π. Αθανάσιος Τσούμαρης : Ύμνοι Χριστουγέννων

byzantios

Νέο μέλος
Εκ των προτέρων σας ζητώ συγνώμη για τη κακή ποιότητα ήχου των ηχογραφήσεων που προσκομίζω, των κατα τα άλλα άρτιων εκτελέσεων απο ένα (κατα τη γνώμη μου) φοβερό ψάλτη πατριαρχικού ύφους.
Εξωτερική ηχογράφηση απο Χριστουγεννιάτικη ραδιοφωνική εκπομπή στις αρχές της δεκαετίας του εβδομήντα, με άθλια μέσα και συνθήκες απο τον Πατέρα μου.
Ύμνοι Χριστουγέννων, συνθέσεις Πρίγγου και Καραμάνη.
Παρακαλώ, όποιον απο τους συναδέλφους αναγνωρίζει αυτόν τον εξαίρετο εκτελεστή, ας γράψει σχετικά.
Ευχαριστώ.
 

Attachments

  • Αυγούστου μοναρχήσαντος.mp3
    2.4 MB · Views: 189
  • Χριστός γεννάται.mp3
    564.9 KB · Views: 165
  • Έσωσε λαόν.mp3
    631.3 KB · Views: 75
  • Θεός ων ειρήνης.mp3
    678.5 KB · Views: 75
  • Δεύτε ίδωμεν.mp3
    699 KB · Views: 108
  • Η Παρθένος σήμερον.mp3
    1.1 MB · Views: 103

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Εκ των προτέρων σας ζητώ συγνώμη για τη κακή ποιότητα ήχου των ηχογραφήσεων που προσκομίζω, των κατα τα άλλα άρτιων εκτελέσεων απο ένα (κατα τη γνώμη μου) φοβερό ψάλτη πατριαρχικού ύφους.
Εξωτερική ηχογράφηση απο Χριστουγεννιάτικη ραδιοφωνική εκπομπή στις αρχές της δεκαετίας του εβδομήντα, με άθλια μέσα και συνθήκες απο τον Πατέρα μου.
Ύμνοι Χριστουγέννων, συνθέσεις Πρίγγου και Καραμάνη.
Παρακαλώ, όποιον απο τους συναδέλφους αναγνωρίζει αυτόν τον εξαίρετο εκτελεστή, ας γράψει σχετικά.
Ευχαριστώ.

ευχαριστούμε πολύ. Μάλλον ψάλλει ο π. Αθανάσιος Τσούμαρης!!!
 
Last edited:

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
ευχαριστούμε πολύ. ..... ψάλλει ο π. Αθανάσιος Τσούμαρης!!!

Χωρίς μάλλον:D
Ισοκρατούν οι Γεώργιος και Κώστας Ζαρακοβίτης και ο ... Νικόλαος Γιάννου:D.
Κείμενα: Νίκος Σφυρόερας
Studio ΥΕΝΕΔ!
Ξέρω, ξέρω! ... Χρονολογία!:( (Χθές έφαγα πατατούλες βραστές με λαδάκι και ξυδάκι):D:D:D Πάντως ήταν π.Σ (προ Στανίτσα) και ο ΝΓ δεν είχε περάσει την 20ετία!
 
Last edited:

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Ήταν η πρώτη μου STUDIακή εμπειρία. Τα ισοκρατήματα εγώ τα πρόσθεσα επί τόπου απορούντων των πάντων, πώς ένας πιτσιρικάς γράφει νότες χωρίς να τις ψέλνει!
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Αγαπητέ Βυζάντιε, δεν τα ανεβάζεις και χωρίς την αποθορυβοποίηση; Ο ήχος χάνει πάρα πολύ με αυτή...
 

byzantios

Νέο μέλος
Χαίρομαι και ιδιαιτέρως ευχαριστώ για την απόλυτη απαντησή σας στο ερώτημά μου Κε Γιάννου.
Περιμένω τόσο από εσάς όσο και από οποιοδήποτε άλλο μέλος του forum να ανεβάσει ηχογραφήσεις , ζωντανές ή στουντιακές, αυτού του ανεπανάληπτου δασκάλου.

Κατά προτίμηση στουντιακές (παρατηρώ ότι το στούντιο του ταιριάζει).
και πάλι ευχαριστώ.
Κε Μπουλμπουτζή ανταποκρίνομαι στο αίτημά σας αν και φοβάμαι πως δεν αλλάζει τίποτε.
Πρόσθεσα ένα truck ακόμη, (ένα φοβερό "Μεγάλυνον ψυχή μου...Μυστήριον ξένον") το οποίο εν πρώτοις δίστασα να το παραθέσω λόγω των εξωγενών παρεμβολών (είπαμε εξωτερική ηχογράφηση).
 

Attachments

  • Αυγούστου μοναρχήσαντος1.mp3
    2 MB · Views: 86
  • Δεύτε ίδωμεν1.mp3
    573.1 KB · Views: 65
  • Χριστός γεννάται1.mp3
    464.4 KB · Views: 68
  • Έσωσε λαόν1.mp3
    522.1 KB · Views: 67
  • Θεός ων ειρήνης1.mp3
    576.4 KB · Views: 53
  • Η Παρθένος σήμερον1.mp3
    920.3 KB · Views: 67
  • Μεγάλυνον ψυχή μου...Μυστήριον ξένον1.mp3
    1.9 MB · Views: 157

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Ένα μόνο σας λέω: Έρχονταν φιλόμουσοι να ηχογραφήσουν τις εκφωνήσεις του (που ήταν λιτές χωρίς υπερβολικούς λαρυγγισμούς) κουβαλώντας μπομπινόφωνα 10-15 κιλά!
Μα δεν ήταν μόνο οι εκφωνήσεις. Την ευχή του χερουβικού ύμνου "Ουδείς άξιος" ημιφώνως στη βάση του χερουβικού, αλλάζοντας πχ Κε στο μυστικώς, Δι στο και τη ζωοποιώ, Κε στο Τριάδι λέγοντας τον Ν' ψαλμό, κ.ο.κ Το παράδειγμα είναι για το χερουβικό α' ήχου του Φωκαέως...
Είχα έρθει στην Αθήνα 11χρονος και μου είπαν να ψάλλω στη λειτουργία. Με ρώτησε τί ήχο θέλω να πω στα λειτουργικά. Απάντησα πλ. του β' που ήταν ο ήχος της Κυριακής και είπα τα του αρχοντος Αθαν. Καραμάνη.
Αχ! Δεν υπήρχε τότε μαγνητόφωνο... Αλλά και να υπήρχε, εγώ δεν θα είχα.....
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Χαίρομαι και ιδιαιτέρως ευχαριστώ για την απόλυτη απαντησή σας στο ερώτημά μου Κε Γιάννου.
Περιμένω τόσο από εσάς όσο και από οποιοδήποτε άλλο μέλος του forum να ανεβάσει ηχογραφήσεις , ζωντανές ή στουντιακές, αυτού του ανεπανάληπτου δασκάλου.

Κατά προτίμηση στουντιακές (παρατηρώ ότι το στούντιο του ταιριάζει).
και πάλι ευχαριστώ.
Κε Μπουλμπουτζή ανταποκρίνομαι στο αίτημά σας αν και φοβάμαι πως δεν αλλάζει τίποτε.
Πρόσθεσα ένα truck ακόμη, (ένα φοβερό "Μεγάλυνον ψυχή μου...Μυστήριον ξένον") το οποίο εν πρώτοις δίστασα να το παραθέσω λόγω των εξωγενών παρεμβολών (είπαμε εξωτερική ηχογράφηση).
Ευχαριστώ θερμά για την ταχεία ανταπόκριση!
 

xrth

Πρωτοπρεσβύτερος Χρυσοβαλάντης Θεοδώρου
Ευχαριστώ θερμά για την ταχεία ανταπόκριση!

Ὑπάρχει πολὺ ὑλικὸ ἀπὸ τὸν παπα-Θανάση, ἀλλὰ τὶ νὰ πρωτοκάνουμε;
Θὰ προσπαθήσω γιὰ ἕνα Χριστουγεννιάτικο δωράκι
 

filomousos

Παλαιό Μέλος
Ὑπάρχει πολὺ ὑλικὸ ἀπὸ τὸν παπα-Θανάση, ἀλλὰ τὶ νὰ πρωτοκάνουμε;
Θὰ προσπαθήσω γιὰ ἕνα Χριστουγεννιάτικο δωράκι

Αναμένουμε Πάτερ! Τέτοιες πρωτότυπες εκτελέσεις σαφώς και πρέπει να έρχονται στο φως για να διδασκόμαστε και εμείς οι νεώτεροι κάτι από το χιλιοβασανισμένο ''βυζαντινό ύφος'' (που απ' ό,τι φαντάζομαι δεν ταυτίζεται με το παραδοσιακό τραγούδι και τις όποιες κανταδο-οπερέτες :rolleyes:)
 
Last edited:

byzantios

Νέο μέλος
To ως άνω "Δεύτε ίδωμεν" καθαρά.
Μακάρι και για τους υπολοίπους ύμνους αυτής της ενότητας να είχαμε καθαρά αντίγραφα
(Πηγή: You Tube, Εκδότης: Σχολείον Ψαλτικής)
 

Attachments

  • Δεύτε ίδωμεν πιστοί, κάθισμα Χριστουγέννων, ήχος δ΄ - π. Αθανάσιος Τσούμαρης.mp3
    2.7 MB

PANAG

Παλαιό Μέλος
Ένα μόνο σας λέω: Έρχονταν φιλόμουσοι να ηχογραφήσουν τις εκφωνήσεις του (που ήταν λιτές χωρίς υπερβολικούς λαρυγγισμούς) κουβαλώντας μπομπινόφωνα 10-15 κιλά!
Μα δεν ήταν μόνο οι εκφωνήσεις. Την ευχή του χερουβικού ύμνου "Ουδείς άξιος" ημιφώνως στη βάση του χερουβικού, αλλάζοντας πχ Κε στο μυστικώς, Δι στο και τη ζωοποιώ, Κε στο Τριάδι λέγοντας τον Ν' ψαλμό, κ.ο.κ Το παράδειγμα είναι για το χερουβικό α' ήχου του Φωκαέως...
Είχα έρθει στην Αθήνα 11χρονος και μου είπαν να ψάλλω στη λειτουργία. Με ρώτησε τί ήχο θέλω να πω στα λειτουργικά. Απάντησα πλ. του β' που ήταν ο ήχος της Κυριακής και είπα τα του αρχοντο ς Αθαν. Καραμάνη.
Αχ! Δεν υπήρχε τότε μαγνητόφωνο... Αλλά και να υπήρχε, εγώ δεν θα είχα.....
Καλημέρα και καλές γιορτές.Αγαπητέ κε Γιάννου τι μου θύμισες!!! Ε ν ετει 1978 79 πρωτόψαλλα στο κοιμητήριο Μεταμορφώσεως Με δεξιο τον Κ.Παναγιώτη (Τακη) Αγγελόπουλο και τον παπα Θανάση Τσούμαρη να είναι ένας απο τους μόνιμως παρευρισκομένους κληρικούς στο εκκλησάκι. Εγώ παιδί( ας πούμε) Αυτοί οι δυό με πειράζανε και με βάζανε να ξαναλέω οτι έκανα λάθος .Ξαναπέστω ρε μου λέγανε . Και μετα αν τόλεγα σωστα με μου λέγανε μπράβο είδες; δεν ηταν δύσκολο. Δεν ξεχνιούνται και οι δύο με τίποτα. Ο Θεός ας αναπαύσει τις ψυχούλες τους.
Με είχανε να λέω ελέησον με σε Βαρυ δυο φορές τον κάθε στίχο που λέει ο λόγος. Βέβαια δυο τρείς γυναίκες ήταν μεσα στον Ναό τέτοια ώρα.
ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ σε όλους
 
Top