Ἀγγελία ἱεροψάλτου Θεσσαλονίκη 1927

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Περιδιαβάζοντας σὲ παλαιὰ φύλλα ἐφημερίδων τ[ης Θεσσαλονίκης ἔπεσα στὴν ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ τῆς 27/1/1927 ὅπου στὴν 5η σελίδα της μὲ τὶς Μικρὲς Ἀγγελίες ἀναγράφεται ἡ παρακάτω ἀγγελία ἀπὸ ἱεροψάλτη.

Clipboard-2.jpg
 

Attachments

  • 124_8574_-1.pdf
    358.8 KB · Views: 34

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Περιδιαβάζοντας σὲ παλαιὰ φύλλα ἐφημερίδων τ[ης Θεσσαλονίκης ἔπεσα στὴν ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ τῆς 27/1/1927 ὅπου στὴν 5η σελίδα της μὲ τὶς Μικρὲς Ἀγγελίες ἀναγράφεται ἡ παρακάτω ἀγγελία ἀπὸ ἱεροψάλτη.

View attachment 107117
Τότε έλεγαν "κάτοχος του πατριαρχικού ύφους" τώρα "κάτοχος διπλώματος μοσικοδιδασκάλου" . Σαν να λέμε ψάλτης με Βενιζέλο , ψάλτης με Μητσοτάκη 🤩😆
 
Τότε έλεγαν "κάτοχος του πατριαρχικού ύφους" τώρα "κάτοχος διπλώματος μοσικοδιδασκάλου" . Σαν να λέμε ψάλτης με Βενιζέλο , ψάλτης με Μητσοτάκη 🤩😆

Καλύτερη ασύγκριτα η τωρινή δήλωση! Σου λεει "έχω δίπλωμα" .... Γιατί από "σχολές" και "ύφος" ισχύει το: όπου ακους πολλά κεράσια !
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Ότι έχει να επιδείξει κανείς, καλό είναι! Είτε πρόκειται για εμπειρία μόνον, τίτλους σπουδών ή και τα δύο! Το τι αξίζει κάποιος, αυτό φαίνεται στη πράξη και δεν καταλαβαίνω την ενόχληση κάποιων(?). Αυτό που πραγματικά θα έπρεπε να μας ενοχλεί, είναι οτι σε πολλές περιπτώσεις, άσχετα απο τις γνώσεις και το ταλέντο που μπορεί να έχει κάποιος, εάν δεν έχει "μπάρμπα στη Κορώνη", δεν βρίσκει θέση σε μεγάλο Ναό, χάριν άλλων εχόντων και "μπάρμπα" και "ξάδερφο" και ότι άλλο μπορεί να φανταστεί κανείς! Αυτο ειναι κατι το οποίο, προσωπικά, μου προκαλεί ιδιαίτερη απογοήτευση!
 
Last edited:
Top