01. Μουσικὰ Παναγίας Γοργοϋπηκόου

Υπάρχει μουσικό κείμενο για τα Δοξαστικά της ακολουθίας της Υπεραγίας Θεοτόκου Γοργοϋπηκόου που τιμάται την 1η Οκτωβρίου; Επειδή το χρειάζομαι άμεσα για μία Ιερά Αγρυπνία αν κανείς έχει κάτι και μπορεί να το ανεβάσει...
Ευχαριστώ
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Επισυνάπτω και τα ιδιόμελα του όρθρου τα οποία έγραψα με τον Μελωδό.
Ενημερωτικά, από το βιβλιοπωλείο Θεσσαλονίκης ''το Περιβόλι της Παναγίας'' με ενημέρωσαν σήμερα πως η Ιερά Μονή Δοχειαρίου έστειλε τα σχετικά βιβλία και μέχρι το τέλος της επόμενης εβδομάδος (πρώτα ο Θεός βεβαίως βεβαίως) μάλλον θα τα έχω παραλάβει.
 

Attachments

  • 01 Οκτωβρίου, Ιδιόμελα του Όρθρου.pdf
    249 KB · Views: 1,000

Τάσος Μπόκος

Παλαιό Μέλος

Attachments

  • 01.Αργά_προσόμοια_Γοργουπηκόου.pdf
    2 MB · Views: 430

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Επισυνάπτω τα μουσικά κείμενα του Εσπερινού και του Όρθρου της 01-10-2014 για Τάμπλετ, τα οποία και έκανα για τις προσωπικές μου ανάγκες κατά τα γνωστά.
Επίσης Επισυνάπτω τα αρχεία και σε αναβαθμισμένο Μελωδό, για τους έχοντας την 8η αναβάθμιση του Χρυσού Μελωδού 2013.
Σημειώνεται πως τα Δοξαστικά του Εσπερινού κατεγράφησαν κατά δύναμιν από τα αναρτηθέντα του κ. Νικολάου Γιάννου από εδώ
Το μετά τον Ν΄ ψαλμό ιδιόμελο και το Δόξα των αίνων είναι παλαιάς δικής μου κατ' ανάγκης καταγραφής λόγω μη υπάρχουσας.
Όμως χθες ο κ. Γιάννου ανέβασε και το Δοξαστικό των αίνων εδώ και εξυπακούεται πως του κ. Γιάννου το Μέλος θα πρέπει να ψαλεί. Το δικό μου είναι ως ''χαλάζι'' στην αναβροχιά.
Διαδικτυακή Βιβλιοθήκη Μελωδού.
Χρόνια Πολλά και Ευλογημένα, και καλό μήνα
 

Attachments

  • 01-10-2014 Μέγας Εσπερινός Γοργουπηκόου.pdf
    4.1 MB · Views: 590
  • 01-10-2014 Όρθρος Παναγίας Γοργουπηκόου.pdf
    4.9 MB · Views: 511
  • 01-10-2014 Εσπερινός Γοργοϋπηκόου.mel
    182.7 KB · Views: 68
  • 01-10-2014 Όρθρος Γοργοϋπηκόου.mel
    199.7 KB · Views: 43

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Με βάση το ηχητικό που βρίσκεται εδώ έκανα κατά δύναμη την συν/νη καταγραφή σε μέγεθος Α4 με όλες τις γνωστές ατέλειες.
Χρησιμοποίησα το κείμενο από το τεύχος σε μικρό σχήμα που εκδόθηκε από την Μονή το 1992.
Όσα μέλη δεν υπάρχουν στο ηχητικά είναι δικές μου καταγραφές για να υπάρχει η σχετική πληρότητα
Σας ευχαριστώ πολύ για την ανοχή σας και την Αγάπη σας που είναι αμοιβαία.
Εάν ψάλλει τις από το μουσικό κείμενο χωρίς να ακούσει το ηχητικό, ΣΙΓΟΥΡΑ εκτός των άλλων θα την θεωρήσει εκτός των άλλων και ως ΠΑΡΑΤΟΝΙΣΜΕΝΗ.
Όμως είναι ιδιαίτερα ΤΟΝΙΣΜΕΝΗ, με πολλά και ιδιαίτερα ΘΕΤΙΚΑ κατ' εμέ στοιχεία χάρις στα οποία ο νους μου δεν αποσπάσθηκε καθόλου όταν την πρωτοάκουσα
Αυτό διότι οι Πατέρες της Μονής την ψάλλουν με τρόπο που δεν είναι ιδιαίτερα γνωστός, και νομίζω πως στην Πάτμο ίσως ψάλλουν έτσι.
 

Attachments

  • Παρακλητικός Κανών εις την Κυρίαν Θεοτόκον την Γοργουπήκοον.pdf
    2.8 MB · Views: 266
  • 01-10 Παρακλητικός Κανών εις την Γοργοϋπήκοον Θεοτόκον.mel
    133.9 KB · Views: 46

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Επισυνάπτω τα μουσικά κείμενα του Εσπερινού και του Όρθρου της 01-10-2018
τα οποία και έκανα για τις προσωπικές μου ανάγκες κατά τα γνωστά.
Χρόνια Πολλά και Ευλογημένα, και καλό μήνα.​
 

Attachments

  • 01-10-2018 Εσπερινός Παναγίας της Γοργουπηκόου.pdf
    4 MB · Views: 177
  • 01-10-2018 Όρθρος Παναγίας της Γοργουπηκόου.pdf
    4.7 MB · Views: 154
  • 01-10-2018 Εσπερινός Γοργοϋπηκόου.mel
    182 KB · Views: 24
  • 01-10-2018 Όρθρος Γοργοϋπηκόου.mel
    198.8 KB · Views: 22

Σοφοκλής

Νέο μέλος
Καλησπέρα

Έχω στα χέρια μου ακολουθία της Παναγίας Γοργοϋπηκόου από τον Αλέξανδρο Μωραιτίδη που λέει ότι ψάλλεται στις 9 Νοεμβρίου. Έχει δοξαστικό σε πλ.δ Είς τα πέρατα πάντα. Επειδή την χρειάζομαι για το Σάββατο υπάρχει κάτι σε μουσικό κείμενο?
 

Γιάννης Μουσελλής19

Φοιτητής Νομικής
Απευθύνω παράκληση στα μέλη του "ψαλτολογίου" για τα ιδιόμελα λιτής της Παναγίας Γοργοϋπηκόου.
Υπάρχουν σε μουσική σημειογραφία;
Ορίστε και καλά ψαλσιματα!!!
 

Attachments

  • ετοιμο.pdf
    2.5 MB · Views: 262

Γιάννης Μουσελλής19

Φοιτητής Νομικής
Αδερφέ μήπως έχεις και τα υπολοιπα σε μουσικά κείμενα? Τα δοξαστικά εσπερινού ,Αίνων., Δοξα και Νύν με ιδιόμελο Πεντηκοστού?
Μόνο των Αινων
 

Attachments

  • ΕΤΟΙΜΟ ΑΙΝΩΝ.pdf
    148.5 KB · Views: 184

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Ευχαριστώ! Αν και όταν μπορείς,τα δοξαστικά του εσπερινού και ιδιόμελα πεντηκοστού ψαλμού, ανέβασέ τα αν θυμηθείς.
Έχεις δει όλο το θέμα από την αρχή; Υπάρχουν και τα υπόλοιπα μουσικά κείμενα.
 

Τάσος Μπόκος

Παλαιό Μέλος
Κάπως καθυστερημένα για φέτος, αφού παρήλθεν η εορτή, αλλά πολύ εγκαίρως για του χρόνου...
 

Attachments

  • 01.Δοξαστικό_Αίνων-Αβρ.Ευθυμιάδη.pdf
    253.1 KB · Views: 174
  • Δοξαστικό Αποστίχων Ν.Γιάννου.pdf
    234.6 KB · Views: 123
  • Δοξαστικό εσπερινού, Ν.Γιάννου.pdf
    290.8 KB · Views: 149
Top