02. Λέξεις από την υμνολογία της Υπαπαντής (ερωτηματολόγιο για κοινωνικά δίκτυα)

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Το παρακάτω ερωτηματολόγιο (κουίζ) δημιουργήθηκε για το facebook με τη λογική «το τερπνόν μετά του ωφελίμου».
Το μοιράζομαι με τους αγαπητούς φίλους, γιατί αν και οι περισσότερες λέξεις σίγουρα τούς είναι οικείες, πιστεύω ότι αρκετές δεν είναι (ή δεν είναι για όλους).

https://www.fyrebox.com/play/rnnzpp6o99ka5d5l6v/

(πηγή)

Χρόνια πολλά!
 
Last edited:

emakris

Μέλος
Έχω μια αντίρρηση. Το "σωτήριόν σου" δεν μπορεί να αποδοθεί ως η "σωτηρία σου", διότι η "σωτηρία" έχει παθητική έννοια (σώζεσαι, όχι σώζεις, που είναι το ζητούμενο). Πιο κοντά στην πραγματικότητα είναι η απόδοση "το έλεός σου".
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Έχω μια αντίρρηση. Το "σωτήριόν σου" δεν μπορεί να αποδοθεί ως η "σωτηρία σου", διότι η "σωτηρία" έχει παθητική έννοια (σώζεσαι, όχι σώζεις, που είναι το ζητούμενο). Πιο κοντά στην πραγματικότητα είναι η απόδοση "το έλεός σου".

Ευχαριστώ, κ. καθηγητά για την ωραία παρατήρηση. Συνολικά βλέποντας τη φράση, η σωτηρία παύει να είναι παθητική έννοια από τη στιγμή που χορηγείται. Δηλαδή δεν είναι η σωτηρία που πάσχουμε, αλλά η σωτηρία που αποστέλλει ο Θεός. (Ασφαλώς, υπόκειται κάποιος εβραϊσμός, αλλά έτσι αποδόθηκε).

Η λεξη έλεος ασφαλώς και δεν απέχει πολύ από το γενικότερο νόημα (έχετε δίκιο σε αυτό), νομίζω όμως ότι δεν πρέπει να χαθεί η ετυμολογική σύνδεση με το σώζω. Το έλεος είναι η αιτία, αλλά η σωτηρία είναι το αποτέλεσμα.

Παραθέτω επίσης 3 έγκριτες μεταφράσεις:
Ι. Κολιτσάρα: διότι είδαν τα μάτια μου τον Χριστόν, ο οποίος θα φέρη την σωτηρίαν,
Τρεμπέλας: διότι είδαν οι οφθαλμοί μου τον ενανθρωπήσαντα Υιόν σου, ο οποίος θα φέρη την σωτηρίαν
Τεσσάρων καθηγητών: γιατί τα μάτια μου είδαν το σωτήρα
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Top