ού πυρπολεί με κάν εν αγκάλαις φέρω

radohri

Νέο μέλος
Χρειάζομαι επειγόντως την βοήθειάς σας για την εξακρίβωση της προσελεύσεως του εξής κειμένου: „….ού πυρπολεί με κάν εν αγκάλαις φέρω”.
Προς το παρόν γνωρίζω ότι το βρίσκουμε σε κάποιες εικόνες της Παναγίας. Εκτός από μια εικόνα από το τέλος του 17ου αιώνα στην Βουλγαρία δεν την έχω συναντήσει πουθενά αλλού.
Με ενδιαφέρει ποια είναι η πηγή αυτού του κειμένου – από ποιο ακάθιστο ύμνο της Θεοτόκου είναι;
Ξέρετε κάποια άλλη εικόνα, στην οποία να υπάρχει τέτοια επιγραφή; Αν ναι, τότε θα με ενδιέφερε σε ποία περίοδο ανήκει, ποιο είναι το πρωτότυπο όπως και οποιαδήποτε άλλη σχετική πληροφορία.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Χρειάζομαι επειγόντως την βοήθειάς σας για την εξακρίβωση της προσελεύσεως του εξής κειμένου: „….ού πυρπολεί με κάν εν αγκάλαις φέρω”.
Προς το παρόν γνωρίζω ότι το βρίσκουμε σε κάποιες εικόνες της Παναγίας. Εκτός από μια εικόνα από το τέλος του 17ου αιώνα στην Βουλγαρία δεν την έχω συναντήσει πουθενά αλλού.
Με ενδιαφέρει ποια είναι η πηγή αυτού του κειμένου – από ποιο ακάθιστο ύμνο της Θεοτόκου είναι;
Ξέρετε κάποια άλλη εικόνα, στην οποία να υπάρχει τέτοια επιγραφή; Αν ναι, τότε θα με ενδιέφερε σε ποία περίοδο ανήκει, ποιο είναι το πρωτότυπο όπως και οποιαδήποτε άλλη σχετική πληροφορία.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Δέν γνωρίζω ἀπό ποιά χώρα γράφεις. Ἀλλά στήν ἑλληνόφωνη ὀρθόδοξη ὑμνολογία δέν ἔχουμε πολλούς ἀκαθίστους στήν Θεοτόκο, παρά μόνον ἕνα. Ἔχουμε παρακλητικούς κανόνες ἤ καί ἀκολουθίες εἰκόνων τῆς Θεοτόκου. Δέν ξέρω ἄν ἐννοεῖτε αὐτό «ἀκάθιστο».
Ψάχνοντας, βρῆκα μόνον ἕνα ἀποτέλεσμα ἐδῶ, πού προέρχεται ἀπό παραδόσεις τῆς Κάτω ἑλληνόφωνης Ἰταλίας, ὅπου στό τέλος ἀναφέρει τίτλους εἰκόνων τῆς Θεοτόκου. Γράφει:
Στίχοι εις την Θεοτόκον βρεφοκρατούσαν
Το πυρ κρατούσα· Θαύμα το πώς ού φλέγει.
Η Θεοτόκος· ού πυρπολεί με κάν εν αγκάλαις φέρω.​
Αὐτό εἶναι ἀπό ἀκολουθία τῆς Παναγίας Βρεφοκρατούσας;
Ἤ ἁπλῶς ἐπιγραφή συνηθιζόμενη σέ εἰκόνα τῆς Βρεφοκρατούσης;

Πάντως ἐγώ πρώτη φορά τό συναντῶ σέ ὅσες εἰκόνες Βρεφοκρατούσης ἔχω δεῖ. Ἔγραψα, γιά δοῦν τό μήνυμά σας καί ἄλλα μέλη, πού ἐνδεχομένως γνωρίζουν κάτι περί αὐτοῦ.

 
Last edited:
Top