Ἀκολουθίαι Ἁγίας καὶ Μεγάλης Τεσσαρακοστῆς

Η συγκεκριμένη εργασία είχε δημιουργηθεί πριν τρία χρόνια. Περιέχει όλες τις ακολουθίες του Τριωδίου:

1. Μεσονυκτικό
2. Όρθρος
3. Α Ώρα
4. Γ Ώρα
5. ΣΤ Ώρα
6. Θ Ώρα
7. Εσπερινός (με Προηγιασμένη)
9. Μεγάλο Απόδειπνο
10. Εσπερινός Κυριακών

Είναι για Α5 εκτύπωση (μισό Α4), για να μου είναι εύχρηστο στο αναλόγιο.
Εάν διαπιστώσετε κάποιο λάθος, σας παρακαλώ να μου το επισημάνετε με Π.Μ. για να προβώ στις ανάλογες διορθώσεις.
 

Attachments

  • ΤΡΙΩΔΙΟ.pdf
    1.3 MB · Views: 2,947
Last edited by a moderator:

Ηλιας 2

Νέο μέλος
Επειδή σέ λίγο έρχεται Μεγάλη Σαρακοστή καί θά εχουμε απόδειπνο, προηγιασμένη,καί κατανυκτικούς εσπερινούς καλό θά είναι νά αναφέρουμε αναλυτικά μέ τήν σειρα τί ψέλνουμε στίς παραπάνω ακολουθίες.Ιδιαίτερα στούς κατανυκτικούς εσπερινούς τών Κυριακών, διότι ειναι δύσκολο εκείνη τή στιγμή νά ψάχνεις νά βρείς τί λέμε.Παράκληση λοιπόν οποιος συνάδελφος γνωρίζει ας γράψει κάτι, εγώ ευχαριστώ εκ τών προτέρων.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Θα βρεις εδώ μια πολλή ωραία συλλογή για όλες τις ακολουθίες της περιόδου του Τριωδίου, φτιαγμένη με μεράκι από τον Γεώργιο Καραγιαννάκη.
 
Last edited by a moderator:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ὁ σύνδεσμος πού παραπέμπει ὁ κ. Νεοκλῆς εἶναι οἱ ἀκολουθίες ὅπως στό Ἐγκόλπιον Ἀναγνώστου ἤ τά νεώτερα λειτουργικά βιβλία πού ὑπάρχουν στά ἀναλόγια γιά τή ΜΕΓΑΛΗ ΤΕΣΣΑΡΑΚΟΣΤΗ (ὅπως π.χ.: http://www.apostoliki-diakonia.gr/bookshop/ItemDetails.aspx?ItemCode=99.03.021).
Στίς προηγιασμένες ἤ τούς κατανυκτικούς παρεμβάλλονται κινητά μέρη, τά τροπάρια τῆς συγκεκριμένης ἡμέρας, ὅπως προβλέπει τό τυπικό.
Τέτοιες ἕτοιμες συντεταγμένες ἀκολουθίες (μέ ὅλα πού λέμε κατά σειράν) ἀναρτῶνται ἐδῶ (δωρεάν). Μπορεῖς νά τίς βλέπεις ὅταν πλησιάζει ἡ κάθε συγκεκριμένη ἡμέρα πού σέ ἐνδιαφέρει.
Καλύτερη ὅμως εἶναι ἡ ἐξάσκηση μέ τά λειτουργικά ἤ βοηθητικά βιβλία τοῦ ἀναλογίου: Τυπικόν, Τριῴδιον (καί τά κινητά μέρη στό τέλος τοῦ Τριῳδίου), Ἐγκόλπιον, Ὡρολόγιον, Μεγάλη Τεσσαρακοστή, Μηναῖον.

 
Last edited:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Ο Γεώργιος Καραγιαννάκης μου έστειλε διορθωμένο το ανωτέρω συνημμένο, το οποίο και αντικατέστησα.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Αν δεν είναι μεγάλος κόπος, θα πρότεινα να ανεβεί και μια έκδοση σε ασπρόμαυρο, ώστε να μπορεί να τυπωθεί και σε ασπρόμαυρο εκτυπωτή, γιατί αλλιώς τα έγχρωμα τυπώνονται αχνά. Επίσης θα μου άρεσε και μια έκδοση σε δίστηλο (ίσως θα χρειαστεί να μικρύνει λίγο η γραμματοσειρά), γιατί είναι πιο ευανάγνωστο, δεν χρειάζεται το μάτι να κάνει μεγάλη διαδρομή δεξιά-αριστερά. Και τέλος θα ήταν χρήσιμη και μια σελίδα με τα περιεχόμενα.
 
Αν δεν είναι μεγάλος κόπος, θα πρότεινα να ανεβεί και μια έκδοση σε ασπρόμαυρο, ώστε να μπορεί να τυπωθεί και σε ασπρόμαυρο εκτυπωτή, γιατί αλλιώς τα έγχρωμα τυπώνονται αχνά. Επίσης θα μου άρεσε και μια έκδοση σε δίστηλο (ίσως θα χρειαστεί να μικρύνει λίγο η γραμματοσειρά), γιατί είναι πιο ευανάγνωστο, δεν χρειάζεται το μάτι να κάνει μεγάλη διαδρομή δεξιά-αριστερά. Και τέλος θα ήταν χρήσιμη και μια σελίδα με τα περιεχόμενα.

Λίαν συντόμως Νεοκλή... να πάρω μιά ανάσα...
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Η ασπρόμαυρη έκδοση θέλει προσοχή, επειδή δεν ξεχωρίζουν τα των χορών με αυτά των Ιερέων.

Ευχαριστούμε. Περιμένουμε και τα άλλα, μόλις πάρεις κι άλλη ... ανάσα!
Να πω επίσης ότι για όποιον έχει το Adobe Acrobat Pro, υπάρχει η επιλογή <Print Color as black> στην εκτύπωση. Αυτό όμως απουσιάζει από το απλό Adobe Acrobat, οπότε η συγκεκριμένη εκδοχή του αρχείου είναι πολύ χρήσιμη.
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Η συγκεκριμένη εργασία είχε δημιουργηθεί πριν τρία χρόνια. Περιέχει όλες τις ακολουθίες του Τριωδίου:

1. Μεσονυκτικό
2. Όρθρος
3. Α Ώρα
4. Γ Ώρα
5. ΣΤ Ώρα
6. Θ Ώρα
7. Εσπερινός (με Προηγιασμένη)
9. Μεγάλο Απόδειπνο
10. Εσπερινός Κυριακών

Είναι για Α5 εκτύπωση (μισό Α4), για να μου είναι εύχρηστο στο αναλόγιο.
Εάν διαπιστώσετε κάποιο λάθος, σας παρακαλώ να μου το επισημάνετε με Π.Μ. για να προβώ στις ανάλογες διορθώσεις.

Οι εργασίες του κυρίου Καραγιαννάκη είναι ιδιαίτερα χρήσιμες. Εδώ στη συγκεκριμένη, προστέθηκαν στα γρήγορα κάποια περιεχόμενα που ίσως βοηθήσουν όσους χρησιμοποιούν φορητές συσκευές ανάγνωσης βιβλίων (π.χ. smartphones, tablets)
 

Attachments

  • DiataksiAkolouthionMegalisTessarakostis.pdf
    1.3 MB · Views: 850
Αυτό είναι τζάμπα...

Κάνετε μία ατομική προσπάθεια για το κοινό καλό, και σας ευχαριστούμε όλους όσους συμβάλετε σε αυτή την ωφέλιμη ιντερνετική κοινότητα.
Θα ήταν όμως ευχής έργο, εάν τις προσφορές σας μπορούσατε να τις κάνετε και σε "επεξεργάσιμες" μορφές αποθήκευσης, όπως σε .DOC
Τότε θα είχαμε και εμείς τη δυνατότητα να προσθαφαιρέσουμε, τροποποιήσουμε, σύμφωνα και με τις δικές μας ανάγκες.

Όπως κι αν έχει, σας ευχαριστώ όλους για όλα
 
Σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια.
Περιέχει όλες τις ακολουθίες του Τριωδίου:
1. Μεσονυκτικό
2. Όρθρος
3. Α Ώρα
4. Γ Ώρα
5. ΣΤ Ώρα
6. Θ Ώρα
7. Εσπερινός (με Προηγιασμένη)
9. Μεγάλο Απόδειπνο
10. Εσπερινός Κυριακών
Όπως καταλαβαίνετε τα μέρη αυτά είναι τυπικό, ωρολόγιο, εγκόλπιο, ψαλτήριο σε ένα εύχρηστο βιβλίο.
Άρα δεν υπάρχει τίποτα που να αφαιρέσετε.
Το μόνο που έχετε να κάνετε είναι να προσθέσετε το βιβλίο του Τριωδίου και του Μηναίου, όπου αυτό σας παραπέμπει.

Άλλωστε, έχω παρακαλέσει και αυτό...

Εάν διαπιστώσετε κάποιο λάθος, σας παρακαλώ να μου το επισημάνετε με Π.Μ. για να προβώ στις ανάλογες διορθώσεις.
ώστε εάν βρείτε εσείς κάτι λάθος σε αυτό το βιβλίο, πείτε το, να το διορθώσω ώστε να ωφεληθούν και οι υπόλοιποι.

Τώρα, εάν επιμένετε να έχετε τα κείμενα σε επεξεργάσιμη μορφή, τα προσφέρει ήδη ο π. Leo στην ιστοσελίδα του...
Από εκεί τα πήρα και 'γω.
 
Στην ιστοσελίδα μας, αναρτήθηκε η νέα έκδοση του βιβλίου. Κυρίως έγιναν ορθογραφικές και μορφολογικές διορθώσεις.
Σε περίπτωση εκτύπωσης, είναι για διάταξη Α5.

Θέλω να ευχαριστήσω ξανά τον π. Μάξιμο και τον Μανόλη Θεοδωράκη για τις όποιες παρατηρήσεις και διορθώσεις, οι οποίες είχαν γίνει από την πρώτη έκδοση.

https://www.chorosaggelikos.com/copy-of-μουσικά-κείμενα
 
Top