π. Θωμάς Θωμαϊδης

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Δεν γίνεται λίστα με Αγιορείτες ψάλτες χωρίς τον π. Θωμά των Θωμάδων. Χαρακτηριστική φωνή που ακούγεται σε πολλά Αγιορείτικα πανηγύρια συνήθως απέναντι από τους Δανιηλαίους ή και μαζί τους. Αξιώθηκα να τον ακούσω και να συμψάλλουμε μερικές φορές σε αγρυπνίες στο Όρος παρότι δεν τον γνωρίζω προσωπικά. Φαντάζομαι εσείς θα έχετε περισσότερες ιστορίες, πληροφορίες και ηχογραφήσεις να μοιραστείτε μαζί μας. Κάνω την αρχή με στίχους από τα αργά ανοιξαντάρια (σύντμηση Χουρμουζίου) και ένα αργό Πλούσιοι. Τα ανοιξαντάρια είναι αν θυμάμαι καλά από ραδιοφωνική εκπομπή του Λ. Αγγελόπουλου και του Κ. Αγγελίδη. Το Πλούσιοι δεν θυμάμαι πού το βρήκα.
 

Attachments

  • Plousioi_Eptwxeusan_PlG_Argon_pThwmas.mp3
    1.4 MB · Views: 406
  • Anoixantaria_Koukouzeli_PlD_Xourmouziou_pThwmas.mp3
    4.9 MB · Views: 417

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
"Δούλοι Κύριον" με π. Δανιήλ και π. Θωμά (σχεδόν) σόλο [mp3, 7.2 Mb] Πανήγυρις Αγ. Διονυσίου Εν Ολύμπω 2005 (από το pigizois.gr)
 

Lampadarios

Καλαφάτης Θανάσης
Η συνοδεία του έχει κυκλοφορήσει και κάτι cd. Το ένα είναι με ύμνους Χριστουγέννων. Θα μπορούσε κάποιος που τα έχει να τα ανεβάσει;;;)
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Η συνοδεία του έχει κυκλοφορήσει και κάτι cd. Το ένα είναι με ύμνους Χριστουγέννων. Θα μπορούσε κάποιος που τα έχει να τα ανεβάσει;;;)

Αν δίνουν άδεια οι συντονιστές, θα σας ανεβάσω ό, τι έχει κυκλοφορήσει, και μάλιστα από κασέτες, γιατί προσωπικά απεχθάνομαι την επεξεργασία του ήχου πριν βγει σε cd, αφού κόβουν όλα τα πρίμα. Είναι οι κασέτες τους παιγμένες χωρίς Dolby. Να ξέρετε, όμως, ότι είναι ηχογραφήσεις, πιθανόν στουντιακές, και λογικά καλύπτονται με δικαιώματα. Αν έχω την άδεια των συντονιστών θα τα ανεβάσω.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Αν δίνουν άδεια οι συντονιστές, θα σας ανεβάσω ό, τι έχει κυκλοφορήσει, και μάλιστα από κασέτες, γιατί προσωπικά απεχθάνομαι την επεξεργασία του ήχου πριν βγει σε cd, αφού κόβουν όλα τα πρίμα. Είναι οι κασέτες τους παιγμένες χωρίς Dolby. Να ξέρετε, όμως, ότι είναι ηχογραφήσεις, πιθανόν στουντιακές, και λογικά καλύπτονται με δικαιώματα. Αν έχω την άδεια των συντονιστών θα τα ανεβάσω.

Μόνο αποσπάσματα σε τέτοια περίπτωση παρακαλώ εκτός και μπορεί κάποιος να επικοινωνήσει και να πάρει άδεια από τους πατέρες (δε νομίζω να αρνηθούν) το οποίο θα ήταν ευχής έργον. Ευχαριστούμε Γιάννη.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Έχω ανεβάσει στο mediafire όλες τις κασσέτες των Θωμάδων. Όποιος ενδιαφέρεται ας μου στείλει προσωπικό mail να του στείλω τα link για να τα κατεβάσει.
 

xrth

Πρωτοπρεσβύτερος Χρυσοβαλάντης Θεοδώρου
Παιδιά προσοχή!
Δέν είναι ιστορικές ή ζωντανές ηχογραφήσεις για να ανέβουν στο δίκτυο. Με αυτά τα cd οι πατέρες ζούν. Νομίζω θέλει διάκριση. Εγώ δέν συμφωνώ.
Πληροφοριακά έχουν κυκλοφορήσει 8 cd.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Παιδιά προσοχή!
Δέν είναι ιστορικές ή ζωντανές ηχογραφήσεις για να ανέβουν στο δίκτυο. Με αυτά τα cd οι πατέρες ζούν. Νομίζω θέλει διάκριση. Εγώ δέν συμφωνώ.
Πληροφοριακά έχουν κυκλοφορήσει 8 cd.

Συμφωνώ (με το Χρυσοβαλάντη) και προτρέπω όλους να αγοράσουν τα έργα αυτά. Χρυσοβαλάντη, τί περιέχουν αυτά τα CD και από πού μπορεί κάποιος να τα προμηθευτεί για να ενισχύσει τους πατέρες;
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Όπως διευκρίνισα και παραπάνω, πρόκειται για μεταφορά από τις κασέτες και όχι από τα cd. Μάλιστα, παρ' ότι έστειλα σήμερα δύο μηνύματα με τα links, από δω και πέρα θα αφαιρέσω από το mediafire το cd των Χριστουγέννων. Όπως εξήγησα, θεωρώ πληρέστερο τον ήχο της κασέτας, αφού στα cd ο ήχος είναι κατά τι παραμορφωμένος και επεξεργασμένος ώστε κόβονται οι πρίμες συχνότητες, ενώ οι κασέτες είναι πλέον δυσεύρετες. Οι τρεις κασέτες είναι ζωντανή ηχογράφηση από αγρυπνία, ενώ από τη μεταφορά της κασέτας της Αγιορείτικης Θ. Λειτουργίας λείπει η α' στάση των τυπικών (μπήκε από άλλη ηχογράφηση), πιθανώς γιατί στο τέλος ήταν λίγο παραμορφωμένος ο ήχος. Προτρέπω όλους να αγοράσουν και τα cd γιατί είναι τιμή προς τον καλλιτέχνη, ο ήχος είναι καθαρότερος, χωρίς φύσημα και, άλλωστε, κάθε έκδοση είναι σημεία αναφοράς. Συν τοις άλλοις, στέλνω κι ένα link με μια κασέτα ανέκδοτη όπου ψάλλει ο παπα-Θωμάς και την διέθεταν στον κόσμο πριν βγάλουν τις επίσημες κασέτες τους.
 
Last edited:

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Ακούστε αργό προσόμοιο της Κυριακής του Θωμά σε πρώτο ήχο. Απόλαυση. Γνήσιο αγιορείτικο ύφος!
 

Attachments

  • αργό προσόμοιο Κυρ. Θωμά.mp3
    1.9 MB · Views: 258

xrth

Πρωτοπρεσβύτερος Χρυσοβαλάντης Θεοδώρου
Πρίν δύο εβδομάδες στο Ησυχαστήριο των Θωμάδων και σε καθημερινή Θεία Λειτουργία.
Με κλειστή φωνή, αφού δέν είχε ψάλλει τίποτα έως εκεί.
Ζητώ συγνώμη που 2-3 φορές χτυπά το μικρόφωνο.


Κοινωνικόν εβδομάδος, Ποτήριον σωτηρίου, ήχος Δ΄ Άγια, Π.Πελοποννησίου

(Φαντάσου τί γίνεται στις Αγρυπνίες....)
 

Attachments

  • Ποτήριον σωτηρίου_παπα Θωμάς.mp3
    6.3 MB · Views: 301

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Ζητώ συγνώμη που 2-3 φορές χτυπά το μικρόφωνο.
Σα δε ντρέπεσαι....
Ακούς εκεί να χτυπήσει το μικρόφωνο!!!
:p:p:p

Υ.Γ.
...ωραία ηχογράφηση πάντως. Με τι μηχάνημα την έκανες;
 

xrth

Πρωτοπρεσβύτερος Χρυσοβαλάντης Θεοδώρου
Ευλόγησον αδελφέ για τα πολλά μας λάθη....!...!....!

Με ένα ταπεινό Hi-Md της Sony με καλό μικρόφωνο των ιδίων.

Έχω και κάτι άλλα κοινωνικά αλλά μαλλον δεν θα ενδιαφέρουν.....
π.χ. Αγαλλιάσθε, Νικολάου Σμύρνης πλ.δ΄ σε δεινή εκτέλεση μαζι με παπα Αβράμιο Νεοσκητιώτη. Στις "ρέντες" τους.
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Με ένα ταπεινό Hi-Md της Sony με καλό μικρόφωνο των ιδίων.
Καλή εγγραφή κάνει. Τουλάχιστον για τα λεφτά του.
Έχω και κάτι άλλα κοινωνικά αλλά μαλλον δεν θα ενδιαφέρουν.....
π.χ. Αγαλλιάσθε, Νικολάου Σμύρνης πλ.δ΄ σε δεινή εκτέλεση μαζι με παπα Αβράμιο Νεοσκητιώτη. Στις "ρέντες" τους.
Και ποιος σου είπε ότι δεν θα ενδιαφέρουν;;; Εξ ιδίων τα αλλότρια;

Να ανεβούν πάραυτα!
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Νικολαου??? για βαλε να το ακουσουμε, ειμαι περιεργος να ακουσω τον π Αβραμιο
 

xrth

Πρωτοπρεσβύτερος Χρυσοβαλάντης Θεοδώρου
Μήν υποσχεθείς σε παιδί & γέρο...

Άαα και σε Βασίλη!

Λάβετε εκ τούτων πάντες...


Εν έτει 2008, μηνί Ιουλίω
παπα-Θωμάς & παπα-Αβράμιος
 

Attachments

  • Κράτημα Νικολάου Σμύρνης πλ.β_παπα Θωμάς.mp3
    2.8 MB · Views: 276
  • Κοινωνικόν Νικολάου Σμύρνης_Αγαλλιάσθε_παπα Θωμάς.mp3
    4.7 MB · Views: 278
Last edited:
Top