Ἰσλαμικὰ adhan καὶ σύγχρονες ἀπαγγελίες ἀποστολικῶν ἀναγνωσμάτων

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ἀκούγοντας τὴν ἀπαγγελία ἀπὸ ἀνώνυμο καλλικέλαδο muezzin (=μουεζίνη) τoῦ συναπτόμενου παρακάτω adhan (=πρόσκληση σὲ προσευχή τῶν μουσουλμάνων), μοῦ φάνηκε ἰκανὴ ἀλλὰ καὶ περίεργη (;) ἡ ὁμοιότητα μὲ ἀπαγγελίες ἀποστολικῶν ἀναγνωσμάτων ἀπὸ σύγχρονους μερακλῆδες ψάλτες μας.

Ἔτσι γιὰ νὰ ἔχουμε μιὰ σφαιρικὴ εἰκόνα τοῦ πράγματος.


 

Attachments

  • Adhan - Islamic call to prayer.mp3
    1.6 MB · Views: 220

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Μιὰ καὶ στὸ forum οἱ μερακλίδικοι ἀπόστολοι εἶναι πολὺ τῆς μόδας ἀνεβάζω λίγα ἀκόμη adhan, ἔτσι γιὰ νὰ πάρουμε καμιὰ ἰδέα ὅλοι ἐμεῖς οἱ πτωχοί ... τῆς ἐμμελοῦς ἀπαγγελίας.

Ἄλλωστε -κατ᾿ ἐπέκτασιν- καὶ οἱ μουεζίνηδες συνάδελφοι εἶναι. Ἄς πάρουμε λοιπὸν κάποιες ἰδέες ἀπὸ τὴν ἀφεντιά τους γιὰ ἐντυπωσιακὴ ἀποστολικὴ ἀπαγγελία μπὰς καὶ βγάλουμε καὶ κανὰ εὐρώ, μέρες ποὺ 'ναι.

Τόσον καιρὸ καὶ δὲν εἶχα ἀνακαλύψει τὴν γοητεία τῆς Ἀνατολῆς!

Μπερεκέτ, συνάδελφοι μουεζίνηδες ... οὔπς! συγγνώμη, ἐννοοῦσα ἱεροψάλτες :rolleyes::rolleyes::rolleyes:
 

Attachments

  • adhan.rar
    9.9 MB · Views: 93

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Αμα σου βρισκεται καν'ας μερακλιδικος Αποστολος γιατι δεν τον ριχνεις μπας και ακουσουμε τις ομοιοτητες (original ανατολης , οχι χαβιαροκανταδες που τις βαφτιζουν αμανεδες) που λες ...........;;;
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Αμα σου βρισκεται καν'ας μερακλιδικος Αποστολος γιατι δεν τον ριχνεις μπας και ακουσουμε τις ομοιοτητες (original ανατολης , οχι χαβιαροκανταδες που τις βαφτιζουν αμανεδες) που λες ...........;;;

Δερβίση μου,

Σὲ παραπέμπω σὲ δικό σου μνμ http://analogion.com/forum/showpost.php?p=78250&postcount=44, ποὺ ἔχει κι ἕνα link ν' ἀκούσεις.

Πάντως ἐγὼ θὰ 'θελα καὶ λίγη μυρωδάτη μπάφα μαζί, γιὰ νὰ κάνουμε κεφάλι, τὸ θυμιάμα πλέον δὲ μὲ πιάνει. Λίγο χορταράκι βιολογικὸ βοηθάει στὸ ἄκουσμα.

Ἄ βάζω κι ἕνα σωληνάκι ἔτσι γιὰ τὸν νταλκαδοσεβντά. Παραθἐτω καὶ τὸ ἀνάλογο συνοδευτικὸ σχόλιο ἀπὸ τὸ σωλήνα:
geia sas magkes ...
oloi edo ntervisia na proskunisoume stin mnimi tou magka

 
E

emakris

Guest
Να θυμίσω ότι προ μερικών ετών έγινε στο Μέγαρο Μουσικής κοινή συναυλία βυζαντινού χορού και μουεζίνηδων, προκειμένου να προβληθεί η συγγένεια μεταξύ των δύο παραδόσεων! Μάλιστα τότε μου είχε προταθεί να γράψω τα σχόλια του προγράμματος (που ήταν μεγάλη ευκαιρία για μένα), πράγμα που αρνήθηκα, επειδή θεωρούσα αυτή τη σύνδεση απαράδεκτη. Μου φαίνεται τελικά ότι έκανα λάθος...
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Να θυμίσω ότι προ μερικών ετών έγινε στο Μέγαρο Μουσικής κοινή συναυλία βυζαντινού χορού και μουεζίνηδων, προκειμένου να προβληθεί η συγγένεια μεταξύ των δύο παραδόσεων! Μάλιστα τότε μου είχε προταθεί να γράψω τα σχόλια του προγράμματος (που ήταν μεγάλη ευκαιρία για μένα), πράγμα που αρνήθηκα, επειδή θεωρούσα αυτή τη σύνδεση απαράδεκτη. Μου φαίνεται τελικά ότι έκανα λάθος...

Αν η συστολή οφειλόταν σε θρησκευτικά κριτήρια, μάλλον καλώς πράξατε. Αν όμως είχε μουσικές αφετηρίες, δεν είναι σίγουρο για το αν καλώς πράξατε.

Δ.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Να θυμίσω ότι προ μερικών ετών έγινε στο Μέγαρο Μουσικής κοινή συναυλία βυζαντινού χορού και μουεζίνηδων, προκειμένου να προβληθεί η συγγένεια μεταξύ των δύο παραδόσεων! Μάλιστα τότε μου είχε προταθεί να γράψω τα σχόλια του προγράμματος (που ήταν μεγάλη ευκαιρία για μένα), πράγμα που αρνήθηκα, επειδή θεωρούσα αυτή τη σύνδεση απαράδεκτη. Μου φαίνεται τελικά ότι έκανα λάθος...

Σχετικὸ http://analogion.com/forum/showthread.php?t=12830&highlight=%D4%D1%CF%D0%CF%D3. Καλὸ θέμα, ἔπεσαν καὶ μερικὲς ... ψιλές:)
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος

Δερβίση μου,

Σὲ παραπέμπω σὲ δικό σου μνμ http://analogion.com/forum/showpost.php?p=78250&postcount=44, ποὺ ἔχει κι ἕνα link ν' ἀκούσεις.
Πάντως ἐγὼ θὰ 'θελα καὶ λίγη μυρωδάτη μπάφα μαζί, γιὰ νὰ κάνουμε κεφάλι, τὸ θυμιάμα πλέον δὲ μὲ πιάνει. Λίγο χορταράκι βιολογικὸ βοηθάει στὸ ἄκουσμα.

Ἄ βάζω κι ἕνα σωληνάκι ἔτσι γιὰ τὸν νταλκαδοσεβντά. Παραθἐτω καὶ τὸ ἀνάλογο συνοδευτικὸ σχόλιο ἀπὸ τὸ σωλήνα:


Με ολο το σεβασμο στη μνημη του ψαλλοντος , μηπως μπορειτε να μας επισυναψετε και καποιο "αμανεδιζον" ακουσμα Αποστολου ,γνωστου μεγαλου Πρωτοψαλτη ;
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Με ολο το σεβασμο στη μνημη του ψαλλοντος , μηπως μπορειτε να μας επισυναψετε και καποιο "αμανεδιζον" ακουσμα Αποστολου ,γνωστου μεγαλου Πρωτοψαλτη ;

Δὲν τὰ παρακολουθῶ γιατὶ δὲν μὲ ἐνδιαφέρουν. Ἄμα ἔχεις ὄμως ἀνέβασε νὰ σχολιάσουμε. Στὴ διάθεσή σου ...
 
Top