π. Ακάκιος Δανιηλίδης

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
... και οι ευχαριστίες περιττεύουν.

Βαθύτατα υποχρεωμένοι για όλα τα ακούσματα.- και για τη δουλειά του Βασίλη με τα Χερουβικά του Φωκαέως από τον διακο-Διονύση.
 
Last edited:

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
και για τη δουλειά του Βασίλη με τα Χερουβικά του Φωκαέως από τον διακο-Διονύση.
Α μπα εδώ ο Γιάννης με "ξεφτίλισε" (με την καλή έννοια!). Όμως έχω κι εγώ λίγο π.Ακάκιο (διαφορετικό από αυτά που ανέβηκαν) που θέλει φτιάξιμο όμως... Θα το φτιάξω κι αυτό (να δω πότε...) και θα το ανεβάσω.

Υ.Γ
Επειδή το υλικό υπάρχει, αλλά χρόνος για την επεξεργασία δεν...

Μήπως υπάρχει κανείς που ενδιαφέρεται και ξέρει (εν ανάγκη μπορώ κι εγώ να του δείξω το πως-αν μένει Αθήνα ή μπορούμε να συναντηθούμε κάπως) να κάνει την επεξεργασία (αν και αυτό επειδή είναι πιο δύσκολο ίσως το κάνω εγώ) και τον χωρισμό σε track ανα περιεχόμενο κομμάτι (ή λειτουργική περίοδο σε ακολουθίες). Και φυσικά μετά να ανεβούν αυτά τα πράγματα "εις κοινόν όφελος".
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Τα λόγια περιττεύουν...

http://www.mediafire.com/?3mdytwjd2b3
Ότι και να πω φίλε μου θα είναι λίγο....σήμερα μας "κούφανες" πραγματικά...αν μπορούσε κάποιος να πει λίγα λόγια για τον "άρχοντα" γερο-Ακάκιο...έμαθα ότι έφυγε από τους Δανιηλαίους...κάποιος άλλος με είπε ότι πέθανε αληθεύει?...πάντως σε πάρα πολλά σημεία μου θυμίζει Πολίτη και Αθηναίο ψάλτη...σχεδόν καμία σχέση με διακό-Διονύση και π.Δανιήλ...μάλλον ο π.Ακάκιος θα αρέσει περισσότερο από άλλους στους "πατριαρχικούς" κ.α.:rolleyes::eek:
Υ.Γ.το δοξαστικό "Σταυρέ του Χριστού" του Φιλανθίδη είναι τέλειο....:(:confused:
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Εγώ πάλι δεν άκουσα τίποτα σχετικό. Πάντως, από την ηχογράφηση ξεχωρίζω το "Παναγία Δέσποινα" του Φιλανθίδη. Συγκλονιστική η σύνθεση και η εκτέλεση!
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Εκείνο το έρμο το ισοκράτημα...τι είχε φάει;:eek: Είναι στάνταρ μισό ημιτόνιο πάνω ή κάτω από την βάση!!! Πω-πω σε μερικά από τα κομμάτια ανατριχιάζεις, με το ισοκράτημα! (π.χ. Νίκην έχων Χριστέ...)
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Τι ''κοσμογονια'' ειναι αυτη !!! Δεν προλαβαινω να διαβαζω , να κατεβαζω τα
διαφορα αυτα αριστουργηματα και να ανεβαζω και γω οταν προλαβαινω !!!
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ολους οσους προσφερουν ηχογραφησεις , φωτο , χειρογραφα κλπ . Και αν σκεφτουμαι οτι απο τα 200 και ανω μελη , ελαχιστοι ειναι αυτοι
που προσφερουν , φαντασθειτε αν φιλοτιμηθουν και οι υπολοιποι (οι πολλοι) να καμουν το ιδιο τι θα γεινει . Για να δουμε .
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Σήμερα όλη μέρα ακούω τον π.Ακάκιο...μου άρεσε πάρα πολύ...τελικά μου θυμίζει τον αείμνηστο Τσαμκεράνη σε πάρα πολλά σημεία...και πάλι μπράβο που τα ανέβασες Γιάννη...
Υ.Γ.αυτό το ισοκράτημα πράγματι σε κάποια σημεία δεν υποφέρεται...μου τρυπάει τα αυτιά η φαλτσότητα...όπως λέει και ο Βασίλης στο "νίκην έχων Χριστέ"....:eek::eek::eek:
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Τι ''κοσμογονια'' ειναι αυτη !!! Δεν προλαβαινω να διαβαζω , να κατεβαζω τα
διαφορα αυτα αριστουργηματα και να ανεβαζω και γω οταν προλαβαινω !!!
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ολους οσους προσφερουν ηχογραφησεις , φωτο , χειρογραφα κλπ . Και αν σκεφτουμαι οτι απο τα 200 και ανω μελη , ελαχιστοι ειναι αυτοι
που προσφερουν , φαντασθειτε αν φιλοτιμηθουν και οι υπολοιποι (οι πολλοι) να καμουν το ιδιο τι θα γεινει . Για να δουμε .
κ.Βαγγέλη εσείς δεν έχετε καμιά ηχογράφηση από Αγιορείτες πατέρες?...αν ανεβάζατε και εσείς κάτι θα ήταν μεγάλη μας χαρά...:eek:
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
κ.Βαγγέλη εσείς δεν έχετε καμιά ηχογράφηση από Αγιορείτες πατέρες?...αν ανεβάζατε και εσείς κάτι θα ήταν μεγάλη μας χαρά...:eek:

Ακολουθιες ολοκληρωμενες δεν εχω παρα καποια σκορπια , απο τα οποια ανεβαζω οπως θα ειδες . Πρεπει να ειχα την πανηγυρη των Ιβηρων (κατι
εχω και εχεις ανεβασει αν θυμαμαι καλα) ολοκληρη . Ελευση Αρχιερεως στη μονη , εσπερινος κλπ αλλα στον χαμο που γινεται εδω δεν την βρισκω . Αλλα
γενικα νομιζω οτι εχω ανεβασει ενα σωρο πραγματα . Δεν ειναι ετσι ;
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
κ.Βαγγέλη εσείς δεν έχετε καμιά ηχογράφηση από Αγιορείτες πατέρες?...αν ανεβάζατε και εσείς κάτι θα ήταν μεγάλη μας χαρά...:eek:

Χρηστακη (και λοιποι φιλοι)
Δες στο θεμα ''ηχογραφησεις''/''νεωτερες ηχογραφησεις'' την πανηγυρη της
Ι.Μ. Ιβηρων του 2002 . Ικανοποιηθηκες ;
 

Λάμπρος Λιασής

Παλαιό Μέλος
Παιδιά, νιώθω ιδιαίτερα ευτυχισμένος, γιατί για ολοκληρα χρόνια ένιωθα την ανάγκη να υπάρξει μία ιστοσελίδα που να ασχολείται αποκλειστικά με τους Αγιορείτες ψάλτες, οι οποίοι κατά την ταπεινή μου άποψη, αίναι οι μόνοι οι οποίοι ψάλλουν προσευχόμενοι, ή προσεύχονται ψαλλόμενοι και αυτό το μεταδίδουν και στον ακροατή, θέτοντάς τον σε προσευχή και κατάνυξη, Έχω και εγώ υλικό που δεν το έχει κανείς άλλος, αλλά θέλει δουλειά για να ανέβει και ο χρόνος είναι ελάχιστος. Δυστυχώς ο υπολογιστής στο σπίτι θέλει αναβάθμιση και ότι μπορώ κάνω όταν είμαι εφημερία στο νοσοκομείο και βρίσκω λίγο χρόνο αργά το βράδι. Ευχαριστώ όλους για την προσπάθεια και τα καλά που μας δίνουν και ακούμε και υπόσχομαι ειλικρινά να τα ανεβάσω όλα εν καιρώ. Και πάλι ευχαριστώ
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
παιδιά εχω κ γω αρκετές κασέτες απο δανιηλαιους κ π ακάκιο αλλά δεν προλαβαίνω να τις περναω κ να τις χωρίζω....

ο π Ακάκιος, όπως κ π Δανιήλ, π Στέφανος, π Γρηγόριος είναι Καβαλιώτες!

Ο "μύθος" γύρω από το όνομα του π Ακακίου λέει πως μικρός ενώ βοσκούσε τα πρόβατα έλεγε μοιρολόγια κ καθιστικά τραγούδια κ τα πρόβατα γυρνούσαν κ τον κοιτούσαν (στιλ Κουκουζέλη φάση)!

Επίσης, κάνει το κλαρίνο κ τη φλογέρα με το στόμα του απίστευτα καλά... Παίζει το ρεφραίν κ μετά τραγουδά...........!!!!!!!

Δεν έφυγε από τους Δανιηλαίους, είναι ακόμα εκεί, απλά έχει σταματήσει να ψάλλει λόγω ενός προβλήματος στις φωνητικές χορδές το οποίο τον έχει στενοχωρήσει πολύ βέβαια... μπείτε στη θέση του... οι ψάλτες καταλαβαινουν...

Μια φορά, όπως οι ίδιοι λένε, ήρθε ο Τσαμκιράνης σε μια πανήγυρη και τον έβαλαν να ψάλλει κ αυτός δεν ήθελε να κάτσει στο κέντρο κτλ απο ευγένεια...
Επέμεναν οι πατέρες κ τελικά έψαλλαν λέει (όπως διηγείται ο π Δανιήλ) ένα δοξαστικό του Φιλανθίδη (νομίζω) σαν μια φωνή! Τρομερός συντονισμός κ φανταστείτε να ήμαστε από κάτω... 3 φωνάρες μαζί! Τους άρεσε πολύ ο Τσαμκιράνης κ θεωρούν ότι ταιριάζαν πάρα πολύ όταν έψαλλαν μαζί!

Αυτά ξέρω για τον π Ακάκιο.
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
παρτε κ αυτά απο μενα
 

Attachments

  • 21.Τυπικά στάσις Α'.mp3
    1.7 MB · Views: 257
  • 8.Εκάθισεν Αδάμ πλ β' Π.Φιλανθίδη π Ακάκιος.mp3
    13.1 MB · Views: 323
  • 4.Εις αναμάρτητον χώραν (α') Π.Φιλανθίδη, p Akakios.mp3
    6.6 MB · Views: 273

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Και μια φωτο του π.Ακακίου από πανήγυρη στην Ι.Μ.Μ.Βατοπαιδίου.Μαζί του ο π.Στέφανος Δανιηλίδης και ο περίφημος Μάξιμος Ιερομόναχος ο Βατοπαιδινός:rolleyes:
 

Attachments

  • 38-22.jpg
    88.3 KB · Views: 263
Last edited:

emil

Παλαιό Μέλος
Και μια φωτο του π.Ακακίου από πανήγυρη στην Ι.Μ.Μ.Βατοπαιδίου.Μαζί του ο π.Στέφανος Δανιηλίδης και ο περίφημος Μάξιμος ο Βατοπαιδινός:rolleyes:

Ευχαριστώ Χρήστο.
Του πότε είναι αυτή η φωτογραφία? Γιατί ο Μάξιμος καλά καλά γένια δεν έχει βγάλει και π.Ιωσήφ πίσω φρεσκότατος :D
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Ευχαριστώ Χρήστο.
Του πότε είναι αυτή η φωτογραφία? Γιατί ο Μάξιμος καλά καλά γένια δεν έχει βγάλει και π.Ιωσήφ πίσω φρεσκότατος :D
10 χρόνια πριν σίγουρα...μπορεί και παραπάνω...:p
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Μια φορά, όπως οι ίδιοι λένε, ήρθε ο Τσαμκιράνης σε μια πανήγυρη και τον έβαλαν να ψάλλει κ αυτός δεν ήθελε να κάτσει στο κέντρο κτλ απο ευγένεια...
Επέμεναν οι πατέρες κ τελικά έψαλλαν λέει (όπως διηγείται ο π Δανιήλ) ένα δοξαστικό του Φιλανθίδη (νομίζω) σαν μια φωνή! Τρομερός συντονισμός κ φανταστείτε να ήμαστε από κάτω... 3 φωνάρες μαζί! Τους άρεσε πολύ ο Τσαμκιράνης κ θεωρούν ότι ταιριάζαν πάρα πολύ όταν έψαλλαν μαζί!

Αυτά ξέρω για τον π Ακάκιο.

ιδού κ η απόδειξις...
 

Attachments

  • (2) Ηχογρ.-π.Δανιήλ.mp3
    2.2 MB · Views: 266
Top