05. Ἀκολουθία Ἁγίων Μαρτύρων Γαλακτίωνος καὶ Ἐπιστήμης

Μακρυγιάννης

Κανάλια Μαγνήσιας
Για τον φίλο Σταυρο Τογια που την ζήτησε.(και για όσους ενδιαφέρονται φυσικά):)

Έχω προσθέσει και την σελίδα 31 που έλλειπε.
Ευχαριστώ τους αδελφους που με την εταστική ματιά τους το εντόπισαν.:)
 

Attachments

  • ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ ΑΓΙΩΝ ΓΑΛΑΚΤΙΩΝΟΣ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ.rar
    9.3 MB · Views: 986
Last edited:

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Ορισμένες φορές διερωτώμαι τι είναι προτιμότερο και τι περιποιεί περισσότερη τιμή στους εορταζομένους αγίους: η χρήση της ελλιπούς (πλην όμως σωστής μετρικώς, συνταντικώς κλπ.) ακολουθίας του Μηναίου ή η χρήση πανηγυρικών ακολουθιών που συνέγραψαν αδόκιμοι ποιητές. :confused:

Η εν λόγω ακολουθία στον πρόλογο της εκδόσεώς της φέρεται ως ληφθείσα εκ Σιναϊτικού χειρογράφου. Φυσικά δεν έχει συνοδική έγκριση αλλά είναι προϊόν "ιδιωτικής πρωτοβουλίας". Οι ύμνοι της λιτής είναι κακές διασκευές τροπαρίων του κανόνα, το δοξαστικό της λιτής ενός προσομοίου άλλης εορτής, το στιχηρό μετά τον Ν΄ ψαλμό είναι αυτούσιο τροπάριο του κανόνα κλπ.

Άποψή μου ήταν και παραμένει ότι η λατρεία μας πρέπει να γίνεται μετά "αιδούς και ευλαβείας". Ναι, δεν αντιλέγω, εφόσον συντρέχει ειδικός λόγος να τιμηθούν οι άγιοι μετά πανηγυρικής ακολουθίας. Όχι όμως με κακοτεχνήματα!
 

Μακρυγιάννης

Κανάλια Μαγνήσιας
Ορισμένες φορές διερωτώμαι τι είναι προτιμότερο και τι περιποιεί περισσότερη τιμή στους εορταζομένους αγίους: η χρήση της ελλιπούς (πλην όμως σωστής μετρικώς, συνταντικώς κλπ.) ακολουθίας του Μηναίου ή η χρήση πανηγυρικών ακολουθιών που συνέγραψαν αδόκιμοι ποιητές. :confused:

Η εν λόγω ακολουθία στον πρόλογο της εκδόσεώς της φέρεται ως ληφθείσα εκ Σιναϊτικού χειρογράφου. Φυσικά δεν έχει συνοδική έγκριση αλλά είναι προϊόν "ιδιωτικής πρωτοβουλίας". Οι ύμνοι της λιτής είναι κακές διασκευές τροπαρίων του κανόνα, το δοξαστικό της λιτής ενός προσομοίου άλλης εορτής, το στιχηρό μετά τον Ν΄ ψαλμό είναι αυτούσιο τροπάριο του κανόνα κλπ.

Άποψή μου ήταν και παραμένει ότι η λατρεία μας πρέπει να γίνεται μετά "αιδούς και ευλαβείας". Ναι, δεν αντιλέγω, εφόσον συντρέχει ειδικός λόγος να τιμηθούν οι άγιοι μετά πανηγυρικής ακολουθίας. Όχι όμως με κακοτεχνήματα!



Αγαπητε.

Συμφωνώ εν πολλοίς και γω μάζι σου. Εχόντας στο αρχείο μου αρκετές ακολουθίες αγίων δεν τις χρησιμοποιώ ακαιρα παραμερίζοντας την παρακλητική ή τις ακολουθίες που περιλαμβάνει το μηναίο. Σε κάποιες περιπτώσεις μια αγρυπνία, μια εορτή ενος προσώπου κ.τ.λ. τοτέ μόνο.

Όσον αφορα την συγκεκριμένη εψαξά να βρώ μια ακολουθια για τους συγκεκριμένους αγίους για δική μου χρήση και βρήκα αυτή σε ένα απο τα δύο βιβλιοπώλεία της πόλης μου (συγκεκριμένα στο βιβλιοπωλειο της Μητροπόλεως). Δεν έχει συνοδική έγκριση διοτι είναι έκδοση "παλαιοημερολογιτών" αλλα αυτό δεν μου΄φαινεται και τοσο κακό αφού όλες οι παλαιες εκδόσεις τουλάχιστον όσες έχω εγώ στο αρχείο μου δεν έχουν και αυτές έγκριση και ας είναι συγγραφέας λ.χ. ο Άγιος Νικόδημος ή Αλέξανδρος Μωραϊτης.

Και μαζί σου θα επαναλάβω ότι η λατρεία μας πρέπει να γίνεται μετά "αιδούς και ευλαβείας". Ναι, δεν αντιλέγω, εφόσον συντρέχει ειδικός λόγος να τιμηθούν οι άγιοι μετά πανηγυρικής ακολουθίας. Όχι όμως με κακοτεχνήματα:)
 

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος
Μήπως ὑπάρχουν ὁ παρακλητικὸς κανόνας καὶ οἱ χαιρετισμοὶ τῶν ἁγίων;

Εὐχαριστῶ πολύ!
 

elromios

Νέο μέλος
Για τον φίλο Σταυρο Τογια που την ζήτησε.(και για όσους ενδιαφέρονται φυσικά):)

Έχω προσθέσει και την σελίδα 31 που έλλειπε.
Ευχαριστώ τους αδελφους που με την εταστική ματιά τους το εντόπισαν.:)
 

Attachments

  • Ἁγίων Γαλακτίωνος & Ἐπιστήμης - Ἀσματικὴ Ἀκολουθία .pdf
    9.6 MB · Views: 85
Top