ψαλτική Παράδοσις.Α

T

Tzanakos_B

Guest
Αγαπητοί συνάδελφοι και κ.κ συντονιστές . Μετά από απουσία μου από το Ψαλτολόγιον , ενος μηνός , σας χαιρετίζω και εύχομαι σε όλους σας καλή δύναμη και φώτιση Θεού , καθ` ότι διανύουμε ημέρες δύσκολες.... Καθημερινα ακούω πολλά μελωδήματα των μεγάλων διδασκάλων αλλά και σημερινών συναδέλφων , πολλοί εκ των οποίων , έχουν και φωνητικόν τάλαντον ,αλλά και μουσικήν κατάρτισιν.. Αυτό που θέλω να τονίσω είναι ότι πολλοί συνάδελφοι αρέσκονται σε νέες μελοποιήσεις ... Δεν είμαι αντίθετος ... Ομως έχω διαπιστώσει , από την πολύχρονη εμπειρία μου ότι όλοι , σχεδόν οι Μεγάλοι Ερμηνευτές και Δάσκαλοι , έψαλλαν πάντα τα κλασσικά Μαθήματα , ο καθένας ανάλογα με τις δυνατότητές του... Αναφέρω ενδεικτικά τρείς κορυφαίους , Ναυπλιώτην , Πρίγγον , Καραμάνην. Εψαλλαν , κατά κοινην ομολογίαν , πάντα τα ίδια Μαθήματα , τα οποία είχαν αποστηθήσει..!!! Τυχαίο ??? Σίγουρα ΌΧΙ. Πρώτον σέβονταν την Παράδοσιν και δεύτερον αυτά τα μελωδήματα έγιναν κτήμα τους , έκαναν κάποιες αναλύσεις , αλλά τα παρέδωσαν στους νεώτερους οι οποίοι ευτύχησαν να τα έχουν σε μουσικά κείμενα και ηχογραφημένα..!!! Αυτό κύριοι χαρακτήριζε τους ανεπανάληπτους Μεγάλους , το οποίο κατά την ταπεινότητά μου είναι για μας τους νεώτερους Ιερή Παρακαταθήκη και η συνέχισις της Ψαλτικής Παράδοσις !! Ακούγοντας τους μεγάλους αυτους Δασκάλους , ευφραινόμεθα , αλλά μαθαίνουμε πώς να ψάλλουμε και τα κλασσικά Μέλη του Π. Λαμπαδαρίου , του Φωκαέως , του Γρηγορίου , του Κωνσταντίνου και αλλων παλαιών Μελοποιών. Φιλικά Βασ. τζανάκος.
 
Top