04. Ἀκολουθία Ἁγίας Μεγαλομάρτυρος Βαρβάρας

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητοι Φιλοι
Απο την ακολουθια της Αγιας Βαρβαρας επισυναπτω :
1ον : Σε ΖΙΠ την πληρη ακολουθια Εσπερινου & Ορθρου , οπως αυτη εξεδοθη το 1971 μεριμνη του πανοσιολογιωτατου Αρχιμανδριτου π. Παντελεημωνος Σταματογιαννακη , εφημεριου (τοτε) του Ιερου Ναου Αγιας Βαρβαρας Παλαιου
Φαληρου .
2ον : Την ακολουθια του Εσπερινου (word) , οπως τουτος ψαλλεται στον Ιερο Ναο Αγιας Βαρβαρας Καμινιων Ηρακλειου Κρητης . Στα αποστιχα ψαλλωνται τα επισυναπτομενα (λιτη-αποστιχα) προσομοια σε ηχο Αο της Αγιας και συνηθως το Δοξαστικο του Αγιου Ιωαννου του Δαμασκηνου (για να τιμηθει και ο αγιος).
3ον : Λιτη - Αποστιχα της Αγιας .
4ον : Δοξαστικο της Αγιας που στον ναο μου ψαλλεται στον Ορθρο ως Δοξα των αινων .
ΣΗΜΕΙΩΣΗ : Στον ναο μου ο Ορθρος ψαλλεται απο την επισυναπτομενη στο
ΖΙΠ σχετικη ακολουθια , με την προσθηκη του απολυτικιου του Αγιου Ιωαννη
και αντι του δοξαστικου των αινων σε ηχο Γο , ψαλλεται το επισυναπτομενο .

Μολις ευκαιρησω θα ανεβασω και καποια μουσικα χειρογραφα (μονο του δεξιου) της ολης ακολουθιας .
 

Attachments

  • Ακολουθια Αγιας Βαρβαρας (Παλλαιου Φαληρου 1971).ZIP
    1.3 MB · Views: 1,589
  • Αγια Βαρβαρα Ηρακλειου (Εσπερινος).doc
    28.5 KB · Views: 998
  • Λιτη- Αποστιχα.jpg
    224.9 KB · Views: 245
  • Δοξα Αινων .jpg
    23.3 KB · Views: 216

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Αγαπητέ κ. Λιναρδάκη,
Αφού σας ευχαριστήσω, θέλω τη γνώμη σας επί του τυπικού (όπως και όποιου φίλου έχει γνώμη). Εμείς στο πανηγύρι μας (όχι χωρίς συμφωνία της εκκλησιαστικής αρχής) ψάλλουμε με κάποιον τρόπο που προβάλλει κάπως (δεν αποσιωπά μάλλον) και τον άγιο Ιωάννη τον Δαμασκηνό.

α) στο Κύριε ἐκέκραξα, 3 της αγίας και 3 του Οσίου
β) Δόξα της αγίας, «Πατρίδα, γένος, ὕπαρξιν»
γ) Στα απόστιχα, Δόξα του αγίου (όπως το έχει το Μηναίο
δ) Στους Αίνους, Δόξα «Ἀθλητικήν ὁδεὐσασα»
(Σημ. στα απολυτίκια συμπεριλαμβάνουμε και τον άγιο Σεραφείμ).

Ποιες είναι οι ενστάσεις σας;
 
Last edited by a moderator:

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αφού σας ευχαριστήσω ξανα, θέλω τη γνώμη σας επί του τυπικού (όπως και όποιου φίλου έχει γνώμη). Εμείς στο πανηγύρι μας (όχι χωρίς συμφωνία της εκκλησιαστικής αρχής) ψάλλουμε με κάποιον τρόπο που προβάλλει κάπως (δεν αποσιωπά μάλλον) και τον άγιο Ιωάννη τον Δαμασκηνό.
α) στο Κύριε ἐκέκραξα, 3 της αγίας και 3 του Οσίου
β) Δόξα της αγίας, «Πατρίδα, γένος, ὕπαρξιν»
γ) Στα απόστιχα, Δόξα του αγίου (όπως το έχει το Μηναίο
δ) Στους Αίνους, Δόξα «Ἀθλητικήν ὁδεὐσασα»
(Σημ. στα απολυτίκια συμπεριλαμβάνουμε και τον άγιο Σεραφείμ).

Ποιες είναι οι ενστάσεις σας;

Περιπου αυτα γραφω και εγω στο μηνυμα μου , πλην Αγιου Σεραφειμ . Επισης στα αποστιχα εμεις λεμε προσομοια της Αγιας , μιας και πανηγυριζει ο Ναος .
Την ιδια μερα εορταζει και ο Συλλογος ιεροψαλτων της Αθηνας ''Ρωμανος Ο Μελωδος & Ιωαννης Ο Δαμασκηνος'' . Παλαιωτερα οπου Αρχιεπισκοπος ηταν ο
μακαριστος ΣΕΡΑΦΕΙΜ , εψαλλωντο αρκετα τροπαρια της ακολουθιας του Αγιου Σεραφειμ .
Οι τυπικαριοι του φορουμ ας μας πουν την γνωμη τους (επι πανηγυριζωντος ή μη ναου) .
 

Roumelis Ioannis

Παλαιό Μέλος
Κατά κύριο λόγο η ακολουθία πρέπει να ψαλλεί ως εστίν εν τω Μηναίω. Δύναται όμως σε πανηγυρίζοντας Ναούς να καταλιμπάνετε την ακολουθία του Αγίου Ιωάννου. Η μόνη ένσταση που έχω είναι ως προς το απολυτίκιον του Αγίου Σεραφείμ. Καθ'οτι δεν ψάλλεται η Ακολουθία του δεν πρέπει να ψαλλεί το Απολυτίκιόν του.
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Τα Μηναία της Εκκλησίας είναι πολύ "αυστηρά" έως και "σκληρά" και όπως μπορούμε να παρατηρήσουμε δεν έχουν συχνές περιπτώσεις συνεορτασμού και μάλιστα πανηγυρικού πολλών αγίων.

Χωρίς να θέλω να φανώ υπερβολικός νομίζω ότι επί των ημερών μας λειτουργούμε "συναισθηματικά", με μια επιφανειακή ευσέβεια και με κριτήρια ξένα προς την λειτουργική παράδοση (πχ ονομαστήρια κάποιου ιεράρχη).

Θυμάμαι μια Κυριακή 27 Ιουνίου δεν έψαλλα μετά την είσοδο απολυτίκιον του Οσίου Σαμψών του Ξενοδόχου διότι το τυπικό των Διπτύχων δεν προέβλεπε κάτι τέτοιο. Στις ενστάσεις του λειτουργού ιερέως μετά την απόλυση είπα ότι έχω 2 λύσεις: α) να κάνει τα παράπονά του στο τυπικό και β) αν επιθυμεί να ακούει τροπάρια μη προβλεπόμενα να με ειδοποιεί σχετικώς προ της ενάρξεως της ακολουθίας... :rolleyes:

Οι άγιοι της ημέρας μνημονεύονται στην Πρόθεση και στις ευχές της απολύσεως. Οι άγιοι ουρανοπολίτες πλέον δεν υπόκεινται στις δικές μας μικρότητες να παρεξηγούνται επειδή δεν άκουσαν το τροπάριό των κλπ. Στους πανηγυρίζοντες ναούς θα τιμηθεί ο άγιος του ναού... Κατ' εξαίρεση ας ψαλλεί και ένα επιπλέον απολυτίκιον μετά την είσοδο. Όχι όμως να γίνονται πειράματα με την τυπική διάταξη όπως άκουσα μια φορά σε ένα ναό στο τέλος του εσπερινού 3 απολυτίκια αγίων με δόξα και νυν άνευ Θεοτοκίου! :mad::mad:
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Η μόνη ένσταση που έχω είναι ως προς το απολυτίκιον του Αγίου Σεραφείμ. Καθ'οτι δεν ψάλλεται η Ακολουθία του δεν πρέπει να ψαλλεί το Απολυτίκιόν του.


Από άποψη τυπικού ίσως να είναι έτσι. Αλλά και τι θα ΄βλαπτε, λέω εγώ, αν λέγαμε το απολυτίκιο ενός αγίου; Για καλό μας θα ήταν και τιμή δική του, έτσι δεν είναι;
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος

Δεν πρόλαβα να δω την ανάλυσή σας, όταν έστειλα το μήνυμα. Προσωπικά κι εγώ λειτουργώ παρορμητικά και συναισθηματικά. Αλλά μπορεί όντως ιο άγιοι να μη χρειάζονται κάτι τέτοιο, όπως λέτε. Δεν έχω γνώμη.
Εξάλλου, όπως λέει ο Χρυσόστομος:
"τιμή μάρτυρος, μίμησις μάρτυρος"...
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Δεν πρόλαβα να δω την ανάλυσή σας, όταν έστειλα το μήνυμα. Προσωπικά κι εγώ λειτουργώ παρορμητικά και συναισθηματικά. Αλλά μπορεί όντως ιο άγιοι να μη χρειάζονται κάτι τέτοιο, όπως λέτε. Δεν έχω γνώμη.
Εξάλλου, όπως λέει ο Χρυσόστομος:
"τιμή μάρτυρος, μίμησις μάρτυρος"...

Ακριβώς! Γι΄ αυτό ας κάνουμε υπακοή στις τυπικές διατάξεις και θα έχουμε από εκεί το μισθό μας.
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Θα συμφωνήσω εν μέρει με τον Παναγιώτη, απλώς έχω μία ένσταση. Επειδή τα περισσότερα μηναία έχουν πηγές τους παλαιά χειρόγραφα και κώδικες, υπάρχουν κάποιοι νεώτεροι άγιοι (Αγ. Νεκτάριος, Αγ. Νικόδημος ο Αγιορείτης, Αγ. Κοσμάς ο Αιτωλός κ.α.) οι οποίοι είναι ευρέως γνωστοί αλλά δεν υπάρχει καθόλου ακολουθία προς τιμήν τους. Νομίζω ότι εκεί μπορούμε να κάνουμε μια παρασπονδία και να διαβάσουμε από τη φυλλάδα έστω και αν δεν πανηγυρίζει ο ναός.
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Συμφωνώ αρκεί να γίνει σωστά (δηλ. με σωστές τυπικές διατάξεις) και με συνεννόηση των εμπλεκομένων πριν την έναρξη της ακολουθίας.

Ας αναφέρω και το εξής περιστατικό- ευτράπελο κάπως αλλά και λυπηρό, πραγματικό όμως-δίνω την περίληψή του. Σε κάποιο ναό προ ετών τελουμένης ακολουθίας την 12η Οκτ ο λειτουργός ιερεύς βγήκε από το άγιο βήμα και έψαχνε στο μηναίο να βρει ύμνους του Οσίου Συμέων του Νέου Θεολόγου έχοντας διακόψει τον ψάλτη την ώρα που έψαλλε τα καθίσματα της παρακλητικής!!!:mad::mad::mad:

Η λειτουργία είχε προαναγγελθεί από την αρχή του μήνα όμως κανείς δεν είχε φροντίσει να δει εάν υπάρχει ακολουθία του αγίου! :eek:
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Νομίζω ότι εκεί μπορούμε να κάνουμε μια παρασπονδία και να διαβάσουμε από τη φυλλάδα έστω και αν δεν πανηγυρίζει ο ναός.

Συμφωνώ με τον Πέτρο, και θα προσέθετα μάλιστα ότι, κατά τη γνώμη μου, δεν αποτελεί καν παρασπονδία... Αν έχουμε φυλλάδα Αγίου που εορτάζει, πού το κακό να κάνουμε μια ωραία - ωραία, πλήρη ακολουθία; :wink:
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ἡ 4η Δεκεμβρίου ἔχει πολύ ἐνδιαφέρον ἀπό πλευρᾶς Ὑμνολογίας καί Τυπικοῦ.

Πάρα πολύ ἀναλυτικά (διεξοδικώτερα δέν γινόταν) ἐξετάζει καί ἀναλύει τό θέμα καί πρόβλημα καί δίνει ἀπάντηση καί γιά τήν περίπτωση πανηγυρίζοντος Ναοῦ ὁ Δ.Ν.Μ. στό τεῦχος 3 τῆς ΣΥΜΒΟΛΗΣ, σσ.45-49. Πάρα πολλοί θά τό ἔχετε αὐτό τό τεῦχος καί ὅσοι δέν τό ἔχετε δέν εἶναι δύσκολο νά τό παραγγείλετε.

Τό πρόβλημα ἀρχίζει ἀπό αὐτά τά Μηναῖα τῶν διαφορετικῶν ἐκδόσεων, ὄχι μόνον τῆς Ἀ.Δ. ἀλλά καί τοῦ ΦΩΤΟΣ, ἀπό τά ὁποῖα παραθέτει ὁ π. Leo Schefe.

Ἐκτός ἀπό τήν Ἀκολουθία τῆς Ἁγίας πού ἀνήρτησε ὁ κ. Βαγγέλης, τροπάρια τῆς Ἁγίας, ἀλλά καί πληροφορίες γιά ἄλλες ἐκδόσεις ὑπάρχουν στό ΜΙΚΡΟΝ ΤΥΠΙΚΟΝ καί τοῦ 2007 καί τοῦ 2008 ἐκδόσεως τοῦ Βιβλιοπωλείου Ν. Παναγόπουλου.

Γιά προβλήματα καί ἐπ᾿ αὐτῶν τῶν φυλλάδων διαβάστε στήν ΣΥΜΒΟΛΗ (ὅ.π.).

Ἀναφορικά μέ τήν μνήμη τοῦ Ἁγίου Σεραφείμ, ὅπου τιμᾶται, πρέπει ὁπωσδήποτε νά παραλειφθοῦν τροπάρια ἑνός ἐκ τῶν δύο Ἁγίων (Βαρβάρας ἤ Ἰω. Δαμασκηνοῦ). Νά μοῦ πεῖτε ὅτι οἱ φαινομενικά δύο κανόνες τοῦ Μηναίου εἶναι κατ᾿ οὐσίαν εἷς, διότι ἀφοῦ θά προηγηθεῖ ὑποχρεωτικῶς κανών τῆς Θεοτόκου, μαζί μέ τοῦ Ἁγίου Σεραφείμ θά μποροῦσαν νά ὑπολογισθοῦν ὡς τέσσαρες συνολικῶς, κάτι πού δέν προβλέπεται , καθ᾿ ὅσον «οὐδέποτε εἰς τὸν ὄρθρον λέγονται πλείονες τῶν τριῶν κανόνων» (ΣΥΜΒΟΛΗ, τ. 3, σελ. 49 -ἐδῶ τό γράφει Β.Ζ. καί Δ.Κ. ὁ Δ. πού τό ψάχναμε-). Τί ἔκαναν στήν Μητρόπολη Ἀθηνῶν ἐπί Ἀρχιεπισκόπου Σεραφείμ δέν θυμᾶμαι. Πάντως προηγοῦντο τοῦ Ἱερομάρτυρος.

Γιά τούς μή πανηγυρίζοντας ἤ τιμῶντας τήν μνήμην ἑνός ἐκ τῶν τριῶν Ἁγίων στά ΔΙΠΤΥΧΑ ὁρίζονται τά διατεταγμένα, σέ Σημείωση δέ γίνεται ἀναφορά καί στούς πανηγυρίζοντες τήν Ἁγίαν Ναούς.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ἐπισυνάπτω συνδέσμους γιά τόν βίο τῆς Ἁγίας Βαρβάρας, καθώς καί γιά τόν Παρακλητικό Κανόνα καί Χαιρετισμούς τῆς Μεγαλομάρτυρος.


— Ἐκτενέστατος βίος καί χαιρετισμοί (24 οἶκοι) στήν Ἁγία Βαρβάρα ἀπό Ἀνέμη. Κάποιος μπορεῖ νά τά ξεχωρίσει σέ pdf.

— Ἀπό vatopaidi.wordpress.

— Ἀπό wikipedia.

— Ἀπό xfe.



ΠΑΡΑΚΛΗΤΙΚΟΣ ΚΑΝΩΝ ΣΤΗΝ ΑΓΙΑ ΜΕΓΑΛΟΜΑΡΤΥΡΑ ΒΑΡΒΑΡΑ


ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΙ ΣΤΗΝ ΜΕΓΑΛΟΜΑΡΤΥΡΑ ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ


Ἡ καταχώρηση αὐτῶν ἀφιεροῦται στόν ἐπί πολλά ἔτη διακονοῦντα τόν ἐν Ἡρακλείῳ Κρήτης πάνσεπτο Ναό της ἀγαπητόν μας κ. Βαγγέλη Λιναρδάκη, ἡ δέ ἀπαιτουμένη ἐπεξεργασία ἐπαφίεται στά φιλάγια μέλη τοῦ φόρουμ.


 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.

Ἐπισυνάπτω συνδέσμους γιά τόν βίο τῆς Ἁγίας Βαρβάρας, καθώς καί γιά τόν Παρακλητικό Κανόνα καί Χαιρετισμούς τῆς Μεγαλομάρτυρος.


— Ἐκτενέστατος βίος καί χαιρετισμοί (24 οἶκοι) στήν Ἁγία Βαρβάρα ἀπό Ἀνέμη. Κάποιος μπορεῖ νά τά ξεχωρίσει σέ pdf.

— Ἀπό vatopaidi.wordpress.

— Ἀπό wikipedia.
— Ἀπό xfe.
ΠΑΡΑΚΛΗΤΙΚΟΣ ΚΑΝΩΝ ΣΤΗΝ ΑΓΙΑ ΜΕΓΑΛΟΜΑΡΤΥΡΑ ΒΑΡΒΑΡΑ
ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΙ ΣΤΗΝ ΜΕΓΑΛΟΜΑΡΤΥΡΑ ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ
Ἡ καταχώρηση αὐτῶν ἀφιεροῦται στόν ἐπί πολλά ἔτη διακονοῦντα τόν ἐν Ἡρακλείῳ Κρήτης πάνσεπτο Ναό της ἀγαπητόν μας κ. Βαγγέλη Λιναρδάκη, ἡ δέ ἀπαιτουμένη ἐπεξεργασία ἐπαφίεται στά φιλάγια μέλη τοῦ φόρουμ.

Πατερ
Ευχαριστω παρα πολυ για ΟΛΑ . Η χαρις της Αγιας Βαρβαρας , βοηθεια σας ,
στο δυσκολο εργο που επιτελειτε .
Την Ευχη Σας .
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Παρακαλω Θερμα
Οποιο μελος του φορουμ μπορει να μετατρεψει σε pdf (για ευκολη εκτυπωση) τους συνδεσμους που εδωσε ο π. Μαξιμος για την Αγια Βαρβαρα , ας το καμει .
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ .
 

spyridon

Ἀρχιμ. Σπυρίδων Σκορδίλης
Παρακαλω Θερμα
Οποιο μελος του φορουμ μπορει να μετατρεψει σε pdf (για ευκολη εκτυπωση) τους συνδεσμους που εδωσε ο π. Μαξιμος για την Αγια Βαρβαρα , ας το καμει .
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ .

Εὐχαριστούμε πολύ. Κάτι ἔκανα.
Ἐλπίζω νά εἶναι αὐτό ποὺ θέλετε.
 

Attachments

  • ΠΑΡΑΚΛΗΤΙΚΟΣ ΚΑΝΩΝ ΣΤΗΝ ΑΓΙΑ ΜΕΓΑΛΟΜΑΡΤΥΡΑ ΒΑΡΒΑΡΑ.pdf
    126.7 KB · Views: 313
  • ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΙ ΣΤΗΝ ΜΕΓΑΛΟΜΑΡΤΥΡΑ ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ.pdf
    133.5 KB · Views: 223
  • vatopaidi.pdf
    265.1 KB · Views: 427
  • Wikipedia.pdf
    200.7 KB · Views: 184
  • ΧΦΕ.pdf
    170.9 KB · Views: 262

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ἀνεβάζω τόν Βίο, τήν Παράκληση καί τούς Χαιρετισμούς τῆς ἁγίας Βαρβάρας, μέ κάποιες ἀπαραίτητες διορθώσεις καί συμπληρώσεις πού ἔκανα. Εἰδικά στούς Χαιρετισμούς ἔλειπε ἔνας στίχος στό «Ψ» καί τόν συμπλήρωσα ἀπό ἀντιπαραβολή πού ἔκανα μέ τό κείμενο τῆς Ἀνέμης ἀπ᾿ ὅπου τό ἔχουν ἀντιγράψει.
Καλόν θά ἦτο ἐκεῖνοι πού ἔχουν αὐτόματο πολυτονιστή νά τά μετατρέψουν καί σέ πολυτονικά καί νά γίνουν βέβαια οἱ ἀπαραίτητες διορθώσεις.
Ἄλλοι μπορεῖ νά ἀλλάξουν γραμματοσειρές ἤ χρωματισμούς. Ἐγώ ἐπιλέγω τήν Tahoma, ἐπειδή φαίνεται ἀπ᾿ ὅλους τούς ὑπολογιστές.
Ἐπίσης ἐγώ δέν ξέρω νά κάνω pdf.

Ἐπίσης δέν καταλαβαίνω ἐκεῖνο τό «Που πριμαίνεις Νυμφίε;» στό «Π» τῶν Χαιρετισμῶν.

 

Attachments

  • ΒΙΟΣ ΑΓΙΑΣ ΒΑΡΒΑΡΑΣ.doc
    36 KB · Views: 150
  • ΚΑΝΩΝ ΠΑΡΑΚΛΗΤΙΚΟΣ ΕΙΣ ΤΗΝ ΑΓΙΑΝ ΒΑΡΒΑΡΑΝ.doc
    64.5 KB · Views: 203
  • ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΙ ΣΤΗΝ ΜΕΓΑΛΟΜΑΡΤΥΡΑ ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ.doc
    61.5 KB · Views: 163
Ευχαριστω παρα πολυ για ΟΛΑ . Η χαρις της Αγιας Βαρβαρας , βοηθεια σας ,
στο δυσκολο εργο που επιτελειτε .
 
Αξιότιμε κ. Γιώργο,

Κατά την ταπεινή μου άποψη επι πανηγυρίζοντος ναού, δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα ακολουθίας των δυο άλλων Αγίων. Θα μπορούσαν να ψαλλούν οι κανόνες τους στο Απόδειπνο (βέβαια σε ενορίες συνήθως δεν τελείται απόδειπνο).

Σε μη πανηγυρίζοντα ναό, νομίζω ότι το τυπικό σας δεν έχει κάτι το ιδιαίτερα μεμπτό. Θα μπορούσαν να γίνονται ίσως κατ' έτος και κάποιες εναλλαγές, προκειμένου να τιμάται και ο Άγιος Σεραφείμ, νεοϊερομάρτυς.
 
Top