᾿Αριθμός ἐμφανίσεων ἀρχείων: Τί ἀντιπροσωπεύει;

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Εἶναι γνωστό ὅτι σέ ἠχητικά ἤ ἄλλα ἀρχεῖα ἀναρτηθέντα σέ μηνύματα στό φόρουμ, δίπλα ἀναγράφεται καί ἕνας ἀριθμός ἐμφανίσεων (π.χ. 44 εμφανίσεις).
Αὐτός ὁ ἀριθμός τί ἀντιπροσωπεύει; Γιατί μοῦ εἶπαν ὅτι ἄν ἐγώ ὡς μονάδα, κατεβάσω τό ἀρχεῖο π.χ. 5 φορές, γιά νά τό ἀκούσω πάλιν, γιατί ἦρθε ἕνας φίλος μου καί θέλω νά τοῦ τό βάλω νά τό ἀκούσει, γιατί μετά ἀπό κάποιες μέρες θέλω νά τό ἀκούσω πάλι ἤ νά τό δῶ (διαβάσω κ.λπ.), καταγράφονται αὐτές οἱ 5 φορές, ἐνῶ εἶμαι ἕνας.
Αὐτό ἔχει σχέση καί μ᾿ ἐκείνους πού παραπονοῦνται ὅτι ἕνα ἀρχεῖο ἀναγράφει π.χ. 60 ἐμφανίσεις, ἐνῶ ἔχουν βάλει thanks 12. Μέ τό παραπάνω σκεπτικό αὐτοί οἱ 12 (ἄντε καί κάποιοι παραπάνω) μόνον τό εἶδαν ἤ τό ἄκουσαν.
Ὁ Διαχειριστής κυρίως, ὡς εἰδικός καί στό ἀντικείμενο (ὄχι τοῦ φόρουμ ἀλλά τῆς ἐπιστήμης τῆς Πληροφορικῆς), καί ἄλλοι ἴσως μποροῦν νά μᾶς δώσουν ἀπάντηση.
Εὐχαριστῶ

ΥΓ. Ἐπίσης ἐγώ ὁ ἴδιος μπορεῖ νά ἔχω ἕνα ὑπολογιστή καί ἕνα λάπτοπ στό σπίτι καί δύο ὑπολογιστές στήν ἐργασία μου. Ἄν τό ἔχω κατεβάσει 5 φορές ἀπό τό καθένα, ἀμέσως ἔχουμε 20 ἐμφανίσεις ἀπό ἕνα ἄτομο κατ᾿ οὐσίαν.


 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Οι δείκτες προβολών επσυνάψεων σημαίνουν πόσα «διαφορετικά» (διεύθυνση ΙP) μέλη κατέβασαν την κάθε επισύναψη. Εάν ένα μέλος κατεβάσει την επισύναψη από τον ίδιο υπολογιστή πάνω από μία φορές τότε ο μετρητής αυξάνεται μόνο κατά 1. Εάν κατεβάσει από διαφορετικούς υπολογιστές τότε ο μετρητής αυξάνεται κατά 1 για κάθε υπολογιστή (διαφορετική διεύθυνση IP). Εάν από τον ίδιο υπολογιστή αλλά με διαφορετικό IP (δεν είναι σταθερό σε κάποιες περιπτώσεις) πάλι αυξάνεται ανάλογα. Ο μετρητής για λόγους ταχύτητας του φόρουμ ανανεώνεται ανά ώρα αλλά τώρα το άλλαξα να ανανεώνεται αμέσως και βλέπουμε. Υπάρχουν και πρόσθετα (add ons) που μπορούν να δείχνουν ποιός χρήστης κατεβάζει το κάθε τι (όχι αναδρομικά όμως) αλλά δεν τα έχω ψάξει.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Οι δείκτες προβολών επσυνάψεων σημαίνουν πόσα «διαφορετικά» (διεύθυνση ΙP) μέλη κατέβασαν την κάθε επισύναψη. Εάν ένα μέλος κατεβάσει την επισύναψη από τον ίδιο υπολογιστή πάνω από μία φορές τότε ο μετρητής αυξάνεται μόνο κατά 1. Εάν κατεβάσει από διαφορετικούς υπολογιστές τότε ο μετρητής αυξάνεται κατά 1 για κάθε υπολογιστή (διαφορετική διεύθυνση IP). Εάν από τον ίδιο υπολογιστή αλλά με διαφορετικό IP (δεν είναι σταθερό σε κάποιες περιπτώσεις) πάλι αυξάνεται ανάλογα.
Εὐχαριστῶ γιά τήν ἀπάντηση.
Τελικά ἰσχύουν καί συμφωνεῖς ἐν μέρει μέ αὐτά πού ἔγραψα, ἀφοῦ (ὡς γνωστόν) ἡ ΙΡ ἀλλάζει συχνότατα.
Ἐγώ ἄνοιξα αὐτό τό θέμα, γιατί δέν μοῦ ἀρέσει νά χαρακτηρίζονται μέλη τοῦ Ψαλτολογίου ὡς «θεραπευθέντες λεπροί» καί νά ἀκολουθεῖ συναίνεση μέ τό «οι δε εννέα πού;».
Τό ἄν τό ἐπίπεδο τοῦ φόρουμ εἶναι «κατωτάτου» ἤ «ανωτάτου», αὐτό εἶναι ὑποκειμενική ἐκτίμηση, πού δέν ἐπιβάλλεται, τό δέ ἄν κάποιοι «δεν χάνουν την ευκαιρία όμως να απομυζήσουν ότι πολύτιμο ανεβαίνει», αὐτό εἶναι μιά ὑγιής κατάσταση στήν ὁποία μᾶς προτρέπει ὁ Μέγας Βασίλειος, σάν τίς μέλισσες νά ρουφᾶμε ὅ,τι χρήσιμο καί πολύτιμο. Δέν εἶναι δυνατόν νά κατακρινόμεθα καί γι᾿ αὐτό.

Ο μετρητής για λόγους ταχύτητας του φόρουμ ανανεώνεται ανά ώρα αλλά τώρα το άλλαξα να ανανεώνεται αμέσως και βλέπουμε.
Αὐτό τό εἶχα παρατηρήσει, δηλ. ἐνῶ ἀνέβαινε ἕνα ἀρχεῖο καί ἦταν σίγουρο ὅτι τό ἔχουν κατεβάσει ἄμεσα, ὁ μετρητής ἔδειχνε «0 ἐμφανίσεις». Καί ξαφνικά (μετά ἀπό μία ὥρα ὅπως λές) ἔδειχνε πολλές ἐμφανίσεις.
Ὅσο γιά τήν ταχύτητα τοῦ φόρουμ, ἔχει ἐπισημανθεῖ ὅτι κάποιες φορές εἶναι ἀργή, ἄσχετα μέ τίς ταχύτητες πού ἔχει ὁ καθένας μας καί πού τό διαπιστώνουμε ἀπό ταχύτατο κατέβασμα (ἤ ἀνέβασμα ἀρχείων) σέ ἄλλους ἱστοτόπους. Ἔχω καί ἐπιφυλάξεις γιά τό πόσο χρήσιμα καί ὠφέλιμα εἶναι χιλιάδες μηνύματα μέ ἐπισυνάψεις συγκεκριμένου μέλους, πού ἔχει ἐπιβαρύνει τό φόρουμ (ἄφησε πού στό ἐλληνικό τμῆμα εἶναι ὅλα γραμμένα σέ ξένες γλῶσσες) καί κανείς δέν τά ἔχει διαβάσει.
Ἄν αὐτή ἡ μετατροπή σου ἐπιβαρύνει ἀκόμη τήν ταχύτητα, νά τό δεῖς, ὅπως γράφεις. Δέν εἶναι ἀπαραίτητη καί ἡ ἄμεση ἐνημέρωση.

Υπάρχουν και πρόσθετα (add ons) που μπορούν να δείχνουν ποιός χρήστης κατεβάζει το κάθε τι (όχι αναδρομικά όμως) αλλά δεν τα έχω ψάξει.
Ἄφησέ το καλύτερα. Θά αὐξήσει τήν ἤδη «κουτσομπολίστικη» διάθεση καί ροπή ὅλων μας, ἀποτέλεσμα τῆς ἀσθενούσας ψυχῆς μας, πού εἶναι «καιρός εὐπρόσδεκτος» νά τήν κοιτάξουμε, νά ὁδηγηθοῦμε στήν αὐτομεμψία καί τή μετάνοια.

«Ψυχή μου ψυχή μου,
ἀνάστα, τί καθεύδεις; [...]
ἀνάνηψον οὖν,
ἵνα φείσηταί σου Χριστὸς ὁ Θεός,
ὁ πανταχοῦ παρών, καὶ τὰ πάντα πληρῶν».


 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ευλόγησον, η παραίνεση (από την αρχή λειτουργίας του Ψαλτολογίου) είχε και έχει να κάνει με την παρακίνηση και άλλων μελών να συνεισφέρουν στην κοινή προσπάθεια και όχι με την κατάκριση. Αν φάνηκε έτσι, ζητώ συγνώμη. Άλλωστε, η πρόσβαση στο υλικό είναι ελεύθερη στον καθένα χωρίς περιορισμούς. Όποιος θέλει δίνει, όποιος δε θέλει δε δίνει. Το παράπονο μερικών μελών περί ανταπόκρισης έστω με τη μορφή ευχαριστηρίου για τον κόπο τους είναι κατανοητό από μένα και ανθρώπινο. Δεν πρέπει να γίνει αυτό αφορμή όμως να σταματήσει ή να περιοριστεί η προσφορά, η άποψή μου είναι γνωστή από παλιά. Το «Κύριε Ελέησον» που μπορεί να πει ένας μυστικά για τον προσφέροντα κάτι είναι μάλλον σημαντικότερο από πολλά ευχαριστώ.

Σχετικά με το μετρητή προβολών επισυνάψεων, όπως και με τα ευχαριστήρια κτλ. η άποψή μου είναι οτι δεν πρέπει να δίνεται περισσότερη σημασία από όσο πρέπει.

Ο αριθμός μηνυμάτων και επισυνάψεων ιδιαίτερα σε ενότητες με χαμηλή σχετικά επισκεψιμότητα δεν νομίζω οτι επηρρεάζει την ταχύτητα του φόρουμ.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Πάντως για μένα δεν υπάρχει μεγαλύτερο ευχαριστώ από τον αριθμό των «εμφανίσεων» (=κατεβασμάτων).
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Αγαπητοί,


Πριν μερικές μέρες χρειάστηκε να βρω κάτι που θυμόμουν ότι είχα αναρτήσει αρκετά πιο παλιά (δεν θα αναφέρω τι, για λόγους που θα αντιληφθείτε παρακάτω...:rolleyes:) αλλά δεν είχα πρόχειρο γιατί ήμουν μακριά από τον Η/Υ μου (και να ήμουν δλδ. λίγο δύσκολο να το βρω μέσα στους, χαώδεις πλέον, 2-3 σκληρούς δίσκους...:D). Έτσι λοιπόν το "κατέβασα" από εδώ για μια ακόμη φορά (για να έρθω στην πολύ σωστή παρατήρηση του π. Μαξίμου).

Επηρεασμένος ίσως από τις συζητήσεις των ημερών επί του θέματος, αλλά ίσως και από αντανακλαστική περιέργεια λόγω του ότι είχα κάνει προσωπικά την ανάρτηση, έριξα μια ματιά στην σχέση thanks/downloads:

38 / 675
(DOINGGGGG!!!!)
:eek::D:p

Δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα από τα thanks...:rolleyes: Μάλιστα εκείνο που μου έκανε ακόμα μεγαλύτερη εντύπωση ήταν ότι το μέλος που είχε αναζητήσει "απεγνωσμένα" την ανάρτηση που έκανα ΔΕΝ είχε βάλει "thanks"... :D:D:D

Έρχομαι όμως στα λόγια του Νεοκλή:

Πάντως για μένα δεν υπάρχει μεγαλύτερο ευχαριστώ από τον αριθμό των «εμφανίσεων» (=κατεβασμάτων).
και χαίρομαι που αυτή η ανάρτηση φάνηκε χρήσιμη σε τόσους ανθρώπους...

Τι κι αν κάποιοι (για τους δικούς τους λόγους, κάποιοι δ' εξ αυτών είναι σεβαστοί...) δεν προσφέρουν, αλλά μόνο "κατεβάζουν";
Τι κι αν κάποιοι άλλοι είναι αγνώμονες;
Τι κι αν κάποιοι άλλοι δεν προσφέρουν τίποτα από το αρχείο τους, ενώ παράλληλα λένε "έχω 'κείνο, έχω 'τούτο, έχω, έχω, έχω...) αλλά δεεεεεεν....; :rolleyes:
Τι κι αν κάποιοι άλλοι δίνουν ένα... ψἰχουλο και κόπτονται λες και έδωσαν... φούρνο ολόκληρο;
Τι κι αν κάποιοι άλλοι ζητούν να τους στήσουν άγαλμα και να τους αναφέρουν με χρυσά γράμματα ότι προσέφεραν εκείνο και το άλλο, με κόπο, με θυσία, με, με, με, και δωσ' του δημόσιες δηλώσεις περί πνευμ. ιδιοκτησίας κλπ. ;
....

Θα πρέπει να τους μιμηθούμε; Κατανοώ και συμμερίζομαι την αγανάκτηση κάποιων φίλων, αλλά θυμάμαι και τα λόγια ενός σοφού γεροντάκου που έλεγε (με άλλη αφορμή μεν, αλλά "κολλάει" κι εδώ, αν και ο χαρακτηρισμός που θα ακολουθήσει δεν έχει σχέση...) ότι "η μεγαλύτερη χάρη που μπορείς να κάνεις σε έναν κακό άνθρωπο είναι να τον μιμηθείς ή και να γίνεις ακόμα και χειρότερος από αυτόν"... Το παραθέτω σαν "τροφή για σκέψη"...

Το "Ψ" ανέκαθεν βασιζόταν στην ανιδιοτελή προσφορά. Σε δυο μέρες από σήμερα θα γιόρταζε ο Μεγάλων Απών του "Ψ", ο κυρ-Βαγγέλης ο Λιναρδάκης, ο οποίος αν και πολλές φορές (σαν άνθρωπος κι αυτός...) αγανάκτησε με τα φαινόμενα που εξετάζουμε, ωστόσο συνέχισε αδιάλειπτα την προσφορά του! Ας τον μιμηθούμε και ας προχωρήσουμε...


Συγγνώμη αν σας κούρασα. Καλή συνέχεια!


Σ.Π.Μ.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
...
Τι κι αν κάποιοι άλλοι είναι αγνώμονες;...

Συγγνώμη που απομονώνω αυτή τη μικρή φράση από το κείμενο, με το οποίο συμφωνώ, αλλά με βοηθάει να κάνω ένα σχόλιο.
Σε καμιά περίπτωση δεν μπορεί να θεωρηθεί ένδειξη αγνωμοσύνης η μη δημοσιοποίηση του «ευχαριστώ» με τον συγκεκριμένο τρόπο.
Αγνωμοσύνη δεν είναι να μη πεις ευχαριστώ αλλά να μην αισθάνεσαι ευγνωμοσύνη.
Αν την αισθάνεσαι, τότε μπορείς να την εκφράσεις με ένα σωρό τρόπους, κάποιοι από τους οποίους φαίνονται και κάποιοι όχι.
Άλλος εύχεται μυστικά ή προσεύχεται για τον δωρητή, άλλος παρακινείται να τον μιμηθεί και προσφέρει κι αυτός το κατά δύναμιν, άλλος συστήνει το «Ψαλτολόγιο» σε άλλους, άλλος χρησιμοποιεί τα προσφερόμενα στο ψαλτήρι, ή βελτιώνεται εξαιτίας τους ως ψάλτης με αποτέλεσμα άλλοι άγνωστοι χριστιανοί να ωφελούνται και να ευγνωμονούν και να προσεύχονται με τη σειρά τους, άλλος ... κλπ. και τέλος δεν έχει.
«Κάνε το καλό και ρίξτο στο γιαλό» κι όλο σε κάποιον θα φτάσει, και εκείνος θα ευχαριστεί και θα ευγνωμονεί.
Σε καλούπια όμως δεν μπορούμε να βάλουμε την ευγνωμοσύνη.
Και το βασικό μας μέλημα δεν πρέπει να είναι το εάν και πως κάποιος τρίτος δείχνει ή δεν δείχνει την ευγνωμοσύνη του αλλά πως εμείς θα δείξουμε την δική μας.
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Συγγνώμη που απομονώνω αυτή τη μικρή φράση από το κείμενο, με το οποίο συμφωνώ, αλλά με βοηθάει να κάνω ένα σχόλιο.
Σε καμιά περίπτωση δεν μπορεί να θεωρηθεί ένδειξη αγνωμοσύνης η μη δημοσιοποίηση του «ευχαριστώ» με τον συγκεκριμένο τρόπο.
Αγνωμοσύνη δεν είναι να μη πεις ευχαριστώ αλλά να μην αισθάνεσαι ευγνωμοσύνη.
Αν την αισθάνεσαι, τότε μπορείς να την εκφράσεις με ένα σωρό τρόπους, κάποιοι από τους οποίους φαίνονται και κάποιοι όχι.
Άλλος εύχεται μυστικά ή προσεύχεται για τον δωρητή, άλλος παρακινείται να τον μιμηθεί και προσφέρει κι αυτός το κατά δύναμιν, άλλος συστήνει το «Ψαλτολόγιο» σε άλλους, άλλος χρησιμοποιεί τα προσφερόμενα στο ψαλτήρι, ή βελτιώνεται εξαιτίας τους ως ψάλτης με αποτέλεσμα άλλοι άγνωστοι χριστιανοί να ωφελούνται και να ευγνωμονούν και να προσεύχονται με τη σειρά τους, άλλος ... κλπ. και τέλος δεν έχει.
«Κάνε το καλό και ρίξτο στο γιαλό» κι όλο σε κάποιον θα φτάσει, και εκείνος θα ευχαριστεί και θα ευγνωμονεί.
Σε καλούπια όμως δεν μπορούμε να βάλουμε την ευγνωμοσύνη.
Και το βασικό μας μέλημα δεν πρέπει να είναι το εάν και πως κάποιος τρίτος δείχνει ή δεν δείχνει την ευγνωμοσύνη του αλλά πως εμείς θα δείξουμε την δική μας.

Ευχαριστώ, Νεοκλή, για όσα πολύ σωστά ανέφερες και που μου δίνουν την ευκαιρία να διευκρινίσω κάτι με τη σειρά μου.

Δεν ταυτίζω το "Thanks" με την ευγνωμοσύνη, προς Θεού. Στον έξω κόσμο, ίσως! Αν και πολλές φορές λέγεται τυπικά, άνευ ουσίας, για τα προσχήματα του savoir vivre. Το "Thanks", ας πούμε λοιπόν ότι είναι μια... αναγνώριση. Έγραψα για "αγνὠμονες" συνειρμικά, γενικεύοντας περαιτέρω (εξ ου και το "κάποιοι άλλοι"). Εξάλλου, κακά τα ψέματα, στους τόσους που "κατεβάζουν" θα είναι κάποιοι που δεν θα κάνουν ούτε καν τις σκέψεις τις οποίες (πολύ σωστά) ανέφερες... Δυστυχώς υπάρχουν και αυτοί, αλλά και πάλι, καλά να είναι! :)
 
Last edited:
Επειδή το θέμα ξεκίνησε από μένα ας μου επιτραπούν δυο λόγια.
Θεωρώ ότι κακώς το ζήτημα έχει επικεντρωθεί μόνο στο πόσοι βάζουν thanks. Μέσα σε όλα όσα έθιξα, ορμώμενος από συγκεκριμένες συμπεριφορές που δεν είναι γνωστές σε όλους, το μόνο που κατανοήθηκε είναι ότι με πείραξε το πόσοι βάζουν thanks; Αυτό είναι το λιγότερο και ούτε το απαιτεί κανείς. Υπάρχει όμως μια σειρά συμπεριφορών που ενοχλούν πολλούς από μας και έχουν οδηγήσει σε αποχωρήσεις, διενέξεις ή άλλου είδους αντιπαραθέσεις.
Μερικά πράγματα είναι απλά θέμα παιδείας. Εμείς δυστυχώς δεν κλέβουμε και δεν σκοτώνουμε για να μην πάμε φυλακή, για κανένα άλλο λόγο. Οι ηθικοί νόμοι που καλλιεργούνται μέσα μας με την παιδεία έχουν πάει περίπατο. Δε θα ήθελα να αναφέρω συγκεκριμένες περιπτώσεις που έχω βιώσει για να μην εκθέσω κάποιους, το μόνο που θα πω είναι ότι πολλοί από εμάς μπαίνουμε σε μια ψυχοφθόρα διαδικασία χωρίς κανένα απολύτως νόημα. Υγεία σε όλους, είναι το μόνο που αξίζει τελικά...
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Βρε Νικόλα, φίλος της αλήθειας είσαι και έχεις δείξει ότι δεν μασάς τα λόγια σου, μίλα λοιπόν λίγο πιο συγκεκριμένα, γιατί έτσι γενικά και αόριστα που τα λες δεν μπορούμε να καταλάβουμε σε τι αναφέρεσαι.
(Δεν σου κρύβω ότι προσωπικά "ψάχτηκα" να βρω μήπως έχω κάνει ή έδωσα την εντύπωση ότι έχω κάνει κάτι από όσα λες).
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Γιώργος Μ.;107529 said:
Βρε Νικόλα, φίλος της αλήθειας είσαι και έχεις δείξει ότι δεν μασάς τα λόγια σου, μίλα λοιπόν λίγο πιο συγκεκριμένα, γιατί έτσι γενικά και αόριστα που τα λες δεν μπορούμε να καταλάβουμε σε τι αναφέρεσαι.
(Δεν σου κρύβω ότι προσωπικά "ψάχτηκα" να βρω μήπως έχω κάνει ή έδωσα την εντύπωση ότι έχω κάνει κάτι από όσα λες).

Γιώργο,

νομίζω ότι ο Νικόλαος αναφέρεται σε κρούσματα νοσφισμού ( με την έννοια της Μ. Εβδομάδας, όχι της Πεντηκοστής) κ ταυτόχρονης καταγγελίας-οξύμωρα μεν, αληθή δε...

Δ.
 
Last edited:
Top