Ἱερατικὸν Οἰκουμενικοῦ Πατριαρχείου 1895

Παναγιώτης

σκολιοὶ γὰρ λογισμοί, χωρίζουσιν ἀπὸ Θεοῦ
Και σας απάντησα. Η ένστασις είναι ότι θέλετε να με φέρετε τεχνηέντως αντιμέτωπο με τον Πατριάρχη.

Επί της ενστάσεως μου όμως ότι επί 100+ χρόνια (μέσω και της Αποστολικής Διακονίας) το Ιερατικόν του 1895 χρησιμοποιούμε, ουδείς λόγος. Το Ιερατικόν του 1962 της Αποστολικής Διακονίας, είναι εν πολλοίς αυτό τούτο του Οικουμενικού Πατριαρχείου του 1895.

Πως λοιπόν, περιήλθε εις αχρηστίαν ;
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Και σας απάντησα. Η ένστασις είναι ότι θέλετε να με φέρετε τεχνηέντως αντιμέτωπο με τον Πατριάρχη.
Καμμία τέτοια πρόθεση !!! Καί καμμία προσωπική ἐπίθεση !!! Καμμία ἡμέρα καί μάλιστα τήν σημερινή !!!

Επί της ενστάσεως μου όμως ότι επί 100+ χρόνια (μέσω και της Αποστολικής Διακονίας) το Ιερατικόν του 1895 χρησιμοποιούμε, ουδείς λόγος. Το Ιερατικόν του 1962 της Αποστολικής Διακονίας, είναι εν πολλοίς αυτό τούτο του Οικουμενικού Πατριαρχείου.
Πῶς ουδείς λόγος ;;; Ἔγραψα #23 ...τό ἰσχῦον νέον Ἱερατικόν τῆς Ἀ. Δ. ἐπιμελείᾳ μακαριστοῦ π. Κων. Παπαγιάννη.

Πως λοιπόν, περιήλθε εις αχρηστίαν ;
Δέν τό λέω ἐγώ !!! Τό γράφουν καί ὁ Οἰκουμενικός Πατριάρχης καί ἡ Συνοδική Ἐπιτροπή !!!
 

Παναγιώτης

σκολιοὶ γὰρ λογισμοί, χωρίζουσιν ἀπὸ Θεοῦ
Γνωρίζετε ότι οι εκδόσεις έχουν επιμελητή ... οπότε μη παρεμβάλλετε τεχνηέντως Αρχιεπισκόπους ή Πατριάρχες σε εκδόσεις.

Εγώ διαφώνησα και με στοιχεία για την "αχρηστίαν" και θεωρώ ως τουλάχιστον άστοχη αυτή την παρατήρηση, αφού εκ των πραγμάτων για 100+ χρόνια, αυτή η έκδοσις χρησιμοποιείται ακόμη.
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Γνωρίζετε ότι οι εκδόσεις έχουν επιμελητή ... οπότε μη παρεμβάλλετε τεχνηέντως Αρχιεπισκόπους ή Πατριάρχες σε εκδόσεις.
Ἔχουν Συνοδική Ἔγκριση καί ἔχουν ἐξαπολυθεῖ σχετικές Ἐγκύκλιοι.

Εγώ διαφώνησα και με στοιχεία για την "αχρηστίαν" και θεωρώ ως τουλάχιστον άστοχη αυτή την παρατήρηση, αφού εκ των πραγμάτων για 100+ χρόνια, αυτή η έκδοσις χρησιμοποιείται ακόμη.
Ἀκριβῶς ἔτσι γράφεται. Δέν εἶναι δική μου λέξη.
 

Παναγιώτης

σκολιοὶ γὰρ λογισμοί, χωρίζουσιν ἀπὸ Θεοῦ
Τὸ βιβλίον ἐγαλούχησεν γενεὲς Ἱερέων, ἐχρησιμοποιήθη ὡς βάση γιὰ τὸ νέον Ἱερατικόν, καὶ εἶναι ἡ βάσις ὅλων τῶν Ἱερατικῶν τῆς Ἀποστολικῆς Διακονίας. Ἄρα πῶς δὲν ἔχει χρηστικὴ ἀξία; Ἔχει καὶ παρὰ ἔχει.

Ἄρα, περιῆλθεν εἰς πλήρη «ἀχρησίαν» παρὰ τῶν Ἱερέων (αὐτὴ τούτη ἡ ἔκδοσις τοῦ 1895, γιὰ διαφόρους λόγους, καὶ φυσικὰ λόγῳ ἐξαντλήσεώς της).
 
Last edited:
Top