06-04-2014 Όρθρος Ε΄Κυρ. των Νηστειών. Ήχος πλ. δ΄ εωθ.η΄ Για Τάμπλετ

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Επισυνάπτω για Τάμπλετ τα μουσικά κείμενα του όρθρου για την ερχόμενη Κυριακή 06/04/2014 τα οποία και έκανα για τις προσωπικές μου ανάγκες, και για κάθε ενδιαφερόμενο βεβαίως.
Επίσης Επισυνάπτω το αρχείο και σε αναβαθμισμένο Μελωδό, για τους έχοντας την 8η αναβάθμιση του Χρυσού Μελωδού 2013
Διαδικτυακή Βιβλιοθήκη Μελωδού
Χρόνια μας πολλά και ευλογημένα.
Σας ευχαριστώ πολύ για την αγάπη σας και την ανοχή σας.
 

Attachments

  • 06-04-2014 Όρθρος Ε΄Κυρ. των Νηστειών. Ήχος πλ. δ΄ εωθ.η΄.pdf
    5.9 MB · Views: 556
  • 06-04-2014 Όρθρος Ε΄Κυρ. των Νηστειών. Ήχος πλ. δ΄ εωθ.η΄.mel
    232.1 KB · Views: 47
Last edited:
Σαν αρχάριος μαθητής της βυζαντινής μουσικής αλλά και χριστιανός χίλια ευχαριστώ για τις αναρτήσεις σας. Ο Κύριος να σας έχει καλά και να σας προστατεύει, αλλά και να σας δίνει κουράγιο να συνεχίζετε το υπέροχο έργο που κάνετε για όλους εμάς. Καλή Ανάσταση αδελφέ.
 

Γιώργος 82

Νέο μέλος
Κύριε Κιαμηλίδη θερμά συγχαρητήρια για την πολύ καλή δουλειά στα κείμενά σας!
Επιτρέψτε μου μόνο δύο σημειώσεις.
Η δοξολογία των Κυριακών ψάλλεται σύμφωνα με τον ήχο της Κυριακής και όχι
σύμφωνα με τον ήχο του δοξαστικού. Πιστεύω πως το γνωρίζετε.
Επίσης το υπερευλογημένη σύμφωνα με την παράδοση της Μ. του Χριστού Εκκλησίας ψάλλεται πάντοτε σε ήχο δεύτερο.
Τα επισημαίνω και για τον λόγο οτι τα ψάλλω κάθε Κυριακή από τα κείμενά σας και στα συγκεκριμένα σημεία αναγκάζομαι να τα ψάλλω από αλλού.
Εκτός αν θέλετε προσωπικά να τα ψάλλετε στους συγκεκριμένους ήχους. Συγχωρείστε με για τις σημειώσεις μου. Να ξέρετε πάντως πως έχω βοηθηθεί πάρα πολύ στο να έχω τα κείμενα έτοιμα από την αρχή μέχρι το τέλος!
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Κύριε Κιαμηλίδη θερμά συγχαρητήρια για την πολύ καλή δουλειά στα κείμενά σας!
Επιτρέψτε μου μόνο δύο σημειώσεις.
Η δοξολογία των Κυριακών ψάλλεται σύμφωνα με τον ήχο της Κυριακής και όχι
σύμφωνα με τον ήχο του δοξαστικού. Πιστεύω πως το γνωρίζετε.
Επίσης το υπερευλογημένη σύμφωνα με την παράδοση της Μ. του Χριστού Εκκλησίας ψάλλεται πάντοτε σε ήχο δεύτερο.
Τα επισημαίνω και για τον λόγο οτι τα ψάλλω κάθε Κυριακή από τα κείμενά σας και στα συγκεκριμένα σημεία αναγκάζομαι να τα ψάλλω από αλλού.
Εκτός αν θέλετε προσωπικά να τα ψάλλετε στους συγκεκριμένους ήχους. Συγχωρείστε με για τις σημειώσεις μου. Να ξέρετε πάντως πως έχω βοηθηθεί πάρα πολύ στο να έχω τα κείμενα έτοιμα από την αρχή μέχρι το τέλος!
Αγαπητέ κ. Γιώργο!!! Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια, και κυρίως στο οτι οι αναρτήσεις αυτές σας είναι χρήσιμες, και τις λαμβάνετε υπόψη σας.
Σχετικά με τις ανωτέρω σωστές επισημάνσεις σας, σε παλαιότερα μηνύματα είχα ξεκαθαρίσει πως τόσο εμείς όσο και αρκετοί άλλοι τα ψάλλουμε στους ήχους. Πέραν αυτών, εμείς και τον Ν΄ψαλμό τον ψάλλουμε όπως παλαιά μετά τις καταβασίες, εκτός και εάν έχουμε Αρχιερατική. Απλά απεφάσισα στις αναρτήσεις να τα μεταφἐρω μετά από τους Αναβαθμούς όπως προβλέπεται.
Επειδή οι διαφοροποιήσεις αυτές προτιμήθηκαν από τις μη αναρτήσεις τις συνεχίζω κατά δύναμη βεβαίως .
Ευχόμενος καλή Δύναμη σε άπαντα τον Ιεροψαλτικό Κόσμο συν Θεώ,
Βασίλης
 
Last edited:
Top