Ἀκολουθία τοῦ Ὄρθρου

Ἀνεβάζω τὸ βιβλίο «Ἀκολουθία τοῦ Ὄρθρου», ποὺ εἶχα δημιουργήσει γιὰ προσωπικἠ χρῆσι, εἰς κοινὸν ὄφελος. Κάθε κριτικὴ εὐπρόσδεκτος.
 

Attachments

  • Ὄρθρος pdf ἑνιαῖο.pdf
    15 MB · Views: 1,139

agis panas

Παλαιόθεν φίλος
Από μία πρώτη ματιά στα βασικά,εξάγω το συμπέρασμα πως πρόκειται γιά ένα πολύ χρήσιμο βιβλίο βοήθημα κάθε ψάλτου.Με καινοτόμα κατανομή και πάνω από όλα ψαλλόμενο με την πρώτη,αφού έχει όλο βασικές κλασικές γραμμές.
Οι δε αργές Δοξολογίες όλες πολύ προσεγμένες και λιτές.
Συγχαρητήρια και γιά την δωρεάν διάθεση.
Α-Π
 
Δεν αντεξα στον πειρασμο να μην συγχαρω και να μην ευχαριστησω τον φιλο Κωστα και για το εξαιρετικο πονημα αλλα και για την ευγενικη του χειρονομια.
Του ευχομαι υγεια και καθε καλο.
 

stzioutzios

Μέλος
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ Κύριε Κωνσταντίνε. Όντως είναι ένα πολύ χρήσιμο βιβλίο για τούς ψάλτες όλους. Να είσαι πάντα καλά.Η Παναγία μας να σου χαρίζει υγεία και δύναμη.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
κ. Τσάρα,

Πολὺ καλὴ δουλειά.

Πολλὲς πολλὲς εὐχαριστίες.

Πρόθυμος, ὅπως πάντα, νὰ μοιραστεῖς τὸν κόπο σου μὲ τοὺς ἄλλους χωρὶς κανένα ... ὄφελος πλὴν τῆς εὐχῆς μας.
 

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Τα θερμά μου συγχαρητήρια!
Πραγματικό βοήθημα!
Μπράβο σας που το διαθέσατε δωρεάν προς χρήσιν όλων!
 
Ἀνεβάζω τὸ βιβλίο «Ἀκολουθία τοῦ Ὄρθρου», ποὺ εἶχα δημιουργήσει γιὰ προσωπικἠ χρῆσι, εἰς κοινὸν ὄφελος. Κάθε κριτικὴ εὐπρόσδεκτος.

Συγχαρητήρια καί από εμένα κ.Κωνσταντίνε.
Εχω ομως μιά απορία!
Γιατί τά στιχηρά τών αίνων τού Πλ.Α' σελίς 315 & τού Πλ.Β' σελίς 326 είναι σέ σύντομον................

Καί πάλι συγχαρητήρια!!!
 
Εὐχαριστώντας ὅλους, ὅσους ἐξέφρασαν τὴ γνώμη τους, εἴτε ἀνοικτὰ, εἴτε μὲ προσωπικὰ μηνύματα, θεωρῶ σκόπιμο νὰ δώσω κάποιες ἀπαντήσεις σὲ ἐρωτήματα ποὺ διετυπώθησαν καὶ συνοψίζονται, κυρίως, σὲ δύο κατηγορίες: α) γιατὶ τὰ ἰδιόμελα τῶν αἴνων τῶν πλ. α΄καὶ πλ. β' ἤχων εἶναι σὲ σύντομο εἰρμολογικὸ μέλος καὶ β) σχετικὰ μὲ 1ο τὸν στίχο τοῦ «Θεὸς Κύριος» καὶ μὲ την ἀποσιώπηση τοῦ «'Αναστὰς ἐκ τοῦ μνήματος», ποὺ ψάλλεται, κατὰ τὸ ὡρολόγιον, στοὺς πλαγίους ἤχους.
Γιὰ τὸ 1ο θεωρῶ πὼς ἀποδίδεται καλύτερα τὸ νόημα τῶν ψαλλομένων τροπαρίων, ψάλλοντάς τα κανεὶς εὐκρινῶς εἰρμολογικὰ, ἀφ᾿ ἑνὸς καὶ ἀφ᾿ ἑτέρου κερδίζεται πολύτιμος χρόνος, γιατὶ τὰ ἀντίστοιχα στιχηραρικὰ εἶναι ἀρκετὰ μακρόσυρτα, ἰδίως τὰ «Ἀνατολικά». Γιὰ τὸ 2ο, ἄν καὶ σέβομαι καὶ ἐκτιμῶ ἀπεριόριστα τὸν πατέρα Κωνσταντῖνο Παπαγιάννη καὶ τὸ τεράστιο ἔργο του, πιστεύω πὼς πρέπει πρῶτα νὰ τοποθετηθῇ ἡ σύνοδος, τόσο γιὰ τὸν στίχο, ὅσο καὶ γιὰ τὸ ἀπολυτίκιο, ἐκτὸς κι ἄν τοποθετήθηκε καὶ δὲν τὸ πῆρα εἴδηση.
 

jhonny

Παλαιό Μέλος
Τα θερμά μου συγχαρητήρια!Πολύ ωραία η αργή δοξολογία του Βαρέως Διατονικού!
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
ἕνα μεγάλο μπράβο, σοῦ ἀνήκει, κύριε Τσάρα, γιά τήν ὑπέροχη ἐργασία. Τό μουσικό κείμενο εἶναι προσεγμένο, βατό καί σχετικά εὔκολο σέ ἀπόδοση. Παραξενεύτηκα εὐχάριστα μέ τίς ἀργές σου δοξολογίες. Ἔχεις σπουδαῖο χάρισμα. Συμφωνῶ μαζί σου γιά τούς εἰρμολογικούς αἴνους στούς πλάγιους τοῦ πρώτου καί δευτέρου. Τό ἔχω δοκιμάσει στήν πράξη καί ἀξίζει νά λέγονται ἔτσι. Εὐχαριστοῦμε πολύ πού τό μοιράστηκες μαζί μας ἀφιλοκερδῶς. Ὁ καλός Θεός νά σέ ἀνταμείψει πλουσίως!
 

παντ

Νέο μέλος
Ἀνεβάζω τὸ βιβλίο «Ἀκολουθία τοῦ Ὄρθρου», ποὺ εἶχα δημιουργήσει γιὰ προσωπικἠ χρῆσι, εἰς κοινὸν ὄφελος. Κάθε κριτικὴ εὐπρόσδεκτος.

Τα θερμά μου συγχαρητήρια. Με ποιό πρόγραμμα το γράψατε;
 
Top