παπα-Αντώνης Φιλοθεΐτικου Κελλίου

xrth

Πρωτοπρεσβύτερος Χρυσοβαλάντης Θεοδώρου
Πάρα πολύ σπουδαίος ψάλτης.Αφανής.Ο τρόπος του ομοιάζει κατα πολύ με αυτόν του διακο Γιάννη (σωστά Ευθύμιε;)

Η Μονή Βατοπαιδίου τον περιέλαβε στην έκδοσή της "Αγιορείτες ψάλτες" με μόνο ένα διασωθέν τροπάριο της δεκαετίας του ΄70.

Εγώ σας τον παραθέτω απο ηχογράφησή μου στα τελευταία του (κρατώντας κατα πολύ το Καρεώτικο ύφος).
Όποιος έχει οποιαδήποτε στοιχεία θα ήταν πολύ χρήσιμο να μας τα κοινοποιήσει.

Θεωρώ ότι κάποιοι πρέπει να τρέξουν τουλάχιστον προς συνέντευξή του προτού πεθάνει αυτός και η παράδοσή του. (Ε, πάτερ Κουκουζέλη;;;)

Εν τη γεννήσει
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Ομοιάζει όντως, τουλάχιστον στο ανεπιτήδευτον της έκφρασης και όχι το "φτιασιδομένο" που βγάζει... θα'λεγα τώρα.

ΜΠΡΑΒΟ Χρυσοβαλάντη!

Ευχαριστώ
Κ.Ε.
 

Αθωνίτης

Παλαιό Μέλος
Σοβαρά μιλάμε τωρα??

Χθές τον ειχα δω για να του φτιάξω το αλυσοπρίονο.....

Βρε τι έχω παθει....να τον βάλω να ψάλει αν θέλετε βρε παιδια...

Λοιπόν περα απτην πλάκα όντως έχει φοβερό ύφος...Καρεώτικο τον έχουμε σε κάτι αγρυπνίες αν σας ενδιαφέρει θα ξεσκονίσω τις ηχογραφήσεις να δω τι εχω...

Αυτοι όμως οι ανθρωποι εχουν ενδιαφέρον κυρίως γιατι ειναι οι εναπομείναντες του Αγιορείτικου ύφους, και αξίζει κουβέντα μαζί τους περι παντός παλαιου όχι μονο ψαλτικου...ειδαν και ακουσαν πολλούς και πολλά...
 

xrth

Πρωτοπρεσβύτερος Χρυσοβαλάντης Θεοδώρου
Σοβαρά μιλάμε τωρα??

Χθές τον ειχα δω για να του φτιάξω το αλυσοπρίονο.....

Βρε τι έχω παθει....να τον βάλω να ψάλει αν θέλετε βρε παιδια...

Λοιπόν περα απτην πλάκα όντως έχει φοβερό ύφος...Καρεώτικο τον έχουμε σε κάτι αγρυπνίες αν σας ενδιαφέρει θα ξεσκονίσω τις ηχογραφήσεις να δω τι εχω...

Αυτοι όμως οι ανθρωποι εχουν ενδιαφέρον κυρίως γιατι ειναι οι εναπομείναντες του Αγιορείτικου ύφους, και αξίζει κουβέντα μαζί τους περι παντός παλαιου όχι μονο ψαλτικου...ειδαν και ακουσαν πολλούς και πολλά...

Τα έξοδα δικά μου.....
Και βρείτε τις ηχογραφήσεις !!!!!
Για μια υπακοή ζείτε(-ούμε)

Ώσπου να έρθω ετοιμάστε τα...
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Σοβαρά μιλάμε τωρα??

Χθές τον ειχα δω για να του φτιάξω το αλυσοπρίονο.....

Βρε τι έχω παθει....να τον βάλω να ψάλει αν θέλετε βρε παιδια...

Λοιπόν περα απτην πλάκα όντως έχει φοβερό ύφος...Καρεώτικο τον έχουμε σε κάτι αγρυπνίες αν σας ενδιαφέρει θα ξεσκονίσω τις ηχογραφήσεις να δω τι εχω...

Αυτοι όμως οι ανθρωποι εχουν ενδιαφέρον κυρίως γιατι ειναι οι εναπομείναντες του Αγιορείτικου ύφους, και αξίζει κουβέντα μαζί τους περι παντός παλαιου όχι μονο ψαλτικου...ειδαν και ακουσαν πολλούς και πολλά...
Γι αυτόν σας έλεγα στο Βατοπαίδι...
 

xrth

Πρωτοπρεσβύτερος Χρυσοβαλάντης Θεοδώρου
Κανα νέο π.Κουκουζέλη;
 

xelwnas

Παλαιό Μέλος
παιδια τελικα εχουμε τιποτα απο τον παπαντωνη σε ηχογραφηση?
 
Top