06. Μουσικὰ Ὄρθρου, Θ. Λειτουργίας Θεοφανείων & Μ. Αγιασμού

Stathis

Ευστάθιος Μεντζάς
Παρακαλώ, και αυτό ισχύει για άλλους καταγραφείς εκκλησιαστικών ύμνων, ποιές είναι οι πηγές σας και πείτε μας αν τα κείμενα σας έχουν υποστεί κάποιες διορθώσεις ή είναι δικές σας διασκευές ή άλλων συγχρόνων μουσικοσυνθετών. Καλά Φώτα! Εν Χριστώ, π. Αμφιλόχιος.

Ναι, Π. Αμφιλοχιε,

δεν προλαβα να αναφερω τις πηγες μου.

Τα καθισματα ειναι προσαρμογη δικη μου στα λογια, αλλά με βαση τα κλασικα κειμενα του ειρμολογιου του Ιωάννου και Πετρου.
Τα του Ν ψαλμου απο τον Κηλτζανιδη,
οι καταβασιες απο του ειρμολογιο του Πετρου (Εφεσιου) πλην της Θ που ειναι απο τον Ιωαννη.
Οι αινοι Παν Κηλτζανιδη
Το Δοξα δικο μου
το Και νυν Π. Κηλτζανιδης

Να ειστε ολοι καλα.

Στάθης
 
Last edited:

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Από την Αθωνιάδα του Πέτρου Φιλανθίδη πρόκειται να πω το δοξαστικό των αίνων "Νάματα Ιορδάνεια" μεθαύριο ανήμερα των Θεοφανείων.

Όταν τις καθημερινές μέχρι και στους εσπερινούς για παράδειγμα ψάλλουμε από τη μουσική κυψέλη, πιστεύω πως τέτοιες μεγάλες γιορτές τα δοξαστικά καλό είναι να διαφοροποιούνται κάπως δηλαδή διακριτικά λίγο αργότερα κ.τ.λ. Το έκανα δίχρωμο, πρόσθεσα και τις διαστολές που δεν είμαι σίγουρος αν είναι τόσο σωστές όμως, άλλαξα και δυο τρία μικροπραγματάκια και το δημοσιεύω εδώ στο Ψαλτολόγιον για όποιον επιθυμεί να το ψάλλει από σήμερα για να έχει χρόνο για μελέτη.

Όμως δεν είχα κάποιο άκουσμα, έτσι κάθισα και το έψαλλα μόνος μου για να το μάθω. Το ηχητικό το ανέβασα στο youtube. Χθες το βράδυ δηλαδή, το έψαλλα δυο τρεις φορές και άλλες τόσες το... ισοκράτησα :) . Έτσι στα γρήγορα τα ηχογράφησα αυτά, μετά τα ένωσα όλα μαζί και το αποτέλεσμα το ανέβασα στο youtube εδώ: http://www.youtube.com/watch?v=y-fT_y1eDxY
 

Attachments

  • NamataIordaneia.pdf
    968.9 KB · Views: 857

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Από την Αθωνιάδα του Πέτρου Φιλανθίδη πρόκειται να πω το δοξαστικό των αίνων "Νάματα Ιορδάνεια" μεθαύριο ανήμερα των Θεοφανείων.

Όταν τις καθημερινές μέχρι και στους εσπερινούς για παράδειγμα ψάλλουμε από τη μουσική κυψέλη, πιστεύω πως τέτοιες μεγάλες γιορτές τα δοξαστικά καλό είναι να διαφοροποιούνται κάπως δηλαδή διακριτικά λίγο αργότερα κ.τ.λ. Το έκανα δίχρωμο, πρόσθεσα και τις διαστολές που δεν είμαι σίγουρος αν είναι τόσο σωστές όμως, άλλαξα και δυο τρία μικροπραγματάκια και το δημοσιεύω εδώ στο Ψαλτολόγιον για όποιον επιθυμεί να το ψάλλει από σήμερα για να έχει χρόνο για μελέτη.

Όμως δεν είχα κάποιο άκουσμα, έτσι κάθισα και το έψαλλα μόνος μου για να το μάθω. Το ηχητικό το ανέβασα στο youtube. Χθες το βράδυ δηλαδή, το έψαλλα δυο τρεις φορές και άλλες τόσες το... ισοκράτησα :) . Έτσι στα γρήγορα τα ηχογράφησα αυτά, μετά τα ένωσα όλα μαζί και το αποτέλεσμα το ανέβασα στο youtube εδώ: http://www.youtube.com/watch?v=y-fT_y1eDxY

Ἀφοῦ θὰ πεῖς ἀργὸ δοξαστικὸ ποὺ θὰ πεῖς γιατὶ δὲν ψάλλεις καλύτερα τοῦ Ιἀκώβου ποὺ εἶναι καὶ πιὸ παραδοσιακό;
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Ἀφοῦ θὰ πεῖς ἀργὸ δοξαστικὸ ποὺ θὰ πεῖς γιατὶ δὲν ψάλλεις καλύτερα τοῦ Ιἀκώβου ποὺ εἶναι καὶ πιὸ παραδοσιακό;

Γιατί δεν είναι
...διακριτικά λίγο αργότερο
αλλά πολύ-πολύ αργότερο.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Τόσο μεγάλη διαφορὰ Νεοκλή; Δὲν τὰ ἔχω πρόχειρα τώρα.

Τέλος πάντων, δὲν τὸν συμπαθῶ καθόλου τὸν Φιλανθίδη, ἐνῶ ὁ Ἰάκωβος .... ἀπόλαυση.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Η διαφορά στο μέγεθος των δύο συνθέσεων είναι όντως πολύ μικρή. Για του λόγου το αληθές, αλλά και την δυνατότητα επιλογών, επισυνάπτω αυτή του Ιακώβου. Η προσωπική μου αισθητική δεν εγκρίνει τον Φιλανθίδη, αλλά ούτε και τις πολλές φορές ανισόροπες θέσεις του Ιακώβου (γενικότερα και όχι στη συγκεκριμένη σύνθεση, την οποία βρήκα σχετικά ok). Για μένα η μαγεία του νέου Στιχηρακού μέλους δεν ξεπερνιέται.
 

Attachments

  • Τόμος 1.pdf
    358.6 KB · Views: 1,082
Last edited:

Stathis

Ευστάθιος Μεντζάς
Ανεβάζω πάλι τα μουσικά κείμενα του όρθρου των θεοφανείων με διορθώσεις προσθήκες κλπ.

Για τις πηγές βλέπε προηγούμενο μήνυμα. Σε διαφορετική περίπτωση αναφέρω το συνθέτη πριν το συγκεκριμένο κομμάτι.
Σημ το α δοξαστικό είναι του Πέτρου Πελοποννησίου.
Οι αναβαθμοί και η δοξολογία υπάρχουν στον όρθρο των Χριστουγέννων.

Αυτά και καλή φώτιση.
 

Attachments

  • Θεοφανεια ορθρος 2011.pdf
    491.8 KB · Views: 1,490

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Παραθέτω ἐναλλακτικά καὶ τὰ ἰδιόμελα τῶν αἴνων τοῦ Ματθαίου Βατοπεδινοῦ ἀπὸ τὴν ΠΑΝΗΓΥΡΙΚΗ τῆς Μ. Βατοπεδίου. Πανηγυρικὰ καὶ ποικίλουν εὐχάριστα ἀπὸ τὰ συνήθη.
 

Attachments

  • fwta ainoi Mat8aiou.pdf
    5.2 MB · Views: 1,038

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Δομέστικε θα σε μαλώσω!:D:D
Ανέβασες κείμενα απ' αυτό το βιβλίο-χάρμα οφθαλμών και είναι ασπρόμαυρα;:(:(
Και επιπλέον, δεν έσβησες και τις ...αμαρτωλές έλξεις και υφεσοδιέσεις. Τελικά, με ποια ομάδα είσαι;:confused:
 

Stathis

Ευστάθιος Μεντζάς
Παραθέτω ἐναλλακτικά καὶ τὰ ἰδιόμελα τῶν αἴνων τοῦ Ματθαίου Βατοπεδινοῦ ἀπὸ τὴν ΠΑΝΗΓΥΡΙΚΗ τῆς Μ. Βατοπεδίου. Πανηγυρικὰ καὶ ποικίλουν εὐχάριστα ἀπὸ τὰ συνήθη.

Λείπει μια σελιδα απο το τελευταιο στιχηρο...:(

Πάντως ειναι οντως μια καλή ενελλακτικη για οσους θα εχουν κεφια και χρονο:D
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ἄντε νὰ κανω τὴ χάρη ἀνεβάζω καὶ τὸ ἔγχρωμο, ἤμουν κακὸ παιδὶ (bad boy:wink:) τὶς τελευταῖες μέρες.
 

Attachments

  • fwta ainoi Mat8aiou colour.pdf
    3.5 MB · Views: 824
Last edited:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής

Attachments

  • Εν Ιορδάνη βαπτιζομένου σου (αργό) - Ματθαίου Βατοπαιδινού.pdf
    430.9 KB · Views: 1,674

david

Μέλος
Τριάδος η φανέρωσις

Καὶ ῥαντίζει πάντα τὸν Λαὸν ἐκ τοῦ ὕδατος. Εἰσερχόμενοι δὲ ἐν τῷ Ναῶ, ψάλλει ὁ χορὸς ἀργῶς τὸ παρὸν τροπάριον ἐκ τῆς η’ ᾠδῆς τοῦ πεζοῦ κανόνος εἰς ἦχον β'

Τριάδος ἡ φανέρωσις, ἐν Ἰορδάνῃ γέγονεν΄ αὕτη γὰρ ὑπέρθεος φύσις΄ ὁ Πατὴρ ἐφώνησεν΄ Οὗτος ὁ βαπτιζόμενος, Υἱὸς ὁ ἀγαπητός μου΄ τὸ Πνεῦμα συμπαρῆν τῷ ὁμοίῳ΄ ὃν εὐλογοῦσι Λαοί, καὶ ὑπερυψοῦσιν, εἰς πάντας τοὺς αἰῶνας.

Απο το Δοξαστάριον τόμος Α του Άρχοντος Πρωτοψάλτου Λυκούργου Πετρίδη.

Ο εορτασμός των Θεοφανείων να φωτίσει τις καρδίες όλων.

εἰς ὀσμὴν εὐωδίας.
 

Attachments

  • Τριάδος η φανέρωσις Λυκούργου Πετρίδη.pdf
    113.7 KB · Views: 476

alogo

παμπαλαιο μελος
Καλησπέρα αν έχει οποιοδήποτε μέλος ΄του forum το δοξαστικό νάματα ιορδάνεια σε PDF ή σε Mp3 απο τον Συρκα...το χα ακούσει τυχαία απο τ ραδιο σε μια εκπομπη πριν χρονια και μ κανε εντυπωση.ηταν εκπληκτική ερμηνεία απο τον ιδιο.Αν κανείς έχει τπτ ας τ μοιραστει μαζι μας.ευχαριστω πολυ.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Καλησπέρα αν έχει οποιοδήποτε μέλος ΄του forum το δοξαστικό νάματα ιορδάνεια σε PDF ή σε Mp3 απο τον Συρκα...το χα ακούσει τυχαία απο τ ραδιο σε μια εκπομπη πριν χρονια και μ κανε εντυπωση.ηταν εκπληκτική ερμηνεία απο τον ιδιο.Αν κανείς έχει τπτ ας τ μοιραστει μαζι μας.ευχαριστω πολυ.
Επισυνάπτεται.
 

Attachments

  • 00001.jpg
    00001.jpg
    441 KB · Views: 221
  • 00002.jpg
    00002.jpg
    484 KB · Views: 183
Top