δημιουργία ενότητας Λιναρδάκης - Καραμπάσης

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Θα μιλήσω εξ ονόματός μου, αλλά πιστεύω ότι εκφράζω πάρα πολλά μέλη χωρίς να έχουμε συνεννοηθεί. Πριν από λίγο ο κ. Σιαπερόπουλος έγραψε:
Πολλές φορές μίλησα για το συγγραφικό τάλαντο του Βαγγέλη Λιναρδάκη και το ερμηνευτικό τάλαντο του Δανιήλ Καραμπάση, όπως και για την εξαίρετη συνεργασία των δύο που παράγει αυτό το θαυμαστό αποτέλεσμα.

Σήμερα θα πώ ότι είμαι περήφανος διότι μέσα στο ψαλτολόγιο υπάρχουν αυτοί οι δύο υπέροχοι Άνθρωποι που με το ύφος τους και το ήθος τους διδάσκουν πολλούς εξ΄ημών...
    Προσυπογράφω απόλυτα τα παραπάνω. Έχουμε όλοι διαπιστώσει ότι υπάρχει μια ιδιαίτερη συνάφεια του ερμηνευτικού πνεύματος του Δανιήλ με το συνθετικό πνεύμα του κ. Λιναρδάκη και η συνεργασία αυτή αποδίδει καρπούς έχοντας βοηθήσει να γίνουν γνωστά πολύ ωραία ανέκδοτα μέλη του κ. Λιναρδάκη.

Θα ήθελα λοιπόν να κάνω μια διπλή πρόταση:
α) προς τους συντονιστές: να δημιουργηθεί μια ενότητα "μέλη Β. Λιναρδάκη σε ερμηνεία Δ. Καραμπάση" (η θέση της είναι μάλλον στις ηχογραφήσεις του Δανιήλ, αλλά θα πρέπει να υπάρχει και αντίστοιχος σύνδεσμος στα κείμενα του κ. Λιναρδάκη), όπου θα μαζευτούν όλα τα σχετικά μέλη που έχει ερμηνεύσει ο Δανιήλ κατά καιρούς, συνοδευόμενα, όπως συνήθως το κάνει, από το αντίστοιχο κείμενο.
β) προς τον Δανιήλ: να συνεχίσει το έργο αυτό, όσο το επιτρέπουν οι δυνάμεις και ο χρόνος του, με κάποια συστηματικότητα, ώστε σε κάποιο διάστημα χρόνου να υπάρχει ένα ολοκληρωμένο corpus έργων του κυρ-Βαγγέλη.
Θα του ήμασταν ευγνώμονες όλοι και θα ήταν ένας ελάχιστος φόρος τιμής στον ακάματο κυρ-Βαγγέλη που τόσα έχει προσφέρει στο φόρουμ και γενικά στην ψαλτική. Μιλώ προσωπικά, αλλά πιστεύω ότι εκφράζω πολλούς.
 
Last edited:

xarpan0

Νέο μέλος
Θα μιλήσω εξ ονόματός μου, αλλά πιστεύω ότι εκφράζω πάρα πολλά μέλη χωρίς να έχουμε συνεννοηθεί. Πριν από λίγο ο κ. Σιαπερόπουλος έγραψε:

    Προσυπογράφω απόλυτα τα παραπάνω. Έχουμε όλοι διαπιστώσει ότι υπάρχει μια ιδιαίτερη συνάφεια του ερμηνευτικού πνεύματος του Δανιήλ με το συνθετικό πνεύμα του κ. Λιναρδάκη και η συνεργασία αυτή αποδίδει καρπούς έχοντας βοηθήσει να γίνουν γνωστά πολύ ωραία ανέκδοτα μέλη του κ. Λιναρδάκη.

Θα ήθελα λοιπόν να κάνω μια διπλή πρόταση:
α) προς τους συντονιστές: να δημιουργηθεί μια ενότητα "μέλη Β. Λιναρδάκη σε ερμηνεία Δ. Καραμπάση" (η θέση της είναι μάλλον στις ηχογραφήσεις του Δανιήλ, αλλά θα πρέπει να υπάρχει και αντίστοιχος σύνδεσμος στα κείμενα του κ. Λιναρδάκη), όπου θα μαζευτούν όλα τα σχετικά μέλη που έχει ερμηνεύσει ο Δανιήλ κατά καιρούς, συνοδευόμενα, όπως συνήθως το κάνει, από το αντίστοιχο κείμενο.
β) προς τον Δανιήλ: να συνεχίσει το έργο αυτό, όσο το επιτρέπουν οι δυνάμεις και ο χρόνος του, με κάποια συστηματικότητα, ώστε σε κάποιο διάστημα χρόνου να υπάρχει ένα ολοκληρωμένο corpus έργων του κυρ-Βαγγέλη.
Θα του ήμασταν ευγνώμονες όλοι και θα ήταν ένας ελάχιστος φόρος τιμής στον ακάματο κυρ-Βαγγέλη που τόσα έχει προσφέρει στο φόρουμ και γενικά στην ψαλτική. Μιλώ προσωπικά, αλλά πιστεύω ότι εκφράζω πολλούς.

Ειναι μια ωραια ιδέα σας κ. Γιώργο Μ. Αρκει βεβαια μαζί με το άκουσμα να ανεβαινει και το μουσικό κείμενο.Τα μαθήματα του κ Λιναρδάκη ειναι αρκετα δύσκολα και με δύσκολες θέσεις μα αν διαβαστουν καλά ειναι μελισματικά και πολύ ευάκουστα!!!Αν γινεται επίσης επειδή εχουν αρκετά λαθη στην ορθογραφία καπως να διορθωθούν!!!
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Ο κύριος Λιναρδάκης την πρώτη κιόλας μέρα της διαδικτυακής γνωριμίας μας (πριν από 2 χρόνια περίπου) μου εμπιστεύθηκε κάποιο ανέκδοτο χερουβικὀ σε άγια, ζητώντας μου, όπως πάντα το κάνει, τη γνώμη μου (....). Το πρώτο πράγμα που του είπα ήταν ότι θα ήταν καλό κάποτε να τα εκδώσει, γιατί είναι πολύ αξιόλογα μαθήματα. Είναι δημιουργικό καταστάλαγμα πάρα πολλών ακουσμάτων.
Η συνολική αποτίμηση του έργου του μές από τη συγκέντρωση σε έναν χώρο με παράλληλη ακουστική τους ανάδειξη ελπίζω να είναι ένα πρώτο βήμα προς αυτήν την κατεύθυνση.
 
Top