π. Γρηγόριος Δανιηλίδης

Λάμπρος Λιασής

Παλαιό Μέλος
Γέροντας της αδελφότητας. Κατά σάρκαν αδερφός του π. Στεφάνου. Φυσικά δεν έχει την εκτελεστική δυνότητα του π. Στεφάνου, αλλά έχει το ύφος της αδελφότητας.
 

Attachments

  • 01-Κύριε εκέκραξα, ήχος δ.wma
    1.6 MB · Views: 132

xrth

Πρωτοπρεσβύτερος Χρυσοβαλάντης Θεοδώρου
Γέροντας της αδελφότητας. Κατά σάρκαν αδερφός του π. Στεφάνου. Φυσικά δεν έχει την εκτελεστική δυνότητα του π. Στεφάνου, αλλά έχει το ύφος της αδελφότητας.

Μάλλον θα σου διαφεύγει οτι ήταν (τώρα γέρασε) ο καλύτερος ψάλτης της συνοδείας, ο παλαιότερος και ο δάσκαλός τους.
Προφανώς δέν τον ήκουσες στα νιάτα του (δεκαετίες '60,'70,'80)
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Μοιάζει, πάντως, εξαιρετικά το ύφος του με τον άλλο αδελφό του, τον γ. Φίλιππο που είναι στο γυναικείο μετόχι τους στο Χρυσόκαστρο Δράμας.
 

Λάμπρος Λιασής

Παλαιό Μέλος
Μάλλον θα σου διαφεύγει οτι ήταν (τώρα γέρασε) ο καλύτερος ψάλτης της συνοδείας, ο παλαιότερος και ο δάσκαλός τους.
Προφανώς δέν τον ήκουσες στα νιάτα του (δεκαετίες '60,'70,'80)

Θεωρητικά το ξέρω. Με τον π. Γερόντιο λέγεται ότι είχαν σπουδαία φήμη όταν έψαλλαν στις πανηγύρεις. Μαθητές των προηγούμενων Δανιηλαίων π. Αθανασίου και π. Δανιήλ του μελοποιού. Απλά δεν είχα την τύχη να ακούσω παλαιές ηχογραφήσεις, ούτε από τον γέροντα Γερόντιο. Νομίζω ότι ο Λυκούργος Αγγελόπουλος έχει γράψει τους πατέρες αυτούς. Αν έχει κάποιος ότιδηποτε, καλό θα ήταν να το ακούγαμε και εμείς.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Κάπου είχε ανεβάσει ο Δημήτρης στο www.analogion.com (νομίζω στη σελίδα του Κουκουζέλη;) μια ηχογράφηση του 1971 από την Πανήγυρη του Αγ. Αθανασίου του Αθωνίτου με τα Ανοιξαντάρια του Κουκουζέλους. Επειδή η σελίδα είναι υπό κατασκευήν, ξανα-ανεβάζω το αρχείο. Νομίζω ότι ψάλλουν Δανιηλαίοι - Θωμάδες, απ' ότι φαίνεται απ' τις φωνές τους.. Λογικά θα είναι και ο γ. Γερόντιος με τους Δανιηλαίους.

View attachment Anoixantaria_Megista_AgrypniaAgAthanasiou_1971_Lavra-low.mp3
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Κι ένα άλλο πολύ καλό παιδί πέρυσι μας πρόσφερε αυτό το αρχειακό υλικό
εδώ

Δ.
 

Stayros

Παλαιό Μέλος
Πασαπνοάρια α' ηχου..
 

Attachments

  • Πασαπνοάρια α΄ ηχου.mp3
    6.5 MB · Views: 181

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Εκοιμήθη ξημερώματα της 31ης 12ου (αγ. Μοδέστου με το παλαίο ημ.) ο γέρων της Αδελφότητος των Δανιηλαίων, ιερομόναχος Γρηγόριος Δανιηλίδης, καλλίφωνος ιεροψάλτης, και ονομαστός πνευματικός πατέρας. Την ευχή του να έχουμε.
 
Last edited:
Top