π. Δανιήλ Δανιηλίδης

Λάμπρος Λιασής

Παλαιό Μέλος
Ψάλλουν οι π. Δανιήλ Δανιηλίδης και π. Δαμασκηνός νυν Νεοσκητιώτης. Πρόκειται για μία εκ των καλύτερα ποιοτικά ηχογραφήσεων που έχω στο αρχείο μου. Η ηχογράφηση έγινε στα Κατουνάκια αρχές της δεκαετίας του 1990.
 

Attachments

  • 3-Απολυτίκιο Αγίου Αθανασίου.wma
    4 MB · Views: 274

Λάμπρος Λιασής

Παλαιό Μέλος
....και το στιχηρό του Αγίου "Ποιοις ευφημιών". Και τα δύο μέλη είναι του π. Δανιήλ Κατουνακιώτη, μουσικοδιδάσκαλου της σημερινής αδελφότητας.
 

Attachments

  • 1-Στιχηρό Αγίου Αθανασίου.wma
    5 MB · Views: 211
Απο την αγρυπνία των Τιμίων Δώρων στην Ι.Μ.Αγίας Τριάδας Τσαγκαρόλων, ενα μικρό απόσπασμα, ψάλλει με τον π.Δαμασκηνό, αριστερά ο π. Αντύπας
 

Attachments

  • Απολυτίκια.MP3
    2.3 MB · Views: 152

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
....και το στιχηρό του Αγίου "Ποιοις ευφημιών". Και τα δύο μέλη είναι του π. Δανιήλ Κατουνακιώτη, μουσικοδιδάσκαλου της σημερινής αδελφότητας.

Του παλιού γέροντα είναι μέλη μάλλον, όχι του σημερινού γερο-Δανιήλ.
Πολύ ωραία ηχογράφηση
 

Λάμπρος Λιασής

Παλαιό Μέλος
Από την αδελφότητα πέρασαν μέχρι σήμερα 3 γενεές μοναχών και σε κάθε γενιά υπήρχε και ένας π. Δανιήλ. Πρώτος ήταν ο ιδρυτής της αδελφότητας π. Δανιήλ που άφησε και πλούσιο συγγραφικό μη μουσικό έργο. Νομίζω έχει εκδόσει μέρος του η αδελφότητα. Έζησε νωρίς τον 20 αιώνα. Ο δεύτερος π. Δανιήλ που έζησε στα μέσα του αιώνα ήταν μουσικοδιδάσκαλος της μονής με μεγάλο μουσικό έργο. Θυμάμαι το 2003 στην αγρυπνία του Ευαγγελισμού στο Βατοπέδι που ο π. Στέφανος μου έλεγε πόσο σπουδαίο είναι το μουσικό έργο του διδασκάλου τους. Υπάρχει σε χειρόγραφα στην αδελφότητα. Μακάρι κάποια στιγμή να βρεθεί κάποιος σοβαρός μελετητής και να το επεξεργαστεί εκδίδοντάς το προς κοινον όφελος. Ο σημερινός π. Δανιήλ ανήκει στην τρίτη γενιά
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Λάμπρο, ευχαριστούμε πολύ για τις ηχογραφήσεις και τις πληροφορίες. Οι συνθέσεις που επιγράφονται "Δανιήλ Δανιηλίδου" π.χ. στα βιβλία του π. Ιεροθέου Φιλοθεϊτου ανήκουν άραγε στο νέο (3G :rolleyes:) ή στον παλαιό (2G) π. Δανιήλ;
 

Λάμπρος Λιασής

Παλαιό Μέλος
Κάποιες ανήκουν στον παλαιό και υπάρχουν σε χειρόγραφη μορφή και κυκλοφορούν σαν προφορική παράδοση στο Όρος. Κάποιες άλλες είναι απομαγνητοφωνήσεις ή καταγραφή εκ στήθους από αγρυπνίες και πανηγύρεις όπου έψαλλε ο π. Δανιήλ ο σημερινός. Το κλασσικό αγιορείτικο "Πλούσιοι επτώχευσαν" ας πούμε είναι του παλαιού ενώ τα μετά τον Ν' ψαλμό είναι του νέου
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Λάμπρο, ευχαριστούμε πολύ για τις ηχογραφήσεις και τις πληροφορίες. Οι συνθέσεις που επιγράφονται "Δανιήλ Δανιηλίδου" π.χ. στα βιβλία του π. Ιεροθέου Φιλοθεϊτου ανήκουν άραγε στο νέο (3G :rolleyes:) ή στον παλαιό (2G) π. Δανιήλ;

Οι περισσότερες συνθέσεις γενικά είναι του προηγούμενου (2G) π Δανιήλ.
Στα βιβλία του π Ιεροθέου περιλαμβάνονται κυρίως εξ ακοής καταγραφές του τωρινού γερο-Δανιήλ
 

panosdohi

Παναγιώτης Παρασκευόπουλος
Μιας και σήμερα είναι η γιορτή του Ευαγγελισμού ανεβάζω το δοξαστικό της λιτής της εορτής σε ήχο δεύτερο. Ο π. Δανιήλ το έψαλε στο συνοδικό της Ι. Μ. Δοχειαρίου στο πανηγύρι των Αρχαγγέλων το 2007. Το είπε απ' έξω και έκανε αρκετά "παιχνίδια" με το μέλος.

Καλή ακρόαση!:wink:
 

Attachments

  • 37 Ευαγγελίζεται ο Γαβριήλ Ήχος β .MP3
    5 MB · Views: 283

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Το είπε απ' έξω...

Δεν το είπε καθόλου απ'έξω.

Το ίδιο ακριβώς λέει και ο παπα-Θωμάς σύμφωνα με προφορική παράδοση που αναφέρει ότι το αυτό μέλος είναι κάποιου τυφλού μοναχού του Όρους.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Δεν το είπε καθόλου απ'έξω.

Το ίδιο ακριβώς λέει και ο παπα-Θωμάς σύμφωνα με προφορική παράδοση που αναφέρει ότι το αυτό μέλος είναι κάποιου τυφλού μοναχού του Όρους.

Να θυμίσω ότι τυφλός ήταν ο (και του παπα-Θωμά δάσκαλος) αείμνηστος γέροντας Δοσίθεος Παρασκευαΐδης, ο Κατουνακιώτης.
 

Λάμπρος Λιασής

Παλαιό Μέλος
Το μέλος είναι του Δοσιθέου Κατουνακιώτη. Είναι ιδιαίτερα αγαπητό στους αγιορείτες. Ανέβασα το ανάλογο μέλος από τον π. Στέφανο http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=31789&postcount=34.
Ανεβάζω επίσης εδώ ηχογράφηση του 1992 με το ίδιο μέλος από τους π. Δανιήλ και π. Δαμασκηνό Νεοσκητιώτη
 

Attachments

  • 9-''Ευαγγελίζεται ο Γαβριήλ''.wma
    4.2 MB · Views: 161
Last edited:

panosdohi

Παναγιώτης Παρασκευόπουλος
Δεν το είπε καθόλου απ'έξω.

Το ίδιο ακριβώς λέει και ο παπα-Θωμάς σύμφωνα με προφορική παράδοση που αναφέρει ότι το αυτό μέλος είναι κάποιου τυφλού μοναχού του Όρους.

Ευλόγησον. Δεν ήμουνα παρών όταν το έψαλε αλλά επειδή εψαξα και δεν το βρήκα σε κάποιο βιβλίο υπέθεσα ότι το είπε απ' έξω. Ευχαριστώ πάντως για τη διόρθωση.
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Τα Χριστούγεννα του 2003 είχα μια εξαιρετική ευλογία: ένας καλός φίλος έφερε στο ναό μου τον π. Δανιήλ! Εννοείται ότι του παραχώρησα τη θέση μου και αρκέστηκα στο ισοκράτημα, ενώ τα μέλη του λαμπαδαρίου ανέλαβε από το ίδιο ψαλτήρι ο καλός φίλος και ψάλτης Παναγιώτης Κίκιλης. Από την ακολουθία του όρθρου των Χριστουγέννων λοιπόν σάς ανεβάζω την α' και γ' ωδή του κανόνα. Το ευτύχημα είναι ότι λέγαμε τα μέλη εις διπλούν κι έτσι έχετε όλα τα τροπάρια και των δύο ωδών από τον π. Δανιήλ! Οι υπέροχες θέσεις και το υποβλητικό ύφος θα σας καθηλώσουν, όπως καθήλωσαν κι εμένα! Καλή ακρόαση!
 

Attachments

  • Hristos gennataiA+C_Daniil_2003.mp3
    16.4 MB · Views: 391

μ. ξένη

Νέο μέλος
συγνώμην, αλλά λόγω ασχετοσύνης πρέπει να ρωτήσω: πού βρίσκεται το συνημμένο αρχείο και δεν το βλέπω και επομένως δεν το ακούω;; αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει, τον ευχαριστώ από καρδιάς.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Εκεί που γράφει
Συνημμενα αρχεία πατάτε πάνω στο μπλε
Hristos gennataiA+C_Daniil_2003.mp3
και το κατεβάζει στον υπολογιστή σας σε θέση που έχετε επιλέξει.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Μα τι λέτε; Εγώ δεν μπορώ να κοιμηθώ ακούγοντας τέτοια αριστουργήματα. Δεν μπορώ να ξεκολλήσω την προσοχή μου και να χαλαρώσω! Πάντως, παρά τις βροντώδεις φωνές, έχουνε όλοι οι μεγάλοι αγιορείτες μια γλύκα και μια μυσταγωγία στην εκτέλεση που σε κάνει να προσευχηθείς και να δοξάσεις το Θεό για τα μεγαλεία του! Όταν πρωτογνώρισα με κάποιους φίλους τον γερο-Δανιήλ και του είπαμε πως ψάλλουμε μας έδωσε τη συμβουλή "Να γίνετε, παιδιά μου, ψάλτες προσευχόμενοι". Ο γερο-Δανιήλ, ο δάσκαλός τους, τούς έλεγε: "Σ' αυτό το στασίδι που πάμε και ψάλλουμε στη Λαύρα έψαλλαν Άγιοι. Έψαλλε ο Αγ. Ιωάννης ο Κουκουζέλης". Τέτοια συναίσθηση της διακονίας τους μετέδοσε, γι' αυτό και ψάλλουνε εκ βάθους καρδίας, προσευχόμενοι και έλκοντας και το εκκλησίασμα σε προσευχή.
Ακούστε τον γερο-Δανιήλ να το διηγείται και ιδίοις ωσί.
 

Λάμπρος Λιασής

Παλαιό Μέλος
Κάτι για την αυριανή μέρα που πανηγυρίζει η αδελφότητα των Δανιηλαίων. Ψάλλουν οι π. Δανιήλ και π. Δαμασκηνός. Αν έχει κάποιος ηχογράφηση από αγρυπνία της πανήγυρης καλό θα ήταν να την ανέβαζε αν μπορούσε
 

Attachments

  • Απολυτίκιο Αγιορειτών Πατέρων - Δανιήλ & Δαμασκηνός_1992.mp3
    1.5 MB · Views: 179
Απο την περσινή πανήγυρη στα Κατουνάκια μερος του πολυελαίου των Αγιορειτών Πατέρων, Αθανασίου & Δανιήλ Κατουνακιωτών.Ψάλλουν δεξιά ο π. Δανιήλ και άλλοι μοναχοί ενω αριστερά ειναι ο π. Ακάκιος. Υποσ. η εικόνα είναι από το βιβλίο του Μοναχού Μωυσέως Αγιορείτου «Οι Άγιοι του Αγίου Όρους»
 

Attachments

  • Πολυέλεος Αγιορειτών Πατέρων_Αθανασίου&Δανιήλ Κατουνακιωτών_πλ δ.mp3
    18.9 MB · Views: 392
  • 241196-07.JPG
    241196-07.JPG
    137.9 KB · Views: 43
Top