04. Ἀκολουθία Ὁσίου Γερασίμου τοῦ Ἰορδανίτου

Roumelis Ioannis

Παλαιό Μέλος
Σας ευχαριστώ π. Μάξιμε να είσθε καλά και καλή χρονιά να έχουμε.
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Ευχαριστούμε πολύ και τον εορτάσαντα Ιωάννη και τον π. Μάξιμο. Ωστόσο να επισημάνω ότι η ακολουθία έχει ικανά συντακτικά λάθη (πρβλ. το 2ο στιχηρό των Κεκραγαρίων, το α΄ της λιτής, το απαράδεκτο α΄ κάθισμα της β΄στιχολογίας κλπ. Όσο για τον παρακλητικό κανόνα, τι να πω... Πρώτη μπουκιά και κόκκαλο (όπως έλεγε και ο μακαρίτης ο πατέρας μου!) Το εναρκτήριο κάθισμα της παρακλήσεως έχει τόση σχέση με το αυτόμελο "Ο υψωθείς εν τω Σταυρώ" όσο εγώ γνωρίζω κινέζικα! :eek::mad: Διερωτώμαι πώς τέτοια έργα τυγχάνουν της εγκρίσεως του Πατριαρχείου! :confused:
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ευχαριστούμε πολύ και τον εορτάσαντα Ιωάννη και τον π. Μάξιμο. Ωστόσο να επισημάνω ότι η ακολουθία έχει ικανά συντακτικά λάθη (πρβλ. το 2ο στιχηρό των Κεκραγαρίων, το α΄ της λιτής, το απαράδεκτο α΄ κάθισμα της β΄στιχολογίας κλπ. Όσο για τον παρακλητικό κανόνα, τι να πω... Πρώτη μπουκιά και κόκκαλο (όπως έλεγε και ο μακαρίτης ο πατέρας μου!) Το εναρκτήριο κάθισμα της παρακλήσεως έχει τόση σχέση με το αυτόμελο "Ο υψωθείς εν τω Σταυρώ" όσο εγώ γνωρίζω κινέζικα! :eek::mad: Διερωτώμαι πώς τέτοια έργα τυγχάνουν της εγκρίσεως του Πατριαρχείου! :confused:
Ἕχεις ἀπόλυτο δίκιο. Ἐγώ ἁπλῶς πῆρα ἀφορμή ἀπό τήν παραπομπή καί φρόντισα νά τήν κάνω πιό χρηστική. Ἴσως καί ἀπό μιά δόση φιλαδελφείας, νά ἀνταποκρινόμαστε στά αἰτήματα τῶν μελῶν.
Φυσικά κι ἐγώ διερωτῶμαι τί τίς θέλουν τόσες ἀκολουθίες τά μέλη καί μάλιστα ὅταν συμπίπτουν σέ περιόδους νηστείας. Παρόμοια διερωτῶμαι γιά ἐδῶ, πολλῶ δέ μᾶλλον ἀπόρησα ἐδῶ. Ἄς μᾶς λένε τέλος πάντων καί τό λόγο (ἄν θέλουν).


 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Φυσικά κι ἐγώ διερωτῶμαι τί τίς θέλουν τόσες ἀκολουθίες τά μέλη
Πάτερ, είναι πολύ απλό. Δεν θέλουν τόσες ακολουθίες τα μέλη, αλλά ο καθένας να θέλει για κάποιο λόγο από μία μαζεύονται αυτομάτως 1500 αιτήσεις για ακολουθίες...:D

την ευχή σας
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Θά μ᾿ ἐνδιέφερε γιά κάποιες περίεργες περιπτώσεις καί περισσότερο θά μ᾿ ἐνδιέφερε ὁ τρόπος χρησιμοποίησής τους.

Έχοντας παρακολουθήσει ακολουθίες εόρτιες εν καιρώ Τριωδίου ή Πεντηκοσταρίου έχω να γράψω πολλά ευτράπελα, αλλά δεν το κάνω διότι "μηδέν ωφελεί αλλά μάλλον θόρυβος γίνεται".

ΥΓ Και καλά ένας συνοικιακός ναός. Όταν υπάρχει από ραδιοφώνου ανεμετάδοση όμως; :mad::mad::mad:
 

Lampadarios

Καλαφάτης Θανάσης
Ευχαριστούμε πολύ και τον εορτάσαντα Ιωάννη και τον π. Μάξιμο. Ωστόσο να επισημάνω ότι η ακολουθία έχει ικανά συντακτικά λάθη (πρβλ. το 2ο στιχηρό των Κεκραγαρίων, το α΄ της λιτής, το απαράδεκτο α΄ κάθισμα της β΄στιχολογίας κλπ. Όσο για τον παρακλητικό κανόνα, τι να πω... Πρώτη μπουκιά και κόκκαλο (όπως έλεγε και ο μακαρίτης ο πατέρας μου!) Το εναρκτήριο κάθισμα της παρακλήσεως έχει τόση σχέση με το αυτόμελο "Ο υψωθείς εν τω Σταυρώ" όσο εγώ γνωρίζω κινέζικα! :eek::mad: Διερωτώμαι πώς τέτοια έργα τυγχάνουν της εγκρίσεως του Πατριαρχείου! :confused:

Δύο μπαλώματα που έκανα προκειμένου να ψάλλουμε την ακολουθία στον ναό μας:

Εἰς τὸ β΄ στιχηρό τῶν ἐσπερίων
…κατεμάρανας ἄνθρακας. Ὅθεν σοὶ καὶ τὸν στέφανον, τῆς νίκης δεδώρηται, ὁ παντοκράτωρ καὶ θείας δικαιοσύνης ὁ πρύτανις, Χριστός, Ὅν δυσώπει…


Εἰς τὸ α΄ κάθισμα τῆς β΄ στιχολογίας
…χαίρων διήνυσας, μισήσας καὶ τρυφήν καὶ δόξαν πρόσκαιρον, τὴν δε οὐράνιον ζηλώσας, οἰκεῖος ὤφθης…
 

koostas

Νέο μέλος
Έχοντας παρακολουθήσει ακολουθίες εόρτιες εν καιρώ Τριωδίου ή Πεντηκοσταρίου έχω να γράψω πολλά ευτράπελα, αλλά δεν το κάνω διότι "μηδέν ωφελεί αλλά μάλλον θόρυβος γίνεται".


για την περιοδο του Τριωδιου προφανως και δεν γινεται εορτη (εκτός Σαβ/κου), επομενως δεν μπορει να ψαλλει καποια εορτιος ακολουθια...
για την περιοδο του Πεντηκοσταριου ποιο προβλημα υπαρχει??? αφου τοτε εορταζουμε παμπολλες εορτες, ειναι δε κατεξοχην εορτιος περιοδος.. και ψαλλονται παρα πολλες εορτιες ακολουθιες, μαζι με τα οριζομενα ως ψαλλομενα στο Πεντηκοσταριο
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
για την περιοδο του Τριωδιου προφανως και δεν γινεται εορτη (εκτός Σαβ/κου), επομενως δεν μπορει να ψαλλει καποια εορτιος ακολουθια...
για την περιοδο του Πεντηκοσταριου ποιο προβλημα υπαρχει??? αφου τοτε εορταζουμε παμπολλες εορτες, ειναι δε κατεξοχην εορτιος περιοδος.. και ψαλλονται παρα πολλες εορτιες ακολουθιες, μαζι με τα οριζομενα ως ψαλλομενα στο Πεντηκοσταριο
Ἀναφέρεται σέ εὐτράπελα τυπικοῦ... Ὁπότε μήν προτρέχεις...

Ἐν τῷ μεταξύ, μετά ἀπό μιά ἀναζήτηση μήπως ὑπάρχει κάτι ἄλλο συμπληρωματικό στό παλαιό αὐτό θέμα, βρῆκα παρακλητικό Χ. Μπούσια.
 

Attachments

  • ΜΑΡΤΙΟΥ 4. ΓΕΡΑΣΙΜΟΥ ΙΟΡΔΑΝΙΤΟΥ ΠΑΡΑΚΛΗΣΙΣ.docx
    21.2 KB · Views: 172
Last edited:
Top