σελ 17-26

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Ιδού οι σελίδες 17-26.

Χρησιμοποίησα το πρόγραμμα του π. Εφραίμ απο την Ι.Μ. Αγίου Αντωνίου Αριζόνα Η.Π.Α. και του Στέφανου Σουλδάτου.
Βρίσκεται στη σελίδα του Στέφανου Σουλδάτου, http://www.dblab.ntua.gr/~stef/mysite/html/index_en.html

Θα χρειαστείτε ορισμένα fonts για να σας εμφανιστούν σωστά οι σελίδες που δακτυλογράφησα. Πήγα να τα επισυνάψω αλλά δε με αφήνει, δε ξέρω γιατί. υπάρχουν βέβαια και στο "πακέτο" των π. Εφραίμ και Στέφανου Σουλδάτου.

Συνεχίζω με τις σελίδες 27-36.

Παρατηρήσεις ευπρόσδεκτες, παρακαλώ ενημερώστε με για λάθη.
 

Attachments

  • ΑΝΑΣΤ_Α_σελ 17-26.doc
    133 KB · Views: 121
Last edited:

haris1963

παλαιότατο μέλος
Ιδού οι σελίδες 17-26.
Χρησιμοποίησα το πρόγραμμα του π. Εφραίμ απο την Ι.Μ. Αγίου Αντωνίου Αριζόνα Η.Π.Α. και του Στέφανου Σουλδάτου.
Βρίσκεται στη σελίδα του Στέφανου Σουλδάτου, http://www.dblab.ntua.gr/~stef/mysite/html/index_en.html
Θα χρειαστείτε ορισμένα fonts για να σας εμφανιστούν σωστά οι σελίδες που δακτυλογράφησα. Πήγα να τα επισυνάψω αλλά δε με αφήνει, δε ξέρω γιατί. υπάρχουν βέβαια και στο "πακέτο" των π. Εφραίμ και Στέφανου Σουλδάτου.
Συνεχίζω με τις σελίδες 27-36.
Παρατηρήσεις ευπρόσδεκτες, παρακαλώ ενημερώστε με για λάθη.

Μιχάλη εύγε,
βέβαια εγώ βλέπω κάτι "φ φ φ γ φ γ" γιατί έχω vista αλλά ας μη τα θέλω κι όλα δικά μου: έχω ωραία screensavers! :D

Πέρα από την πλάκα, μήπως θα μπορούσες να τα κάνεις pdf, να τα βλέπει και κάθε χριστιανός που δεν έχει τις γραμματοσειρές που χρειάζονται; Έτσι και έτσι, τυχόν λάθη εσύ θα τα διορθώσεις πάλι και ξανανεβάζεις τα νέα αρχεία

His master's voice! :D
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Ναι, και μάλιστα βλακεία που δε το έκανα πιο πριν.

Απο δώ κ πέρα θα επισυνάπτω κατευθείαν pdf αρχείο και μάλιστα που θα περιέχει και τις προηγούμενες σελίδες, για να μην έχουμε στο τέλος το ΑΝΑΣΤΑΣΙΜΑΤΑΡΙΟ σε 45 κομμάτια των 10 σελίδων.
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Έτοιμα. Συνεχίζω με σελ. 37-46.

Κάποιος καλός άνθρωπος που ξέρει πολυτονικό ας δακτυλογραφήσει τις σελ. 1-16 που είναι εισαγωγή κτλ κτλ.
 

Attachments

  • ΑΝΑΣΤ_Α_σελ 17-36.pdf
    174.4 KB · Views: 127

haris1963

παλαιότατο μέλος
Κάποιος καλός άνθρωπος που ξέρει πολυτονικό ας δακτυλογραφήσει τις σελ. 1-16 που είναι εισαγωγή κτλ κτλ.

Λοιπόν τον κάλο τον άνθρωπο :)rolleyes:) τον βρήκες πριν από χρόνια. Και σου είπα να ρωτάς το δάσκαλο πριν παίρνεις τα φόρα :D

Πάντως ΤΕΛΕΙΕΣ οι γραμμές που καταγράφει ο Βουδούρης. Πολύ κοντά στη Φόρμιγγα του Πρίγγου βέβαια, αλλά τη δουλεία που γίνεται εδώ εγώ τη χαρακτηρίζω ιστορική. Γράφε Μιχάλη, εγώ σήμερα ανεβάζω τα δικά μου και πιάνω την Εισαγωγή σου. Έχω και λαυράκι χειρόγραφο δεκαετίας 1810-20 στην ψηφιοποίηση... Βρήκαμε δουλειά για την αργία :)

Τις εγκάρδιες ευχές μου (και της Ρίτας :cool:)
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Απο δώ κ πέρα θα επισυνάπτω κατευθείαν pdf αρχείο και μάλιστα που θα περιέχει και τις προηγούμενες σελίδες

Μιχάλη, να είσαι καλά για τον κόπο σου. Αν μπορείς να επισυνάπτεις και το .doc αρχείο (χωρίς τις προηγούμενες σελίδες κάθε φορά). Έτσι θα μπορεί κάποιος μελλοντικός διορθωτής (εάν εσύ δεν μπορείς) να κάνει αλλαγές.

Ζητώ συγνώμη από όλους για την ανοργανωσία μου με το θέμα της δακτυλογράφησης του Βουδούρη. Μου έπεσαν πολλά αυτές τις μέρες και έλειπα κι όλας και δεν πρόλαβα να βοηθήσω με τίποτα.

Υπάρχουν διάφορα τεχνικά ζητήματα να διευκρινιστούν.

Π.χ. ο Γεώργιος Μιχαλάκης ζήτησε η κάθε σελίδα του δακτυλογραφημένου κειμένου να αντιστοιχεί ακριβώς στη σελίδα του βιβλίου έστω και εάν κόβεται το κείμενο του μέλους στη μέση. Νομίζω οτι έχει βάση αυτό γιατί βοηθάει στην εύκολη αντιστοίχιση με το πρωτότυπο για διόρθωση λαθών μετέπειτα. Θα παρακαλέσω να γίνει εάν συμφωνείτε.

Περισσότερα άλλη στιγμή.

Μιχάλη, στη σελίδα 21 (του Βουδούρη, είδες η αντιστοίχιση εδώ βοηθάει) έχει μια σημείωση ο Βουδούρης για το στίχο που σου ξέφυγε μάλλον.

Πολύ καλή δουλειά πάντως, συγχαρητήρια και πάλι για τον κόπο σου και όλων όσων βοηθούν με αυτό το σημαντικό έργο.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Συνεχίζω με τις σελίδες 27-36.

Άνοιξε νέο θέμα στην ενότητα Τόμος 3ος (Αναστασιματάριον Τόμος Α΄) ώστε να είναι εύκολο να βλέπει ο καθένας μέχρι ποιό σημείο έχει γίνει η δουλειά. Στο pdf πάντως αν θέλεις μπορείς να βάζεις και τα προηγούμενα για πληρότητα. Ευχαριστούμε.
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
ΠΡΟΣ ΔΑΣΚΑΛΟ: Εντάξει Διδάσκαλε, αν κάνεις το κόπο να γράψεις την εισαγωγή θα είναι πολύ καλά, ευχαριστώ! Μου στέλνεις χαιρετισμους; Σκασίλα μου! Της Ρίτας όμως οι χαιρετισμοί.......

ΠΡΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗ: Ελήφθη, over. Σκέφτομαι να ανεβάζω .doc με σελίδες όπως ακριβώς του Βουδούρη, ώστε να γίνεται αντιστοίχιση και διορθώσεις-έρευνα, και .pdf χωρίς αντιστοίχηση Βουδούρη, να είναι δηλ. πιο "ωραίο" οπτικά ώστε αν κάποιος θέλει να τα κατεβάζει κ να τα εκτυπώσει να έχει ένα ωραίο βιβλίο. Συμφωνείς;

Καλά Χριστούγεννα σε όλους!
 
Last edited:

Lampadarios

Καλαφάτης Θανάσης
Συγχαρητήρια και χίλια μπράβο για την αξιολογότατη προσπάθειά σας...
 

ΠΛΗΘΩΝ ΜΒ

Παλαιόν Μέλος
Γι' αυτό λέει κι ο Στέλιος : "...υπάρχουν και ΚΑΛΑ παιδιά, που έχουνε φιλότιμο αισθήματα και μπέσα..." !
Νάστε καλά οι κοπιώντες .
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Ευχαριστώ Δάσκαλε για το κόπο. Ακόμα όχι, δεν έγραψα άλλο, καταλαβαίνεις, γιορτές έχουμε, σα παιδί κ εγώ....

Προσπαθώ να ρετουσάρω αυτό που έχω γράψει μέχρι στιγμής ώστε να αντιστοιχεί σελίδα Βουδούρη με σελίδα δικιά μου. Μόλις τελειώσω θα συνεχίσω το Αναστασιματάριο.

ΥΓ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ FOR EVER!
 
Last edited:

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Μιχάλη, στη σελίδα 21 (του Βουδούρη, είδες η αντιστοίχιση εδώ βοηθάει) έχει μια σημείωση ο Βουδούρης για το στίχο που σου ξέφυγε μάλλον.

Δε καταλαβαίνω τι γράφει, ας με βοηθήσει κάποιος.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Δε καταλαβαίνω τι γράφει, ας με βοηθήσει κάποιος.

Χαρά στο κουράγιο σου! Τι γραμμική β' και τι ιερογλυφικά! Αυτά είναι ΑΚΑΤΑΛΑΒΙΣΤΙΚΑ, αν και θησαυρός, άμα τα ψάξεις.

Με λίγη καλή φαντασία νομίζω πως λέει "τα τελευταία στίχων βλέπε κάτωθεν". Αν και έχει και άλλες μουτζούρες που θα μπορούσανε να είναι γράμματα, νομίζω πως λέει αυτό. Ας το επιβεβαιώσει, όμως, και κάποιος άλλος.
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Νομίζω γράφει:

(τὸν τελευταῖον στίχον βλέπε ἔμπροσθεν)​
Καί τό σημειώνει αὐτό γιατί δέν χώρεσε καί ὁ στίχος Γενηθήτω τά ὦτά σου... προκειμένου νά ὁλοκληρώσει τούς ἀπαιτούμενους σέ εἱρμολογικό μέλος στίχους ὅταν προβλέπονται 6 στιχηρά. Καί ἐννοεῖ προφανῶς τό κείμενο καί ὄχι τό μέλος.
Στήν ἑπόμενη σελίδα (22) ἀρχίζει πάλι ἀπό τοῦ στίχου Ἐξάγαγε.... γιά τήν πρόβλεψη τῶν 10 στιχηρῶν στόν ἑσπερινό τοῦ Σαββάτου σέ στιχηραρικό.


 

haris1963

παλαιότατο μέλος
(τὸν τελευταῖον στίχον βλέπε ἔμπροσθεν)

Πάτερ χαίρετε και καλή χρονιά,
Σωστά αυτό γράφει, γιατί ταιριάζει και η στίξη, στο τέλος όμως έχει κάτι σαν "στ." μπορεί να εννοεί "έμπροσθεν στιχηρού" δηλ στη σελίδα 23 πριν το "Ἑυφράνθητε ουρανοί..."
ΧΣ
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Χάρη ἐπίσης!
Κάτι κάνουν καί οἱ Ἀθηναῖοι......
Κι ἐγώ θά ὁλοκληρώσω αὐτό πού ἔχω ἀναλάβει.
Χάρη, συγχαρητήρια γιά ὅσα ἔγραψες! Ἀφοῦ γράφεις πολυτονικά, γιατί δέν σημειώνεις καί τήν βαρεῖα. Ἐγώ πάντως τό τηρῶ (τηρήσω, ὅταν θά δεῖτε). Ἄν καί θέλει περισσότερη προσοχή. Γιατί κι ἐγώ στό σχολεῖο ἁπλῶς μάθαμε γιά τήν βαρεῖα, δέν τήν χρησιμοποιούσαμε στήν γραφή.

Υ.Γ. Ὄντως μπορεῖ νά θέλει νά πεῖ ἔμπροσθεν στιχηρόνκλπ ἤ νά εἶναι μονογραφή του. Αὐτά ἔχει ἡ ἀποκατάσταση. Ἐπίσης δέν ξέρω ἄν πρέπει τελικά νά γραφτεῖ αὐτή ἡ παρένθεση. Μᾶλλον θά πρέπει γιά τήν ἀκρίβεια.


 
Top