ψάλτες και πιστοί που θέλουν να ψάλλουν χωρίς να γνωρίζουν

tzark

Μέλος
Φίλος μου Πρωτοψάλτης με οφίκιο της Μεγάλης του Χριστού Εκκλησίας ( να μην πω το όνομα δεν χρειάζεται....) βρέθηκε σε Εσπερινό Αγίου μεγάλης Εκκλησίας στην Αθήνα. Ζήτησε απο τον Πρωτοψάλτη αν μπορεί να ψάλλει ανοιξαντάρια. Ο Πρωτοψάλτης δεν γνώρισε τον Άρχοντα, και τον ρώτησε αν γνωρίζει Βυζαντινή Μουσική. Ο φίλος μου του απάντησε ότι κάτι λίγα γνωρίζει αφού κατάλαβε ότι δεν τον γνώρισε. Τότε τον άφησε και έψαλλε . Αυτός έψαλλε του Πέτρου Λαμπαδαρίου. Ο Πρωτοψάλτης μόλις τελείωσε του είπε τα είπες λάθος.!!!!!! Αυτός γνώριζε μάλλον μόνο του Φωκαέως και του ζήτησε να κατέβει απο το αναλόγιο. Ένας Πρωτοψάλτης που δεν γνώριζε ότι ο Ζω επηρεάζει την θέση του Γα!!! μένω μόνο σε αυτό . Φυσικά αυτός ο Πρωτοψάλτης μάθαμε ότι έχει μεγάλο connection!! Γι' αυτό να μην αφήνετε να πλησιάζει κανένας στο αναλόγιο σας γιατί μπορεί να εκτεθείτε!!!!
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Φίλος μου Πρωτοψάλτης με οφίκιο της Μεγάλης του Χριστού Εκκλησίας ( να μην πω το όνομα δεν χρειάζεται....) βρέθηκε σε Εσπερινό Αγίου μεγάλης Εκκλησίας στην Αθήνα. Ζήτησε απο τον Πρωτοψάλτη αν μπορεί να ψάλλει ανοιξαντάρια. Ο Πρωτοψάλτης δεν γνώρισε τον Άρχοντα, και τον ρώτησε αν γνωρίζει Βυζαντινή Μουσική. Ο φίλος μου του απάντησε ότι κάτι λίγα γνωρίζει αφού κατάλαβε ότι δεν τον γνώρισε. Τότε τον άφησε και έψαλλε . Αυτός έψαλλε του Πέτρου Λαμπαδαρίου. Ο Πρωτοψάλτης μόλις τελείωσε του είπε τα είπες λάθος.!!!!!! Αυτός γνώριζε μάλλον μόνο του Φωκαέως και του ζήτησε να κατέβει απο το αναλόγιο. Ένας Πρωτοψάλτης που δεν γνώριζε ότι ο Ζω επηρεάζει την θέση του Γα!!! μένω μόνο σε αυτό . Φυσικά αυτός ο Πρωτοψάλτης μάθαμε ότι έχει μεγάλο connection!! Γι' αυτό να μην αφήνετε να πλησιάζει κανένας στο αναλόγιο σας γιατί μπορεί να εκτεθείτε!!!!
Δε μας στέλνετε τα Ανοιξαντάρια "Πέτρου Λαμπαδαρίου" να τα μάθουμε κι εμείς;
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Σαν το δεξιό σας ψάλτη. Μετά από μερικά χρόνια επήλθε σταδιακά απόλυτη τάξη.

Φρόντισα βέβαια με όλους να γίνουμε φίλοι, να πινουμε καφέ μετά τη λειτουργία και με το καλο να με εμπιστευθούν και στο να τους μαλώσω αν χρειαστεί.

Για κάποιον που μου χαλαγε το δοξαστικό η λύση ήταν να τον βάλω να κανοναρχει. Έτσι ασχολήθηκε με αυτό και σταμάτησε να μουρμουριζει.

Κι αν κανένας πεταχτεί, που σημαίνει ότι έχει όρεξη να ψάλει, τον αφήνω και να συνεχίσει κι ας πάρει λάθος βάση ή και ήχο. Τοποθετώ σωστά εγώ το επόμενο. Υπάρχουν πολύ χειρότερα προβλήματα από αυτό στη ζωή.

Σιγὰ μὴ δὲν κερνάω καφὲ τὸν πᾶσα ἕνα, λὲς καὶ εἶμαι μπαρίστας.

Ὅποιος θέλει καὶ μπορεῖ. Ὅποιος ΔΕΝ, στὸ καλὸ. Καλύτερα μόνος μου, παρὰ νὰ μοῦ τα πρήζει ὁ καθένας. Ὄντως ὑπάρχουν καὶ χειρότερα πράγματα ἀπὸ τὸ νὰ μὲ ἀπασχολεῖ τὸ ψυχότροπο βλάψιμο τοῦ καθενὸς ... Οὕτε ψυχολόγος εἶμαι, οὕτε ψυχοθεραπευτής, οὕτε φυσικὰ ... καφετζῆς.

Αὐτὸ ποὺ χρειάζεται εἶναι συννενόηση μὲ τὸν ἐφημέριο, καὶ στὴ συνέχεια σταθερὴ καὶ ἀποφασιστικὴ στάση. Ἕνας κάνει τὸ κουμάντο καὶ οἱ ἄλλοι ἀκολουθοῦν. Στὸ ἀναλόγιο ΔΕΝ ὑπάρχει ... δημοκρατία.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Φίλος μου Πρωτοψάλτης με οφίκιο της Μεγάλης του Χριστού Εκκλησίας ( να μην πω το όνομα δεν χρειάζεται....) βρέθηκε σε Εσπερινό Αγίου μεγάλης Εκκλησίας στην Αθήνα. Ζήτησε απο τον Πρωτοψάλτη αν μπορεί να ψάλλει ανοιξαντάρια. Ο Πρωτοψάλτης δεν γνώρισε τον Άρχοντα, και τον ρώτησε αν γνωρίζει Βυζαντινή Μουσική. Ο φίλος μου του απάντησε ότι κάτι λίγα γνωρίζει αφού κατάλαβε ότι δεν τον γνώρισε. Τότε τον άφησε και έψαλλε . Αυτός έψαλλε του Πέτρου Λαμπαδαρίου. Ο Πρωτοψάλτης μόλις τελείωσε του είπε τα είπες λάθος.!!!!!! Αυτός γνώριζε μάλλον μόνο του Φωκαέως και του ζήτησε να κατέβει απο το αναλόγιο. Ένας Πρωτοψάλτης που δεν γνώριζε ότι ο Ζω επηρεάζει την θέση του Γα!!! μένω μόνο σε αυτό . Φυσικά αυτός ο Πρωτοψάλτης μάθαμε ότι έχει μεγάλο connection!! Γι' αυτό να μην αφήνετε να πλησιάζει κανένας στο αναλόγιο σας γιατί μπορεί να εκτεθείτε!!!!
Καὶ γιατὶ δὲν ἔψαλλε τοῦ Φωκαέως, ὥστε νὰ συμβαδίζει μὲ τὸν πρωτοψάλτη, ἀλλὰ προτίμησε νὰ πρωτοτυπήσει, ὄντας φιλοξενούμενος καὶ μὲ τὴν ἀνοχὴ τοῦ πρωτοψάλτη;
Κι ἐγὼ ἀν παρεξέκλινε φιλοξενούμενος ἀπὸ τὸ μέλος ποὺ ἔχω καθορίσει ἐγώ, πρώτα σύσταση και μετὰ σουτάρισμα.
Σιγὰ μὴν ξέρω ἀπ' ἔξω κάθε ὀφικιάλο τοῦ Πατριαρχείου.
 

giorgosgoudi

Νέο μέλος
Βασική παράμετρος είναι και σε τι κατάσταση βρίσκει το ψαλτήρι ο εκάστοτε επίδοξος επισκέπτης. Συνήθως έχει διωχθεί από τα υπόλοιπα της περιοχής και έρχεται να δοκιμάσει εκεί που εντόπισε κάποιον καινούριο ψάλτη, ειδικά αν βλέπει και κάποιο κενό, πχ να είναι μόνος του.

Αν δει μια ισχυρή ομάδα με ισχυρό αρχηγό πιθανότατα να μην τολμήσει ή θα έρθει και θα κάθεται φρόνιμα.

Τον καφέ δεν είναι απαραίτητο ότι θα τον κεράσεις εσύ. Συνήθως τα άτομα αυτά είναι της τρίτης ηλικίας, οπότε θα πληρώσουν αυτοί και τον δικό σου. Ή τον κερνάει σε όλους ο ναός.

Ο λόγος που θες να το κάνεις είναι ότι πάντα χρειάζεται να υπάρχουν άτομα στην εφεδρεία και κανένας δεν περισσεύει. Ακόμα κι αν δεν προκόψει στο ψαλσιμο μπορεί να αξιοποιηθεί κάπως αλλιώς. Ο ναός έχει χιλιάδες ανάγκες.

Αν δεν κάνεις κάποια αρχή με κάποιους δεν πρόκειται ποτέ να πλαισιωθεις από μια ομάδα που να σε στηρίζει. Κι αν το πετύχεις σίγουρα θα κερδίσεις τον ευρύτερο σεβασμό της ενορίας.

Πολλοί καλοί ψάλτες χάνουν σε δημοφιλία λόγω συμπεριφοράς.

Εξαρτάται πώς αντιλαμβάνεται και ο ψάλτης το ρόλο του μέσα στην ενορία αλλά και μέσα στη δική του ζωή.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Βασική παράμετρος είναι και σε τι κατάσταση βρίσκει το ψαλτήρι ο εκάστοτε επίδοξος επισκέπτης. Συνήθως έχει διωχθεί από τα υπόλοιπα της περιοχής και έρχεται να δοκιμάσει εκεί που εντόπισε κάποιον καινούριο ψάλτη, ειδικά αν βλέπει και κάποιο κενό, πχ να είναι μόνος του.

Αν δει μια ισχυρή ομάδα με ισχυρό αρχηγό πιθανότατα να μην τολμήσει ή θα έρθει και θα κάθεται φρόνιμα.

Τον καφέ δεν είναι απαραίτητο ότι θα τον κεράσεις εσύ. Συνήθως τα άτομα αυτά είναι της τρίτης ηλικίας, οπότε θα πληρώσουν αυτοί και τον δικό σου. Ή τον κερνάει σε όλους ο ναός.

Ο λόγος που θες να το κάνεις είναι ότι πάντα χρειάζεται να υπάρχουν άτομα στην εφεδρεία και κανένας δεν περισσεύει. Ακόμα κι αν δεν προκόψει στο ψαλσιμο μπορεί να αξιοποιηθεί κάπως αλλιώς. Ο ναός έχει χιλιάδες ανάγκες.

Αν δεν κάνεις κάποια αρχή με κάποιους δεν πρόκειται ποτέ να πλαισιωθεις από μια ομάδα που να σε στηρίζει. Κι αν το πετύχεις σίγουρα θα κερδίσεις τον ευρύτερο σεβασμό της ενορίας.

Πολλοί καλοί ψάλτες χάνουν σε δημοφιλία λόγω συμπεριφοράς.

Εξαρτάται πώς αντιλαμβάνεται και ο ψάλτης το ρόλο του μέσα στην ενορία αλλά και μέσα στη δική του ζωή.

Δὲν ἀντιλαμβάνομαι αὐτὰ περὶ δημοφιλίας ἤ τὸν ρόλο τοῦ ψἀλτη στὴν ἐνορία ἤ τὸν σεβασμό κλπ.

Ὁ ψάλτης ὀφείλει νὰ εἶναι τυπικὸς στὰ καθήκοντά του πανω ἀπ'ὅλα. Ὅταν βρίσκεται στὸ ἀναλόγιό του και ψάλλει καλὰ, πάντα προετοιμασμένος καὶ δὲν μαλώνει μὲ τὸν ἱερέα ἤ τοὺς ἐπιτρόπους, κατ' εὐθείαν εἶναι ἐντάξει μὲ ὅλους. Ἀλλὰ κι ἄν δὲν εἶναι, δὲν σημαίνει κάτι. Ὁ καθένας κάνει τὴ δουλειά του, πληρώνεται κι ὅλοι εἶναι εὐχαριστημένοι.

Ἡ ἐφεδρεία δὲν μὲ πολυαφορᾶ. Ἄν θέλει κάποιος νὰ προσφέρει ἀπὸ φιλότιμο εὐπρόσδεκτος, ἄν δὲν θέλει, ΟΚ. Αὐτὸ μὲ τὰ κεράσματα καὶ τοὺς καφέδες καὶ τὶς μπουγάτσες μετὰ τὴ λειτουργία, εἰς βάρος τοῦ κορβανᾶ φυσικά, δὲν μὲ βρίσκει σύμφωνο. Ὁ ψάλτης πληρώνεται και μπορεῖ νὰ ἀγοράσει τὴν μπουγάτσα του ἤ ἄν θέλει νὰ πληρώσει τὴν μπουγάτσα τῶν φίλων του. Τὰ ψυγειάκια καὶ οἱ κληματαριές μετὰ τὴν ἀποχώρηση τῶν πιστῶν, δηλαδὴ μεταξύ μας ... ΜΕΤΑΧΑ, ποτὲ δὲν τὸ κατάλαβα. Ἑκτὸς κι ἄν ὅλο τὸ ἐκκλησίασμα παίρνει κι αὐτὸ τὸ κέρασμά του.

Ἄν δὲν πληρώνεται καὶ εἶναι ἐθελοντὴς, ἐ τότε εἶναι ἐθελοντὴς καὶ δὲν χρειάζεται τίποτε, παρὰ μόνο τὴν ευλογία τῶν προσφόρων και μιὰ καλὴ κουβέντα.

Ὁ ρόλος τοῦ ψάλτη στὴν ἐνορία εἶναι νὰ ψέλνει. Ἄν θέλει νὰ βοηθήσει καὶ κάπου ἀλλοῦ ἀπὸ φιλότιμο, ΟΚ, χωρὶς νὰ εἶνια ἀπαιτούμενο. Οὕτε ἱεραπόστολοι εἴμαστε οὕτε τίποτε. Ἄς εἴμαστε καλοὶ ψάλτες καὶ νορμάλ ἄνθρωποι κι ὅλα τ' ἄλλα ἔρχονται καὶ χωρὶς κεράσματα.

Ἄ καὶ αὐτὸ περὶ τῆς ὁμάδας. Γιὰ νὰ ἀσχοληθεῖς νὰ φτιάξεις χορωδία χρειάζεται χρόνο καὶ χρήμα. Οἱ πλειστες ἑνορίες διαθέτουν τὸ πρῶτο ἀλλὰ σπάνια τὸ δεύτερο. Καλύτερα μόνος μου μὲ τὸν ἄλλο ψάλτη ἀριστερὸ ἤ δεξιό, παρὰ νὰ παρακαλάω ἤ νὰ γλείφω τὸν καθένα ἤ νὰ θυσιάζω ἀπὸ τὸν προσωπικό μου χρόνο. Μαθημένα τὰ βουνὰ ἀπὸ τὰ χιόνια, ὅταν κάποιος ΔΕΝ θέλει νὰ εἶναι ἀστέρας τοῦ youtube.

Ὅποιος γουστάρει ψαλτικὴ καὶ ξέρει, ΠΑΝΤΑ εὐπρόσδεκτος, τηρώντας τὸν βασικὸ ΝΟΜΟ τῆς φιλοξενίας, τὸ ΣΕΒΑΣ.
 
Δε μας στέλνετε τα Ανοιξαντάρια "Πέτρου Λαμπαδαρίου" να τα μάθουμε κι εμείς;
Κυκλοφορούν ως ένθετο με τις ιδιόχειρες επιστολές του Κυριου ημών Ιησού Χριστού ,απο τις εκδόσεις Βελόπουλου ….
 
Top