Π77. Μουσικὰ Ψυχοσαββάτου πρὸ τῆς Πεντηκοστῆς

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Επισυνάπτονται τα μουσικά κείμενα, από το Μουσικόν Πεντηκοστάριον του π. Κωνσταντίνου Παπαγιάννη. Τυπικό ημέρας: Γ. Βιολάκη (ΤΜΕ) σ.388
 

Attachments

  • Ψυχοσάββατο προ της Πεντηκοστής εσπέρας Α4.pdf
    173.7 KB · Views: 1,574
Last edited by a moderator:
G

gbekris

Guest
Επισυνάπτονται τα μουσικά κείμενα, από το Μουσικόν Πεντηκοστάριον του π. Κωνσταντίνου Παπαγιάννη. Τυπικό ημέρας: Γ. Βιολάκη (ΤΜΕ) σ.388

Αγαπητέ κύριε Κιαμηλίδη καλημέρα σας. Πολλές ευχαριστίες για αυτήν την ανάρτησηση , τα έψαχνα πολύ καιρό και επιτέλους τα βρήκα. Να είστε καλά και ο Θεός μας να σας δίνει δύναμη. Ευχαριστώ και πάλι για την όλη προσφορά σας σε διάφαρα θέματα που έχω επισκεφθεί.
 
Καλησπέρα σε όλους!

Μιας και απ' όσο είδα δεν έχει ακόμα ανεβάσει κανείς τα μουσικά κείμενα του Όρθρου του Ψυχοσαββάτου που μας έρχετε, έκανα εγώ μια πρώτη προσπάθεια απομαγνητοφώνησης των "άγνωστων" (σε εμένα) τροπαρίων από ένα ηχητικό αρχείο που βρήκα στο Αναλόγιον (http://analogion.gr/psaltiki-kypseli/view.download/36-/265--1062006--).

Καθώς δεν έχω ακόμα καλομάθει τους κανόνες (βυζαντινής :)) ορθογραφίας, είμαι σίγουρος πως θα υπάρχουνε αρκετά λάθη (κυρίως στον χωρισμό του ρυθμού και ίσως και στα ίσα...)
Οπότε: Πάσα διόρθωσις ευπρόσδεκτη! :)
 

Attachments

  • Ψυχοσάββατον προ της Πεντηκοστής.pdf
    214.5 KB · Views: 1,097
  • Ψυχοσάββατον προ της Πεντηκοστής.mel
    22.5 KB · Views: 154

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Καλησπέρα σε όλους!

Μιας και απ' όσο είδα δεν έχει ακόμα ανεβάσει κανείς τα μουσικά κείμενα του Όρθρου του Ψυχοσαββάτου που μας έρχετε, έκανα εγώ μια πρώτη προσπάθεια απομαγνητοφώνησης των "άγνωστων" (σε εμένα) τροπαρίων από ένα ηχητικό αρχείο που βρήκα στο Αναλόγιον (http://analogion.gr/psaltiki-kypseli/view.download/36-/265--1062006--).

Καθώς δεν έχω ακόμα καλομάθει τους κανόνες (βυζαντινής :)) ορθογραφίας, είμαι σίγουρος πως θα υπάρχουνε αρκετά λάθη (κυρίως στον χωρισμό του ρυθμού και ίσως και στα ίσα...)
Οπότε: Πάσα διόρθωσις ευπρόσδεκτη! :)
Νά εἶσαι καλά καί σ᾿ εὐχαριστοῦμε (ἄν καί ἐλλιπέστατα τά κείμενα).

Σημ.: Μουσικά τοῦ ὄρθρου τοῦ Ψυχοσάββατου πρό τῆς Πεντηκοστῆς ἀνέβηκαν κι ἐδῶ ἀπό τόν κ. Νέγρη.

 
Last edited:
Υπάρχουν τα μουσικά κείμενα των προσομοίων προς το "Ο εν Αδάμ παράδεισος" που λέμε το Ψυχοσάββατο; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Υπάρχουν τα μουσικά κείμενα των προσομοίων προς το "Ο εν Εδέμ παράδεισος" που λέμε το Ψυχοσάββατο; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Ἔχουμε παρακαλέσει κι ἐδῶ στό ἄλλο Ψυχοσάββατο
Ἐπάνω στό Ο εν Εδέμ παράδεισος. Ὅποιος μπορεῖ ἄς γράψει μουσικά μέ τά λόγια τῶν προσομοίων τῶν κεκοιμημένων.
κι ἐπαναλαμβάνουμε κι ἐδῶ τήν παράκληση (γιά τά αὐτά).


 
Από το Πεντηκοστάριο του π. Κων/νου Παπαγιάννη. Μαζί με το συνημμένο από το πρώτο μνμ του κ. Κιαμηλίδη, ο εσπερινός είναι πλήρης.
 

Attachments

  • ΨΥΧΟΣΑΒΒΑΤΟ ΠΡΟ ΤΗΣ ΠΕΝΤΗΚΟΣΤΗΣ - ΣΤΙΧΗΡΑ ΕΣΠΕΡΙΝΟΥ.pdf
    425.4 KB · Views: 755

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Ἔχουμε παρακαλέσει κι ἐδῶ στό ἄλλο Ψυχοσάββατο

κι ἐπαναλαμβάνουμε κι ἐδῶ τήν παράκληση (γιά τά αὐτά).


Επισυνάπτονται και από μένα, με τις ''γνωστές αδυναμίες'' για όποιον ενδιαφέρεται βεβαίως.
 

Attachments

  • Παρασκευή εσπέρας προ της Πεντηκοστής.pdf
    191.8 KB · Views: 560

ψαλμός 50ός

Ελένη Ντόβα-Χατζή
Εσπερινός και Όρθρος Ψυχοσάββατου προ τής Πεντηκοστής.
Πηγές μου:Χρ. Θεοδοσόπουλος, π.Κ.Παπαγιάννης, Ι. Νέγρης.

Ο Θεός ας αναπαύει όλες τις ψυχές.

[Σημ. συντ. (π.Μ.)] Ο όρθρος στο επόμενο μήνυμα.
 

Attachments

  • Εσπερινός Ψυχοσάββατου προ της Πεντηκοστής.pdf
    633.4 KB · Views: 715
  • Εσπερινός Ψυχοσάββατου προ της Πεντηκοστής.mel
    62.5 KB · Views: 111
Last edited by a moderator:

ψαλμός 50ός

Ελένη Ντόβα-Χατζή
Μετά τις υποδείξεις του π. Μαξίμου, τον οποίο ευχαριστώ πολύ, διόρθωσα τον Όρθρο και τον ξαναανεβάζω.
 

Attachments

  • Όρθρος Ψυχοσάββατου προ της Πεντηκοστής (διορθωμένος).pdf
    1.1 MB · Views: 792
  • Όρθρος Ψυχοσάββατου προ της Πεντηκοστής (διορθωμένος).mel
    131.4 KB · Views: 75

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Επισυνάπτω τα του Εσπερινού και του Όρθρου του Ψυχοσάββατου προ της Πεντηκοστής για τις 30-05-2015 που έκανα κατά τα γνωστά και κατά δύναμη.
Χριστός Ανέστη!!!!!!!!!!!
 

Attachments

  • 30-05-2015 Παρασκευή των Ψυχών Εσπέρας.pdf
    1.8 MB · Views: 296
  • 30-05-2015 Όρθρος Ψυχοσάββατου προ της Πεντηκοστής.pdf
    6 MB · Views: 462
  • 30-05-2015 Πσρασκευή των Ψυχών Εσπέρας.mel
    128.9 KB · Views: 30
  • 30-05-2015 Όρθρος Ψυχοσάββατου προ της Πεντηκοστής .mel
    208.6 KB · Views: 37
  • Καλόν Παράδεισο.jpg
    40.1 KB · Views: 23

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Επισυνάπτω σε pdf & mel τα μουσικά κείμενα της 18-06-2016 Εσπερινός και Όρθρος Ψυχοσάββατου προ Πεντηκοστής
για Τάμπλετ , τα οποία και έκανα για τις προσωπικές μου ανάγκες κατά τα γνωστά.​
 

Attachments

  • 18-06-2016 Εσπερινός Ψυχοσάββατου προ Πεντηκοστής.pdf
    1.8 MB · Views: 385
  • 18-06-2016 Όρθρος Ψυχοσάββατου προ Πεντηκοστής.pdf
    4.5 MB · Views: 498
  • 18-06-2016 Εσπερινός Ψυχοσαββατου προ της Πεντηκοστής .mel
    129.5 KB · Views: 28
  • 18-06-2016 Όρθρος Ψυχοσάββατου προ της Πεντηκοστής .mel
    209.1 KB · Views: 33

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Επισυνάπτω σε pdf & mel τα μουσικά κείμενα
της 03-06-2017 Εσπερινός και Όρθρος Ψυχοσαββάτου προ της Πεντηκοστής για Τάμπλετ
τα οποία και έκανα για τις προσωπικές μου ανάγκες κατά τα γνωστά.​
 

Attachments

  • 03-06-2017 Εσπερινός Ψυχοσαββάτου προ της Πεντηκοστής.pdf
    3.2 MB · Views: 361
  • 03-06-2017 Όρθρος Ψυχοσαββάτου προ της Πεντηκοστής.pdf
    5 MB · Views: 507
  • 03-06-2017 ?σπερινός Ψυχοσαββάτου πρ? τ?ς Πεντηκοστ?ς.mel
    178.1 KB · Views: 25
  • 03-06-2017 ?ρθρος Ψυχοσάββατου πρ? τ?ς Πεντηκοστ?ς.mel
    223.6 KB · Views: 15

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
κυρ Βασίλη, γιατὶ στὴν θ΄ὠδὴ «ἁπορεῖ πᾶσα γλώσσα» χρησιμοποίησες θέσεις πλ. β΄εἱρμολογικοῦ, ἁντὶ γιὰ β΄εἱρμολογικοῦ;
Ἀλλιῶς τὸν ξέρουμε τὸν εἱρμό. Ἐχεις κάτι συγκεκριμένο ὑπ' ὀψιν σου;
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
κυρ Βασίλη, γιατὶ στὴν θ΄ὠδὴ «ἁπορεῖ πᾶσα γλώσσα» χρησιμοποίησες θέσεις πλ. β΄εἱρμολογικοῦ, ἁντὶ γιὰ β΄εἱρμολογικοῦ;
Ἀλλιῶς τὸν ξέρουμε τὸν εἱρμό. Ἐχεις κάτι συγκεκριμένο ὑπ' ὀψιν σου;
Αγαπητέ domesticus!!!!!!
Σε ευχαριστώ πολύ και για την παρούσα σωστή σου επισήμανση.
Κρατώ σημείωση για μελλοντική διόρθωση.
Δεν θυμάμαι τι είχα υπόψη μου όταν την έκανα, και δεν βρήκα καμμία σημείωση.
Με την ευκαιρία πρέπει να σας πω, πως είχα και έχω συναίσθηση των πολλών μου αδυναμιών, και είθελα απλά να παίρνω τα δώρα από τις αναρτήσεις στο Ψαλτολόγιο όλων των ΔΩΡΗΤΩΝ.
Ο Μακαριστός Ευάγγελος Λιναρδάκης (αιωνία του η μνήμη και καλόν παράδεισο να έχει) επέμενε φορτικά να κάνω κάποιες αναρτήσεις.
Επίσης ποτέ δεν ήταν στις προθέσεις μου η συστηματική ανάρτηση των ακολουθιών, και από καιρό αποφάσισα την σταδιακή διακοπή των από τον Ιούλιο, διότι βλέπω με χαρά και εκτίμηση πως ήδη υπάρχουν εξαίρετες και Κλασσικές αναρτήσεις, και πως οι ημέτερες περιττεύουν διότι βρίθουν σφαλμάτων, τις οποίες δεν προλαβαίνω να διορθώσω.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ἀγαπητέ κυρ-Βασίλη, γιατί ἀποδέχεσαι πώς ἔχεις σφάλλει; Πρώτη φορά εἶναι πού ἀναρτῶνται τά μουσικά αὐτοῦ τοῦ Ψυχοσαββάτου; (πρβλ. κι ἐδῶ)
Ἀγαπητέ Δομέστικε, ἐσύ πού γνωρίζεις τόσα καί εἶσαι ἔμπειρος, πῶς ὑπέπεσες σέ τέτοιο ἀτόπημα; Ποῖος εἶναι ὁ ἦχος τοῦ κανόνος;
Ἤμουν ἐκτός καί δυστυχῶς δέν ἀπαντήθηκε ἡ ἔνσταση τόσες ὧρες, παρά ἀπό τό προηγούμενο μήνυμα πού ὅμως σήμερα τό πρωί ἐγκρίθηκε (ὡς 1ο).

Σᾶς παρακαλῶ νά διαγράψετε τά μηνύματά σας κι ἐγώ τό δικό μου, διότι μετά τήν παρέλευση τῆς ἡμέρας τοῦ Ψυχοσαββάτου τό θέμα τοῦ κυρ-Βασίλη [ἀπό τά Φυλλάδια Συντεταγμένων Ακολουθιών (Μουσικά)] συγχωνεύεται στό θέμα τοῦ Ψυχοσαββάτου, κατά πάγια τακτική, ὅπως παρακολουθεῖτε.

Καί παρακαλῶ (πάλιν καί πολλάκις) τόν κυρ-Βασίλη νά συνεχίσει ἀκάθεκτος τήν μεγίστη προσφορά του, πού ἔχει εὐμενέστατη ἀπήχηση πρός τούς ἐγγύς καί τούς μακράν, μέ συγκινητικά ἀποτελέσματα!!!

 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Κανένα ατόπημα κανενός.

Είχα μιάν απορία, μου δόθηκε ο σύνδεσμος, λύθηκε η απορία, κανένα πρόβλημα, ΠΑΝΤΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΕΣ στον κυρ Βασίλη και για την προσφορά του και για την δυνατότητα να διατυπώνουμε και να μαθαίνουμε πράγματα, που μας διαφεύγουν ή έχουμε ξεχάσει.

Συμφωνώ κι εγώ, πως αν ο ίδιος έχει διάθεση και θέλει, να συνεχίσει την προσφορά του, πολλές φορές με έχει αναπαύσει και διευκολύνει στο αναλόγιο, με φυλλάδες για ημέρες που δεν βρίσκεις πουθενά αλλού.

Και τέλος, καθόλου δεν βρίθουν σφαλμάτων οι φυλλάδες σου κυρ Βασίλη. Αν κάτι ξεφεύγει καμιά φορά, ανθρώπινο είναι και στο κάτω κάτω ψάλτες είμαστε, βιβλία έχουμε, διαβάζουμε και προσέχουμε.

Αν σε στενοχώρησα, να με συμπαθάς, έγινε άθελά μου και με συγχωρείς. Τα μνμ ας τα κάνει η διαχείριση ό,τι βούλεται.
 
Top