04. Μουσικὰ Ἁγίας Μεγαλομάρτυρος Βαρβάρας & Ὁσίου Ἰωάννου Δαμασκηνοῦ

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητοι Φιλοι
Για οποιον-ους ενδιαφερεται-νται
Επισυναπτω χειρογραφα απο πανηγυρικο εσπερινο Αγιας Βαρβαρας (Αον μερος) , απο αυτα που ψαλλω κατα την πανηγυρη του ναου μου . Ανοιξανταρια εβαλλα ενδεικτικα του Εμμανουηλ Φαρλεκα (τα ψαλλω καθε 3-4 χρονια) σε μια δικια μου διασκευη ( ἀλλα ανοιξανταρια που συνηθως ψαλλω , ειναι του Ραιδεστινου , του Φωκαεα σε διασκευη Στανιτσα ή δικη μου , ή δικα μου σε Βο ή σε Γο ηχο) .
Τα περισσοτερα χειρογραφα ειναι γραμμενα (με τα οποια ορθογραφικα λαθη)το 1980 και ετσι εχουν παραμεινει , χωρις διορθωσεις κλπ (το ιδιο και τα υπολοιπα χειρογραφα) .
Στο επομενο μηνυμα θα επισυναψω το Βον μερος .
 

Attachments

  • Εσπερινος (Αον) Αγιας Βαρβαρας.ZIP
    3 MB · Views: 1,116

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Επισυναπτω και το μερος Βον μουσικων χειρογραφων απο πανηγυρικο εσπερινο Αγιας Βαρβαρας .
 

Attachments

  • Εσπερινος (Βον) Αγιας Βαρβαρας.ZIP
    4.3 MB · Views: 723

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Επισυναπτω και τα χειρογραφα του Ορθρου της Αγιας Βαρβαρας , γραμμενα το 1980-1984 . Ειναι και αυτα οπως εγραφησαν τοτε , αδιορθωτα απο ορθογραφια κλπ . Το ''Τον Δεσποτην και Αρχιερεα ημων ..'' ειναι γραφη του Αρχωντα Πρωτοψαλτη Δημητριου Ιωαννιδη .
 

Attachments

  • ΟΡΘΡΟΣ Αγιας Βαρβαρας.ZIP
    4.6 MB · Views: 1,139

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Όποιος έχει τροπάρια κ Δοξαστικά του εσπερινού της Αγ. Βαρβάρας & του Ιωα. Δαμασκηνού, θα τον παρακαλούσα να τα ανεβάσει...
ευχαριστώ εκ των προτέρων...
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
«καὶ ἐπὶ τὰ ἑτοῖμα μᾶλλον τρέπονται.» Θουκυδίδης, Α, 20. :D:D

Επισυνάπτω το κάτωθι αρχείο που περιέχει:
1. 3 Στιχηρά προσόμια του Οσίου από το Μηναίο του Σύρκα.
2. Δοξαστικό από Βιολάκη,
3. Και νυν από τον Χαρίλαο,
4. Δοξαστικό των αποστίχων Καραμάνη,
5. Και νυν Θεοτόκε ….. από το μηναίο του Φορτωμά, και
6. Απολυτίκια από Καραμάνη.

Βασίλης Κιαμηλίδης
 

Attachments

  • Τροπάρια εσπερινού της 4-12.pdf
    1.1 MB · Views: 1,103
Last edited by a moderator:

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Βασίλη (Κιαμηλίδη) εχεις το "Όσιε πάτερ" του Δαμασκηνου από το Βιολάκη;;;
αν ναι, ανεβασέ το...
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Βασίλη (Κιαμηλίδη) εχεις το "Όσιε πάτερ" του Δαμασκηνου από το Βιολάκη;;;
αν ναι, ανεβασέ το...

Νίκο λάβε το, το επισυνάπτω.
Βασίλης
 

Attachments

  • Όσιε Πάτερ Βιολάκη.pdf
    62.5 KB · Views: 589
Last edited by a moderator:

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Διότι παντού υπάρχει ένας μύθος... :D
 

Attachments

  • ΕΣΠΕΡΙΟ ΔΟΞΑΣΤΙΚΟ ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑΣ, ΛΥΚ. ΠΕΤΡΙΔΗ.pdf
    651.9 KB · Views: 611

ixadin

Ηχάδιν
Στα πολύ όμορφα πράγματα που ανέβασε ο κ. Βαγγέλης, θέλω να ανταποδώσω και εγώ με τη σειρά μου τη δική μου παρτιτούρα, όταν έψαλα στον Ι. Ν. Αγίας Βαρβάρας Παλαιού Φαλήρου

Βασικά η παρτιτούρα είναι για τον αριστερό. Πλήν όμως, στη θέση του δοξαστικού των αποστίχων έχει το δοξαστικό των εσπερίων. Αυτό οφείλεται στο ότι ο επί 20ετίας (όταν εγώ πήγα το 2000-2001) στην δική του παρτιτούρα τα είχε αντιστρέψει.

Η παρτιτούρα αυτή είναι το πρώτο κείμενο που έγραψα στον υπολογιστή. Τώρα που τη μετέτρεψα σε pdf με τα καινούργια προγράμματα έχει κάποια - ελάχιστα - "στραβά".

Στην πρώτη σελίδα το πλαίσιο του εξωφύλλου προοριζόταν για να κολλήσω κάποια ωραία εικόνα της Αγίας.

Δυστυχώς ποτέ δεν έψαλα αυτή την παρτιτούρα:(. Πάντως στη πρώτη πανήγυρη είχαμε ψάλλει το "Τις μη μακαρίσει σε του Ιακώβου και στο τέλος ένας παππούλης μας συνεχάρη, διότι του είχαμε θυμίσει το Άγιον Όρος
 

Attachments

  • Πανήγυρις ΑΒαρβάρας.pdf
    1.1 MB · Views: 1,187

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Αγαπητέ κ. Καζίλα,
διεξήλθα με πολύ ενθουσιασμό την παρτιτούρα της πανηγύρεώς σας. Όχι μόνο καλής ψαλτικής, αλλά και υψηλής αισθητικής έργο!
Το πρώτο που έχω να πω είναι ότι θα ήταν ευχής έργο να δουλεύαμε όλοι με τόσο μεράκι. Έχετε ακόμα και σπάνια μαθήματα μέσα στην ακολουθία.
Το δεύτερο, ότι λυπήθηκα που δεν υπάρχουν και τα του δεξιού χορού.
Ήταν πάντως πολύ ευγενικό που τα παραχωρήσατε, όπως και ο κ. Λιναρδάκης, και θα ήταν ίσως ευχής έργο με αφορμή την αγία Βαρβάρα να γίνεται κάποια ανταλλαγή υλικού ανάμεσά μας εν όψει των πανηγύρεων.

Υπάρχουν πολλά επιμέρους τεχνικά που θα ήθελα να ρωτήσω ή να επισημάνω, αλλά δεν είναι η κατάλληλη περίσταση (ένα από αυτά είναι: τελικά σε τι ήχο πρέπει να ψάλλεται το απολυτίκιο της αγίας;). Συγχαρητήρια και βοήθειά σας!
 

ixadin

Ηχάδιν
Υπάρχουν πολλά επιμέρους τεχνικά που θα ήθελα να ρωτήσω ή να επισημάνω, αλλά δεν είναι η κατάλληλη περίσταση (ένα από αυτά είναι: τελικά σε τι ήχο πρέπει να ψάλλεται το απολυτίκιο της αγίας;).

Ευχαριστώ για την παρατήρησή σας. Όμως στο ναό έτσι το ψάλλαμε. Τώρα λέτε να το έκανα λάθος και να μην μου έκαναν κάποια υπόδειξη; :D:(:confused:

Θα σας παρακαλούσα πολύ να μου επισημαίνατε τα λάθη. Άλλωστε το γράφω και στην υπογραφή μου:)
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Στα πολύ όμορφα πράγματα που ανέβασε ο κ. Βαγγέλης, θέλω να ανταποδώσω και εγώ με τη σειρά μου τη δική μου παρτιτούρα, όταν έψαλα στον Ι. Ν. Αγίας Βαρβάρας Παλαιού Φαλήρου

Βασικά η παρτιτούρα είναι για τον αριστερό. Πλήν όμως, στη θέση του δοξαστικού των αποστίχων έχει το δοξαστικό των εσπερίων. Αυτό οφείλεται στο ότι ο επί 20ετίας (όταν εγώ πήγα το 2000-2001) στην δική του παρτιτούρα τα είχε αντιστρέψει.

Η παρτιτούρα αυτή είναι το πρώτο κείμενο που έγραψα στον υπολογιστή. Τώρα που τη μετέτρεψα σε pdf με τα καινούργια προγράμματα έχει κάποια - ελάχιστα - "στραβά".

Στην πρώτη σελίδα το πλαίσιο του εξωφύλλου προοριζόταν για να κολλήσω κάποια ωραία εικόνα της Αγίας.

Δυστυχώς ποτέ δεν έψαλα αυτή την παρτιτούρα:(. Πάντως στη πρώτη πανήγυρη είχαμε ψάλλει το "Τις μη μακαρίσει σε του Ιακώβου και στο τέλος ένας παππούλης μας συνεχάρη, διότι του είχαμε θυμίσει το Άγιον Όρος

Πολυ καλη εργασια . ΜΠΡΑΒΟ .
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Να βάλω κι εγώ ο έσχατος το δικό μου πετραδάκι στον εορτασμό της αγίας Βαρβάρας, το δοξαστικό του εσπερινού "Πατρίδα, γένος, ύπαρξιν" σε μια ενδιαφέρουσα, ανέκδοτη μελοποίηση (αν βρειτε λάθη πείτε μου, παρακαλώ).
Αφιερώνεται στον κ. Λιναρδάκη, που χθες είχε τα γενέθλιά του και σε λίγες μέρες την πανήγυρή της.
 

Attachments

  • Δοξα εσπερινού αγ. Βαρβάρας.pdf
    332.4 KB · Views: 423
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Επισυνάπτω σε μουσική γραφή και τα προσόμοια του εσπερινού της αγίας για όσους τυχόν ψάλλουν σήμερα, συμπληρώνοντας την πολύ ωραία δουλειά του κυρίου Καζίλα (στα πρώτα η γραφή είναι του κ. Λιναρδάκη από την πάρτα που δημοσίευσε).

Χρόνια Πολλά σε όλους σας!
 

Attachments

  • ΠΡΟΣΟΜΟΙΑ εσπερινου Αγ. Βαρβάρας.pdf
    739.8 KB · Views: 479
  • ΑΠΟΣΤΙΧΑ Εσπερινού Αγ. Βαρβάρας 1.pdf
    325 KB · Views: 395
  • ΑΠΟΣΤΙΧΑ Εσπερινού Αγ. Βαρβάρας 2.pdf
    255.3 KB · Views: 356

meteora

Τις Θεος Μέγας........
Όποιος μπορεί και έχει τα δοξαστικά της Αγίας Βαρβάρας εσπερινού και όρθρου από τη κυψέλη του Καραμάνη ας τα ανεβάσει. Λείπω εκτός και έχω ξεχάσει το βιβλίο. Ευχαριστώ...
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Διά την Πίστιν σου, τον Ζήλον σου, και την αμοιβαία Εκτίμηση στον Αρχοντα Αθανάσιο Καραμάνη, τα επισυνάπτω.
 

Attachments

  • 04 Δεκεμβρϊου Αθανασίου Καραμάνη Αρχοντος Πρωτοψάλτου τηςΜ.Τ.Χ.Ε..pdf
    1.4 MB · Views: 844
Last edited by a moderator:

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Τα εσπέρια προσόμοια του οσ. Ιωάννου του Δαμασκηνού.
Απο λάθος στο pdf γράφει αγ. Ιωάννου.
επειδή εγραψα κατευθείαν στο pdf, δεν ξέρω να το διορθώνω κ δεν μπορώ να τα ξαναγράψω όλα απ την αρχή...
 

Attachments

  • ΕΣΠΕΡΙΑ ΣΤΙΧΗΡΑ ΔΑΜΑΣΚΗΝΟΥ.pdf
    356.5 KB · Views: 366
Last edited:

IOANNIS AFBEMSA

Ψάλτης
Μηπως έχει κανείς το Δοξαστικό του Εσπερινού σε Μουσικό κείμενο;;

το χρειάζομαι επειγώντος

Καλά Χριστούγεννα

Ιωάννης


Εἰς τό τεῦχος 7 καί εἰς τήν σελ. 43 κ.ἑ. τῆς ΣΥΜΒΟΛΗΣ ἐδημοσιεύθη παλαιά ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ ΕΙΣ ΤΟΝ ΟΣΙΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΗΜΩΝ ΙΩΑΝΝΗΝ ΤΟΝ ΔΑΜΑΣΚΗΝΟΝ, ποίημα τοῦ ἁγίου Μάρκου τοῦ Εὐγενικοῦ, ὁ ὁποῖος θέλησε νά ἀναπληρώσει τήν ἔλλειψη πλήρους καί ἑορτασίμου ἀκολουθίας διά τόν Ὅσιον Ἰωάννην τόν Δαμασκηνόν.
Ἡ ἀκολουθία αὕτη δέν ἀντεγράφη ἁπλῶς, ἀλλά ἀναδιαρθρώθηκε καί συμπληρώθηκε ἀπό τόν ἐκδότη τῆς ΣΥΜΒΟΛΗΣ Δ.Ν.Μ..
Ἐγώ πρό ἐτῶν ἀντέγραψα αὐτήν τήν ἀκολουθίαν, συμπληρώσας καί ὅλα ὅσα δέν ἐκδίδονται καί ἀφοῦ τήν ἐτύπωσα σέ μερικά ἀντίγραφα μέ τήν ἀπλή μέθοδο πού συρράπτει κάποια φύλλα Α4 ἕνα κατάστημα φωτοτυπικό, τήν ἀπέστειλα σέ γνωστούς μου ἀρχιερεῖς, ἱερεῖς καί διακόνους, πού φέρουν τό ὄνομα Δαμασκηνός.
Αὐτήν τήν δουλειά μου τήν προσφέρω καί στό Ψαλτολόγιον, σέ ὅσους φανεῖ χρήσιμος.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Διά την Πίστιν σου, τον Ζήλον σου, και την αμοιβαία Εκτίμηση στον Αρχοντα Αθανάσιο Καραμάνη, τα επισυνάπτω.

Εκτός από τον Καραμάνη, τα ιδιόμελα του Όρθρου βρήκα και στα δοξαστάρια των π. Κων/νου Παπαγιάννη (σε σύντομο ειρμολογικό μέλος) και Αβρ. Ευθυμιάδη.
 
Top