[Ανακοίνωση] πρόγραμμα εκμάθησης κλιμακας

vfilip

Μέλος
Μιας και είμαι αρχάριος μαθητής της βυζαντινής και έχω λίγο ευχέρεια στο κομπιούτερ εφτιαξα εδώ 1 προγραμματάκι όπου έχει τους φθόγγους και τυχαία ανεβοκατεβάσματα με τα αντίστοιχα σύμβολα για εκμάθηση .
Δείτε το και πείτε το σχόλιο σας αν αξίζει να το συνεχίσω και να επενδύσω και άλλο χρόνο σε αυτό .
Σκέφτομαι να το κάνω μεταφερτό και στα κινητά έτσι ώστε να παίζει και στο κινητό, αλλά αναρωτιέμαι αν αξίζει τον κόπο δεδομένου ότι πρέπει να χρηματοδοτήσω την κατασκευή του για κινητό . απευθύνεται σε αρχάριους μαθητές .
Πειτε μου την γνώμη σας σας παρακαλώ εσείς που είστε πιο έμπειροι στη βυζαντινή μουσική .

http://scratch.mit.edu/projects/vfilip/858863

Εκεί βάζετε το ρυθμό( όσο πιο αρχάριος τόσο πιο χαμηλός ρυθμός π.χ 15 ) και τη συχνότητα μαρτυρίας ( 1 για τελείως αρχάριο , 7 για κάποιο προχωρημένο )
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Φίλε, θερμά συγχαρητήρια. Μπορείς να το ανεβάσεις και ξεχωριστά; (είναι σε φόρουμ και ζητάει εγγραφή).
 

vfilip

Μέλος
Φίλε, θερμά συγχαρητήρια. Μπορείς να το ανεβάσεις και ξεχωριστά; (είναι σε φόρουμ και ζητάει εγγραφή).
οχι δεν γίνεται πρέπει να εγγραφείς εκεί και να το κατεβάσεις στον υπολογιστή σου και να το τρέξεις αφού όμως κατεβάσεις και εγκαταστήσεις το scratch
 

vfilip

Μέλος
θέλει όμως αρκετή δουλειά ακόμα . Για αυτό αναρωτιέμαι ... βοηθάει ? ή χάνω το χρόνο μου ?
 
αγαπητε φιλε μπραβο για την προσπαθεια σου ομως πρεπει να γνωριζεις οτι τα διαστηματα της κλιμακας της βμ δεν ειναι ιδια με αυτα της ευρωπαικης μουσικης , -(και για αυτον το λογο δεν μαθαινουμε βμ με πιανο)- στην σχολη βμ της ιερας μητροπολεως πειραιως υπαρχει αυτοσχεδιο αρμονιο με την ακριβη θεση της διατονικης κλιμακας (φυσικη κλιμακα του πλαγιου τετατρτου), μπραβο για την προσπαθεια σου και ελπιζω να το βελτιωσεις οσο γινεται
 

choros

ΔΙΟΝΥΣΗΣ dmp
πολύ καλή δουλειά μπράβο αν μπορούσε να μπει και σαν εφαρμογή στα κινητά (όπως λες) θα ήταν ακόμα καλύτερο, καλή προσπάθεια!
 
Top