π. ᾿Ιωακείμ Γρύλλης

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ἠχογραφήσεις τοῦ πατρός Ἰωακείμ Γρύλλη σέ ἦχο βαρύ.

SOS: Τό track πού λέει Δύναμις Νικολάου 19'11'' θά ἀναρωτιέστε «τί Δύναμις εἶναι αὐτό;». Προσοχή στή συνέχεια ἔχει Χερουβικό σέ βαρύ καί Λειτουργικά ὁμοίως, ἀπό τό βιβλίο τοῦ Καραμάνη ὑποθέτω, ὡς συνήθως. Συγγνώμη ἔτσι μοῦ τά ἔδωσαν. Ἄς ὄψεται ὅποιος ἔκανε τά κοψίματα. Ἐσεῖς (οἱ ἐνδιαφερόμενοι) γνωρίζετε νά τά ἀξιοποιήσετε ἀναλόγως.
Καλή ἀκρόαση.


 

Attachments

  • Τρισάγιος Νικολάου Σμύρνης βαρύς 04'05''.mp3
    5.2 MB · Views: 209
  • Δύναμις Νικολάου βαρύς 19'11''.mp3
    24.5 MB · Views: 147
  • Αξιον εστι βαρύς Φωκαέως 04'18''.mp3
    5.4 MB · Views: 107
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Κοινωνικόν Αἰνεῖτε σέ βαρύ μετά κρατήματος, σέ συνέχεια τῶν προηγουμένων, καί ἕνα Χερουβικό σέ αγια, ἅπαντα ἐκ τῶν τοῦ Καραμάνη.

 

Attachments

  • Αινείτε βαρύς Καραμάνη 13'30''.mp3
    17.1 MB · Views: 68
  • Χερουβικόν αγια Καραμάνη. 08'57''.mp3
    10 MB · Views: 73

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ἐπίκαιρες ἠχογραφήσεις τῆς Μ. Τεσσαρακοστῆς.
Τά Κατευθυνθήτω τῆς Προηγιασμένης στούς ἤχους πού ἔχουν συντεθεῖ. Τό δ΄ τό ψάλλει ὁ υἱός του καί συνεφημέριός μου π. Θεολόγος, γιά τό ὁποῖον θά ἀνοίξω νέο θέμα.
Νῦν αἱ δυνάμεις... καί Γεύσασθε καί ἴδετε...

Σημ.: Νά ἀναμένετε ἄν διαπιστώνετε κάποιο κενό. Τά ἔχουν μεταγράψει ἀπό κασσέτες καί ὑπάρχουν κάποια κενά στίς ἐνάρξεις καί ἐνδιάμεσα.

 

Attachments

  • Κατευθυνθήτω Προηγιασμένης, πλ. α΄, βαρύς, αγια, πλ. β΄ (Εσπερινός Ζωής). 09'27''.mp3
    10.2 MB · Views: 91
  • Νυν αι δυνάμεις, πλ.β΄, Πέτρου (Καραμάνη). 07'14''.mp3
    7.9 MB · Views: 84
  • Γεύσασθε και ίδετε, πλ.α΄, Κλαδά (Εσπερινός Ζωής). 06'00''.mp3
    6.7 MB · Views: 78
Είμαι μαθητής του π.Θεολόγου Γρύλλη υιού του π. Ιωακείμ, στην σχολή Βυζαντινής μουσικής του Αγίου Δημητρίου Όπλων καί φέτος την 20ή Ιανουαρίου είχαμε την τύχη σ' ένα από τα μαθήματά μας, να παρεβρεθεί και ο π. Ιωακείμ!
Από αυτήν την διδασκαλία υπάρχουν δύο καταβασίαι της Υπαπαντής που ψάλλουν και οι δύο πατέρες,τις οποίες επισυννάπτω.
Την προσπάθεια της μεταφοράς από τις κασέτες σε mp3 των νέων επισυνναφθέντων αρχείων την έχω κάνει εγώ και αν υπάρξει κάποια άλλη κασέτα, κατόπιν συννενοήσεως μπορώ να την μετατρέψω και αυτήν.
 

Attachments

  • ΤΟ ΣΤΕΡΕΩΜΑ ΤΩΝ ΕΠΙ ΣΟΙ ΠΕΠΟΙΘΟΤΩΝ (Μ).mp3
    575.4 KB · Views: 60
  • ΧΕΡΣΟΝ ΑΒΥΣΣΟΤΟΚΟΝ (Μ).mp3
    948.4 KB · Views: 55

alex7305

Well-known member
Ευχαριστούμε για την ανάρτηση! Το ύφος παραπέμπει ασφαλώς σε Ανατολικό Αιγαίο. Προσωπικά, μου θυμίζει σε ορισμένα σημεία τον π. Ιωακείμ Γρύλλη. Όπως και να έχει, είναι υπέροχος.
Σημείωση:
Μόλις εντόπισα την ηχογράφηση στο τρίτο μήνυμα του θέματος: https://analogion.com/forum/index.php?threads/π-᾿Ιωακείμ-Γρύλλης.4334/
 
Top