06. Ιδιόμελα κεκραγάρια σύντομα (ειρμολογικά) της Μεταμορφώσεως

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Τά κεκραγάρια τοῦ ἑσπερινοῦ τῆς Μεταμορφώσεως τοῦ Σωτῆρος ὑπάρχουν σέ εἱρμολογικό μέλος γραμμένα;

 
Last edited:

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Νομίζω στα μουσικά μηναία του Σύρκα αν και δεν είμαι 100% σίγουρος
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Νομίζω στα μουσικά μηναία του Σύρκα αν και δεν είμαι 100% σίγουρος
Ἡ ἐρώτησή μου δέν ἦταν τυχαία, ἀφοῦ ἐγώ ἀκουστικά, προφανῶς ἀπό τούς ψάλτες τῆς ἐνορίας πού μεγάλωσα (πού βασικά ἔψαλλαν Σακελλαρίδη), τά εἶχα στό μυαλό μου, ἀλλά δέν τά ἔβλεπα στόν ΑΓΙΟΠΟΛΙΤΗ (Φεβρουάριος-Νοέμβριος 1903) τοῦ Σακελλαρίδη πού ἀργότερα προμηθεύθηκα σέ φωτοτυπική ἀνατύπωση πού ἐκδόθηκε τό 1980. Καί μᾶλλον κατέκρινα τό μυαλό μου, μέχρι πού ὁ Ἀνδρέας Παντελίδης, βρῆκε τό αὐθεντικό συγκεκριμένο βιβλίο, πού δέν ἔχει καμμία σχέση μέ τήν ἀνατύπωση. Δηλ. ἡ ἀνατύπωση ἀποτελεῖται ἀπό 321 σελ. καί τό αὐθεντικό ἀπό 496! Αὐτό τό βιβλίο τό φωτοτύπησε ὁ Κ. Βαγενᾶς καί μοῦ τό ἔκανε δῶρο στή γιορτή μου. Ἐκεῖ, λοιπόν, ὑπάρχουν τά ἰδιόμελα (στό Κύριε ἐκέκραξα) εἱρμολογικά σέ λέγετο.

Μιά ἐπίσης συζήτηση πού ἤξερα, ἦταν ὅτι ὁ Π. Σόμαλης ζητοῦσε τά ἀπόστιχα τῆς ἑορτῆς τῆς Κοιμήσεως τῆς Θεοτόκου σέ λέγετο καί παρεκάλεσε τόν Δημ. Καλπακίδη νά τά μελοποιήσει, ὁ ὁποῖος καί τά ἀνήρτησε ἐδῶ. Τώρα, ἐπίσης, στόν πλήρη καί αὐθεντικό ΑΓΙΟΠΟΛΙΤΗ, βλέπω καί τά ἀπόστιχα τῆς Παναγίας σέ λέγετο, κάτι πού οὔτε καί ὁ Σόμαλης γνώριζε (προφανῶς) ἀφοῦ στήν ἀνατύπωση πάλι ἔχουν κοπεῖ.

 
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ἡ ἐρώτησή μου δέν ἦταν τυχαία, ἀφοῦ ἐγώ ἀκουστικά, προφανῶς ἀπό τούς ψάλτες τῆς ἐνορίας πού μεγάλωσα (πού βασικά ἔψαλλαν Σακελλαρίδη), τά εἶχα στό μυαλό μου, ἀλλά δέν τά ἔβλεπα στόν ΑΓΙΟΠΟΛΙΤΗ (Φεβρουάριος-Νοέμβριος 1903) τοῦ Σακελλαρίδη πού ἀργότερα προμηθεύθηκα σέ φωτοτυπική ἀνατύπωση πού ἐκδόθηκε τό 1980. Καί μᾶλλον κατέκρινα τό μυαλό μου, μέχρι πού ὁ Ἀνδρέας Παντελίδης, βρῆκε τό αὐθεντικό συγκεκριμένο βιβλίο, πού δέν ἔχει καμμία σχέση μέ τήν ἀνατύπωση. Δηλ. ἡ ἀνατύπωση ἀποτελεῖται ἀπό 321 σελ. καί τό αὐθεντικό ἀπό 496! Αὐτό τό βιβλίο τό φωτοτύπησε ὁ Κ. Βαγενᾶς καί μοῦ τό ἔκανε δῶρο στή γιορτή μου. Ἐκεῖ, λοιπόν, ὑπάρχουν τά ἰδιόμελα (στό Κύριε ἐκέκραξα) εἱρμολογικά σέ λέγετο.

Μιά ἐπίσης συζήτηση πού ἤξερα, ἦταν ὅτι ὁ Π. Σόμαλης ζητοῦσε τά ἀπόστιχα τῆς ἑορτῆς τῆς Κοιμήσεως τῆς Θεοτόκου σέ λέγετο καί παρεκάλεσε τόν Δημ. Καλπακίδη νά τά μελοποιήσει, ὁ ὁποῖος καί τά ἀνήρτησε ἐδῶ. Τώρα, ἐπίσης, στόν πλήρη καί αὐθεντικό ΑΓΙΟΠΟΛΙΤΗ, βλέπω καί τά ἀπόστιχα τῆς Παναγίας σέ λέγετο, κάτι πού οὔτε καί ὁ Σόμαλης γνώριζε (προφανῶς) ἀφοῦ στήν ἀνατύπωση πάλι ἔχουν κοπεῖ.



Συμπέρασμα: Εύγε τοις εκδόταις, υπέρευγε τοις επανεκδόταις,
ουαί τοις αλλοιωταίς και κόλουρα τα έργα ποιούσι,
των συνθετών ερήμην....

Δ.
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Ἡ ἐρώτησή μου δέν ἦταν τυχαία, ἀφοῦ ἐγώ ἀκουστικά, προφανῶς ἀπό τούς ψάλτες τῆς ἐνορίας πού μεγάλωσα (πού βασικά ἔψαλλαν Σακελλαρίδη), τά εἶχα στό μυαλό μου, ἀλλά δέν τά ἔβλεπα στόν ΑΓΙΟΠΟΛΙΤΗ (Φεβρουάριος-Νοέμβριος 1903) τοῦ Σακελλαρίδη πού ἀργότερα προμηθεύθηκα σέ φωτοτυπική ἀνατύπωση πού ἐκδόθηκε τό 1980. Καί μᾶλλον κατέκρινα τό μυαλό μου, μέχρι πού ὁ Ἀνδρέας Παντελίδης, βρῆκε τό αὐθεντικό συγκεκριμένο βιβλίο, πού δέν ἔχει καμμία σχέση μέ τήν ἀνατύπωση. Δηλ. ἡ ἀνατύπωση ἀποτελεῖται ἀπό 321 σελ. καί τό αὐθεντικό ἀπό 496! Αὐτό τό βιβλίο τό φωτοτύπησε ὁ Κ. Βαγενᾶς καί μοῦ τό ἔκανε δῶρο στή γιορτή μου. Ἐκεῖ, λοιπόν, ὑπάρχουν τά ἰδιόμελα (στό Κύριε ἐκέκραξα) εἱρμολογικά σέ λέγετο.

Μιά ἐπίσης συζήτηση πού ἤξερα, ἦταν ὅτι ὁ Π. Σόμαλης ζητοῦσε τά ἀπόστιχα τῆς ἑορτῆς τῆς Κοιμήσεως τῆς Θεοτόκου σέ λέγετο καί παρεκάλεσε τόν Δημ. Καλπακίδη νά τά μελοποιήσει, ὁ ὁποῖος καί τά ἀνήρτησε ἐδῶ. Τώρα, ἐπίσης, στόν πλήρη καί αὐθεντικό ΑΓΙΟΠΟΛΙΤΗ, βλέπω καί τά ἀπόστιχα τῆς Παναγίας σέ λέγετο, κάτι πού οὔτε καί ὁ Σόμαλης γνώριζε (προφανῶς) ἀφοῦ στήν ἀνατύπωση πάλι ἔχουν κοπεῖ.




Μα και σε μένα σαν άκουσμα ήταν οικείο, όπως και τα απόστιχα του Ευαγγελισμού και της Γεννήσεως της Θεοτόκου (τα οποία "διεσώθησαν" στην επανέκδοση).

ΥΓ Η γιορτή μου είνα 21/11. Για σένα το γράφω, Κωνσταντίνε! :D:D
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
... ἡ ἀνατύπωση ἀποτελεῖται ἀπό 321 σελ. καί τό αὐθεντικό ἀπό 496! Αὐτό τό βιβλίο τό φωτοτύπησε ὁ Κ. Βαγενᾶς καί μοῦ τό ἔκανε δῶρο στή γιορτή μου. ...


Τι διακρίσεις είναι αυτές; Το φωτοτύπησε και απουσιάζει από το «Ψαλτολόγιο»; Να αναρτηθεί πάραυτα! :)
 

Κων/νος Βαγενάς

Κωνσταντίνος
Τι διακρίσεις είναι αυτές; Το φωτοτύπησε και απουσιάζει από το «Ψαλτολόγιο»; Να αναρτηθεί πάραυτα! :)

Εκτός του ότι το φωτοτύπησα θα πρέπει να διαβάσατε και ότι είναι 496 σελίδες!!!:D:D

Δυστυχώς δεν έχω ΤΟΟΟΣΟ χρόνο, και ειδικά εν μέσω εξεταστικής. Όσο μπορώ όμως τροφοδοτώ το forum με συνθέσεις Σακελλαρίδη, δεν πιστεύω να έχετε... παράπονο! :p
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Τι διακρίσεις είναι αυτές; Το φωτοτύπησε και απουσιάζει από το «Ψαλτολόγιο»; Να αναρτηθεί πάραυτα! :)
Κύριε Νεοκλῆ, ἐκπλήσσομαι!
Ἐσεῖς κάποτε, ἀπαξιωτικά, ἐν μέσω καλοκαιρίου, καταδεχτήκατε καί ψάλλατε τήν δοξολογία γ΄ ἤχου Σακελλαρίδη, ἐπειδή θυμηθήκατε πού τή λέγατε στίς κατασκηνώσεις...!!!
Τώρα ζητᾶτε βιβλίο;

Παρά ταῦτα αὐτό εἶναι καλό καί ὠφέλιμο. Ἤδη ὑπάρχει ἑνότητα στά Μουσικά βιβλία, πού κάποτε θά συμπληρωθεῖ καί μέ ἄλλα σημαντικότερα πού ἐκκρεμοῦν.

Τό ὅτι τό φωτοτύπησε ὁ Κωνσταντῖνος, σημαίνει ὅτι τό ἔκανε σέ κάποιο κατάστημα καί τό ἔδεσε σέ σπιράλ.
Ἡ ἀλήθεια εἶναι ὅτι τώρα ἡ τεχνολογία ἔχει προχωρήσει καί ἕνα φωτοτύπημα ἀμέσως λειτουργεῖ καί ὡς σκανάρισμα καί ἀποθηκεύεται σέ ὅ,τι ἀρχεῖο ἐπιθυμοῦμε.
Αὐτά συνήθως τά κάνω ἐγώ, καταθέτοντας καί τό ἀνάλογο ἀντίτιμο, κάτι πού δέν μπορεῖ νά ζητᾶτε ἀπό ἕνα φοιτητή.

Ἀντιλαμβάνομαι ὅτι ἀστειεύεστε, ἀλλά εἶναι κάτι πού εἶναι στό πρόγραμμα ἀπό μένα.


 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
...Ἐσεῖς κάποτε, ἀπαξιωτικά, ἐν μέσω καλοκαιρίου, καταδεχτήκατε καί ψάλλατε τήν δοξολογία γ΄ ἤχου Σακελλαρίδη, ἐπειδή θυμηθήκατε πού τή λέγατε στίς κατασκηνώσεις...!!!
1) Προς Θεού ! Καθόλου απαξιωτικά.
2) Που το θυμηθήκατε !; Εγώ δεν θυμάμαι τι φαγητό έφαγα χθες !!

... Ἀντιλαμβάνομαι ὅτι ἀστειεύεστε,

Αλλίμονο !
 

gbekris

Γεώργιος Μπεκρῆς

Τά κεκραγάρια τοῦ ἑσπερινοῦ τῆς Μεταμορφώσεως τοῦ Σωτῆρος ὑπάρχουν σέ εἱρμολογικό μέλος γραμμένα;


Ελπίζω να φανούν χρήσιμα για τις επόμενες χρονιές.
 

Attachments

  • Ιδιόμελα σύντομα κεκραγάρια Μεταμορφώσεως.pdf
    2.1 MB · Views: 328
Last edited:
Top