π. Δοσίθεος Παρασκευαΐδης Κατουνακιώτης (1912 - +1991)

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ένας από τους μεγαλύτερους Αγιορείτες εκτελεστές του 20ου αι. κατά τη γνώμη μου ο οποίος παραμένει δυστυχώς άγνωστος σε πολλούς.

Ηχογραφήσεις του έχω ανεβάσει από καιρό στο Αναλόγιον (οι περισσότερες εκδεδομένες από την παλαιοημερολογίτικη μονή Αγ. Κυπριανού και Ιουστίνης, Φυλής, Αττικής)

http://www.analogion.com/Dositheos.html
(μόνο στα Αγγλικά προς το παρόν)

Η μονή έχει αρχίσει και την έκδοση CD με μέλη της Οκτωήχου που ψάλλει ο π. Δοσίθεος αλλά απόσω γνωρίζω μόνο ο Πρώτος και Δεύτερος ήχος έχουν εκδοθεί. Ξέρετε τίποτα παραπάνω;

Αν έχετε άλλες ανέκδοτες ηχογραφήσεις ή πληροφορίες για τον π. Δοσίθεο στείλτε.. είναι ενας από τους πιό αγαπημένους μου ψάλτες.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ένας από τους μεγαλύτερους Αγιορείτες εκτελεστές του 20ου αι. κατά τη γνώμη μου ο οποίος παραμένει δυστυχώς άγνωστος σε πολλούς. ....................................................................

Δημητρη πολυ ωραιος ο π. Δοσιθεος . Κανονισε σε πρωτη ευκαιρεια και ελληνικη μεταφραση στο ''ΑΝΑΛΟΓΙΟΝ'' (ισχυει και για αλλες παρομοιες περιπτωσεις) .
 

Λάμπρος Λιασής

Παλαιό Μέλος
Έχω την εντύπωση ότι έχω σπίτι μία κάσσετα με τον πλ. του β΄. Θα την βρώ και θα την καθαρίσω λίγο, να την μετατρέψω σε mp3 και να την ανεβάσω. Επίσης (άσχετο) έχω μία κασσέτα του π. Ιγνάτιου του Βατοπεδινού η οποία βρίσκεται στην ψηφιακή επεξεργασία. Μόλις την τελειώσω θα την ανεβάσω και αυτήν.
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Το καλύβι του γέροντα στα Κατουνάκια...
 

Attachments

  • σάρωση00003.jpg
    1.7 MB · Views: 241

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Άξιον εστίν Πέτρου Φιλανθίδου και ήχος Δευτερόπρωτος
Έχω συμπληρώσει και στο κομμάτι όλα τα στοιχεία, για αυτούς που τα θέλουν οργανωμένα :wink:
Το ισοκράτημα ακόμα και όταν το μέλος γίνεται α' ήχος παραμένει στον ΔΙ!!!:eek:
 

Λάμπρος Λιασής

Παλαιό Μέλος
Όσο σκαλίζεις, αρχεία και σκληρούς δίσκους, όλο και κάτι βρίσκεις :):)
 

Attachments

  • Δοξαστικό πολυελαίου_Παντάνασσα Πανύμνητε_π. Δοσίθεος.mp3
    1.6 MB · Views: 297

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Από την εκπομπή της ΕΡΑ της 15-03-2009 της Β΄Κυριακής των Νηστειών που επιμεληθηκε ο Γ. Κυριακάκης και ανέβασε ευγενικά ο κ. Βασίλης, ο Shota Gugushvili απέσπασε το δοξαστικό του εσπερινού του Αγ. Γρηγορίου του Παλαμά σε ήχο Πλ. Β᾿ Το επισυνάπτω.

Η εκτέλεση κατά τη γνώμη μου είναι υπέροχη. Φαίνεται οτι κυκλοφορούν ηχογραφήσεις του γέροντα πέρα από τις εκδόσεις την Ι. Μ. Αγ. Κυπριανού αλλά είναι πολύ δυσεύρετες. Αν έχει κανείς άλλες από αυτές που έχουν ανέβει και μπορούν, ας ανεβάσουν. Θα είμαστε ευγνώμονες. Είναι θησαυρός ο τυφλός γέροντας. Ευχαριστώ.
 

Attachments

  • Doxastikon-OsieTrismakar-PlB-AgGregoriouPalama-FrDositheosKatounakiotis.mp3
    2.4 MB · Views: 293

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ξέθαψα μία κασσέτα, από το σεντούκι, την οποία επιτέλους βρήκα χρόνο και ψηφιοποίησα. Δεν ξέρω αν είναι από εκπομπή ή αν κυκλοφορεί στο εμπόριο (προσωπικά δεν την βρήκα πουθενά). Την πήρα προ πολλών ετών από κάποιο φίλο και δεν της έδωσα και πολύ σημασία (τότε που δεν πολυ καταλάβαινα). Παρόλο που πολλά από τα μέλη που υπάρχουν, έχουν ανέβει ξανά στο forum, εν τούτοις ανεβάζω ολόκληρη την κασέττα μαζί με τα σχόλια του αφηγητή.
Πρόκειται για κασέτα του εμπορίου, την οποία ψάχνω για αρκετά χρόνια και είναι εξαντλημένη. Τα μέλη της ανέβηκαν και στη σελίδα-αφιέρωμα στον γέροντα στο http://www.analogion.com/Dositheos.html σε μορφή rm αποθορυβοποιημένες. Πολύ ωραία η ποιότητα του ήχου των αρχείων που ανεβάσατε! Παρά το φύσημα, είναι απόλαυση η καθαρή φωνή του γέροντα!
Ωραίος...
Έτσι απλά;;;
Είναι αηδόνι ο άνθρωπος! Και αποδεικνύει την τόσο μεγάλη συγγένεια που είχε το Αγιορείτικο ύφος με το Πολίτικο μέχρι πριν λίγα σχετικά χρόνια!
 
Last edited:

Λάμπρος Λιασής

Παλαιό Μέλος
Πρόκειται για κασέτα του εμπορίου, την οποία ψάχνω για αρκετά χρόνια και είναι εξαντλημένη. Τα μέλη της ανέβηκαν και στη σελίδα-αφιέρωμα στον γέροντα στο http://www.analogion.com/Dositheos.html σε μορφή rm αποθορυβοποιημένες. Πολύ ωραία η ποιότητα του ήχου των αρχείων που ανεβάσατε! Παρά το φύσημα, είναι απόλαυση η καθαρή φωνή του γέροντα!

Έτσι απλά;;;
Είναι αηδόνι ο άνθρωπος! Και αποδεικνύει την τόσο μεγάλη συγγένεια που είχε το Αγιορείτικο ύφος με το Πολίτικο μέχρι πριν λίγα σχετικά χρόνια!

:) Υπάρχουν κεντήματα και κεντήματα. Έχεις δει καθόλου τα αυτοκρατορικά χρυσοκέντητα ράσα που υπάρχουν στα σκευοφυλάκια του Όρους? Για κάτι τέτοιο μιλάμε. Όσο για τη συγγένεια πατριαρχείου και Όρους, είναι γεγονός. Πολλές φορές στην αρχαιότητα, μουσικοδιδάσκαλοι από το Όρος κατέβαιναν να διδάξουν στην Πόλη και αντίστροφα.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Λάμπρος Λιασής;35667 said:
:) Υπάρχουν κεντήματα και κεντήματα. Έχεις δει καθόλου τα αυτοκρατορικά χρυσοκέντητα ράσα που υπάρχουν στα σκευοφυλάκια του Όρους? Για κάτι τέτοιο μιλάμε. Όσο για τη συγγένεια πατριαρχείου και Όρους, είναι γεγονός. Πολλές φορές στην αρχαιότητα, μουσικοδιδάσκαλοι από το Όρος κατέβαιναν να διδάξουν στην Πόλη και αντίστροφα.
Συμφωνώ απόλυτα! Το μεγαλείο στην απλότητα και στην ηρεμία! Θησαυρός ψαλτικής μικροτεχνίας!

Και, όσο για την συγγένεια Πόλης - Αγ. Όρους, δύο παραδείγματα θα φέρω:

α) Ο Παναγιώτης ο Χαλάτζογλου μαθήτευσε στον Δαμιανό τον Βατοπεδινό.

β) Ο Γεώργιος ο Ραιδεστινός έχει στο Πεντηκοστάριό του μέλη που έγραψε κατά παραγγελία Αγιορειτών, όπως τα Καλοκαιρινά του Ανοιξαντάρια, για να ψάλλονται στις θερινές αγρυπνίες το Όρους.
 
Last edited:

Λάμπρος Λιασής

Παλαιό Μέλος
Είχα υπόψιν μου αυτό για τον Χαλάτζογλου. Το άλλο δεν το ήξερα. Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες
 

xrth

Πρωτοπρεσβύτερος Χρυσοβαλάντης Θεοδώρου
Ξέθαψα μία κασσέτα, από το σεντούκι, την οποία επιτέλους βρήκα χρόνο και ψηφιοποίησα. Δεν ξέρω αν είναι από εκπομπή ή αν κυκλοφορεί στο εμπόριο (προσωπικά δεν την βρήκα πουθενά). Την πήρα προ πολλών ετών από κάποιο φίλο και δεν της έδωσα και πολύ σημασία (τότε που δεν πολυ καταλάβαινα). Παρόλο που πολλά από τα μέλη που υπάρχουν, έχουν ανέβει ξανά στο forum, εν τούτοις ανεβάζω ολόκληρη την κασέττα μαζί με τα σχόλια του αφηγητή.

Υ.Γ προς τον διάκο - Χρυσοβαλάντη. Ο αφηγητής λέει ότι οι ηχογραφήσεις τοποθετούνται την πενταετία 1955-1960. Δεν ξέρω αν έχει όντως κάποια στοιχεία γι αυτό που λέει. Μπορείς να μας διαφωτήσεις γι αυτό? Αν είναι όντως έτσι, τότε πρόκειται για τις αρχαιότερες ηχογραφήσεις του Όρους.


Εἶναι ἐκδεδομένη κασσέτα. Θὰ σᾶς πῶ. Δὲν προλαβαίνω τῶρα.
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
E, τι άλλο περιμένεις από τον... Firfiris' fan; :D

υγ. Πλάκα κάνω φυσικά.

Φιρφιρής και άνυδρος άρτος... (δηλ και ξερό ψωμί :D)
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ευχαριστούμε Shota. Ακόμα δεν έχουμε μάθει τί ακριβώς αρχειακό υλικό του π. Δοσιθέου υπάρχει και εάν/πότε πρόκειται να εκδοθεί. Είναι κρίμα τέτοιοι θησαυροί να μένουν απρόσιτοι στην ψαλτική κοινότητα.
 
Top