π. Σπυρίδων Μικραγιαννανίτης

Lampadarios

Καλαφάτης Θανάσης
Καιρός να ανοίξει κι αυτό το θέμα για τον γίγαντα αυτόν (μεταφορικά και κυριολεκτικά):p:p

Τον άκουσα με την στεντόρεια φωνή του σε περσινή αγιορείτικη πανύγηρη. Αλλα δεν συμμετείχε πολύ γιατί είναι πλέον "βοηθητικός"όπως είπε. Ωστόσο ερμήνευσε ορισμένα κομμάτια, όπως αυτό που επισυνάπτω. Είναι το "Και ευλογημένος" Μπερεκέτου, ηχογράφηση με την οποία έχω κολλήσει εδώ και καιρό. Άπταιστης πιστεύω εκτέλεση (εγώ με έναν άλλον τον ισοκρατούσαμε ελαφρώς κι αυτός με το ένα χέρι στήριζε στο αναλόγιο το κεφάλι του, και με το άλλο έδειχνε συνεχώς το μουσικο κείμενο -απο Ιερόθεο ήταν νομίζω- το οποίο το έλεγε απ έξω σχεδόν με το δικό του χαρακτηριστικό ύφος). Επίσης υποδειγματική εκτέλεση συνεπτυγμένου ρυθμού στο κράτημα κατα την γνώμη μου!
Καλή ακρόαση! Έρχονται κι άλλα....

Ακούω και σχόλια! Αν μπορεί κάποιος ας φτιάξει τον ήχο λίγο γιατί δεν κατέχω εγώ τέτοιες τεχνολογίες...
 

Attachments

  • p. Spyridon Kai evlogimenos.mp3
    1.6 MB · Views: 478

xrth

Πρωτοπρεσβύτερος Χρυσοβαλάντης Θεοδώρου
Καλά έκανες που άνοιξες θέμα για αυτόν. Τόν είχαμε ξεχάσει.
Ο π.Σπυρίδων έχει μεγάλη εμπειρία καθώς απο μικρό παιδί έψαλλε δίπλα σε γίγαντες ψαλτικής (Φιρφιρής-Δανιλαίοι). Εκτός τούτου όμως μελέτησε πολύ τα μουσικά όπως εξάλλου φαίνεται. Ο συνεπτυγμένος ρυθμός είναι η αγάπη του. Ξαφνικά στα κάπως "νοθρά" (δέν εννοώ λάθος) σε ξυπνάει ο ρυθμός του.

Θα ανεβάσω ήχο απο αγρυπνία στην Μονη Διονυσίου το 1996 στην εορτή του Αγίου Νήφωνος.
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
... όπως αυτό που επισυνάπτω. Είναι το "Και ευλογημένος" Μπερεκέτου, ηχογράφηση με την οποία έχω κολλήσει εδώ και καιρό....

Από ποια πανήγυρη είναι αυτό το κομμάτι?
 

Lampadarios

Καλαφάτης Θανάσης
Πανύγηρις (αγρυπνία) του Γενεσίου του Προδρόμου (με το παλαιό ημερολόγιο) στην Ι.Μ. Διονυσίου εν έτει 2007. Δεξιά οι βατοπαιδινοί και αριστερά οι μπουραζερίτες πατέρες (οι δεύτεροι πιο σιγανοί). Τα πρώτα κομμάτια Ά ήχου και Λεγέτου εψάλλησαν χορωδιακά και έπειτα επιδόθηκαν διάφοροι μοναχοί σε εξαιρετικές σόλο εκτελέσεις. Ενδεικτικά θυμάμαι και το κομμάτι του πλ. Β΄ ή βαρέως απο τον π. Πρόδρομο....
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Πανύγηρις (αγρυπνία) του Γενεσίου του Προδρόμου (με το παλαιό ημερολόγιο) στην Ι.Μ. Διονυσίου εν έτει 2007. Δεξιά οι βατοπαιδινοί και αριστερά οι μπουραζερίτες πατέρες (οι δεύτεροι πιο σιγανοί).
Συγνώμη αλλά θα μπορούσες να ανεβάσεις την αγρυπνία?...please...:eek:
 

Lampadarios

Καλαφάτης Θανάσης
Όταν πρώτα ο Θεός την χωρίσω σε track, πολύ ευχαρίστως. Ιδιαίτερη μνεία στην υπέροχη δοξολογία που εψάλλη εις πλ. α΄ του Σίμωνος Καρρά, κατα παρέκλιση της αγιορείτικης παραδόσεως που ζητεί την του Χρυσοπολίτου, (και θα μπορούσα να πω οτι και ο τυπικάρης δεν συμφώνησε αλλα έκανε το χατίρι στους Βατοπαιδινούς).
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Όταν πρώτα ο Θεός την χωρίσω σε track, πολύ ευχαρίστως.
Θα περιμένω με χαρά
Ιδιαίτερη μνεία στην υπέροχη δοξολογία που εψάλλη εις πλ. α΄ του Σίμωνος Καρρά, κατα παρέκλιση της αγιορείτικης παραδόσεως που ζητεί την του Χρυσοπολίτου, (και θα μπορούσα να πω οτι και ο τυπικάρης δεν συμφώνησε αλλα έκανε το χατίρι στους Βατοπαιδινούς).
Την έχω ακούσει κάπου αλλού και είναι πολύ κατανυκτική τόσο που όταν εμαθα ποιος είναι ο συνθέτης δυσκολεύθηκα να το πιστέψω...ήμουν βλέπετε και εγώ κάποτε δέσμιος της προκατάληψης....
 

Lampadarios

Καλαφάτης Θανάσης
Την έχω ακούσει κάπου αλλού και είναι πολύ κατανυκτική τόσο που όταν εμαθα ποιος είναι ο συνθέτης δυσκολεύθηκα να το πιστέψω...ήμουν βλέπετε και εγώ κάποτε δέσμιος της προκατάληψης....

Κι εγώ στα ίδια ήμουν αλλά τίποτα δεν είναι αποκλειστικά καλό ή κακό....
Θα παρακαλούσα πολύ όποιον έχει την εν λόγω δοξολογία σε παρτιτούρα να την ανεβάσει....
Α! Επίσης για την ιστορία, να σημειώσω οτι άκουσα εκεί να λέει κάποιος βατοπαιδινός πατέρας στον τυπικάρη που διαφωνούσε (κάπως έντονα), οτι ο Καρράς έγραψε την δοξολογία αυτή στο Άγιον Όρος....
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Θαναση, βάλε τη δοξολογία να την ακούσουμε... κ μετά χωρίζεις όταν έχεις καιρό κ τα υπόλοιπα. ευχαριστούμε.
 

Πανδουρίς

Νέο μέλος
Καιρός να ανοίξει κι αυτό το θέμα για τον γίγαντα αυτόν (μεταφορικά και κυριολεκτικά):p:p

Τον άκουσα με την στεντόρεια φωνή του σε περσινή αγιορείτικη πανύγηρη. Αλλα δεν συμμετείχε πολύ γιατί είναι πλέον "βοηθητικός"όπως είπε. Ωστόσο ερμήνευσε ορισμένα κομμάτια, όπως αυτό που επισυνάπτω. Είναι το "Και ευλογημένος" Μπερεκέτου, ηχογράφηση με την οποία έχω κολλήσει εδώ και καιρό. Άπταιστης πιστεύω εκτέλεση (εγώ με έναν άλλον τον ισοκρατούσαμε ελαφρώς κι αυτός με το ένα χέρι στήριζε στο αναλόγιο το κεφάλι του, και με το άλλο έδειχνε συνεχώς το μουσικο κείμενο -απο Ιερόθεο ήταν νομίζω- το οποίο το έλεγε απ έξω σχεδόν με το δικό του χαρακτηριστικό ύφος). Επίσης υποδειγματική εκτέλεση συνεπτυγμένου ρυθμού στο κράτημα κατα την γνώμη μου!
Καλή ακρόαση! Έρχονται κι άλλα....

Ακούω και σχόλια! Αν μπορεί κάποιος ας φτιάξει τον ήχο λίγο γιατί δεν κατέχω εγώ τέτοιες τεχνολογίες...

Φίλε μου σε χαιρετώ. Ήθελα από καιρό να γνωρίσω τον γέροντα Σπυρίδων και να τον ακούσω ζωντανά. Δεν μου δόθηκε η ευκαιρία ακόμη. Ασχολούμαι υπερβολικά με τη μουσική και αν σιυ ήταν εύκολο θα ήθελα κάποιες ηχογραφήσεις του γέροντα. Έχω πρόγραμμα επεξεργασίας ήχου που όσο μπορώ καθαρίζω τέτοιου είδους αρχεία. Με ενφιαφέρουν και άλλα αρχεία εάν υπάρχουν. Ευχαριστώ.
 

xrth

Πρωτοπρεσβύτερος Χρυσοβαλάντης Θεοδώρου
Φίλε μου σε χαιρετώ. Ήθελα από καιρό να γνωρίσω τον γέροντα Σπυρίδων και να τον ακούσω ζωντανά. Δεν μου δόθηκε η ευκαιρία ακόμη. Ασχολούμαι υπερβολικά με τη μουσική και αν σιυ ήταν εύκολο θα ήθελα κάποιες ηχογραφήσεις του γέροντα. Έχω πρόγραμμα επεξεργασίας ήχου που όσο μπορώ καθαρίζω τέτοιου είδους αρχεία. Με ενφιαφέρουν και άλλα αρχεία εάν υπάρχουν. Ευχαριστώ.

Νὰ λοιπόν....
Xristos anesti_p.Spiridon.mp3
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Η συνοδεία του π.Σπυρίδωνος είχε εκδώσει πριν από 15 χρόνια περίπου μια κασέτα με ύμνους από τις διάφορες εορτές του Τιμίου Προδρόμου...
μάλλον δεν πρέπει να κυκλοφορεί πλέον στο εμπόριο και γι αυτό σκέφτηκα να την ανεβάσω σε mp3 εδώ...
http://www.mediafire.com/download.php?huydjmhkdzl
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω δει στο εμπόριο, αλλά πρόσφατα το πήρα σε mp3 από κάποιον γνωστό. Ο ήχος είναι στουντιακός από cd. Μάλλον υπάρχουν δικαιώματα για αυτό. Αν δεν ενοχλεί τους συντονιστές, no problem! Επίσης, αν υπάρξει κόλλημα από τη διαχείρηση και όμως ο ήχος είναι πληρέστερος και ζωντανότερος στην κασέτα μπορείτε, σε συννενόηση πάντα με τους διαχειριστές, να το στέλνετε και με προσωπικό μήνυμα, ό,τι έκανα και εγώ με τους Θωμάδες.

Ανεβάζω δείγμα για του λόγου το αληθές:
View attachment Προδρόμειος Κύκλος - Track 01.mp3
 

psaltis80

Νέο μέλος
Το πάσχα που μας πέρασε ο αδερφός μου φιλοξενήθηκε όλη τη Μ. Εβδομάδα από τον γέροντα στην Μικρά Αγία Άννα. Επισυνάπτω προς τέρψιν ένα απόσπασμα που βιντεοσκόπησε από τη Θ. Λειτουργία της Αναστάσεως στο κυριακό της Αγίας Άννας, όπου συμψάλλουν γ. Σπυρίδων και γ. Θωμάς.
http://www.youtube.com/watch?v=J6mW4pm5Df0
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Η συνοδεία του π.Σπυρίδωνος είχε εκδώσει πριν από 15 χρόνια περίπου μια κασέτα με ύμνους από τις διάφορες εορτές του Τιμίου Προδρόμου...
μάλλον δεν πρέπει να κυκλοφορεί πλέον στο εμπόριο και γι αυτό σκέφτηκα να την ανεβάσω σε mp3 εδώ...
http://www.mediafire.com/download.php?huydjmhkdzl

Σκέφτηκες πολύ καλά Hristakis που την ανέβασες σε mp3. Σε ευχαριστώ.
icon14.gif
 

xelwnas

Παλαιό Μέλος
Πανύγηρις (αγρυπνία) του Γενεσίου του Προδρόμου (με το παλαιό ημερολόγιο) στην Ι.Μ. Διονυσίου εν έτει 2007. Δεξιά οι βατοπαιδινοί και αριστερά οι μπουραζερίτες πατέρες (οι δεύτεροι πιο σιγανοί). Τα πρώτα κομμάτια Ά ήχου και Λεγέτου εψάλλησαν χορωδιακά και έπειτα επιδόθηκαν διάφοροι μοναχοί σε εξαιρετικές σόλο εκτελέσεις. Ενδεικτικά θυμάμαι και το κομμάτι του πλ. Β΄ ή βαρέως απο τον π. Πρόδρομο....

Μηπως ειναι ετοιμη για ανεβασμα ;;;:wink:
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
[Σημ. συντ. (π.Μ.)] Αντιγραφή από εδώ.

Με αφορμή την κοίμηση του μακαριστού γέροντος Σπυρίδωνος Μικραγιαννανίτου, και με την προτροπή του φίλου Δημήτρη Σκρέκα, ανέβασα στο youtube το Τριαδικό Δοξαστικό «Η Υπεράρχιος Θεότης» του Πολυελέου «Δούλοι Κύριον» του Πέτρου Λαμπαδαρίου του Πελοποννησίου (+1778) σε ήχο πλ. α'. Ψάλλει ο μακαριστός γέρων Σπυρίδων Μικραγιαννανίτης (1951-2015). Το ηχητικό προέρχεται από την Πανήγυρη στο Γενέθλιο του Τιμίου Προδρόμου που έγινε στην Ιερά Μονή Οσ. Διονυσίου το 2012 και η ηχογράφηση ανέβηκε στην ιστοσελίδα του Σχολείου Ψαλτικής. Δυστυχώς, απουσιάζει η αρχή του μέλους, το «Δόξα Πατρί και Υιώ και Αγίω Πνεύματι», διότι ο γέροντας ήταν τυπικάρης και ανέλαβε να ψάλλει το μέλος χωρίς προειδοποίηση. Ακόμη, απουσιάζει το Κράτημα, καθώς δε συνηθίζουν να το ψάλλουν στο Άγ. Όρος.

Ας αναπαύσει ο Θεός την ψυχούλα του!

Σχετικό θέμα: εδώ.
Σελίδα με την ανάρτηση της ηχογράφησης ολόκληρης της Αγρυπνίας από το Σχολείον Ψαλτικής: εδώ.

 
Last edited by a moderator:
Top