06. Μουσικὰ Ἁγίου Νικολάου Μύρων

George

Ιεροψάλτης
Το αρχείο αυτό το έχω κάνει φωτοτυπία από έναν φίλο μου και συνάδερφο από την Αλεξ/πολη, το αρχείο αυτό ειναι μικτό, χειρόγραφο και φωτοτυπίες από άλλα βιβλία.
Δεν γνωρίζω ποιός τα έγραψε, το μόνο που ξέρω είναι ότι χρησιμοποιούνται στον Μητροπολητικό Ναό του Αγίου Νικολάου Αλεξ/πολης, ίσως ο Πρωτοψάλτης του Ναού να τα έγραψε.

Πρώτο μέρος, Εσπερινός, δεν σκάναρα τα Ανοιξαντάρια και τα Κεκραγάρια, τα οποία είναι φωτοτυπίες από άλλα βιβλία.
 

Attachments

  • Ag. Nikolaoy Esperinos.zip
    17.4 MB · Views: 2,046
Το αρχείο αυτό το έχω κάνει φωτοτυπία από έναν φίλο μου και συνάδερφο από την Αλεξ/πολη, το αρχείο αυτό ειναι μικτό, χειρόγραφο και φωτοτυπίες από άλλα βιβλία.
Δεν γνωρίζω ποιός τα έγραψε, το μόνο που ξέρω είναι ότι χρησιμοποιούνται στον Μητροπολητικό Ναό του Αγίου Νικολάου Αλεξ/πολης, ίσως ο Πρωτοψάλτης του Ναού να τα έγραψε.

Πρώτο μέρος, Εσπερινός, δεν σκάναρα τα Ανοιξαντάρια και τα Κεκραγάρια, τα οποία είναι φωτοτυπίες από άλλα βιβλία.

Από το 2.jpg μέχρι και το 14.jpg είναι του Λυκούργου Πετρίδη, από το 15 μέχρι ρο 17 του Αθ.Καραμάνη, από το 18 μέχρι το 21 του Πέτρου Πελλοπονησίου, από το 22 μέχρι 27 του Πετρίδη πάλι και το 28 του Καραμάνη.

Ακολουθία Αγίου Νικολάου.
Δεύτερο Μέρος, Όρθρος.

Το 1.jpg του Καραμάνη,από το 2 μέχρι το 7 Πετρίδη και το 8 και 9 του Καραμάνη.
Εγώ συνήθως τα δοξαστικά τα λέω από Δοξαστάριον Πέτρου ή Δοξαστάριον Πρίγγου και στο τσακίρ κέφι στο "Σαλπίσωμεν" μπορεί να πω Ιακώβου.
 
Last edited by a moderator:
  • Like
Reactions: tzo
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Αγαπητοί συνάδελφοι

δεν ξέρω εάν ενδιαφέρεται κάποιος έχω πλήρη ακολουθία του Αγίου Νικολάου.Μπορείτε να δείτε στίς νέες εκδόσεις <Εκδόσεις Γεωργίου Σιαπεροπούλου.    
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Λόγω της ερχόμενης Κυριακής, όπου η εορτή του Ιεράρχου θα ψαλλεί με τα αναστάσιμα, θα ανεβάσω όλη την ακολουθία, πάντα κατά το ΗΟΠ. Προς το παρόν, ο Εσπερινός...
 

Attachments

  • Εσπερινός Κυριακής 06-12-2009 (Αγίου Νικολάου).pdf
    2 MB · Views: 1,689

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Η Ακολουθία του Όρθρου. Αν προλάβω, ίσως παραθέσω και κάποιους ύμνους από τη Θ. Λειτουργία που θα ψάλλουμε στην ενορία μου.

Βοήθειά μας να είναι η χάρη του μεγάλου αυτού Αγίου.
 

Attachments

  • Όρθρος Κυριακής 06-12-2009 (Αγίου Νικολάου).pdf
    1.4 MB · Views: 1,747
  • Τυπικά και Μακαρισμοί.pdf
    428.1 KB · Views: 765
Last edited:
  • Like
Reactions: tzo

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ὁ δεξιός μας ψάλλει ἀπό Καραμάνη. Στό ἱερό παρακολουθοῦσα (ὅπως πάντα) τά τροπάρια. Στό δοξαστικό τῶν ἑσπερίων ἐνῶ ἐγώ διάβαζα «ὑπὲρ τῶν πίστει καὶ πόθῳ τιμώντων ἀεί» αὐτός ἔψαλε «ὑπὲρ τῶν πίστει τιμώντων ἀεί» (πρβλ. 17.jpg) . Στό Καὶ νῦν τῶν ἀποστίχων ἐνῶ ἐγώ ἔβλεπα «τὴν σωτηρίαν τῶν βροτῶν, ὡς βρέφος γαλουχούμενον» ἐκεῖνος ἔψαλε «τὴν τῶν βροτῶν σωτηρίαν, ἀγκάλαις γαλουχούμενον» (δέν ὑπάρχει στό συνημμένο). Μέ τήν εὐκαιρία ὅμως εἶδα στό συνημμένο τοῦ Πέτρου Πελλοπονησίου (κατά Νικ. Μάννη) νά τό ἔχει «ἀγκάλαις δαδουχούμενον» (21.jpg).

Πάντως ἐμεῖς στόν ἑσπερινό εἴπαμε καί τρία τοῦ Νικολάου Μαλαξοῦ (κατά τό «Ποίοις εὐφημιῶν») σύμφωνα μέ τά Ἁγιορείτικα Τυπικά τῶν Μονῶν Διονυσίου, Ἁγίου Παύλου καί Ξηροποτάμου, τό Τυπικό τοῦ Ρήγα, ὡς καί τό ΤΑΣ.

Ἀναλυτικώτερα βλ. ἐδῶ.

Καί σήμερα, ἐνῶ διάβαζα (καί ἀπό τό φυλλάδιο οἱ ἐκκλησιαζόμενοι) «οἱ πένητες τὸν θησαυρόν», ἐκεῖνος ἔψαλε «οἱ πένητες τὸν πλουτιστήν» (πρβλ. 9.jpg τοῦ ὄρθρου).
 
Last edited by a moderator:

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Δοξαστικό των Αίνων του Αγίου Νικολάου, από το Δοξαστάριο Πέτρου Λαμπαδαρίου (έκδοσις Βουκουρεστίου, 1820)
 

Attachments

  • ΔΟΞΑΣΤΙΚΟΝ ΑΙΝΩΝ ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ, ΠΕΤΡΟΥ ΛΑΜΠΑΔΑΡΙΟΥ (Δοξαστάριον Βουκουρεστίου 1820).pdf
    81.2 KB · Views: 958
  • Like
Reactions: tzo

panosdohi

Παναγιώτης Παρασκευόπουλος
Για τη συγκεκριμένη εορτή προτείνω Φιλανθίδη. Είναι κάπως εκτενές αλλά και το ίδιο το ποιητικό κείμενο είναι έτσι κι αλλιώς είναι μεγάλο. Αν, τέλως πάντων, η περίσταση το επιτρέπει αξίζει τον κόπο. Κατά τη γνώμη μου, πρόκειται για ένα αριστούργημα. Παρακάτω είναι το μουσικό κείμενο από το δοξαστάριο του Φιλανθίδη. Επίσης ηχογράφηση του συγκεκριμένου δοξαστικού από αυτή τη χορωδία. Ξεχωρίζει ο π. Χρυσόστομος Καλαϊτζής, λαϊκός τότε και τώρα μοναχός στο κελί του Αγ. Ιωάννου του Θεολόγου (δίπλα στο κελί του π. Παϊσίου). Με συγχωρείτε για την όχι και τόσο καλή ποιότητα του ήχου αλλά έκανα την ψηφιοποίηση (από κασέτα) με "πρωτόγονα" μέσα.
 

Attachments

  • Δοξαστικό αίνων Αγ. Νικολάου Π. Φιλανθίδου.pdf
    291.6 KB · Views: 900
  • Σαλπίσωμεν Ήχος πλ.α .mp3
    8.1 MB · Views: 484

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Τὸν Φιλανθίδη, ἀγαπητὲ Παναγιώτη, ποτὲ μου δὲν τὸν χώνεψα, προσωπικά.

Ἀντ᾿ αὐτοῦ, θὰ πρότεινα τὴν πραγματικὰ ἀριστουργηματικὴ σύνθεση τοῦ Ἰακώβου, ἐφ᾿ ὅσον βέβαια ἐπιτρέπει ὁ χρόνος (ἀπίθανο πράγμα σὲ ἑνορία). Ἀγαπημένη μου θέση στὴν σελ. 126 τοῦ pdf «οἱ ὀδοιπόροι».
 

Attachments

  • agNikolaou IAKWBOS.pdf
    821.8 KB · Views: 1,048
  • Like
Reactions: tzo

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Ἀντ᾿ αὐτοῦ, θὰ πρότεινα τὴν πραγματικὰ ἀριστουργηματικὴ σύνθεση τοῦ Ἰακώβου, ἐφ᾿ ὅσον βέβαια ἐπιτρέπει ὁ χρόνος (ἀπίθανο πράγμα σὲ ἑνορία). Ἀγαπημένη μου θέση στὴν σελ. 126 τοῦ pdf «οἱ ὀδοιπόροι».
Κι εμείς πάντως που κάνουμε ολονύκτια αγρυπνία, δεν έχουμε καταφέρει να το ψάλλουμε ποτέ αυτό (είναι και μεγαλούτσικο...). Είμαστε συνήθως αρκετά κουρασμένοι εκείνη την ώρα. Βάζουμε όμως αρκετό Ιάκωβο νωρίτερα...

Καλή δύναμη στους πανηγυρίζοντες και στους αγρυπνούντες.
 

tzo

Δροσάκης Γεώργιος
Το αρχείο αυτό το έχω κάνει φωτοτυπία από έναν φίλο μου και συνάδερφο από την Αλεξ/πολη, το αρχείο αυτό ειναι μικτό, χειρόγραφο και φωτοτυπίες από άλλα βιβλία.
Δεν γνωρίζω ποιός τα έγραψε, το μόνο που ξέρω είναι ότι χρησιμοποιούνται στον Μητροπολητικό Ναό του Αγίου Νικολάου Αλεξ/πολης, ίσως ο Πρωτοψάλτης του Ναού να τα έγραψε.

Πρώτο μέρος, Εσπερινός, δεν σκάναρα τα Ανοιξαντάρια και τα Κεκραγάρια, τα οποία είναι φωτοτυπίες από άλλα βιβλία.

Φίλε Γεώργιε ,τα κείμενα αυτά χρησιμοποιούσε ο αείμνηστος πρωτοψάλτης Γεώργιος Σβιντρίδης. Του άρεσε να ψάλλει από τον Καραμάνη. Πιστεύω ότι η φωνή του ήταν από τις μελωδικότερες στην Ελλάδα!Επειδή είχε "τέλη χριστιανά" ελπίζω ότι θα συμψάλλει τώρα με αγγέλους στον Παράδεισο. Τα δοξαστικά του Πέτρου πρόσθεσε στο φυλλάδιο ο διάδοχος του κ. Δεληγιαννίδης Στέλιος.
 
Φίλε Γεώργιε ,τα κείμενα αυτά χρησιμοποιούσε ο αείμνηστος πρωτοψάλτης Γεώργιος Σβιντρίδης. Του άρεσε να ψάλλει από τον Καραμάνη. Πιστεύω ότι η φωνή του ήταν από τις μελωδικότερες στην Ελλάδα!Επειδή είχε "τέλη χριστιανά" ελπίζω ότι θα συμψάλλει τώρα με αγγέλους στον Παράδεισο. Τα δοξαστικά του Πέτρου πρόσθεσε στο φυλλάδιο ο διάδοχος του κ. Δεληγιαννίδης Στέλιος.
Ένα πολύ μικρό δείγμα από το ταλέντο και τη φωνή του αείμνηστου δασκάλου Γεωργίου Σβυντρίδη υπάρχει εδώ.
http://www.psaltologion.com/showthread.php?t=7310 φίλε Γιώργο, εάν έχεις κάτι παραπάνω αν μπορείς να το ανεβάσεις.
 
  • Like
Reactions: tzo

nama_ia

Σαντορίνη
Περιέχει ἅπαντα τὰ ψαλλόμενα εἰς τὸν ἐσπερινὸν καὶ ὄρθρον, τῆς ἑορτῆς τοῦ Ἁγίου Νικολάου, καὶ τὸν παρακλητικὸν αὐτοῦ κανόνα.
Βοήθειά μας ο Άγιος
 

Attachments

  • AKOLOY8IA_AGIOY_NIKOLAOY.pdf
    8 MB · Views: 1,825

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Ανεβάζω και τα ημέτερα, για όποιον ενδιαφέρεται :
 

Attachments

  • Δόξα Εσπερινού.pdf
    5.8 MB · Views: 592
  • Δόξα των Αίνων.pdf
    3.6 MB · Views: 625
  • Like
Reactions: tzo

George

Ιεροψάλτης
Αστεριάδης Μαργαρίτης;62614 said:
... φίλε Γιώργο, εάν έχεις κάτι παραπάνω αν μπορείς να το ανεβάσεις.

Δεν έχω κάτι παραπάνω να ανεβάσω, αλλά ίσως έχει ο tzo (Γεώργιος Δροσάκης) μιας και είναι αυτός πλέον ο Πρωτοψάλτης του Μητροπολιτικού Ναού Αγίου Νικολάου Αλεξ/πολης.
 

tzo

Δροσάκης Γεώργιος
Δεν έχω κάτι παραπάνω να ανεβάσω, αλλά ίσως έχει ο tzo (Γεώργιος Δροσάκης) μιας και είναι αυτός πλέον ο Πρωτοψάλτης του Μητροπολιτικού Ναού Αγίου Νικολάου Αλεξ/πολης.

Τώρα που τελείωσε η εορτή του Αγ.Νικολάοου θα φροντίσω να ανεβάσω κάτι καλό. Τα μουσικά του Εσπερινού σε μία όμορφη γραφή!(δίχρωμη και φυσικά στο χέρι). Τα έχω δώσει ήδη σε συνάδελφο για να τα μετατρέψει σε PDF. Ελπίζω να είναι πολύ σύντομα έτοιμα
 
Last edited:

paganus

Παλαιόν μέλι
Τα του Εσπερινού του Αγίου Νικολάου, στα οποία αναφέρoνται τα δύο προηγούμενα μηνύματα!
 

Attachments

  • 6_dec_vesper.pdf
    8.6 MB · Views: 768
Last edited:

tzo

Δροσάκης Γεώργιος
Τα του Εσπερινού του Αγίου Νικολάου, στα οποία αναφέρoνται τα δύο προηγούμενα μηνύματα!

Ευχαριστώ πολύ τον paganus για την εργασία που έκανε! Τα Ανοιξαντάρια είναι του Θ. Φωκαέως, τα στιχηρά του Πετρίδη, τα Δοξαστικά του Πέτρου Λαμπαδαρίου.
Θερμές ευχαριστίες στον κ.Κων/νο Νόλη, συνταξιούχο δάσκαλο, ο οποίος αντέγραψε τα μέλη.

ΥΓ. Δεν διόρθωσα τα λάθη (π.χ. αντικένωμα αντί ομαλού, την λέξη δαδουχούμενον κλπ)
 

jonn

Π.Ιωαννης
Εσπερινός και Όρθρος του Εν'Αγίοις Πατρός ημών Νικολάου,Επισκόπου Μύρων της Λυκίας του Θαυματουργού. Τα Μουσικά Εκ' της Ιεράς Μονής Γρηγορίου του Αγίου όρους.Πρός Δοξολογίαν αυτού, μιάς που πλησιάζει και η εορτή του.
 

Attachments

  • ESPERINOS AG NIKOLAOY.pdf
    305.1 KB · Views: 910
  • ORTHROS AG NIKOLAOY.pdf
    125.7 KB · Views: 1,074
Top