02. Μουσικὰ Ὑπαπαντῆς τοῦ Χριστοῦ

parianos

Νίκος Γαβαλάς
Της Υπαπαντής εορταζει ο Ναος μας...αν βρισκεται κανεις στην ευρυτερη περιοχη που λενε...Ελατε αριστερα να βοηθησετε!
Ενα δωρακι για την γιορτη!:)
 

Attachments

  • Θ Ωδη Υπαπαντης.pdf
    1.3 MB · Views: 685
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Θυμίζω και αυτό το χειρόγραφο δοξαστικό των Αίνων με τη χαρακτηριστική στρωτή και γλυκιά γραφή του αειμνήστου άρχ. Δ. Σουρλαντζή. (Το βρήκα από το Ψαλτοδρόμιο).
 

OPTINA1969

Μέλος
Καλησπερα σε όλους,
επί τη αυριανή εορτη μπαίνω στη χαρά να αντιγράψω το δοξαστικο των αίνων του αειμνήστου διδασκάλου κυρ Δημητρίου Σουρλαντζή , αφού ο καλός φίλος μας το παρέθεσε σε χειρογραφο...Για την καλύτερη οπτική επαφή και απόδοση το αναρτώ σε μορφή word αλλά και pdf...
Kαλή Yπαπαντή σε όλους...
Νεκτάριος Κ.Αδάμ
Πρωτοψάλτης Ι.Ν.Αγίων Πάντων Κορωπίου
 

Attachments

  • ο εν χερσιν σουρλαντζη.doc
    36.5 KB · Views: 87
  • ο εν χερσιν σουρλαντζη.pdf
    122.7 KB · Views: 407

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Πέραν των πληρέστατων και εξαίρετων αναρτήσεων που υπάρχουν ήδη, και επειδή το έκανα που το έκανα το αρχείο, το επισυνάπτω για τυχόν ενδιαφερόμενους.
Χρόνια πολλά στον Κόσμο άπαντα, και καλή δύναμη ιδιαίτερα στον εκ των Γενικών Συντονιστών του Ψαλτολογίου κ. Νεοκλή που είναι Πρωτοψάλτης του Ιστορικού Ναού της Υπαπαντής Θεσσαλονίκης και φυσικά στους διακονούντες Ιερούς Ναούς που Πανηγυρίζουν.
 

Attachments

  • 02-02-2015 Όρθος.pdf
    5.2 MB · Views: 408
  • 02 02-2015 Όρθρος.mel
    194.4 KB · Views: 29
Last edited:

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Πέραν των όσων εξαίρετων που υπάρχουν,
Επισυνάπτω για Τάμπλετ τα μουσικά κείμενα του όρθρου της Υπαπαντής τα οποία και έκανα για τις προσωπικές μου ανάγκες.
Επίσης Επισυνάπτω το αρχείο και σε αναβαθμισμένο Μελωδό, για τους έχοντας την 8η αναβάθμιση του Χρυσού Μελωδού 2013
Χρόνια πολλά και καλή δύναμη στον κόσμο άπαντα και ιδιαίτερα στους διακονούντες Ιερούς Ναούς που πανηγυρίζουν, και καλό μήνα να έχουμε
 

Attachments

  • 02-02-2016 Μέγας Εσπερινός.pdf
    4 MB · Views: 291
  • 02-02-2016 Όρθρος.pdf
    5.2 MB · Views: 419
  • 02 02-2016 Μέγας Εσπερινός .mel
    185.4 KB · Views: 39
  • 02 02-2016 Όρθρος.mel
    198.2 KB · Views: 32

Gerasimos monaxos

Ο Αγιορείτης κακοφωνίξ
Μου ζήτησαν να φτιάξω μιά πλήρη (εκτυπώσιμη) φυλλάδα γιά την εορτή της Υπαπαντής γιά χρήση σε, μικρού σχετικά μήκους, αγρυπνία σε αγιορείτικο μετόχι. Και αφού ο κόπος έγινε, ας μοιράσω και εγώ από τα "δικά σας" :)

Σαν "βάση" χρησιμοποίησα την ακολουθία της Υπαπαντής (του κ. Παπαδόπουλου σε docx) καί μεσα εκεί έκανα δικές μου τροποποιήσεις και πρόσθεσα (είτε με μορφή εικόνων, είτε κείμενο από άλλα docx) τα μαθήματα που μου είχαν ζητηθεί.

Σχεδόν όλο το υλικό που χρησιμοποίησα, το πήρα από το Ψαλτολόγιο, το site του κ. Παπαδόπουλου και από εδώ.

Σαν χαρτί έχω χρησιμοποήσει το Α4 (λόγω του ότι θα εκτυπωθεί). Εκτός των κλασικών μαθημάτων, έχω προσθέσει στό τέλος του βιβλίου και παραρτήματα (εσπερινού, όρθρου και λειτουργίας), στα οποία βρίσκονται έτερα μέλη, καθώς και όλο το κείμενο της εορτής από το Μηναίο. Επείσης, στην αρχή τοποθέτησα "περιεχόμενα" (γιά ευκολία εύρεσης σε όσους το εκτυπώσουν), ενώ στο αρχείο pdf έχω φτιάξει και bookmarks γιά τους gadget-άκηδες :D

Το αρχείο είναι 116ΜΒ και είναι ανεβασμένο Εσπερινός, Όρθρος, Θ. Λειτουργία Υπαπαντής (με bkm).

Καλή βδομάδα σε όλους.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Μὲ ὅλο τὸ θάρρος, συμπίεσα -γιὰ ψηφιακὴ εὐκολία- τὸ ἀρχεῖο σὲ .pdf τῶν 24 mb καὶ τὸ ἀνεβάζω σὲ μορφὴ .zip.

Πολλὲς εὐχαριστίες γιὰ τὸν κόπο σας καὶ τὴν διάθεση προσφορᾶς.
 

Attachments

  • Εσπερινός, Όρθρος, Θ. Λειτουργία Υπαπαντής.zip
    19.9 MB · Views: 165

Gerasimos monaxos

Ο Αγιορείτης κακοφωνίξ
Μὲ ὅλο τὸ θάρρος, συμπίεσα -γιὰ ψηφιακὴ εὐκολία- τὸ ἀρχεῖο σὲ .pdf τῶν 24 mb καὶ τὸ ἀνεβάζω σὲ μορφὴ .zip.

Πολλὲς εὐχαριστίες γιὰ τὸν κόπο σας καὶ τὴν διάθεση προσφορᾶς.

Το είχα συμπιέσει και εγώ πριν το ανεβάσω, αλλά παρατήρησα ότι χάνει στην ποιότητα (βλ. φωτο - zoom 600% και στις 2 σελίδες) και μιάς και την ακολουθία θα την τυπώσουν, ανέβασα τελικά το αρχικό μεγάλο αρχείο.

Γιά όσους όμως την χρησιμοποιήσουν σε tablet, δεν πιστεύω ότι θα φανεί η διαφορά της ποιότητας.

Σ' ευχαριστώ πολύ. Δεν θα χρειαστεί να ανεβάσω και το μικρό μέγεθος :)

(Υ.Σ. Εντοπίστηκε ένα λαθάκι στα περιεχόμενα της σελίδας b. Είχα γραψει 2 φορές την φράση "Κανόνες, Ωδή Α'" και έλειπε το "Κανόνες, Ωδή Γ'". Ανεβάζω σε pdf την συγκεκριμένη μόνο σελίδα).
 

Attachments

  • Το πρωτότυπο.jpg
    52.7 KB · Views: 33
  • Το συμπιεσμένο.jpg
    64.4 KB · Views: 28
  • Περιεχόμενα σελ. b_Κανόνες, Ωδή Γ'.pdf
    48.3 KB · Views: 93

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Επισυνάπτω σε pdf & mel τα αρχεία
της 02-02-2017 Μέγας Εσπερινός και Όρθρος Ὑπαπαντὴς τοῦ Κυρίου, καὶ Θεοῦ καὶ Σωτῆρος ἡμῶν Ἰησοῦ Χριστοῦ για Τάμπλετ
τα οποία και έκανα για τις προσωπικές μου ανάγκες κατά τα γνωστά.
Χρόνια πολλά και Ευλογημένα σε όσες και όσους εορτάζουν,
καθώς και σε όλους όσους διακονούν Ιερούς Ναούς που πανηγυρίζουν.​
 

Attachments

  • 02-02-2017 Εσπερινός.pdf
    4 MB · Views: 228
  • 02-02-2017 Όρθρος .pdf
    5.2 MB · Views: 341
  • 02 02-2017 Εσπερινός .mel
    182 KB · Views: 8
  • 02 02-2017 Όρθρος.mel
    197.6 KB · Views: 8

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Η αργή κατανασία της Θ΄ ωδής της εορτής σε σύνθεση Αρχιδιακόνου Ανθίμου και γραφή του μαθητή του Δημητρίου Μοσκέτου που αυτός το αφιέρωσε στον δικό του μαθητή Νίκο Αθανασίου (παππού του κ. Βασ. Αθανασίου, από το ψαλτικό αρχείο του οποίου προέρχεται).
 

Attachments

  • Θεοτόκε η ελπίς .... Εν νόμω - Ανθίμου.jpg
    Θεοτόκε η ελπίς .... Εν νόμω - Ανθίμου.jpg
    131.4 KB · Views: 101

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Επισυνάπτω Επισυνάπτω σε pdf & mel τα μουσικά κείμενα της
02-02-2019 Μέγας Εσπερινός και Όρθρος Ὑπαπαντὴς τοῦ Κυρίου, καὶ Θεοῦ καὶ Σωτῆρος ἡμῶν Ἰησοῦ Χριστοῦ
τα οποία και έκανα για τις προσωπικές μου ανάγκες κατά τα γνωστά.​
 

Attachments

  • 02-02-2019 Εσπερινός.pdf
    3.9 MB · Views: 72
  • 02 02-2019 Όρθρος.pdf
    5.2 MB · Views: 152
  • 02 02-2019 Εσπερινός .mel
    182.4 KB · Views: 6
  • 02 02-2019 Όρθρος.mel
    198.5 KB · Views: 13

romios1

Member
Μήπως ξέρει κάποιος εάν υπάρχουν Μουσικά για τα απόστιχα του εσπερινού της Υπαπαντής εις στιχηραρικόν μέλος, παρακαλώ;
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Μήπως ξέρει κάποιος εάν υπάρχουν Μουσικά για τα απόστιχα του εσπερινού της Υπαπαντής εις στιχηραρικόν μέλος, παρακαλώ;
Υπάρχουν του Ματθαίου Βατοπαιδινού στο βιβλίο "Η Πανηγυρική τ.Α΄" (1997) που εξέδωσε η μονή Βατοπαιδίου.
Θα τα βρεις στο pdf του εσπερινού που ανέβηκε εδώ.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Επισυνάπτω τα μουσικά κείμενα
της 02-02-2020 Εσπερινός και Ορθρος Υπαπαντής Ηχος Πλ. δ΄ Εωθ. ΙΑ
τα οποία και έκανα για τις προσωπικές μου ανάγκες.
 

Attachments

  • 02-02-2020 Εσπερινός Υπαπαντής Ηχος Πλ. δ΄.pdf
    2.8 MB · Views: 99
  • 02-02-2020 Ορθρος Υπαπαντής Ηχος Πλ. δ΄ Εωθ. ΙΑ.pdf
    6.8 MB · Views: 293
  • 02-02-2020 Εσπερινός Υπαπαντής Ηχος Πλ. δ΄.mel
    141.5 KB · Views: 6
  • 02-02-2020 Ορθρος Υπαπαντής Ηχος Πλ. δ΄ Εωθ. ΙΑ.mel
    253.1 KB · Views: 6

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Τὰ αὐτὰ κατὰ τὴν ΕΟΠ.

Σημείωση· ἡ ΕΟΠ ἀναφέρει ὡς δόξα τῶν Αἴνων τὸ «Ὁ τοῖς Χερουβὶμ ἐποχούμενος». Στὴν ἐπισυναπτόμενη ἐργασία ἀναγράφεται τὸ προβλεπόμενο ἐκ τοῦ ΤΜΕ «Ὁ ἐν χερσὶ πρεσβυτικαῖς» (Παρ. 5).
 

Attachments

  • Κυριακή 02-02-2020.pdf
    2.3 MB · Views: 97

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Συλλογη ύμνων Εσπερινού, Όρθρου & Θ. Λειτουργίας για την εορτή της Υπαπαντής.
Μουσικά του Π. Φορτωμά
Συλλογή & επεξεργασία τεύχους από τον Μιχ. Γούδα
(Ιεροψάλτου Ι.Ν. Αγ. Νεκταρίου Νεοχωρίου Σερρών)
 

Attachments

  • ΥΠΑΠΑΝΤΗ ΦΟΡΤΩΜΑ.pdf
    15.8 MB · Views: 205
Έκανα μία καταγραφή της τάξεως των κανόνων με τις καταβασίες, όπως τις ψάλλουμε σε πανηγύρεις ιερών μονών εντός αλλά και εκτός Αγίου Όρους με την χορωδία μας.

Η πληκτρολόγηση έγινε με το πρόγραμμα του κ. Παπαδόπουλου «Μουσικά Κείμενα». Το αρχικό μουσικό κείμενο το έχω δανειστεί από την βιβλιοθήκη του ΜΚ.

Τα ελλείποντα τροπάρια στους κανόνες έχουν τονισθεί από εμένα με βάση φυσικά τον ειρμό.

Τα κείμενα είναι από το Ειρμολόγιο του Ιωάννου πρωτ. 1903. Οι διορθώσεις στην ποίηση έγιναν από την τελευταία έκδοση (Γ΄ 2011) των Μηναίων της Α.Δ.


https://www.chorosaggelikos.com/mousika-keimena
 

π.Μιχαήλ Τρ. Γούδας

παλαιο μελος
Ακολουθια της εορτης της Υπαπαντης του Κυριου ημων Ιησου Χριστου... (εσπερινος - ορθρος - θ.λ.)

Μαθηματα σε γραφη και συνθεση υπο του Αρχοντος Πρωτοψαλτου Αλεξανδρειας Παυλου Φορτωμα

Επιμελεια - Επεξεργασια Μιχαηλ Τρ. Γουδας Ιεροψαλτης
 

Attachments

  • ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ ΤΗΣ ΥΠΑΠΑΝΤΗΣ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΗΜΩΝ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣ.docx
    9 MB · Views: 34
  • ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ ΤΗΣ ΥΠΑΠΑΝΤΗΣ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΗΜΩΝ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣ.pdf
    73.5 MB · Views: 123
Top