π. Ραφαήλ Γκουρβέλος -Μεγάλη Εβδομάδα 2005

Ανοίγω ένα θέμα, σε συνέχεια των ηχογραφήσεων του π. Ραφαήλ, με ηχητικά από την Μ. Εβδομάδα.
Το τροπάριο της Κασσιανής σε μέλος Κωνσταντίνου πρωτοψάλτου.
 

Attachments

  • p_Rafael_Gourvelos_kassiani_Konstantinou_a_psaltou_2005.mp3
    9.1 MB · Views: 241
Η ερμηνεία του π. Ραφαήλ σε αυτό το υπέροχο δοξαστικό είναι κατά την ταπεινή μου άποψη από τις ομορφότερες που έχουν ηχογραφηθεί. Θα έλεγα ότι είναι βαθιά βιωματική και δείχνει σε όλους εμάς που θέλουμε να λεγόμαστε ψάλτες πώς πρέπει να αποδίδεται αυτός ο ύμνος. Πιο συγκεκριμένα, χωρίς φωνητικές εξάρσεις και επιδείξεις αλλά με σκοπό να οδηγηθεί το εκκλησίασμα αλλά και οι χοροί που πλαισιώνουν τα αναλόγια σε κατάνυξη,προσευχή και μετάνοια.
Επίσης, ευχάριστη εντύπωση μου προξένησε η επιλογή αυτού του μέλους σε σύνθεση του Κωνσταντίνου Πρωτοψάλτου μιας και δεν είναι τετριμμένη και απαιτεί ιδιαίτερα αριστοτεχνική ερμηνεία από τον ψάλλοντα, κάτι το οποίο διαθέτει άφθονα ο π. Ραφαήλ.
Παρακακαλώ τον κ. Παπαδόπουλο να μοιραστεί και άλλες ηχογραφήσεις του δασκάλου με τα μέλη του Ψαλτολογίου, εφόσον το επιθυμεί και μπορεί.

Υ.Γ. Ελπίζω το μήνυμα αυτό να σταθεί αφορμή για να αρχίσει μια εποικοδομητική συζήτηση σχετικά με την εν λόγω ηχογράφηση.
 
Στα πλαίσια των ηχογραφήσεων της Μ. Εβδομάδος και έχοντας την άδεια του δασκάλου μου π. Ραφαήλ Γκουρβέλου, παραθέτω επιπλέον δύο ζωντανές ηχογραφήσεις-ενθύμια από τη Μονή των Αγίων Ραφαήλ, Νικολάου και Ειρήνης στη Γρίβα.

Η μεν πρώτη ηχογράφηση πραγματοποιήθηκε το 2005 και είναι το «Εξέδυσάν με», η δε δεύτερη ηχογράφηση έλαβε χώρα κατά το έτος 2002 και είναι το «Σε τον αναβαλλόμενον», το οποίο εψάλλη χορωδιακά με συμμετοχή των πατέρων και αδελφών της Μονής στο μέσον του Καθολικού.

Σημειωτέον ότι τα δύο μέλη αποτελούν συνθέσεις του μεγάλου και αξεπέραστου Πέτρου Λαμπαδαρίου του Πελοποννησίου.
 

Attachments

  • Εξέδυσάν με 2005.mp3
    6.4 MB · Views: 132
  • Σε τον αναβαλλόμενον 2002 .mp3
    15.6 MB · Views: 102
Last edited:
Στα πλαίσια των ηχογραφήσεων της Μ. Εβδομάδος και έχοντας την άδεια του δασκάλου μου π. Ραφαήλ Γκουρβέλου, παραθέτω επιπλέον δύο ζωντανές ηχογραφήσεις-ενθύμια από τη Μονή των Αγίων Ραφαήλ, Νικολάου και Ειρήνης στη Γρίβα.

Η μεν πρώτη ηχογράφηση πραγματοποιήθηκε το 2005 και είναι το «Εξέδυσάν με», η δε δεύτερη ηχογράφηση έλαβε χώρα κατά το έτος 2002 και είναι το «Σε τον αναβαλλόμενον», το οποίο εψάλλη χορωδιακά με συμμετοχή των πατέρων και αδελφών της Μονής στο μέσον του Καθολικού.

Σημειωτέον ότι τα δύο μέλη αποτελούν συνθέσεις του μεγάλου και αξεπέραστου Πέτρου Λαμπαδαρίου του Πελοποννησίου.

Ένα άπό τά πιό σπάνια δείγματα ύποδειγματικής ψαλμωδήσεως τού αύθεντικού μέλους (Πέτρου Λαμπαδαρίου) τού ίδιομέλου Εξέδυσάν με, έξω άπό τίς πάντοτε κακόγουστες έπιδείξεις φωνασκίας - μέ τό έωλο άλλοθι τής τάχα μου έρμηνείας - πού βεβηλώνουν κάθε Μ. Πέμπτη την κατανυκτική άκολουθία μέ (παρα)σμυρνέικα κατασκευάσματα ...
 
Top