π. Δαμασκηνός Νεοσκητιώτης

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ανοίγω ειδική ενότητα για τον καλλιφωνότατο π. Δαμασκηνό Νεοσκητιώτη.
Επισυνάπτω το Ο καρπός της κοιλίας σου του Π. Μπερεκέτη από αγρυπνία στις 6.12.04, μάλλον στη Μονή Σταυρονικήτα. Συμψάλλει και το καλογέρι του, ο π. Θεοδόσιος.
Είναι κάπως σπάνιο να ψάλλει ο π. Δαμασκηνός το κομμάτι του αριστερού σε πανήγυρη, αφού συνήθως είναι στο δεξιό αναλόγιο και λέει το του βαρέος. Σε κείνη την αγρυπνία στα δεξιά ήταν οι Θωμάδες και αριστερά ο π. Στέφανος με τον π. Δαμασκηνό και τα καλογέρια του.

Δημήτρης
 

Attachments

  • 26- O KARPOS THS KOILIAS.mp3
    4.4 MB · Views: 632
Last edited by a moderator:

Lampadarios

Καλαφάτης Θανάσης
Ο άνθρωπος είναι για studio! Έχει πολύ ωραία εκτέλεση και ερμηνεύει άριστα το αγιορείτικο ύφος που διδάχτηκε. Αυτή η περίπτωση μου θυμίζει λίγο την περίπτωση του Φιρφυρή που νεαρός δεν ήθελε να ηχογραφηθεί. Εύχομαι να μην γίνει το ίδιο λάθος και με τον π. Δαμασκηνό... Αναρωτιόμουν αν θα μπορούσαμε μήπως (ιδέα της στιγμής) να τον προτείνουμε φιλικά στον κ. Χατζηγιακουμή;
 

Λάμπρος Λιασής

Παλαιό Μέλος
Δεν θέλω να σας απογοητεύσω, αλλά επειδή, ούτε στο Άγιον Όρος είναι όλα άγια, ο κ. Χατζηγιακουμής γνωρίζει όλους τους αγιορείτες αλλά έχει προσωπικές συμπάθειες και κατά την άποψη μου δεν διάλεξε τους καλύτερους για τις ηχογραφήσεις, παρόλο που οι ίδιοι οι πατέρες δεν θα είχαν πρόβλημα ( βλ. π.χ π. Θωμάς από αδελφότητα των Θωμάδων). Επίσης από τους Δανιηλαίους ο γέροντας δεν έδινε ευλογία για ηχογραφήσεις μεμονομένων μελών αλλά μόνο αν θα γράφονταν σαν αδελφότητα στο σύνολο κάτι φυσικά που θα άλλαζε τη φύση των ηχογραφήσεων. Δεν έχω προσωπικά κάτι με τους π. Αντύπα, Αμφιλόχιο, Ιωσήφ που είναι στα Μνημεία, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι δόκιμο να θεωρούνται αυτοί συνεχιστές της μουσικής παράδοσης του π. Διονυσίου Φιρφιρή ή του π. Γαβριήλ Μαγκαβού.Στο κάτω κάτω αν ήθελε θα μπορούσε να γράψει άλλους (Δανιηλαίους, Θωμάδες κτλ) που αντιπροσωπεύουν κάποια παράδοση του Όρους. Θα μπορούσε να ηχογραφήσει τους πατέρες που ηχογράφησε απλά νομίζω ότι πριν ηχογραφηθούν αυτοί προηγούνται άλλοι. Στο κάτω, κάτω αυτοί είναι νέοι, έχουν χρόνο - Θεού επιτρέποντος - ενώ για κάποιους ο χρόνος είναι εγγύς. Και αν ήθελε νέους, υπάρχουν δηνοί εκτελεστές με καλή παράδοση και διδασκαλία που ομοιάζει με αυτή των μεγάλων δασκάλων του Όρους (π. Μάξιμος Βατοπεδινός, π. Δαμασκηνός Νεοσκητιώτης, π. Φιλόθεος Γρηγοριάτης, π. Στέφανος Δανιηλαίος και πολλοί άλλοι)
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Για να λέμε και του στραβού το δίκιο, απ' ό,τι γνωρίζω έχει προταθεί πολλές φορές στον π. Δαμασκηνό να ηχογραφηθεί απ' τον κ. Χατζηγιακουμή για τα Μνημεία μαζί με άλλους Δανιηλαίους πατέρες. Τώρα, γιατί δεν έχουμε δει κάτι τέτοιο ακόμη στο εμπόριο, δεν το γνωρίζω. Πάντως, δεν μετράει πάντοτε η πρόθεση του εκδότη. Σκεφτείτε ότι τα χερουβικά του Κωνσταντίνου θα έβγαιναν με τη φωνή του Άρχοντος Πρωτοψάλτου της Μ.τ.Χ.Ε. κ. Λεωνίδα Αστέρη, έτσι τουλάχιστον προαναγγέλουν τα φυλλάδια των πρώτων cds της σειράς, και τελικά βγήκαν με άλλον...
 

Πασχάλης

Πασχάλης Καραφουλίδης
Με τον σεβαστό μου π.Δαμασκηνό Νεοσκητιώτη και τον Αιμίλιο Χαλεπόπουλο (μέλος του forum) προχθές στην πανήγυρη της Ι.Μ.Ιβήρων (α ναι την φωτο την τράβηξε ο Χριστάκης Ψωμιάδης και αυτός μέλος του forum).
 

Attachments

  • 28082008604.jpg
    792.1 KB · Views: 406

Αθωνίτης

Παλαιό Μέλος
Με τον σεβαστό μου π.Δαμασκηνό Νεοσκητιώτη και τον Αιμίλιο Χαλεπόπουλο (μέλος του forum) προχθές στην πανήγυρη της Ι.Μ.Ιβήρων (α ναι την φωτο την τράβηξε ο Χριστάκης Ψωμιάδης και αυτός μέλος του forum).

Τα καταφέρατε τελικά ε???
Γράψατε τίποτα???
 

emil

Παλαιό Μέλος
Τα καταφέρατε τελικά ε???
Γράψατε τίποτα???

Ναι ευτυχώς έδωσε η Παναγία...
Θα ανέβουν κάποια κομάτια που ηχογραφήσαμε αλλά σε λίγο καιρό διότι είμαι λίγο δύσκολα αυτή την περίοδο,υπομονή:wink:
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Ο π.Δαμασκηνός ψάλλει εδώ το "Παναγία Δέσποινα" στο μέλος του Πέτρου Φιλανθίδη
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Και τα δύο προηγούμενα είναι επίσης δικές μου ηχογραφήσεις. Πρόκειται για ηχογραφήσεις από ακολουθίες στο κελί των Αγ. Αναργύρων, αλλά ακριβώς δεν θυμάμαι λεπτομέρειες.
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Πρέπει να πω εδώ (όσοι τον γνωρίζουν το ξέρουν καλά) ότι ο γέροντας έχει μεγάλη αγάπη για τα αργά μέλη και στους Αγ Αναργύρους έχουν ψαλλεί πολλααααααααααααα μαθηματα και μάλιστα σε καθημερινούς εσπερινούς και λειτουργίες.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Και τα δύο προηγούμενα είναι επίσης δικές μου ηχογραφήσεις. Πρόκειται για ηχογραφήσεις από ακολουθίες στο κελί των Αγ. Αναργύρων, αλλά ακριβώς δεν θυμάμαι λεπτομέρειες.
Επειδή θυμήθηκα τη φάση, πρέπει να ήταν η επαύριος της πανηγύρεως των Αγ. Αναργύρων το 2006. Άρχισε να ψάλλει ο γέρων, με λειτουργό τον γέροντα της Ι. Μ. Φιλοθέου π. Νικόδημο, ο οποίος χαριτολογώντας ακούγεται να κάνει "τς τς" στην αρχή της ηχογράφησης για το αργό του μέλους. Με σιγουριά θα σας απαντήσω όταν ξαναπάρω στα χέρια τον σκληρό μου δίσκο...
 

Λιάκος Η

Μέλος
Το Χερουβικό από τη θεία λειτουργία της 15-3 Φεβ.2011.
 

Attachments

  • Π. Δαμασκηνός χερ. Αγ. Παυλου 15-3 Φεβ. 2011.mp3
    14.1 MB · Views: 216

SINGEORGE

Παλαιό Μέλος
Τρία κομμάτια

1 Πάσα πνοή Ιακώβου Α ήχος

2 Λειτουργικά Χατζηαθανασίου Α ήχος

3 Ο άγγελος εβόα Κυφιώτου
 

Attachments

  • ΠΑΣΑ ΠΝΟΗ ΙΑΚΑΩΒΟΥ Α ΗΧΟΣ.mp3
    3.4 MB · Views: 209
  • ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ΧΑΤΖΗΑΘΑΝΑΣΙΟΥ Α ΗΧΟΣ.mp3
    11.1 MB · Views: 189
  • Ο ΑΓΓΕΛΟΣ ΕΒΟΑ-ΚΥΦΙΩΤΟΥ.mp3
    5.2 MB · Views: 238

ckantzos

Νέο μέλος
Τρία κομμάτια

1 Πάσα πνοή Ιακώβου Α ήχος

2 Λειτουργικά Χατζηαθανασίου Α ήχος

3 Ο άγγελος εβόα Κυφιώτου

Απο που ειναι αυτα κομματια;
 
Top