σελ 17-26

haris1963

παλαιότατο μέλος
π. Μάξιμος;24346 said:
Χάρη ἐπίσης!
Κάτι κάνουν καί οἱ Ἀθηναῖοι......

Ε! βέβαια εννοείται! Και ο Μιχάλης από Αθήνα είναι. Απόκάλυψη: κι εγώ από Αθήνα είμαι, ως 11 χρονών στα Μελίσσια μεγάλωσα. Μετά ήρθα Θεσσαλονίκη οικογενειακά (την επόμενη χρονιά έγινα ΠΑΟΚ:D).

π. Μάξιμος;24346 said:
Ἀφοῦ γράφεις πολυτονικά, γιατί δέν σημειώνεις καί τήν βαρεῖα.

Ξεκίνησα κι εγώ και με βαρεία αλλά την έβγαλα μετά, γιατί δεν τη χρησιμοποιεί ο Βουδούρης, ούτε το τυπογραφημένο πολυτονικό στα κείμενα του Ναυπλιώτη, Χ''Μάρκου κ.λ.π. Λέτε να έκανα λάθος; Αν είναι τις ξαναβάζω.
ΧΣ
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Καί στόν Μιχάλη συγχαρητήρια!

Ξεκίνησα κι εγώ και με βαρεία αλλά την έβγαλα μετά, γιατί δεν τη χρησιμοποιεί ο Βουδούρης, ούτε το τυπογραφημένο πολυτονικό στα κείμενα του Ναυπλιώτη, Χ''Μάρκου κ.λ.π. Λέτε να έκανα λάθος; Αν είναι τις ξαναβάζω.
ΧΣ

Σ᾿ αὐτό πού ἔχω ἀναλάβει βλέπω ὅτι τήν χρησιμοποιεῖ, ὄχι πάντα. Βέβαια σέ χειρόγραφο δύσκολα φαίνεται ἤ τηρεῖται. Ἡ βαρεῖα εἶναι περισσότερο τοῦ τυπογραφείου. Ἀλλά, ὄντως, ἀφοῦ δέν τηρεῖται στό τυπογραφημένο τοῦ Ναυπλιώτη, Χ''Μάρκου κ.λ.π. καλά ἔκανες. Δέν ἔκανες λάθος.
Ἐγώ τώρα θά τό ὁλοκληρώσω μέ τήν βαρεῖα γιατί πρόκειται γιά τό «Τυπικὸν τῆς βασιλείου τάξεως τῇ Κυριακῇ τῆς Σταυροπροσκυνήσεως» καί ἀποτελεῖ καί ἀνεξάρτητο κομμάτι. Δέν τήν «ξαναπατάω».

Υ.Γ. Εὐχαριστῶ γιά τήν ἀποκάλυψη....


 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Κι εγώ δεν έβγαζα νόημα με αυτά που έλεγε. Πράγματι, θέλει τάλαντο η αποκωδικοποίηση!
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Κι εγώ δεν έβγαζα νόημα με αυτά που έλεγε. Πράγματι, θέλει τάλαντο η αποκωδικοποίηση!

Δε νομίζω Γιάννη μου, δουλειά και εξοικείωση θα έλεγα οτι είναι περισσὀτερο. Στην αρχή έκανα 10 λεπτά να διαβάσω 1 παράγραφο. Τώρα πάει "νεράκι".
Πάρε και συ καμιά 10αριά σελιδούλες για δακτυλογράφηση και θα δεις τι άνεση θα έχεις όταν τελειώσεις (έτσι, και για τη Θεσσαλονίκη) :)
ΧΣ
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Χάρη και Μιχάλη, συγχαρητήρια και ευχαριστίες και από μένα για τον κόπο σας. Καλή δύναμη και στη συνέχεια και εύχομαι και άλλοι να αναλάβουν κάτι.
 
Top