07. Ἀκολουθία τοῦ Ἁγίου Μάρτυρος Σῴζοντος

paniil

Νέο μέλος
Αγαπητοί φίλοι και φίλες του διαδικτύου μήπως έχει κάποιος την ακολουθία του Αγίου Σώζων που μου χρειάζεται γιά αύριο το πρωί που έχω μια λειτουργία ιδιωτική και θέλουν να πανηγυρίσουν τον Άγιο;
Εκ των προτέρων ευχαριστώ.
Παπά Νικόλας από Κρήτη.
Υ.Γ. στο μικρό τυπικό του 2009 γράφει ότι Συμπλήρωμα της ακολουθίας υπάρχει εις Γεώργιον Ρήγα ΑΚ. ΑΓ. τόμ. Α, Σελ 65-81.
Μήπως έχει κανείς το βιβλίο αυτό του Γεωργίου Ρήγα γιατί εγώ δεν το έχω ξανακούσει...
2ο Υ.Γ. Σε ένα κατάλογο που έχω με τις ακολουθίες του πατρός Γερασίμου Μικραγιαννανίτου γράφει "Σώζοντος τοῦ ἁγίου ἐνδόξου μεγαλομάρτυρος, ἀκολουθία, τόμ. 37, σσ. 411-426"
Μήπως έχει κανείς τον τόμο αυτόν;
 
Last edited:

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Η ακολουθία έχει εκδοθεί από τον ομώνυμο Ι. Ναό των Αθηνών-αλλά διαφέρει και από τις 2 που αναφέρετε στο μήνυμά σας.
 

paniil

Νέο μέλος
Κύριε Παναγιώτη έχετε κάποια ακολουθία στα χέρια σας που να μου την στείλετε με e-mail ή με φαξ για να την έχω αύριο ή απλά ξέρετε για την έκδοση και την ύπαρξή της;
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Την ακολουθία που ανέφερα την έχω, απλά δεν μπορώ να ανταποκρίνομαι τόσο γρήγορα.
 

nektar

νεοαρχάριος
Αγαπητοί φίλοι και φίλες του διαδικτύου μήπως έχει κάποιος την ακολουθία του Αγίου Σώζων που μου χρειάζεται γιά αύριο το πρωί που έχω μια λειτουργία ιδιωτική και θέλουν να πανηγυρίσουν τον Άγιο;
Εκ των προτέρων ευχαριστώ.
Παπά Νικόλας από Κρήτη.
Υ.Γ. στο μικρό τυπικό του 2009 γράφει ότι Συμπλήρωμα της ακολουθίας υπάρχει εις Γεώργιον Ρήγα ΑΚ. ΑΓ. τόμ. Α, Σελ 65-81.
Μήπως έχει κανείς το βιβλίο αυτό του Γεωργίου Ρήγα γιατί εγώ δεν το έχω ξανακούσει...
2ο Υ.Γ. Σε ένα κατάλογο που έχω με τις ακολουθίες του πατρός Γερασίμου Μικραγιαννανίτου γράφει "Σώζοντος τοῦ ἁγίου ἐνδόξου μεγαλομάρτυρος, ἀκολουθία, τόμ. 37, σσ. 411-426"
Μήπως έχει κανείς τον τόμο αυτόν;

Γιάντα μρὲ παπᾶ ξάργηξες καὶ δὲν τὴν ἐζήτηξες τὴ φυλλάδα ἀπ᾿ὀψές; Ἐδᾶ ἐγιάειρα στὸν ὀντᾶ, τὴν ἔσαξα κανίσκι καὶ στὴνε πέμπω ντελόγο.

α) Ἡ ἑπτάτομη συλλογὴ «Ἀκολουθίαι Ἁγίων» παρὰ Γεωργίου Ἀ. Ῥήγα, Οἰκονόμου (1884-1960), ἐκδόσεις Ergo. Περιλαμβάνει Ἀκολουθίας καὶ συμπληρώματα Ἀκολουθιῶν δι᾿ Ἁγίους καὶ Ἑορτὰς τῶν μηνῶν τοῦ ἑνιαυτοῦ, Τριῳδίου, Πεντηκοσταρίου καὶ Μελῳδήματα Σκιάθου. Ἐπιμέλεια τῆς ἐκδόσεως παρὰ τοῦ «Ἀνακαινιστοῦ ἅμα τε καὶ Ἐπιτρόπου τῆς Ἐκκλησίας μου», καθηγητοῦ Φωτίου Ἀριστοτέλους Δημητρακοπούλου, προέδρου τῆς Ἐταιρείας Παπαδιαμαντικῶν Σπουδῶν. Σχετικῶς ἐδῶ· τὸ δὲ σπουδαῖον Τυπικόν ἐδῶ.

Ὁ Γεώργιος Ῥήγας γεννήθηκε στὴ Σκιάθο στὶς 20 Νοεμβρίου τοῦ 1884 καὶ ἀπὸ τὴ μητέρα του ἦταν συγγενὴς τοῦ Ἀλεξάνδρου Παπαδιαμάντη. Φοίτησε γιὰ δύο χρόνια στὸ Βαρβάκειο ὅπου δίδασκε ὁ Ἀλέξανδρος Μωραϊτίδης καὶ τὸ 1901 πῆρε δίπλωμα ἀπὸ τὸ Διδασκαλεῖο ἀθηνῶν. Τὸν ἴδιο χρόνο διορίστηκε δημοδιδάσκαλος στὴ Σκιάθο, ὅπου ὑπηρέτησε ὡς τὸ 1940. Τὸ 1920 φοίτησε γιὰ ἕνα χρόνο στὸ Ἱερατικὸ Φροντιστήριο τῆς Ριζαρείου Σχολῆς, χειροτονήθηκε ἱερέας καὶ ἔγινε ἀμέσως οἰκονόμος καὶ ἀρχιερατικὸς ἐπίτροπος Σκιάθου. Πέθανε στὴν Ἀθήνα στὶς 11 Ἰουλίου 1960 καὶ κηδεύτηκε στὸ νησί του μὲ τὴ συμμετοχὴ ὅλων τῶν κατοίκων. Ἀσχολήθηκε ἀπὸ νωρὶς μὲ συλλεκτικὴ ἱκανότητα καὶ εὐσυνειδησία μὲ τὴ λαογραφία τοῦ νησιοῦ του καὶ συγχρόνως φανέρωσε τὴν ἀγάπη του στὴ βυζαντινὴ μουσικὴ καὶ τὴν ὑμνογραφία. Συνδέθηκε στενὰ ἀπὸ τὰ πρῶτα του χρόνια μὲ τοὺς δύο Ἀλέξανδρους τῆς Σκιάθου καὶ ἡ γνωριμία του αὐτὴ τὸν βοήθησε πολὺ στὶς κατόπιν πνευματικές του ἐπιδόσεις. Ὑπῆρξε ἀκούραστος καὶ δημιουργικὸς ἐρευνητής, αὐθεντία στὰ ζητήματα τοῦ Τυπικοῦ τῆς Ἐκκλησίας μας καὶ λαογράφος μὲ εὐσυνειδησία καὶ βαρύτητα. Ἦταν ἀκόμα μεθοδικὸς διδάσκαλος καὶ ἐξαίρετος τελετουργός. Τὸ πέρασμά του ἀπὸ τὸ σχολεῖο καὶ τὴν ἐκκλησία τῆς Σκιάθου ἄφησε πραγματικὰ ἐποχή.

Γιὰ τὴν ἐν λόγῳ Ἀκολουθίαν τοῦ Ἁγίου Σῴζοντος, ποίημα Ἀλ. Μωραϊτίδου, ὡς ἀναφέρει ὁ ἴδιος (σ.81-82), ἤρξατο ἡ σύνθεσις 7πμ. 2.9.1916 καὶ ἐπερατώθη 11πμ. 3.9.1916...

β) Οἱ 48 (ἢ 50) ὀγκώδεις τόμοι ἀκολουθιῶν, ποιήματα-ἀριστουργήματα τοῦ μακαριστοῦ Γερασίμου Μοναχοῦ Μικραγιαννανίτου φυλάσσονται ἐντὸς ὑαλίνης προθήκης στὸ κελλὶ καὶ ἀναμένουν τὴν ἔκδοσιν ὑπὸ τῆς Ἀ.Δ. Ἐν τούτοις, θαρρῶ ἔχουν ἤδη ὑπὸ «χτυπηθεῖ στὸ κομπιοῦτερ» ὑπὸ τοῦ σεβαστοῦ παπα-Νεκταρίου Μικραγιαννανίτου.

Ὑπάρχουν ἀκόμη:
Κανὼν Παρακλητικός, Ποίημα τοῦ μακαριστοῦ Μητροπολίτου Μηθύμνης Ἰακώβου Μαλλιαροῦ, ἔκδοσις Ἁγίου Σώστη λεωφ.Συγγροῦ, 1977.
Ἑτέρα ἔκδοσις τῆς συνημμένης Ἀκολουθίας, ΜεγιστοΛαυριωτικῆς προελεύσεως (Καμπανάος), ἔκδοσις τοῦ ἰδίου Ἱ. Ναοῦ, 1993.

Βοήθειά μας ὁ Ἅγιος!
 

Attachments

  • 09_07_agios_martys_swzwn.pdf
    97.2 KB · Views: 944
  • gewrgios_rhgas.jpg
    13.8 KB · Views: 738
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Τό ἀπολυτίκιον καί τό κοντάκιον ἀπό τό Ὡρολόγιον τῆς Ἀ. Δ..

Ἀπολυτίκιον. Ἦχος α’. Τῆς ἐρήμου πολίτης.​
Δι᾿ ὀμφῆς οὐρανίου πιστωθεὶς πρὸς τὰ κρείττονα, τοὺς τῆς εὐσέβειας ἀγῶνας, ἀπτοήτως διέδραμες· καὶ ὤφθης τοῦ Σωτῆρος κοινωνός, ἀθλήσας μάρτυς Σῶζον ἀνδρικῶς· διὰ τοῦτο διασώζεις ἐκ πειρασμῶν, τοὺς πίστει προσιόντας σοι. Δόξα τῷ παρασχόντι σοι ἰσχύν, δόξα τῷ σὲ στεφανώσαντι, δόξα τῷ ἐνεργοῦντι διὰ σοῦ πᾶσιν ἰάματα.​

Κοντάκιον. Ἦχος β’. Τοὺς ἀσφαλεῖς.​
Τὸν ἀληθῆ καὶ θεοφόρον μάρτυρα, καὶ ἀθλητὴν τῆς εὐσεβείας δόκιμον, συνελθόντες ἀνυμνήσωμεν, μεγαλοφώνως πάντες σήμερον, Σώζοντα τὸν θεῖον μύστην τῆς χάριτος, ἰάσεων δοτῆρα πλουσιώτατον· πρεσβεύει γὰρ τῷ Θεῷ, ὑπὲρ πάντων ἡμῶν.​


 

chriskont

Παλαιό Μέλος
ανεβάζω τον εσπερινό του Αγ Σώζοντος σε jpg από τον πρώτο τόμο των ακολουθιών του Γ. Ρήγα
 

Attachments

  • ag sozontos esperinos1.jpg
    ag sozontos esperinos1.jpg
    401.5 KB · Views: 182
  • ag sozontos esperinos2.jpg
    ag sozontos esperinos2.jpg
    444.3 KB · Views: 119
  • ag sozontos esperinos3.jpg
    ag sozontos esperinos3.jpg
    437.3 KB · Views: 102
  • ag sozontos esperinos4.jpg
    ag sozontos esperinos4.jpg
    502.9 KB · Views: 95
  • ag sozontos esperinos5.jpg
    ag sozontos esperinos5.jpg
    481 KB · Views: 91
  • ag sozontos esperinos6.jpg
    ag sozontos esperinos6.jpg
    475.5 KB · Views: 87
  • ag sozontos esperinos7.jpg
    ag sozontos esperinos7.jpg
    510.1 KB · Views: 77
  • ag sozontos esperinos8.jpg
    ag sozontos esperinos8.jpg
    498.2 KB · Views: 81
  • ag sozontos esperinos9.jpg
    ag sozontos esperinos9.jpg
    476.8 KB · Views: 90
  • ag sozontos esperinos10.jpg
    ag sozontos esperinos10.jpg
    467.2 KB · Views: 96

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
ανεβάζω τον εσπερινό του Αγ Σώζοντος σε jpg από τον πρώτο τόμο των ακολουθιών του Γ. Ρήγα
Σας ευχαριστώ πολύ , και ανεβάζω τον ανωτέρω εσπερινό του Αγ Σώζοντος και σε pdf .
Ενημερωτικά, εδώ είναι και τα Μουσικά Αγίου Σώζοντος υπό του Μουσικοδιδασκάλου κ. Ιωάννου Νέγρη
 

Attachments

  • 07 Σεπτεμβρίου Αγίου Σώζοντος Εσπερινός.pdf
    2.7 MB · Views: 665
Last edited:

paniil

Νέο μέλος
Νεκτάριε (για να σου απαντήσω κρητικά) ίντα να σου πω απού δε βρήχνω λόγια. έτσα καλό κοπέλι απού 'σαι μας γλυτώνεις κάθε φορά απου τσοι κακοτοπιές.
Ευχαριστώ
Αν ήταν τα ευχαριστώ κεριά ν' ανάψω ομάδι
όλος ο κόσμος θα 'φεγγε ας ήταν και σκοτάδι...
Παπά Νικόλας
Υ.Γ. Αν θέλει ο Θεός και σμίξωμε από κοντά κιαμιά φορά, ελπίζω να αντέχεις τσοι τσικουδιές....
 

Attachments

  • ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 7.docx
    96.5 KB · Views: 242
Last edited by a moderator:

Ευθύμιος

Παλαιό Μέλος
Μήπως υπάρχει ο παρακλητικός κανόνας του Αγίου κοινώς η παράκληση ???
https://www.proseyxi.com/paraklisi-eis-ton-agio-sozon/ Υποθέτω είναι η Παράκληση που εκδίδει ο Ι.Ν. Αγίου Σώζοντος στη Λεωφόρο Συγγρού στην Αθήνα, που τιμάται και επί της Μεταμορφώσεως του Σωτήρος
 
Top