Ὄρθρος & Θ.Λειτουργία Κυριακῆς Θωμᾶ 11-04-2010

nektar

νεοαρχάριος
Ἀποστέλλεται συνημμένως ἔγγραφον περιέχον συνήθη Ἀκολουθίαν Ὄρθρου, τροπάρια καὶ Ἀναγνώσματα Θ. Λειτουργίας. Μορφοποίησις καὶ διασκευὴ Συναξαρίου ὑπὸ π.Θ.Α., ἱστολόγιον «Περὶ Ψυχῆς».

Ἐπίσης, παρατίθεται ἡ σχετικὴ ἑνότης ἐκ τῆς ὁσονούπω ἐκδοθησομένης παρ᾿ ἐμοὶ Ἐκλογῆς.

Ἀφιερωμένα ἀμφότερα στὸν διακο-Θεοδόση, ἔνσαρκη πεμπτουσία τῆς ἀνεπιτήδευτης ταπεινοφροσύνης, ἐξαϋλωμένο πλέον ἀπαύγασμα περιφανὲς τῆς ἀέναης καρτερίας, ὑπόδειγμα συνεποῦς ὑπομονῆς, παράδειγμα συνεχοῦς ὑπακοῆς, μεγαλοκαταθέτη στὴν οὐράνια τράπεζα πίστεως καὶ ἐμπιστοσύνης στὸν Ἀναστάντα.
 

Attachments

  • ky_tou_thwma_11_april_2010.pdf
    256.5 KB · Views: 161

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ἄν τό «ἄνευ στίχων» τοῦ ΤΜΕ δέν τηρηθεῖ καί χρησιμοποιηθεῖ ὁ στίχος «Δόξα τῇ ἁγίᾳ Ἀναστάσει σου, Κύριε» γιατί ἡ θ΄ ᾠδή δέν ἔχει στίχο; Γιατί στίς ᾠδές ὁ κανών πότε εἶναι εἰς 5, πότε εἰς 6 καί πότε εἰς 4; Γιατί τά δύο τελευταῖα τροπάρια δέν ἔχουν Δόξα... Καὶ νῦν...;


 

ΜΙΧΑΛΗΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΥ

Παλαιό Μέλος
Γιατί τά δύο τελευταῖα τροπάρια δέν ἔχουν Δόξα... Καὶ νῦν...;
/QUOTE]

Πάνω σ'αυτό το ερώτημα που δεν γνωρίζω, έχω και εγώ δύο απορίες?

Στα Απολυτίκια του Όρθρου μετά το Θεός Κύριος... Όταν είναι Δεσποτική ή Θεομητορική εορτή έχω παρατηρίσει ότι κάποτε έχουν δόξα... και νύν... και κάποτε τίποτε.Πώς καθορίζεται αυτό?

Επίσης στα καθίσματα της γ'ωδής κάποτε λέμε δόξα... στο πρότελευταίον, και νύν στο τελευταίον.Κάποτε δόξα...και νύν... μόνον στο τελευταίον, και κάποτε καθόλου δόξα...και νύν...
 

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος
Στα Απολυτίκια του Όρθρου μετά το Θεός Κύριος... Όταν είναι Δεσποτική ή Θεομητορική εορτή έχω παρατηρίσει ότι κάποτε έχουν δόξα... και νύν... και κάποτε τίποτε.Πώς καθορίζεται αυτό?

http://www.analogion.com/forum/showthread.php?t=2227

Επίσης στα καθίσματα της γ'ωδής κάποτε λέμε δόξα... στο πρότελευταίον, και νύν στο τελευταίον.Κάποτε δόξα...και νύν... μόνον στο τελευταίον, και κάποτε καθόλου δόξα...και νύν...


Τὸ «Δόξα, Καὶ νῦν» παραλείπεται ὅταν ψάλλεται μόνο ἕνα κάθισμα. Στά, χωρὶς «Δόξα», ἐνδιάμεσα καθίσματα, παρεμβάλλονται κατάλληλοι μεσόστιχοι (ΤΑΣ κεφ. λδ’, Τριῴδιο Κυριακὴ σταυροπροσκυνήσεως, βλ. καὶ μηναῖο Σεπτεμβρίου ιγ').
 

ΜΙΧΑΛΗΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΥ

Παλαιό Μέλος
Ευχαριστώ κύριε MTheodorakis! Διάβαζα μίαν ώρα απαντήσεις επί του θέματος από παραπομπή σε παραπομπή.

Πολύ αναλυτικοί ο πάτερ Μάξιμος και ο κύριος Διονύσιος Ανατολικιώτης.Ευχαριστώ!!!

Ο ισχυρισμός περί στοιχολογίας πρό τών τροπαρίων με κατάληξη δόξα...και νύν είναι πολύ εύστοχος εξού και σήμερα λέμε το ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ μετά των στοίχων και κατάληξη δόξα...και νύν.

Όμως στά της γ'ωδής έχω δεί και περιπτώσεις όπου υπάρχουν πέρα του ενός καθίσματος με δόξα... και νύν... μόνον στο τελευταίον.

Υ.Γ. Κάποτε άκουσα σε μίαν ακολουθίαν στα Εξαποστοιλάρια να λένε δόξα...και νύν...και εκπλάγηκα;Τελικά υπάρχει κάποια βάση.
 
Top