᾿Εκοιμήθη ὁ ἱερέας πατέρας τοῦ Βασίλη Ζάχαρη

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ἐκοιμήθη ὁ πατήρ Γεώργιος, σαρκικός πατέρας τοῦ Βασίλη Ζάχαρη.

Ἡ νεκρώσιμος ἀκολουθία θά ψαλεῖ στόν Ἱερό Ναό ΑΓΙΟΥ ΙΩΑΝΝΟΥ Ρέντη, αὔριο Σάββατον (5-9-2009) στίς 11.00 π.μ.

Ἄς εὐχηθοῦμε ὅλοι ὑπὲρ ἀναπαύσεως τῆς ψυχῆς τοῦ κεκοιμημένου δούλου τοῦ Θεοῦ Γεωργίου ἱερέως (ἰδιαίτερα οἱ ἱερεῖς στίς θ. λειτουργίες), νά ἔχουμε τήν εὐχή του καί ὁ Θεός νά χαρίζει τήν ἐξ ὕψους παρηγορίαν στήν πρεσβυτέρα, τέκνα καί ἐγγόνια αὐτοῦ.


 

christos_v

Παλαιό Μέλος
"...Ώσπερ επι της γης εν τη Εκκλησία σου λειτουργόν αυτόν κατέστησας, ούτω και εν τω ουρανίω σου θυσιαστηρίω ανάδειξον, Κύριε.
Την έξοδον του βίου αυτού εν τη εισόδω των Αγίων σου ποίησον και το πνεύμα αυτού, μετά πάντων των απ' αιώνος σοι ευαρεστησάντων συναρίθμησον..."


Ευλογία που τον γνώρισα, μαζί με τον Βασίλη, κατα την μαθητεία μου στο εκκλησιαστικό λύκειο Αθηνών, οδού Δεινοκράτους, το διάστημα 1993-1995.

Όπως προέγραψε και προέτρεψε ο σεβαστός Αρχιμ. Μάξιμος,

Ἄς εὐχηθοῦμε ὅλοι ὑπὲρ ἀναπαύσεως τῆς ψυχῆς τοῦ κεκοιμημένου δούλου τοῦ Θεοῦ Γεωργίου ἱερέως (ἰδιαίτερα οἱ ἱερεῖς στίς θ. λειτουργίες), νά ἔχουμε τήν εὐχή του καί ὁ Θεός νά χαρίζει τήν ἐξ ὕψους παρηγορίαν στήν πρεσβυτέρα, τέκνα καί ἐγγόνια αὐτοῦ.
 
Last edited:

spyridon

Ἀρχιμ. Σπυρίδων Σκορδίλης
Ὁ Κύριος νά ἀναπάυσει τὸν π. Γεώργιο έν χῶρᾳ ζῶντων, ἐν σκηναῖς Ἁγίων, νά τὸν καταστήσει λειτουργό στὸ οὐράνιο Θυσιαστήριο. Καὶ νά ἔχουμε τὴν εὐχή του.

Θερμές εὐχές καὶ τὰ συλλυπητήριά μας στὸ κ. Βασίλη Ζάχαρη.
 

Μ.Β.

Ματθαίος Βλάχος
Ο Κύριος να αναπαύσει τον π. Γεώργιο, τον απλό αυτόν Ιερέα και καλόκαρδο άνθρωπο, που είχα την τύχη και ευλογία να γνωρίσω.
Ας έχουμε την ευχή του.

Τα συλληπητήριά μου και την αγάπη μου στο Βασίλη και την οικογένειά του.
 

Stathis

Ευστάθιος Μεντζάς
Βασιλη, συλλυπητήρια και απο μενα, ο Θεος να τον αναπαυει και να δινει δυναμη σε σας τους οικειους του.

Καλό παραδεισο
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Βασίλη καλό παράδεισο σε αυτόν και σε όλους μας. Να σας δίνει ο Θεός πλούσια παρηγοριά.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Βασιλη
Θερμωτατα συλληπητηρια .
Ηδη ο μακαριστος π. Γεωργιος , ισταται ενωπιον του ουρανιου θυσιαστηριου , οπου και θα συλλειτουργει αιωνιως , μαζι με μυριαδες Αγγελων και Αχαγγελλων.
ΑΙΩΝΙΑ Η ΜΝΗΜΗ ΑΥΤΟΥ .
 

xrth

Πρωτοπρεσβύτερος Χρυσοβαλάντης Θεοδώρου
π. Μάξιμος;46937 said:

Ἐκοιμήθη ὁ πατήρ Γεώργιος, σαρκικός πατέρας τοῦ Βασίλη Ζάχαρη.

Ἡ νεκρώσιμος ἀκολουθία θά ψαλεῖ στόν Ἱερό Ναό ΑΓΙΟΥ ΙΩΑΝΝΟΥ Ρέντη, αὔριο Σάββατον (5-9-2009) στίς 11.00 π.μ.

Ἄς εὐχηθοῦμε ὅλοι ὑπὲρ ἀναπαύσεως τῆς ψυχῆς τοῦ κεκοιμημένου δούλου τοῦ Θεοῦ Γεωργίου ἱερέως (ἰδιαίτερα οἱ ἱερεῖς στίς θ. λειτουργίες), νά ἔχουμε τήν εὐχή του καί ὁ Θεός νά χαρίζει τήν ἐξ ὕψους παρηγορίαν στήν πρεσβυτέρα, τέκνα καί ἐγγόνια αὐτοῦ.



Εἰς αἰωνίαν αὐτοῦ μνήμην ἂς ψάλλουμε ὅλοι μας μὲ τὸν διακο Διονύση Φιρφιρῆ:
 

Attachments

  • Δεύτε τελευταίον ασπασμόν_ διακο Διονύσιος.mp3
    3.5 MB · Views: 591
  • Μετα των Αγίων_ διακο Διονύσιος.mp3
    1.9 MB · Views: 608

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Μου είπε τα άσχημα νέα η μητέρα μου σήμερα μόλις γύρισα από τη δουλειά. Ο άγιος Ελευθέριος είναι η πρώτη μου ενορία και η Εκκλησία που βαπτίστηκα. Με τον παπα Γιώργη έχουμε περάσει πολλά. Απλός παπάς και καλός οικογενειάρχης. Βασίλη και Δημήτρη τα συλλυπητήριά μου κι από αυτήν την σελίδα. Ήταν ξαφνικό, ακόμα δεν το πιστεύω. Σίγουρα θα τον αναπαύσει ο Κύριος στον Παράδεισο για αυτό τον πήρε έτσι ξαφνικά.
 
Last edited:

Τάσος Μπόκος

Παλαιό Μέλος
Θερμά συλλυπητήρια στον Βασίλη και την οικογένειά του...
Ο Θεός να αναπαύσει τον τόσο απλό και ταπεινό π.Γιώργη.
 

en_elladi

Μέλος
Τι θα μπορούσα να συμπληρώσω εγώ, όταν έχουν προηγηθεί τόσο όμορφα μηνύματα παρηγορίας και βεβαίως ευχών για Καλό Παράδεισο στον ταπεινό πατέρα Γεώργιο;

Εύχομαι κι εγώ Καλό Παράδεισο στον πατέρα Γεώργιο! Καλή ανάπαυση!...
Πού ξέρουμε; Ίσως να έφυγε από εδώ, για να "γιορτάσει" τα Γεννέθλια της Παναγίας μας μητέρας και την ύψωση του Τιμίου και Ζωοποιού Σταυρού, εκεί!

Τις θερμές μου ευχές για παρηγοριά σε όλους τους συγγενείς σαρκικούς και πνευματικούς του Ιερέος και ιδιαιτέρως στον κ. Βασίλη Ζάχαρη, μέλος του forum!
 

asma

Αντώνης Φάνης
Ο Θεός να τον αναπαύει. Γλυκύτατος άνθρωπος και πολύ αγαπητός στους ιεροψάλτες του Πειραιά. Όσες φορές βρέθηκα στον Άγ. Ελευθέριο, η φιλοξενία του ήταν εγκάρδια και το ενδιαφέρον του ειλικρινές, τόσο για μένα όσο και για τον ιερέα πατέρα μου.
Μου έλεγε:
- "Θα σε κάνουμε παπά εσένα;"
-Είμαι αμαρτωλός εγώ πάτερ...
- "Ε, για σένα σταυρώθηκε ο Χριστός"

Αιωνία του η μνήμη. Την ευχή του να έχουμε.
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?


Οἱ τῶν ἀμνόν τοῦ Θεοῦ κηρύξαντες,
καί σφαγιασθέντες ὥσπερ ἄρνες,
καί πρός ζωήν, τήν ἀγήρω ἅγιοι,
καί ἀΐδιον μετατεθέντες,
τοῦτον ἐκτενῶς, μάρτυρες, αἰτήσασθε,
ὀφλημάτων λύσιν ἡμῖν δωρήσασθαι.



Οἱ τήν ὁδόν τήν στενήν βαδίσαντες,
τεθλιμμένην πάντες οἱ ἐν βίῳ
οἱ τόν σταυρόν, ὡς ζυγόν ἀράμενοι,
καί ἐμοί ἀκολουθήσαντες ἐν πίστει,
δεῦτε ἀπολαύετε, ἅ ἡτοίμασα ὑμῖν βραβεία,
καί στέφη τά οὐράνια.


Και εμείς που δε τον γνωρίσαμε ποτέ παρακαλούμαι Σε όπως την ψυχήν του εξ ημών μεταστάντος δούλου Σου π. Γεωργίου, εν σκηναίς δικαίων τάξαι, εν κόλποις Αβραάμ αναπαύσαι, και μετά δικαίων συναριθμήσαι.

Κουράγιο Βασίλη.

(Ι. Χρυσόστομος)
"Όταν οδηγής εις τον τάφον νεκρόν μην ταλαιπωρήσαι με την υπερβολικήν λύπην. Διότι δεν τον οδηγείς προς θάνατον, αλλά δι' ύπνον. Σου αρκεί αυτό το όνομα (ύπνος) δια να παρηγορηθής εις την συμφοράν σου. Μάθε λοιπόν που τον οδηγείς: εις το Κοιμητήριον. Και πότε τον οδηγείς: Μετά τον θάνατον του Χριστού, τότε που τα νεύρα του θανάτου έχουν κοπεί. Ώστε και από τον τόπον και από τον χρόνον ημπορείτε να αποκομίσετε μεγάλην παρηγορίαν".

"Θέλεις να τιμήσεις τον απελθόντα; Τίμησέ τον όχι με θρήνους και κοπετούς, αλλά με ελεημοσύνες, ευεργεσίες και λειτουργίες."
 

Manolis G.

Μέλος
"Δίκαιος εάν φθάση τελευτήσαι εν αναπαύσει έσται"

Θερμά συλλυπητήρια
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Θεός'χωρέστον τον παπα-Γιώργη. Οι αγρυπνίες που κατά καιρούς κάναμε στον Άγιο Ελευθέριο μαζί με το Βασίλη θα μου μείνουν αξέχαστες εμπειρίες. Σε όλη την οικογένεια Ζάχαρη εύχομαι να δίνει ο Θεός κουράγιο και υπομονή τις ώρες αυτές και στέλνω και από εδώ τα συλλυπητήριά μου.
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Ο Θεός να τον αναπαύσει, να έχουμε την ευχή του,
και να δώσει παρηγοριά στον Βασίλη και τους οικείους.

[Προσωπικά θα πρότεινα μια "σιγή" στα υπόλοιπα θέματα του ΨΑΛΤΟΛΟΓΙΟΥ σε ένδειξη τιμής στον κοιμηθέντα αλλά και συμπαράστασης στο υιό του π. Γεωργίου και μέλος του ΨΑΛΤΟΛΟΓΙΟΥ κ. Βασίλη Ζάχαρη.]
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
... στέλνω και από εδώ τα συλλυπητήριά μου.
Σᾶς ἐκπροσώπησε ὁ μικρός σου ἀδελφός Νῖκος.

Πολλά μέλη τοῦ Ψαλτολογίου, πρός τιμήν τους, παρευρέθησαν.

Τήν εὐχή του νἄχουμε!​


 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Θερμα συλληπητηρια σας ευχομαι κε Βασιλη.
Ο Θεος να αναπαυσει την ψυχη του μακαριστου ιερεα και πατερα σας,
να δινει κουραγιο σε εσας και την οικογενεια σας και,κρατωντας τις καλυτερες αναμνησεις απ'αυτον,να εχετε την ευχη του.
Αιωνια του η μνημη.
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Στην νεκρώσιμη ακολουθία της οποίας προέστη ο Μητροπολίτης Προικοννήσου κ. Ιωσήφ και στην οποία παρέστη πλήθος ιερέων παρέστην και εγώ. Μεταξύ των μελών του φόρουμ, πλην του π. Μαξίμου, διέκρινα τον διάκονο π. Χρυσοβαλάντη και τον κ. Νεκτάριο Σαλάτα.

Έψαλλε τμήμα της ΕΛΒΥΧ υπό την χοραρχία του άρχοντος Πρωτοψάλτου κ. Αγγελόπουλου.

Αιωνία η μνήμη του π. Γεωργίου. Ο Κύριος να παρηγορεί τον αγαπητό Βασίλη και τους λοιπούς οικείους του.
 
Last edited:
Top