π. Ιγνάτιος Βατοπεδινός : Άξιον Εστίν (Δευτερόπρωτος) Φιλανθίδου

Lampadarios

Καλαφάτης Θανάσης
Πιθανώς Άξιον Εστίν Π. Φιλανθίδη σε δευτερόπρωτο.
Είναι αγιορείτης, και μου είπαν οτι είναι ίσως κάποιος Δαμασκηνός απο την Λαύρα.
ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ??????:confused:
 

Attachments

  • Axion Estin Filanthidi se Defteoproto.WAV
    757.9 KB · Views: 467

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Πιθανώς Άξιον Εστίν Π. Φιλανθίδη σε δευτερόπρωτο.
Είναι αγιορείτης, και μου είπαν οτι είναι ίσως κάποιος Δαμασκηνός απο την Λαύρα.
ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ??????:confused:

Σίγουρα το Άξιον Εστίν Π. Φιλανθίδη σε δευτερόπρωτο ψάλλει, αλλά πρώτη φορά τον ακούω .
Βασϊλης
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ναι ειναι του Φιλανθιδη . Δεν ξερω ποιος ψαλλει .
 

Λάμπρος Λιασής

Παλαιό Μέλος
Έχω την εντύπωση ότι είναι ο π. Ιγνάτιος ο Βατοπεδινός αλλά δεν είμαι και τόσο σίγουρος γιατί έχει καιρό να τον ακούσω. Θα ψάξω να βρώ που έχω κρυμμένες τις ηχογραφήσεις του να ξανακούσω για να συγκρίνω
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
δεν τον ξερω. φοβερος. μου θυμιζει τον π Διονυση το Διονυσιατη στο υφος
 

xrth

Πρωτοπρεσβύτερος Χρυσοβαλάντης Θεοδώρου
Μετά βεβαιότητος ο π.Ιγνάτιος Βατοπεδινός
 

sw7kdr

Νέο μέλος
Πιθανώς Άξιον Εστίν Π. Φιλανθίδη σε δευτερόπρωτο.
Είναι αγιορείτης, και μου είπαν οτι είναι ίσως κάποιος Δαμασκηνός απο την Λαύρα.
ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ??????:confused:

ΟΝΟΜΑΖΕΤΟ Π ΓΕΡΜΑΝΟΣ ΗΤΑΝ ΜΟΝΑΧΟΣ ΘΑΣΙΟΣ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΓΟΓΗ ΚΑΙΗΤΑΝ ΣΤΗΝ ΣΥΝΟΔΙΑ ΤΟΥ ΠΑΠΑ ΝΗΚΙΦΟΡΟΥ ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΑΤΟΠΕΔΙΝΗ ΣΚΗΤΗ ΤΟΥ Α ΔΗΜΗΤΡΙΟΥiakov07@otenet.gr
 

Magdalene

Μαγδαληνή Κουμπαρούλη
ΟΝΟΜΑΖΕΤΟ Π ΓΕΡΜΑΝΟΣ ΗΤΑΝ ΜΟΝΑΧΟΣ ΘΑΣΙΟΣ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΓΟΓΗ ΚΑΙΗΤΑΝ ΣΤΗΝ ΣΥΝΟΔΙΑ ΤΟΥ ΠΑΠΑ ΝΗΚΙΦΟΡΟΥ ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΑΤΟΠΕΔΙΝΗ ΣΚΗΤΗ ΤΟΥ Α ΔΗΜΗΤΡΙΟΥiakov07@otenet.gr


[Σημείωμα Συντονιστή]

Αγαπητέ-ή sw7kdr, προσπάθησε να μην γράφεις με κεφαλαία γράμματα.Διάβασε σε παρακαλώ και τους κανονισμούς σχετικά με αυτό το θέμα.

Ευχαριστώ
 

xrth

Πρωτοπρεσβύτερος Χρυσοβαλάντης Θεοδώρου
Αδελφέ ευλόγησον, αλλά το όνομα της κουράς του ήτο Γερμανός, άρα είμαι σωστός ότι ειναι αυτός.
Ως μεγαλόσχημος ονομάστηκε Ιγνάτιος.
Πρόκειται περι του ιδίου προσώπου και όχι ετέρου.
Μόνασε στην Καλύβη του Αγίου Ανδρέου της Βατοπεδινής Σκήτης.
Ήτο μαθητής του Ρωμανού του Βατοπεδινού.

Χαίρετε!
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Cd με τον γέροντα κυκλοφορούνε στο εμπόριο, στη σειρά Ψάλτες του Αγίου Όρους 5 & 6. Πάντως, συγγνώμη κιόλας, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι του βρίσκεται και σας αρέσει, όπως και στο γέροντά του Ρωμανό. Μιλάω κυρίως σε αυτούς που έχουνε ακούσει και τα Cd. Ούτε ομοιότητα με το Φιρφιρή δεν μπορώ να διακρίνω, αφού εκείνος ήτανε γλυκύτατος παρ' όλη τη βαριά και δυνατή φωνή του. Δεν έψαλλε τόσο κοφτά και τόσο ξερά, αλλά είχε πολύ πιο έντεχνο ψάλσιμο. Άλλο, τελείως διαφορετικό ύφος. Απορώ αν μπορεί κανείς να νιώσει κάτάνυξη με τόσο κοφτά, ξερά πυκνά και άγρια "ποικίλματα". Προσωπικά, με φένουν πονοκέφαλο. Χώρια που ο π. Ιγνάτιος χάνει τελείως το μέλος σε πολλά σημεία, π.χ. στο Cd 5 στο Χερουβικό του τετάρτου. Συγγνώμη για τα άσχημα σχόλεια. Δεν έχω καμία εμπάθεια προς τους πατέρες και δεν τα κάνω κακόβουλα. Απλά, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να δεχόμαστε άκριτα κάθε τι το αγιορείτικο.
 

xrth

Πρωτοπρεσβύτερος Χρυσοβαλάντης Θεοδώρου
Να 'ναι ευλογημένο!
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
καλημερα.
επειδή μαλλον αναφερεσαι σε μενα, αφου μονο εγω ειπα οτι μου αρεσε, απαντω:

1. Δεν τον σύγκρινα με Φιρφιρή, ο οποίος παρεπιπτόντως δε με ενθουσιάζει.
2. Ποια cd εννοεις? καποια που ήταν 10 στο σύνολο κ ειχαν διάφορους αγιορειτες?
3. Δεν έχω ακούσει παρά μόνο το συγκεκριμένο κομμάτι. Αυτό το πολύ λίγο που άκουσα, μου άρεσε πολύ όσον αφορά στο ύφος. Θα σου βάλω κ π Διονύση Διονυσιάτη για να καταλάβεις τι εννοω... ψάλλουν λεβέντικα, πανηγυρικά...
τώρα το αν δεν είναι πολύ καλός μουσικός ή φαλτσάρει είναι άλλο θέμα...μπορεί να ειναι λογω ηλικίας, όπως ο π Διονύσης κάπου κάπου...
4. Δε μου φαίνονται ούτε ξερά ούτε άγρια τα ποικιλματα που κάνει..
5. Συμφωνώ κ γω με αυτό που λες οσον αφορά τα αγιορείτικα ακούσματα, όχι όμως για τον συγκεκριμένο ο οποίος μου άρεσε ως ύφος και ως φωνή απ αυτό το λίγο που άκουσα. Μπορεί αν ακουσω περισσοτερο να αλλαξω γνωμη.
 

Attachments

  • 6. π.Διονύσης Εν τω μηνί τω έκτω. ιδιόμελο λιτής.mp3
    2.3 MB · Views: 97

xrth

Πρωτοπρεσβύτερος Χρυσοβαλάντης Θεοδώρου
Συμφωνώ απολύτως με τον Κώστα!

Το ψάλσιμο των Πατέρων είναι προπαντώς προσευχητικό!

Άν ένα ψάλτη, ασχέτως αν είναι μοναχός,δεν τον μελετήσεις,ήχο-κέιμενα,δεν μπορείς να έχεις αντικειμενική άποψη.
Το άν δεν σου αρέσει το ύφος είναι άλλο θέμα.

Έγραφε κάποιος:
"Έχω στο Pc μου όλη τη συγκεκριμένη σειρά δίσκων. Ομως από όταν πήγα σε πανηγυρική αγρυπνία στο Άγιον Όρος και άκουσα διάφορους Ψάλτες, άλλαξα γνώμη. Όταν άκουσα τις φωνές του γερο- Δανιήλ,του γερο-Ακάκιου και του γέροντα Γρηγόριου από την αδελφότητα των Δανιηλαίων, του παπα-Θωμά και του γερο-Κυπριανού από την αδελφότητα των Θωμάδων,του Γεράσιμου, του Νεκτάριου καθώς και τη στεντόρια φωνή του γερο-Σπυρίδωνα από την αδελφότητα των Γερασιμαίων δεν μπορώ να περιγράψω το τί ένοιωσα. "

Στο Άγιον Όρος λένε: "πρώτα με προσευχή
και μετά με μουσική".

Όσο δια τον π.Διονύσιο Διονυσιάτη πρόκειται περι περιφήμου ψάλτου.
Η Μονή Διονυσίου απ΄όσο ξέρω τον ηχογραφεί για το μέλλον....
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Το μήνυμα δεν απευθυνόταν σε κάποιον συγκεκριμένο πρόσωπο, αλλά, όπως διευκρίνησα, σε αυτούς που έχουνε ακούσεις τα CD. Δεν έχω, λοιπόν, σκοπό να θίξω κανέναν, παρά μόνο να πω τη γνώμη μου. Πληροφοριακά, τα CD στα οποία αναφέρομαι είναι ΠΑΠΑΔΑΣ ΜΟΥΣΙΚΕΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ, και σειρά "Ψάλτες του Αγίου Όρους". Είναι 7 απ' όσο γνωρίζω cd, τα 1, 2 και 7 είναι π. Παντελεήμων Κάρτσωνας, τα 3 και 4 π. Γαβριήλ Μαγκαβός και τα 5 και 6 π. Ιγνάτιος Βατοπεδινός. Ποτ πουρί αυτών και τις σειράς "Αγιορείτικη Αγρυπνία" των ίδιων εκδόσεων είναι τα cd που αναφέρατε. Επίσης, δεν αναφέρθηκα στο αν ψάλλει προσευχητικά ή όχι, αλλά στην κατάνυξη που δημιουργεί. Είμαι ο πρώτος που αναγουλιάζει με τις ευσεβιστικές "προσευχητικές" εκτελέσεις. Εδώ όμως μιλάμε για κάτι άλλο. Έπειτα, νομίζω πως αναφέροντας και το γέροντά του Ρωμανό, τον οποίο άκουσα μόνο από τις ηχογραφήσεις της Laura Boulton, νομίζω πως έκανα σαφές ότι μιλάω για το γενικότερο ύφος. Προσωπικά δεν μπορούσα να καταλάβω τι ψάλλει. Και τα ψαλλόμενα δεν είναι άγνωστα μαθήματα. Διαφορετικός τρόπος εκτέλεσης, άσχετος, όμως, με οποιονδήποτε άλλο παραδοσιακό. Όσον αφορά την ποιότητα του ήχου, πρέπει να σας πω ότι έχω ακούσει πάρα πολλές παλιές ηχογραφήσεις ώστε να είμαι εξοικειωμένος με τον ήχο. Επίσης, έχω ακούσει πολλούς αγιορείτες ψάλτες και έχω βρεθεί σε αρκετές αγιορείτικες αγρυπνίες. Νομίζω, λοιπόν, πως δικαιούμαι να έχω μία προσωπική άποψη. Δε θα ήθελα να μοιραστώ ηχογραφήσεις από τα cd αυτά γιατί στόχος μου δεν είναι να ακθέσω το γέροντα.
Όσο για τον π. Διονύσιο Διονυσιάτη, μου φάνηκε γλυκύς και σοβαρός. Δεν μπορώ, όμως, να έχω σφαιρική άποψη μόνο με ένα άκουσμα. Θα σας παρακαλούσα, αν θέλετε κι εσείς, να μοιραστείτε μαζί μας και άλλες ηχογραφήσεις του, αν έχετε.
 

Lampadarios

Καλαφάτης Θανάσης
Δημόσια ευχαριστήρια για την αναφορά στον π. Διονύσιο. Είναι γλυκήτατος χαρακτήρας. Θυμάμαι οτι όταν τον ακουσα σε εωθινό και δοξολογία μια μέρα ανατρίχιασα. Ωστόσο δεν είναι πάντα ωραίος...

Αν θυμάμαι καλά έχει γράψει και ένα τευχίδιο με τα διονυσιάτικα μέλη εσπερινού και κάτι άλλα όπου καταγράφερι προφορικό αγιορείτικο ύφος της μονής. Βρίσκεται νομίζω στον δεξιο χορό...Αν θυμάται κανείς περισσότερα ας τα προσθέσει...
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
1. Σιγουρα δε θιχτηκα. μεινε ησυχος!
2. Σιγουρα δικαιουσαι να εχεις αποψη, δεν ειπε κανεις το αντιθετο.
3. Τον π Ρωμανό δεν τον έχω ακούσει, ο π Ιγνάτιος όμως δε μου φάνηκε να ψάλλει παράξενα κ διαφορετικά.
 

Attachments

  • 97. π.Διονύσης. Και τον Ωγ.mp3
    263.1 KB · Views: 214
  • 98. π.Διονύσης. Τον ήλιον.mp3
    271.7 KB · Views: 193
Top