π. Χρυσόστομος Καλαϊτζής

αλεξανδρος123

Αλέξανδρος Διόλατζης
Βρήκα τυχαία κάποιες ηχογραφήσεις από κάποιο κελί της Παναγούδας Αγίου Όρους στις οποίες ψάλλει ο π. Χρυσόστομος Καλαϊτζής και από οτι είδα δεν υπάρχει ανάλογο θέμα οπότε αποφάσισα να ανεβάσω κάποιες ηχογραφήσεις με κάποιες επιφυλάξεις διότι δεν γνωρίζω αν ανήκουν σε κάποιο ψηφιακό δισκο :) !!!
 

Attachments

  • 03 Σήμερον ο τοις νοεροίς θρόνοις Ήχος πλ.β.mp3
    6.2 MB · Views: 237
  • 01 Δεύτε ίδωμεν πιστοί Ήχος δ.mp3
    5.9 MB · Views: 227
  • 11 Μαρία, ο Κύριος μετά σου Ήχος γ.mp3
    7.1 MB · Views: 181
  • 07 - Επί τον ποταμόν Βαβυλώνος.mp3
    8.9 MB · Views: 178
  • 15 - Χαλινούς αποπτύσας.mp3
    5 MB · Views: 188
  • Χαίροις η ιερά κεφαλή Ήχος πλ.α.mp3
    1.9 MB · Views: 168
  • 05 Μεσώδια Καθίσματα Ήχος πλ.δ.wma
    1 MB · Views: 121
  • 01 Κάθισμα Ήχος α.wma
    1,023 KB · Views: 126

pransot

Πράντζος Σωτήρης
Είναι όλα από εκδεδομένα CD:
Μύρον Μελωδικόν (Ι.Ν.Αγ.Νικολάου Αρετσούς)
Αγκάλας πατρικάς (Ι.Κ. Αγ.Ιωάννου Θεολόγου)=το κελλί τους
Ένα διπλό CD υπό τη διεύθυνση του Κ. Φωτόπουλου για τη Ρωσία
 

αλεξανδρος123

Αλέξανδρος Διόλατζης
Ναι το διαπίστωσα και εγώ εν τέλει εχετε δικιο .Όμως οι ηχογραφησεις τις Μ.Εβδομάδος απο ότι έμαθα δεν είναι σε καποιο δίσκο .Μήπως γνωρίζετε ??
 

Attachments

  • _01.jpg
    _01.jpg
    3.3 MB · Views: 67
  • 17 Ιδού σοι το τάλντον Ήχος γ.mp3
    3.3 MB · Views: 252

alexchrys

Αλέξανδρος Χρυσανθόπουλος
Μόλις σήμερα πρόσεξα αυτό το θέμα...
Πολύ ενδιαφέρουσα η τελευταία ηχογράφηση που παρατίθεται... Μήπως ξέρετε από πού είναι; Από κάποιο cd;
 

sotos92

Νέο μέλος
Με αφορμή αυτό το θέμα http://analogion.com/forum/showthread.php?p=209055#post209055 αναρτώ την αγαπημένη μου εκτέλεση σε αυτό το μάθημα από τους φιλακόλουθους αγιορείτες πατέρες του Κελίου Αγίου Ιωάννου του Θεολόγου Καρυών. Ξεχωρίζει ο π. Χρυσόστομος Καλαϊτζής.
 

Attachments

  • Άξιον εστίν εκ του Βλαχικού.mp3
    2.4 MB · Views: 343

pransot

Πράντζος Σωτήρης
Μόλις σήμερα πρόσεξα αυτό το θέμα...
Πολύ ενδιαφέρουσα η τελευταία ηχογράφηση που παρατίθεται... Μήπως ξέρετε από πού είναι; Από κάποιο cd;

Το "ιδού σοι το τάλαντον" είναι ηχογραφημένο 99% από ακολουθία στο κελλί. Ξεχωρίζει ο π. Αθανάσιος. Ο π. Χρυσόστομος λέει το Και νυν.

Απορώ πώς βρέθηκε αυτή η ηχογράφηση "στον αέρα"
 

vivivindena

New member
καλησπερα ειμαι καινουργιο μέλλος εδω ..προσπαθώθω να μαθω βυζαντινη μουσικη...και μενω εκπληκτη απο την ομορφη δουλεια που εχεται κανει εδω..φυσικα γνωριζω τον γερονταΓρηγοριο ο οποιος ειναι πνεμυατικος μου επι 15 συναπτα ετη..και θαυμαζω πολυ την συνοσεια του..αν εχετε και αλλε ηχογραφηχ=σεις η ακομη και καποιες ομολιες του σας παρακαλω να τις ανεβασεται..μας λειπουν τετοιοι ανθρωποι..σας ευχαριστω
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ο δεύτερος από αριστερά είναι ο αδελφός του, Ιωάννης (Χρυσόστομος) κατά κόσμον. Δεν ξέρω το καλογερικό του.
 

Sophronios

New member

pransot

Πράντζος Σωτήρης
Ξέρει κανείς αν ο από αριστερά είναι ο π. Χρυσόστομος;View attachment 102049
Από αριστερά.
Ιωάννης, Παισιος, Χρυσόστομος μοναχοί, Θεολόγος ιερομόναχος.
Αδελφοί κατά σάρκα ανά δύο.
Μονάζουν στη συνοδεία του γεροντος Γρηγορίου, ι. Κουτλουμουσιανο Κελλίον Αγίου Ιωάννου Θεολόγου (Σισωη)
 

YANNIS

Μέλος
Πολύ ωραίοι οι πατέρες. Σε ηρεμούν. Μήπως γνωρίζει κάποιος, στο CD «Πάντων θλιβομένων η Χαρά» από ποιο βιβλίο ψάλλουν την παράκληση;
 

Ε. Ε.

Active member
Πολύ ωραίοι οι πατέρες. Σε ηρεμούν. Μήπως γνωρίζει κάποιος, στο CD «Πάντων θλιβομένων η Χαρά» από ποιο βιβλίο ψάλλουν την παράκληση;
 

Attachments

  • ΑΘΩΝΙΚΟ ΜΟΥΣΙΚΟ ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΟ - Μέγας Παρακλ. Κανών (2013).pdf
    595.3 KB · Views: 68

YANNIS

Μέλος
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!

Μήπως υπάρχει και η μικρή παράκληση σε μουσικό κείμενο (ΑΘΩΝΙΚΟ ΜΟΥΣΙΚΟ ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΟ);
 
Top