο που επισυνάπτω στο πρώτο μου μήνυμα άλλαξε μετά από μία διόρθωση στο δοξαστικό των Αίνων. Επίσης, οι καταβασίες που παραπέμπω είχαν κάποιο λάθος στο συλλαβισμό και μία λάθος τοποθέτηση κεφαλαίου γράμματος. Ζητώ συγγνώμη για την καθυστέρηση των διορθώσεων. Τις αβλεψίες μου αυτές, τις επισύμαναν εκλεκτά μέλη της κοινότητας τους οποίους θερμά ευχαριστώ.
Με την ευκαιρία αυτή, να θυμίσω ότι οι όποιες παρατηρήσεις και προτάσεις διορθώσεων πάνω στα κείμενα αυτά, μπορούν κάλλιστα να γίνονται και δημόσια, εφόσον κάποιος το επιθυμεί, όπως έχει γίνει και στο παρελθόν εξάλλου. Όπως έχω ξαναναφέρει, η εργασία αυτή (για όποιον ενδιαφέρεται) είναι κάτι ζωντανό και το ότι οι προτάσεις για διορθώσεις είναι δημόσιες (κάτι που προσωπικά προτιμώ) σημαίνει ότι αυτά δεν τα βγάζει ούτε κανένα αλάνθαστο μηχάνημα, ούτε κανείς μεγαλοάρχοντας κάτοχος του αλάθητου. Τα μπράβο και τα ζήτω, στους πολιτικούς που μας τα τρώνε, εδώ μετράει η διάθεση για προσφορά και η μαθητεία.

Και την Κυριακή με το καλό.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ἁγαπητέ Χρῆστο,
Δέν εἶναι ὅλες οἱ περιπτώσεις ἴδιες. Κατά τήν προσωπική μου διάκριση καί κρίση, κρίνω πότε χρειάζεται κάτι νά εἶναι δημόσιο καί πότε ὄχι· δέν χρειάζεται γιά ἕνα νῦ δημόσιο μήνυμα.

Ἐπίσης δέν χρειάζεται κι αὐτό

Υ.Γ. Παράληψή μου να ευχαριστήσω τον π. Μάξιμο για την βοήθειά του σε ένα σημείο του κανόνος.
γιατί στήν προκειμένη περίπτωση δέν ξέρω ποιός βοήθησε ποιόν. Ἐσύ ἐντόπισες κάτι καί μέ παρεκάλεσες νά δῶ ἕνα βιβλίο. Ἀπό τήν δική σου παρατήρηση ὅμως τό ἔμαθα κι ἐγώ· ἀλλιῶς δέν θά τό ἔβλεπα, ὥστε νά μεταφέρω τή διόρθωση κι ἀλλοῦ.

Συγχαρητήρια γιά τό ἦθος σου!!!

 
Last edited:

panosdohi

Παναγιώτης Παρασκευόπουλος
Μήπως μπορεί κανείς να σκανάρει και να ανεβάσει το δοξαστικό των αποστίχων της εορτής των Αρχαγγέλων σε μέλος Π. Φιλανθίδου; Παρακαλώ όσο γίνεται συντομότερα γιατί το χρειάζομαι για τον αποψινό εσπερινό. Είναι πρακτικά δύσκολο να κουβαλήσω ολόκληρο το δοξαστάριο του Φιλανθίδη ενώ μπρώ να έχω μόνο μια σελίδα του.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

meteora

Τις Θεος Μέγας........
Καλησπέρα. Ψάχνω να βρω το δοξαστικό των αινων των Ταξιαρχών "¨Οπου επισκιάση...", αλλά έτσι όπως το λέει η Ορμύλια. Το ξέρει κανένας? Αυτό που υπάρχει στη κυψέλη είναι κάπως διαφορετικό από την εκτέλεση που κάνουν οι ίδιες στο cd. Μήπως το χει κάποιος ή ξέρει που μπορώ να το βρω? Ευχαριστω:)
 

panosdohi

Παναγιώτης Παρασκευόπουλος
Καλησπέρα. Ψάχνω να βρω το δοξαστικό των αινων των Ταξιαρχών "¨Οπου επισκιάση...", αλλά έτσι όπως το λέει η Ορμύλια. Το ξέρει κανένας? Αυτό που υπάρχει στη κυψέλη είναι κάπως διαφορετικό από την εκτέλεση που κάνουν οι ίδιες στο cd. Μήπως το χει κάποιος ή ξέρει που μπορώ να το βρω? Ευχαριστω:)

Αυτό που λέει η Ορμύλια είναι του Πρίγγου. Υπάρχει στο βιβλίο του "Πατριαρχική Φόρμιγξ".

Βρήκα και το μουσικό κείμενο και το επισυνάπτω.
 

Attachments

  • Όπου επισκιάσει Πρίγγου Ήχος πλ.α.pdf
    738.9 KB · Views: 1,272
Last edited by a moderator:

parianos

Νίκος Γαβαλάς
Ζητω συγνωμη για το οτι δεν "καθαρισα" το σκαναρισμα μου....το εκανα και μετα κατα λαθος δεν το φυλαξα.....Αλζχαιμερ!:(...Αν το βρισκεται χαλια--πεστε μου και του κανω ενα καθαρισματακι......

Τα Μουσικα της εορτης αυτης κατα Συρκα...
 

Attachments

  • taxiarchon Syrka.pdf
    8.7 MB · Views: 743
Last edited by a moderator:

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Ζητω συγνωμη για το οτι δεν "καθαρισα" το σκαναρισμα μου....το εκανα και μετα κατα λαθος δεν το φυλαξα.....Αλζχαιμερ!:(...Αν το βρισκεται χαλια--πεστε μου και του κανω ενα καθαρισματακι......

Τα Μουσικα της εορτης αυτης κατα Συρκα...

Αγαπητέ Νίκο θερμές ευχαριστίες για την ανάρτηση, και επισυνάπτω το ίδιο επεξεργασμένο.
 

Attachments

  • 08 Νοεμβρίου από Σύρκα.pdf
    3.6 MB · Views: 805

Doukellis

Ιωάννης Δουκέλλης
Έστω και την τελευταία μέρα πριν την πανήγυρη, ανεβάζω τα Δοξαστικά από το Δοξαστάριον Πέτρου Πελοποννησίου έκδοση Γ. Βιολάκη καθώς και τα Δοξαστικά και τα Ιδιόμελα της Λιτής από τη Μουσική Κυψέλη Στεφάνου Λαμπαδαρίου έκδοση Ι.Μ. Οσίου Γρηγορίου Αγίου Όρους.
 

Attachments

  • Δοξαστικά Ταξιαρχών Δοξαστάριον Πέτρου - Γ. Βιολάκη.pdf
    595.6 KB · Views: 523
  • Μουσικά Ταξιαρχών Μουσική Κυψέλη Στεφάνου Λαμπαδαρίου.pdf
    1.3 MB · Views: 569

Doukellis

Ιωάννης Δουκέλλης
Αφού πρόλαβα να τα επεξεργαστώ πριν παρέλθει η εορτή, τα μουσικά των Ταξιαρχών και από το Δοξαστάριον Πέτρου Πελοποννησίου έκδοση Παναγιώτου Κηλτζανίδου.
 

Attachments

  • Μουσικά Ταξιαρχών Δοξαστάριον Πέτρου- Π. Κηλτζανίδου.pdf
    2.6 MB · Views: 567

georgiosben

Γιώργος Μπενέτσης
Μήπως κάποιος απο τους κυρίους συναδέλφους έχει τα δοξαστικά εσπερινού κ όρθρου απο το βιβλίο του κου Λυκούργου Πετρίδη; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

gpsevdos

Παλαιό Μέλος
Δοξαστικα
Απο το Εορτολογιο Π.Φορτωμα!
 

Attachments

  • Archangel_Michael.pdf
    4.5 MB · Views: 216
Από το Δοξαστάριο του Ασ. Δεβρελή ,προσθέτω στη Συλλογή το Δοξαστικό των Αίνων ''Όπου επισκιάσει...'' σε ήχο πλ.α΄.
 

Attachments

  • ''Όπου επισκιάσει...''Ασ. Δεβρελή..pdf
    210.5 KB · Views: 280

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Επισυνάπτω τα μουσικά κείμενα του Εσπερινού & του Όρθρου της 08-11-2014 για Τάμπλετ, τα οποία και έκανα για τις προσωπικές μου ανάγκες κατά τα γνωστά.
Επίσης Επισυνάπτω το αρχείο και σε αναβαθμισμένο Μελωδό, για τους έχοντας την 8η αναβάθμιση του Χρυσού Μελωδού 2013.
 

Attachments

  • 08-11-2014 Εσπερινός.pdf
    2 MB · Views: 441
  • 08-11-2014 Σάββατον Όρθρος.pdf
    4.1 MB · Views: 759
  • 08-11-2014 Εσπερινός .mel
    125.1 KB · Views: 43
  • 08-11-2014 Όρθρος Σάββατο.mel
    174.6 KB · Views: 135

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Επισυνάπτω τα μουσικά κείμενα της 08-11-2015 Εσπερινός και Όρθρος ΚΓ΄ Κυριακής ήχος πλ. β΄ εωθ. α για Τάμπλετ, τα οποία και έκανα για τις προσωπικές μου ανάγκες κατά τα γνωστά.
Χρόνια πολλά και Ευλογημένα σε όλες και όλους που έχουν τα ονομαστήριά τους καθώς και στον κόσμο άπαντα που διακονεί Ιερούς Ναούς που πανηγυρίζουν.
 

Attachments

  • 08-11-2015 Εσπερινός ΚΓ΄ Κυριακής ήχος πλ. β΄ .pdf
    3.1 MB · Views: 346
  • 08-11-2015 Όρθρος ΚΓ΄ Κυριακής ήχος πλ. β΄ εωθ. α.pdf
    5.2 MB · Views: 734
  • 08-11-2015 Εσπερινός ΚΓ΄ Κυριακής ήχος πλ. Β΄ .mel
    153.1 KB · Views: 28
  • 08-11-2015 Όρθρος ΚΓ΄ Κυριακής ήχος πλ. Β΄ εωθ. α΄.mel
    210.8 KB · Views: 56
Last edited:

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης

Attachments

  • Αρχαγγέλων - Δοξαστικόν Αίνων - Αστερίου Δεβρελή.pdf
    55.1 KB · Views: 158

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης
Τα δοξαστικά της εορτής υπό Αντωνίου Σύρκα.
 

Attachments

  • Αρχαγγέλων - Δοξαστικά - Αντωνίου Σύρκα.pdf
    188 KB · Views: 151

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης
Δοξαστικά και ιδιόμελα της εορτής υπό του μακαριστού Σπυρίδωνος Γεωργακοπούλου.
 

Attachments

  • Αρχαγγέλων - Δοξαστικά, Ιδιόμελα - Σπυρίδωνος Γεωργακοπούλου.pdf
    1.2 MB · Views: 159
Top