παπα Αβραάμιος Νέα Σκήτη

Lampadarios

Καλαφάτης Θανάσης
[Σημείωμα συντονιστή (ΔΚ)] Μεταφέρθηκε μαζί με τα αμέσως επόμενα μηνύματα από το θέμα π. Θωμάς Θωμαϊδης.

με τον π Αβράμιο (αριστερά)

Τον θιασώτη του Καραμάνη; Προχτές στην Αγία Ἀννα (Πανήγυρις της Θεοτόκου) μας φλόμωσε στον αμανέ...
 
Last edited by a moderator:

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Τον θιασώτη του Καραμάνη; Προχτές στην Αγία Ἀννα (Πανήγυρις της Θεοτόκου) μας φλόμωσε στον αμανέ...
Τον θιασώτη του Καραμάνη; Προχτές στην Αγία Ἀννα (Πανήγυρις της Θεοτόκου) μας φλόμωσε στον αμανέ...[/
Αγαπητέ Αθανάσιε!!!!
Όταν χαρακτηρίζουμε κάποιον αρνητικά, (και δεί ιερωμένο όπως εδώ τον π. Άβράμιο) και δεί Αγιορείτη Πατέρα, (διότι κάποιος τρίτος που θα διαβάσει το σχόλιό σου θα θεωρήσει τους Αγιορείτες ως ''αμανετζίδες'' ) θα πρέπει να προσκομίζουμε και τις αποδείξεις, ώστε να αποφεύγουμε τις άδικες Ιεροκατήγορίες που θα μας συνοδεύουν πάντοτε, εκτός και εάν μας συγχωρήσει ο αδίκως κατηγορηθείς.
Γενικά είμαι της άποψης να αποφεύγουμε να σχολιάζουμε δημόσια χωρίς αποδειξεις απόντες και δει κληρικούς, και δει δει δει......
Με Χριστιανικήν Αγάπην.
Βασίλης Κιαμηλίδης
 

Lampadarios

Καλαφάτης Θανάσης
Αγαπητέ Βασἰλειε,
Δεν έγραψα (ειλικρινά) με κακή πρόθεση (πιο πολύ με εύθυμη διάθεση), ούτε γενικεύοντας για όλους τους αγιορείτες πατέρες. Κρίμα που δεν είχα χώρο στο μηχάνημά μου για να αποδείξω του λόγου το αληθές. Πάντως είναι αλήθεια και όχι υπερβολή οτι ο συγκεκριμένος αξιοσέβαστος φυσικά πατέρας με τον οποίο συμψάλλαμε (φιλικώτατος ομολογώ) είχε αυτό το λίγο πιο "αμανεντζίδικο" ύφος - και φυσικά είναι αλήθεια οτι του αρέσει ο Καραμάνης και οτι η φωνή του μοιάζει και ταιριάζει σε τέτοιου είδους ψαλμωδία.

Παρεπιπτόντως γνώρισα και τον ιερέα του ναού όπου ψάλλεις - ευγενικότατος θα έλεγα...
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Αγαπητέ Βασἰλειε,
Δεν έγραψα (ειλικρινά) με κακή πρόθεση (πιο πολύ με εύθυμη διάθεση), ούτε γενικεύοντας για όλους τους αγιορείτες πατέρες. Κρίμα που δεν είχα χώρο στο μηχάνημά μου για να αποδείξω του λόγου το αληθές. Πάντως είναι αλήθεια και όχι υπερβολή οτι ο συγκεκριμένος αξιοσέβαστος φυσικά πατέρας με τον οποίο συμψάλλαμε (φιλικώτατος ομολογώ) είχε αυτό το λίγο πιο "αμανεντζίδικο" ύφος - και φυσικά είναι αλήθεια οτι του αρέσει ο Καραμάνης και οτι η φωνή του μοιάζει και ταιριάζει σε τέτοιου είδους ψαλμωδία.

Παρεπιπτόντως γνώρισα και τον ιερέα του ναού όπου ψάλλεις - ευγενικότατος θα έλεγα...
Αγαπητέ Αθανάσιε χαίρε!!!!!~
Χαίρομαι για την αγαστήν επικοινωνία, η οποία προάγει τον διάλογο, και όλοι γινόμαστε καλύτεροι, και σοφώτεροι. Γηράσκω αεί διορθούμενος, όπως μας υπενθυμίζει ο καθ΄όλα αγαπητός κ. Διονύσιος Ανατολικιώτης.
Το θέμα δεν είμαστε εμείς, διότι εμείς γνωρίζουμε και τους επικοινωνιακούς ιδιωματισμούς μας. Το θέμα είναι οι τρίτοι μη ιεροψάλτες που μας παρακολουθούν.
Το θέμα του αμανέ, είναι θέμα προσωπικό του ''εκτελεστή'', διότι εγώ ως ''Καραμανικός'' τόσο από τα ακούσματα του Καραμάνη και των πολλών και άξιων μαθητών του δεν ενθυμούμαι να άκουσα αμανέ αλλά μόνον Ψαλμωδίες.
Ενημερωτικά όπως μου διηγείτο ο μακαρίτης ο πατέρας μου, ο Καραμάνης εις την νιότη του ήταν δεινότατος και εις τους αμανέδες. Σε κάποια Δημοτικά τραγούδια που τον άκουσα, είχα την αίσθηση ότι ένας Μεγάλος Ψάλτης τραγουδά και όχι ένας τραγουδιστής και αμανετζής.
Γνωρίζω πολύ καλά από αμανέδες, τους οποίους άκουγα παιδιόθεν, (σήμερα είμαι 60 χρονών) διότι οι μακαρίτες οι γονείς μους ήταν Μικρασιάτες, και με τους αμανέδες που τραγουδούσαν, τραγουδούσαν κυρίως θρηνωδώς την μεγάλη καταστροφή του Γένους το 1922, όπου χαθήκαν σχεδόν τα πάντα.
Συγνώμη με έπιααεν η πολυλογία.
Καλήν Ψαλμωδία αύριο σε όλους μας.
Βασίλης Κιαμηλίδης Βέροια.
 

koudounellis

Ευστράτιος Κουδουνέλλης
Ήταν η δευτερη φορά που πήγιανα στο Ορος με ένα φίλο . Με συστησε στον πατέρα Αβράμο , οτι είμαι ψάλτης και μας πρότεινε να ψαλλουμε κάτι μαζί και χωριστά ο καθένας . Ψάλλαμε το δύναμις του Νηλέως . Ο πατήρ Αβράμιος γλυκύτατος με ευστροφία στη φωνή και στην έκφραση καταπληκτικός . Τότε τουλάχιστον εμένα μου φάνηκε να είναι ο εαυτός του.

Ηχος γιοκ τότε είχα μόνο τα χρήματα για να πάω και να γυρίσω. Που να έχω και κασετόφωνο. :eek::eek:
 

xrth

Πρωτοπρεσβύτερος Χρυσοβαλάντης Θεοδώρου
Επιτρέψτε μου και μένα να παρέμβω, γιατι εγώ άνοιξα το θέμα, και νομίζω (όχι απο εγωιστική πλευρά) ότι τον ξέρω καλύτερα πο όλους σας.

Ο παπα Αβράμιος πάρα πολύ απλά ακούει Νουρεντίν (Τούρκος) και μαλιστα έχει ταξιδέψει στην Τουρκία για να βρεί ηχογραφήσεις.
Στο Αγιογραφείο του έχει άπειρες κασσέτες και cd απο πολλούς ψάλτες.
Είναι ένας γλυκύτατος άνθρωπος, πολύ προσεκτικός μοναχός και υποτακτικός.
Νομίζω ότι απο το πολύ του μεράκι ψάλλει έτσι όπως ψάλλει.
Στο κάτω κάτω, όλοι τα ίδια θα πρέπει να λέμε;
Όποιος να πάει στο κελλί του, του ψάλλει πρός ηχογράφηση ό,τι του ζητήσει.
Χαίρετε άπαντες!
 

Πανδουρίς

Νέο μέλος
Επιτρέψτε μου και μένα να παρέμβω, γιατι εγώ άνοιξα το θέμα, και νομίζω (όχι απο εγωιστική πλευρά) ότι τον ξέρω καλύτερα πο όλους σας.

Ο παπα Αβράμιος πάρα πολύ απλά ακούει Νουρεντίν (Τούρκος) και μαλιστα έχει ταξιδέψει στην Τουρκία για να βρεί ηχογραφήσεις.
Στο Αγιογραφείο του έχει άπειρες κασσέτες και cd απο πολλούς ψάλτες.
Είναι ένας γλυκύτατος άνθρωπος, πολύ προσεκτικός μοναχός και υποτακτικός.
Νομίζω ότι απο το πολύ του μεράκι ψάλλει έτσι όπως ψάλλει.
Στο κάτω κάτω, όλοι τα ίδια θα πρέπει να λέμε;
Όποιος να πάει στο κελλί του, του ψάλλει πρός ηχογράφηση ό,τι του ζητήσει.
Χαίρετε άπαντες!

Θεόδωρε καλεσπέρα!! Θα μπορούσα να μάθω που βρίσκεται το κελί του πατρός Αβράμιου??
 

Λάμπρος Λιασής

Παλαιό Μέλος
Ψάχνω εδώ και πάρα πολύ καιρό ηχογράφηση του 1999 στο Καθολικό της Νέας Σκήτης, Αγρυπνία Κυριακής Βαϊων. Ψάλλω δεξιά με παπα-Αβράμιο και π. Πρόδρομο. Φοβερή αγρυπνία. Ήταν τότε την εποχή της κασέττας. Κάπου είναι αυτή η ρημάδα δεν μπορώ να τη βρω. Κάποια στιγμή υπάρχει και παρεξήγηση σε κάτι παππούδες μοναχούς και φωνάζει ο ένας τον άλλο παράφωνο και ο παπα-Αβράμιος καθώς ψάλλει δεν μπορεί να κρατηθεί και ξεσπά στα γέλια. Και μετά ακούς τους παππούδες να φωνάζουν "Αδερφέ συγχώρα με τον αμαρτωλό" και να βάζουν μετάνοιες ο ένας στον άλλο. Και εν τω μεταξύ να συνεχίζετε η ακολουθία. Φοβερές φάσεις!!!!!
 

xelwnas

Παλαιό Μέλος
Ψάχνω εδώ και πάρα πολύ καιρό ηχογράφηση του 1999 στο Καθολικό της Νέας Σκήτης, Αγρυπνία Κυριακής Βαϊων. Ψάλλω δεξιά με παπα-Αβράμιο και π. Πρόδρομο. Φοβερή αγρυπνία. Ήταν τότε την εποχή της κασέττας. Κάπου είναι αυτή η ρημάδα δεν μπορώ να τη βρω. Κάποια στιγμή υπάρχει και παρεξήγηση σε κάτι παππούδες μοναχούς και φωνάζει ο ένας τον άλλο παράφωνο και ο παπα-Αβράμιος καθώς ψάλλει δεν μπορεί να κρατηθεί και ξεσπά στα γέλια. Και μετά ακούς τους παππούδες να φωνάζουν "Αδερφέ συγχώρα με τον αμαρτωλό" και να βάζουν μετάνοιες ο ένας στον άλλο. Και εν τω μεταξύ να συνεχίζετε η ακολουθία. Φοβερές φάσεις!!!!!

Μηπως βρεθηκε???
 
Top