Ἀνάστα ὁ Θεός κρίνων/κρῖνον τὴν γῆν

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Συγγνώμη αν έχει συζητηθεί, πράγμα πολύ πιθανό. Μπορείτε να μου πείτε ποια είναι η σωστή/έγκυρη γραφή; Είναι για λεξικό. Ευχαριστώ.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Πρόκειται γιά τόν 81 ψαλμό στίχ. 8.
Τί νά πῶ;
Στόν Τρεμπέλα καί ΠΔ "Σωτῆρος" βλέπω κρῖνον. Τό αὐτό καί στό Τριῴδιον (Μ. Σάββατον).
Ἀλλά ἐδῶ;

Εὐχαριστοῦμε γιά τό θέμα!
Εἶναι θέμα κειμένου ΠΔ.


 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Συγγνώμη αν έχει συζητηθεί, πράγμα πολύ πιθανό. Μπορείτε να μου πείτε ποια είναι η σωστή/έγκυρη γραφή; Είναι για λεξικό. Ευχαριστώ.

Ἡ κριτικὴ ἔκδοση Septuaginta, ed. A. Rahlfs, Deutsche Bibelgesellschaft, 1979 γράφει ἐπίσης κρῖνον.
 
Η Θεία Γραφή του Νικολάου Γλυκύ (κριτική έκδοση) που τυπώθηκε στην Βενετία το 1687 (ομοιόγραφο από τις εκδόσεις Μίλητος) γράφει τα εξής:
«Ἀνάστα ὁ Θεὸς κρίνων 8 τὴν γῆν, ὅτι σὺ κατακληρονομήσεις ἐν πᾶσι τοῖς ἔθνεσιν».

Υποσημείωση:
8 al. κρῖνον, ex Heb.

[Σημείωση δική μου] όπου Heb = Hebræo
 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Η Θεία Γραφή του Νικολάου Γλυκύ (κριτική έκδοση) που τυπώθηκε στην Βενετία το 1687 (ομοιόγραφο από τις εκδόσεις Μίλητος) γράφει τα εξής:
«Ἀνάστα ὁ Θεὸς κρίνων 8 τὴν γῆν, ὅτι σὺ κατακληρονομήσεις ἐν πᾶσι τοῖς ἔθνεσιν».

Υποσημείωση:
8 al. κρῖνον, ex Heb.

[Σημείωση δική μου] όπου Heb = Hebræo

Τὸ 1687 κριτικὴ ἔκδοση μὲ τὰ σημερινὰ έπιστημονικὰ δεδομένα λίγο δύσκολο.
 
Τὸ 1687 κριτικὴ ἔκδοση μὲ τὰ σημερινὰ έπιστημονικὰ δεδομένα λίγο δύσκολο.

Και όμως είναι κριτική (έχει υποσημειώσεις με παραλλαγές)· δεν συγκρίνεται με τις σύγχρονες επιστημονικές γνώσεις, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium


Και όμως είναι κριτική (έχει υποσημειώσεις με παραλλαγές)· δεν συγκρίνεται με τις σύγχρονες επιστημονικές γνώσεις, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Δὲν διαφωνῶ, ἀλλὰ ὅπως γράφεις
δεν συγκρίνεται με τις σύγχρονες επιστημονικές γνώσεις
και αὐτὸ εἶναι τὸ θέμα.

Ἡ συγκεκριμένη ἔκδοση μόνο ἱστορικὴ ἀξία ἔχει πλέον.
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Στα μουσικά βιβλία:
1) Μ Εβδομάδα Ραιδεστηνου = κρίνων σελ 372
2) Μουσικός Θησαυρός Α.Ο. (Εσπερινός)= κρίνων σελ 328
3) Μ Εβδομάδα Σακελλαρίδη = κρίνον σελ 101
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Αν δεν απατώμαι, το ένα είναι μετοχή κ το άλλο προστακτική.
 
Top