π. Δανιήλ Δανιηλίδης

Λάμπρος Λιασής

Παλαιό Μέλος
Αγρυπνία στη δουλειά, αγρυπνία και στο σπίτι. Για καλό σκοπό. Που είσαι τώρα που θα ξεκινήσει και η Σαρρακοστή. Έχω πολλά επίκαιρα καλούδια.
Όλα αυτά είναι για κατανυκτικό νανούρισμα. Μου έλεγε μία φορά ο π. Γενάδιος ο Βατοπεδινός όταν ακούγαμε μία ηχογράφηση του Φιρφιρή "... το πιο ωραίο πράγμα είναι να ακούς αυτές τις αγιορείτικες μελωδίες σε αγρυπνία κάνοντας κομποσχοίνι και να παίρνεις και ένα υπνάκο..." εγώ το διευρύνο λέγοντας ότι είναι ωραίο να αποκοιμάσε στο σπίτι με αυτές τις ηχητικές υποκρούσεις. Λες και είσαι κάπου μεταξύ ουρανού και αγγέλων
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Μέλη από τον Δεξιό χορό, που εψάλλησαν από τον γέροντα π. Δανιήλ Δανιηλαίο κατά την επίσκεψη του στην Κύπρο το 2003 ...

Πολύ ωραίος ο γερο-Δανιήλ Λάμπρο, να είσαι καλά!
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Αγρυπνία στη δουλειά, αγρυπνία και στο σπίτι. Για καλό σκοπό. Που είσαι τώρα που θα ξεκινήσει και η Σαρρακοστή. Έχω πολλά επίκαιρα καλούδια.
Όλα αυτά είναι για κατανυκτικό νανούρισμα. Μου έλεγε μία φορά ο π. Γενάδιος ο Βατοπεδινός όταν ακούγαμε μία ηχογράφηση του Φιρφιρή "... το πιο ωραίο πράγμα είναι να ακούς αυτές τις αγιορείτικες μελωδίες σε αγρυπνία κάνοντας κομποσχοίνι και να παίρνεις και ένα υπνάκο..." εγώ το διευρύνο λέγοντας ότι είναι ωραίο να αποκοιμάσε στο σπίτι με αυτές τις ηχητικές υποκρούσεις. Λες και είσαι κάπου μεταξύ ουρανού και αγγέλων

Μα τι λέτε; Εγώ δεν μπορώ να κοιμηθώ ακούγοντας τέτοια αριστουργήματα. Δεν μπορώ να ξεκολλήσω την προσοχή μου και να χαλαρώσω! Πάντως, παρά τις βροντώδεις φωνές, έχουνε όλοι οι μεγάλοι αγιορείτες μια γλύκα και μια μυσταγωγία στην εκτέλεση που σε κάνει να προσευχηθείς και να δοξάσεις το Θεό για τα μεγαλεία του! Όταν πρωτογνώρισα με κάποιους φίλους τον γερο-Δανιήλ και του είπαμε πως ψάλλουμε μας έδωσε τη συμβουλή "Να γίνετε, παιδιά μου, ψάλτες προσευχόμενοι". Ο γερο-Δανιήλ, ο δάσκαλός τους, τούς έλεγε: "Σ' αυτό το στασίδι που πάμε και ψάλλουμε στη Λαύρα έψαλλαν Άγιοι. Έψαλλε ο Αγ. Ιωάννης ο Κουκουζέλης". Τέτοια συναίσθηση της διακονίας τους μετέδοσε, γι' αυτό και ψάλλουνε εκ βάθους καρδίας, προσευχόμενοι και έλκοντας και το εκκλησίασμα σε προσευχή.
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Μα τι λέτε; Εγώ δεν μπορώ να κοιμηθώ ακούγοντας τέτοια αριστουργήματα. Δεν μπορώ να ξεκολλήσω την προσοχή μου και να χαλαρώσω! Πάντως, παρά τις βροντώδεις φωνές, έχουνε όλοι οι μεγάλοι αγιορείτες μια γλύκα και μια μυσταγωγία στην εκτέλεση που σε κάνει να προσευχηθείς και να δοξάσεις το Θεό για τα μεγαλεία του! Όταν πρωτογνώρισα με κάποιους φίλους τον γερο-Δανιήλ και του είπαμε πως ψάλλουμε μας έδωσε τη συμβουλή "Να γίνετε, παιδιά μου, ψάλτες προσευχόμενοι". Ο γερο-Δανιήλ, ο δάσκαλός τους, τούς έλεγε: "Σ' αυτό το στασίδι που πάμε και ψάλλουμε στη Λαύρα έψαλλαν Άγιοι. Έψαλλε ο Αγ. Ιωάννης ο Κουκουζέλης". Τέτοια συναίσθηση της διακονίας τους μετέδοσε, γι' αυτό και ψάλλουνε εκ βάθους καρδίας, προσευχόμενοι και έλκοντας και το εκκλησίασμα σε προσευχή.
Ωραίο...και ελεγκτικό για πολλούς:cool::cool::cool::cool:
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
τόσο απλός....!!!

κόβεται στο τέλος κ σε κάποια σημεία είναι φαγωμένη η κασέτα
 

Attachments

  • 19.Την σήμερον μυστικώς πλ β'.mp3
    7.2 MB · Views: 249
Νομίζω οτι ο π. Δανιήλ αξίζει ένα θέμα από μόνος του :) Τον άκουσα ζωντανά σε πανήγυρη στο Αγ. Όρος πρώτη φορά το 1996 χωρίς να τον γνωρίζω και άλλαξαν πολλά από ότι ήξερα ώς τότε. Από τότε κατάλαβα οτι "εν οίδα οτι ουδέν οίδα". Σας παρακαλώ ανεβάστε φωτογραφίες και ηχογραφήσεις του π. Δανιήλ εδώ. Θα είμαι ευγνώμων. Θα ανεβάσω και εγώ μερικά.

Αδερφέ μου έχω κάποιο υλικό από π.Δανιήλ αλλα δεν γνωρίζω πως μπορώ να στο στείλω. Εχω κάποιες φωτογραφίες μαζί του εκεί στα κατουνάκια ακόμα και κάτι ταινίες του με ξεναγίσεις στο Αγιον Όρος που μου τις έδωσε δια χειρός.Έχεις δίκαιο που αναφέρεις οτι ο π. Δανιηλ αξίζει ένα θέμα μονος του γιατι εκτός απο μεγάλος ψάλτης είναι και ένας εξαίρετος αγιογράφος και πολλα πολλα άλλα
 

xrth

Πρωτοπρεσβύτερος Χρυσοβαλάντης Θεοδώρου
Καλημέρα.
Σας μεταφέρω φωτογραφία με τον αγαπημένο μου π.Δανιήλ και τον π.Θεοδόσιο(υποτακτικό π.Δασμασκηνού Νεοσκητιώτου) μετά απο πανύγηρη της Λαύρας.
 

Attachments

  • . 013.jpg
    1.5 MB · Views: 303

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member

Attachments

  • DanielStephanos.jpg
    152.2 KB · Views: 210

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
"Δούλοι Κύριον" με π. Δανιήλ και π. Θωμά (σχεδόν) σόλο [mp3, 7.2 Mb] Πανήγυρις Αγ. Διονυσίου Εν Ολύμπω 2005 (από το pigizois.gr)
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Ι. Μ. Ξενοφώντος, Αγ Γεωργίου 2007
 

Attachments

  • 6. Απόστιχα, χαίροις αργό.mp3
    3.6 MB · Views: 272

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Διανομή αντιδώρου, Ι.Μ.Αγίου Παύλου, έτος ? (Χρυσοβαλάντη βοήθα...)
πάτερ Δανιήλ και πάτερ Θωμάς (μόνοι τους...)

Το έβαλα εδώ:confused: (κάπου έπρεπε να διαλέξω) γιατί ο πάτερ Δανιήλ ήταν α΄ψάλτης.

Απόλαυση και οι δύο...

http://www.psaltologion.com/attachment.php?attachmentid=21729&d=1260923320
 
Last edited by a moderator:

xrth

Πρωτοπρεσβύτερος Χρυσοβαλάντης Θεοδώρου
Διανομή αντιδώρου, Ι.Μ.Αγίου Παύλου, έτος ? (Χρυσοβαλάντη βοήθα...)

Απο ποιά πανύγηρη της Αγ.Παύλου είναι;
Δική σου ηχογράφηση;
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Απο ποιά πανύγηρη της Αγ.Παύλου είναι;
Δική σου ηχογράφηση;

Όχι, και εγώ το βρήκα από άλλον...

Αγίου Παύλου δική μου να περιμένεις όταν την κάνω mp3 από τις κασέτες (πανήγυρις Αγίου Γεωργίου με Φιρφιρή κλπ:) )
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Στα γρήγορα κάτι που πρόλαβα να "σουλουπώσω" για καλή εβδομάδα! Τα υπόλοιπα το απόγευμα (άδεια τέλος, ξανάρχισε η δουλειά:mad:)

Είναι από την Πανήγυρη των Καυσοκαλυβίων, έτος 1992...

Υ.Γ. Χρυσοβαλάντη, έχει και άλλα αλλά θέλουν και αυτά... σουλούπωμα. Υπομονή...:wink:

http://www.psaltologion.com/attachment.php?attachmentid=21731&d=1260923620
 
Last edited by a moderator:

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Συνέχεια του Κεκραγαρίου με Θου Κύριε. Τα στέλνω ένα-ένα επειδή όταν ετοιμάζω κάποιο... αδημονώ και μέχρι να ετοιμαστεί το επόμενο (παλαιές κασέτες - μπελάς τρομερός...) το ανεβάζω!

π. Δανιήλ - π. Σπυρίδων.

http://www.psaltologion.com/attachment.php?attachmentid=21732&d=1260924034
 
Last edited by a moderator:

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
1999. Μία απο τις πιο άγνωστες ειδικότητες του π Δανιήλ ειναι κ το μαγείρεμα. Εδώ με το "διάσημο" μάγειρα, γερο-Τρύφωνα!
φοβερή φωτογραφία!!!
 

Attachments

  • σάρωση0006.jpg
    234.5 KB · Views: 300

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Πανήγυρη Ι.Μ.Ιβήρων 2008...
 

Attachments

  • DSC00706.JPG
    2.7 MB · Views: 242

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Αξιώθηκα να παραβρεθώ στην Αγρυπνία του Τιμίου Σταυρού στην Ξηροποτάμου το 1996 (και δύο επόμενες χρονιές). Δυστυχώς από λάθος δικό μου η κασέτα που είχα γράψει στον εσπερινό χάλασε και έχασα ένα περίφημο κεκραγάριο Ιακώβου σε Πλ. Β' με προεξάρχοντα τον π. Δανιήλ. Εάν κατά τύχη το έχει κανείς ας το ανεβάσει παρακαλώ. Έχει για μένα μεγάλη αξία γιατί ήταν η πρώτη φορά τον άκουσα ζωντανά και έμεινε βαθιά στη μνήμη μου αυτό το μέλος από τη φωνή του π. Δανιήλ. Ευχαριστώ πολύ.
 
Top