Ἡσαῦ = Ἡσάβ ἤ Ἡσάφ;

zoslen

Βύρων Αναγνωστόπουλος
Οι δίφθογγοι αυ και ευ συνήθως προφέρονται ως "φ" όταν ακολουθεί άηχο σύμφωνο, ενώ όταν ακολουθεί ηχηρό σύμφωνο ή φωνήεν ως "β". Βέβαια εδώ μιας και πρόκειται για κύριο όνομα μάλλον θα πρέπει να ανατρέξουμε στην εβραϊκή γραφή και προφορά, η οποία μάλλον κλίνει προς το "β". Εγώ πάντως θα ακολουθούσα τον παραπάνω κανόνα, ο οποίος μου φαίνεται και ο πιο φυσικός στην προφορά.
 

ΠΛΗΘΩΝ ΜΒ

Παλαιόν Μέλος
Ε΄ - ΣΤ΄ Δημοτικού ; Λες και ήταν χτές.... ( αλλά περάσανε πολλάααα, πάρα πολλά ! ).
Τότε, τα παλιά τα χρόνια, εμείς πάντως το λέγαμε Ησάβ . Τώρα με τα Νεοπολυπολιτισμικά Ελληνικά, μπορεί και να άλλαξε. Φαντάζομαι στο Φέϊσμπουκ, θα μπορείτε να ρωτήσετε και τον ίδιο τον Ησάβ, πώς τον φωνάζει η μαμά του, η κυρά Ρεβέκκα για να μην ψάχνετε τους διφθόγγους !
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ἐγώ δέν καταλάβαινα τόν σύνδεσμο τοῦ Μανόλη...
Τώρα (μέ τό ἔναυσμα τοῦ @ΠΛΗΘΩΝ ΜΒ ) τό ἔψαξα καί ὁ ὀρθός σύνδεσμος εἶναι:
http://ebooks.edu.gr/ebooks/v/html/8547/2009/Grammatiki_E-ST-Dimotikou_html-apli/index_B3b.html

Ο συνδυασμός αυ προφέρεται [αφ] όταν είναι στο
τέλος μιας λέξης

Πάντως ἐγώ ὡς παλαιότερος ἔτσι τόν ξέρω ... καί ἀπό τά Θρησκευτικά.. αὐτό φαίνεται καί στή Γραμματική τῆς Ἀρχαίας πού εἴχαμε...

(κάποιες Γραμματικές νομίζω ὅτι ὑπάρχουν στό Ψ)
 

zoslen

Βύρων Αναγνωστόπουλος
Την ίδια ακριβώς απορία έχω για όλα τα ρωσικα ονόματα σε -ov. Romanov, Pavlov, Karpov κλπ. Παβλόφ ή Παβλόβ ή μήπως Παφλόφ;; Γενικά έχω την εντύπωση πως η κύρια προφορα είναι με "φ".
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Την ίδια ακριβώς απορία έχω για όλα τα ρωσικα ονόματα σε -ov. Romanov, Pavlov, Karpov κλπ. Παβλόφ ή Παβλόβ ή μήπως Παφλόφ;; Γενικά έχω την εντύπωση πως η κύρια προφορα είναι με "φ".
Κύριε, τό μήνυμά σας εἶναι ἐκτός θεματολογίας τοῦ φόρουμ, ἄν δέν ὑπῆρχε τό θέμα αὐτό. :);):cool:

Ἐδῶ δέν θά κάνουμε γενική γραμματική ἤ γενική ἐπιστημοσύνη (ἐπί παντός ἐπιστητοῦ...), παρά μόνον ὅσα μᾶς χρειάζονται στή θεία λατρεία.

Εἶναι λυπηρό πάντως, πού σήμερα δέν μποροῦν οἱ νέοι ψάλτες καί κληρικοί, οὔτε τήν Ἁγία Γραφή νά διαβάσουν... :mad:

(Ν)ησάφ(ι) πια μ' αυτές τις απορίες :)
 
Top