π. Ραφαήλ Γκουρβέλος - Κοινωνικά Κυριακών Αινείτε Πέτρου Μπερεκέτη

zaxarias

Μέλος
Αγαπητοί φίλοι,
εύχομαι σε όλους καλή και ευλογημένη χρονιά.
Στην παρούσα ενότητα θα ανεβάσω τα κοινωνικά Αινείτε των Κυριακών σε μέλος του Πέτρου Μπερεκέτη και ερμηνεία του δασκάλου μου π. Ραφαήλ Γκουρβέλου.
Τα κείμενα των μελών έχουν έρθει στην επιφάνεια από τον πρωτοψάλτη-εκδότη Χαράλαμπο Καρακατσάνη στη σειρά: ''ΒΥΖΑΝΤΙΝΗ ΠΟΤΑΜΙΗΣ - Άπαντα Πέτρου Μπερεκέτη'', ο οποίος ευγενικά μας παραχώρησε την άδεια να τα αναδημοσιεύσουμε.
Τα συγκεκριμένα κοινωνικά παρουσιάζουν τεχνική δυσκολία αφού απαιτούν αφενός μεν μεγάλες καταβάσεις-αναβάσεις φωνών, αφετέρου δε, πολλές εναλλαγές ρυθμών.
Ως προς την οργάνωση της σύνθεσης έχουν την εξής δομή:
1. «Αινείτε τον Κύριον εκ των ουρανών»
2. κράτημα
3. «Αλληλούια»
4. «λέγε»
5. κράτημα
6. «Αλληλούια»
7. «πάλιν»
8. κράτημα
9. «Αλληλούια»
Κάθε υποενότητα των κοινωνικών του αοίδιμου μελοποιού από τις εννέα, έχει το δικό της ρυθμό. Άλλο ρυθμό έχει το «σώμα» του κοινωνικού, δηλαδή ο στίχος «Αινείτε τον Κύριον εκ των ουρανών», άλλο τα τρία ομολογουμένως ευφυέστατα και αριστοτεχνικότατα κρατήματα, και άλλο τα τρία αλληλούια.
Οι παρακελευσματικές λέξεις ''πάλιν'' και ''λέγε'' σύμφωνα με τα παλαιά χειρόγραφα ερμηνεύονταν από τον δομέστιχο του χορού και σηματοδοτούσαν την έναρξη μιας νέας υποενότητας (συγκεκριμμένα μετάβαση σε ταχύτερο ρυθμικά κράτημα) μέσα στη συνολική σύνθεση του κοινωνικού.
Είναι αυτονόητο, ότι η χορωδιακή εκτέλεση τέτοιων σύνθετων στη δομή μελών, υπερτερεί της μονωδιακής υπό την έννοια ότι εκτός της εναλλαγής ρυθμών έχουμε και εναλλαγή τρόπων, δηλαδή μετάβαση από το χορωδιακό στον μονωδιακό τρόπο και αντίστροφα. Εδώ, έχουμε μονωδιακή εκτέλεση, αφού δεν υπήρχε η δυνατότητα συμμετοχής χορωδίας.
Οι ηχογραφήσεις των εν λόγω κοινωνικών έχουν πραγματοποιηθεί ζωντανά στην Ιερά Μονή Αγίων Ραφαήλ, Νικολάου και Ειρήνης στη Γρίβα Γουμενίσσης. Δυστυχώς, κάποια από αυτά τα κοινωνικά δεν έχουν ερμηνευτεί ολόκληρα παρά την σύντομη -αναγκαστικά- χρονική αγωγή στην οποία κατέφυγε ο δάσκαλός μου, κι αυτό εξ αιτίας της μικρότερης σχετικά προσέλευσης πιστών στη θ. κοινωνία. Αργότερα, ίσως, καταστεί εφικτό να ηχογραφηθούν ολόκληρα. Το κοινωνικό του γ΄ ήχου θα παρατεθεί εκτός σειράς, σε άλλη χρονική στιγμή, αφού κατά την Κυριακή του γ΄ ήχου της περιόδου αυτής συνέπεσε η εορτή των Χριστουγέννων.
Παρακάτω παραθέτω τα κείμενα των εν λόγω κοινωνικών καθώς και την ηχογράφηση του κοινωνικού σε ήχο α΄. Σημειωτέον ότι το εν λόγω κοινωνικό βρίσκεται στη σελίδα 645.
 

Attachments

  • Κοινωνικό Αινείτε Πέτρου Μπερεκέτη, ήχος α΄, 11-12-2011.mp3
    24.7 MB · Views: 429
  • Αινείτε Μπερεκέτη.pdf
    11.6 MB · Views: 832
Last edited:

zaxarias

Μέλος
Αγαπητοί φίλοι,

Καλημέρα σε όλους! Συνεχίζω με το κοινωνικό Αινείτε του β΄ήχου Πέτρου Μπερεκέτη και σε ερμηνεία του δασκάλου μου π. Ραφαήλ Γκουρβέλου.
 

Attachments

  • Κοινωνικό Αινείτε Πέτρου Μπερεκέτη, ήχος β΄, 18-12-2011.mp3
    26.3 MB · Views: 254

zaxarias

Μέλος
Αγαπητοί φίλοι,

Καλημέρα σε όλους! Συνεχίζω με το κοινωνικό Αινείτε του δ΄ήχου Πέτρου Μπερεκέτη και σε ερμηνεία του δασκάλου μου π. Ραφαήλ Γκουρβέλου.
 

Attachments

  • Κοινωνικό Αινείτε Πέτρου Μπερεκέτη, ήχος δ΄, 1-01-2012.mp3
    23.5 MB · Views: 214

zaxarias

Μέλος
Αγαπητοί φίλοι,

Καλημέρα!
Σειρά έχει το κοινωνικό Αινείτε του πλ.α΄ήχου Πέτρου Μπερεκέτη σε ερμηνεία του δασκάλου μου π. Ραφαήλ Γκουρβέλου.
 

Attachments

  • Κοινωνικό Αινείτε Πέτρου Μπερεκέτη, ήχος πλ. α΄, 8-1-2012.mp3
    20.6 MB · Views: 233

zaxarias

Μέλος
Αγαπητοί φίλοι,

Καλημέρα!
Σειρά έχει το κοινωνικό Αινείτε του πλ.β΄ήχου Πέτρου Μπερεκέτη σε ερμηνεία του δασκάλου μου π. Ραφαήλ Γκουρβέλου.
Θα ήθελα να σημειώσω ότι στη δεύτερη γραμμή της σελίδας 688 γίνεται μουσικό λάθος. Η επαναφορά γίνεται στο τέλος της τρίτης γραμμής της ίδιας σελίδας.
 

Attachments

  • Κοινωνικό Αινείτε Πέτρου Μπερεκέτη, ήχος πλ. β ΄, 15-01-2012.mp3
    29.5 MB · Views: 266
Last edited:

zaxarias

Μέλος
Αγαπητοί φίλοι,

Καλημέρα!
Σειρά έχει το κοινωνικό Αινείτε του βαρέος ήχου Πέτρου Μπερεκέτη σε ερμηνεία του δασκάλου μου π. Ραφαήλ Γκουρβέλου. Σημειωτέον ότι το εν λόγω κοινωνικό είναι το πρώτο από τα δύο που παρατίθενται στο βιβλίο του Χαράλαμπου Καρακατσάνη, δηλαδή αυτό των σελίδων 692 έως 697.
 

Attachments

  • Κοινωνικό Αινείτε Πέτρου Μπερεκέτη, ήχος βαρύς, 22-1-2012.mp3
    27.2 MB · Views: 252

zaxarias

Μέλος
Αγαπητοί φίλοι,

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους!
Σειρά έχει το κοινωνικό Αινείτε του πλ.δ΄ ήχου Πέτρου Μπερεκέτη σε ερμηνεία του δασκάλου μου π. Ραφαήλ Γκουρβέλου. Σημειωτέον ότι το εν λόγω κοινωνικό είναι το πρώτο από τα δύο που παρατίθενται στο βιβλίο του Χαράλαμπου Καρακατσάνη, δηλαδή αυτό των σελίδων 702 έως 707.
 

Attachments

  • Κοινωνικό Αινείτε Πέτρου Μπερεκέτη, ήχος πλ. δ΄, 29-1-2012.mp3
    29.9 MB · Views: 211
Last edited:

zaxarias

Μέλος
Αγαπητοί φίλοι,

Παραθέτουμε σήμερα το παραλειφθέν (λόγω σύμπτωσης της εορτής των Χριστουγέννων με Κυριακή) κοινωνικό «Αινείτε» Πέτρου του Μπερεκέτη σε ήχο τρίτο παπαδικό. Στο #1 μήνυμα υπάρχει και το κείμενο όλων των κοινωνικών.
Το συγκεκριμένο του τρίτου ήχου ευρίσκεται στις σελίδες 669 έως 674.
 

Attachments

  • Κοινωνικό Αινείτε Πέτρου Μπερεκέτη, ήχος γ΄ 1-4-2012.mp3
    32.2 MB · Views: 236

io.mavro

Νέο μέλος
Το κοινωνικό του γ΄ήχου Πέτρου του Μπερεκέτη ερμηνεύεται με μεγάλη ηρεμία και κατάνυξη.
Επίσης, παρατηρείται άνεση στον ψάλλοντα, όσον αφορά στην υπόδειξη των δύσκολων ισοκρατημάτων
στα μικρά κενά αναπνοής του μέλους, χωρίς να υπάρχει πρὀβλημα αλλαγής χρόνου.
Ιδίως στην εισαγωγή του ισοκρατήματος βου που ακούγεται σαν ζω του βαρέως.
 

ΣταύροςΛ.

Νέο μέλος
Αγαπητοί φίλοι,

Παραθέτουμε σήμερα το παραλειφθέν (λόγω σύμπτωσης της εορτής των Χριστουγέννων με Κυριακή) κοινωνικό «Αινείτε» Πέτρου του Μπερεκέτη σε ήχο τρίτο παπαδικό. Στο #1 μήνυμα υπάρχει και το κείμενο όλων των κοινωνικών.
Το συγκεκριμένο του τρίτου ήχου ευρίσκεται στις σελίδες 669 έως 674.
Ευχαριστούμε πάρα πολύ!!!!!
 
Top