γ. Θεόκτιστος, Ι. Μ. Τιμίου Προδρόμου Αρκαδίας (1909 - +2008)

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Φωτογραφία και βιογραφικά του γέροντος Θεοκτίστου, ηγουμένου της Ι. Μ. Τιμίου Προδρόμου, Στεμνίτσας, Αρκαδίας για 60 χρόνια μέχρι την εκδημία του φέτος στη ηλικία των 99 ετών, υπάρχουν εδώ.

Πρίν από αρκετά χρόνια στο διαδίκτυο (σε μία ιστοσελίδα που λεγόταν melopoieia.com και πιά δεν υπάρχει) είχα ανακαλύψει με έκπληξη ιδιωτικές ηχογραφήσεις με ψαλμωδίες του γέροντα προς τον ιδιοκτήτη της ιστοσελίδας ο οποίος και τις δημοσίευσε. Ευτυχώς τις είχα αντιγράψει στο προσωπικό μου αρχείο και τις (ξανά) προσφέρω εδώ ακριβώς όπως πρωτοδημοσιεύτηκαν στο melopoieia.com χωρίς καμία επεξεργασία, εις κοινόν όφελος και εις μνημόσυνον αιώνιον του αειμνήστου γέροντος (ο οποίος ήταν και πνευματικός "παππούς" μου). Εντύπωση μου έκανε η εκτέλεση του γέροντα, απλός, σοβαρός και εκκλησιαστικός. Δεν γνωρίζω τίποτα παραπάνω για αυτές τις ηχογραφήσεις αλλά εάν κάποιος ξέρει κάτι ας το μοιραστεί μαζί μας. Ευχαριστώ.

Επτά ακούσματα σε Πρώτο ήχο:

γ. Θεοκτιστος 1
γ. Θεοκτιστος 2
γ. Θεοκτιστος 3
γ. Θεοκτιστος 4
γ. Θεοκτιστος 5
γ. Θεοκτιστος 6
γ. Θεοκτιστος 7

Παραθέτω και τα σχόλια της πρώτης δημοσίευσης των ηχογραφήσεων αυτών από τον (άγνωστο) συγγραφέα της σελίδας εκείνης:

Ο ηγούμενος της μονής του Τιμίου Προδρόμου Γορτυνίας, για πρώτη φορά στο διαδίκτυο και όχι μόνο. Ούτε το μοναστήρι έχει κυκλοφορήσει κάποιο μουσικό δίσκο ούτε κανένας. Αυτή εδώ είναι μια ιδιωτική ηχογράφηση, με απλό κασσετοφωνάκι, από τις ελάχιστες.Ο γέροντας, αρχιμανδρίτης π.Θεόκτιστος Αλεξόπουλος, εκτός από μεγάλης ηλικίας, είναι και ο μοναδικός στην Ελλάδα που είναι τόσα χρόνια ηγούμενος. Από το 1948!!!
 
Last edited by a moderator:

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Βρήκα το Θεοτόκε Παρθένε από τον ίδιο και υπάρχει ακόμα ένα. Όταν μπορέσω θα το ανεβάσω.
 

Attachments

  • 13 - Monastery of St John the Baptist Gortynia Greece - Byza.mp3
    2.1 MB · Views: 141

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Άξιον εστίν​
 

Attachments

  • 14 - Monastery of St John the Baptist Gortynia Greece - Byza.mp3
    2.5 MB · Views: 79

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Βρήκα δύο φωτογραφίες του μακαριστού Γέροντα.

Τις μοιράζομαι μαζί σας. Ήταν ασκητική μορφή το δίχως άλλο.

[FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]Ὅπως Κύριος ὁ Θεός, τάξῃ τὴν ψυχὴν αὐτοῦ ἔνθα οἱ δίκαιοι ἀναπαύονται, τὰ ἐλέη τοῦ Θεοῦ, τὴν βασιλείαν τῶν οὐρανῶν, καὶ ἄφεσιν τῶν αὐτοῦ ἁμαρτιῶν, παρὰ Χριστῷ τῷ ἀθανάτῳ Βασιλεῖ καὶ Θεῷ ἡμῶν αἰτησώμεθα.[/FONT]
 

Attachments

  • ElderTheoktistos01.jpg
    ElderTheoktistos01.jpg
    109.7 KB · Views: 58
  • ElderTheoktistos02.jpg
    ElderTheoktistos02.jpg
    143.1 KB · Views: 59
πᾶς ὅς ἀφῆκεν οἰκίας ἢ ἀδελφοὺς ἢ ἀδελφὰς ἢ πατέρα ἢ μητέρα ἢ γυναίκα ἢ τέκνα ἢ ἀγροὺς ἕνεκεν τοῦ ὀνόματός μου, ἑκατονταπλασίονα λήψεται καὶ ζωὴν αἰώνιον κληρονομήσει.
http://video.yahoo.com/watch/8064031/21349584
 
Στις 3 Σεπτεμβρίου (σαν αύριο) γιορταζε όλη η Γορτυνία. Αιωνία σου η μνήμη.
 

Attachments

  • GerontasTheoktistos_AnastaOTheos.mp3
    954.8 KB · Views: 56
  • GerontasTheoktistos.gif
    41.6 KB · Views: 39

ΒΑΓΓΕΛΗΣ

Νέο μέλος
πᾶς ὅς ἀφῆκεν οἰκίας ἢ ἀδελφοὺς ἢ ἀδελφὰς ἢ πατέρα ἢ μητέρα ἢ γυναίκα ἢ τέκνα ἢ ἀγροὺς ἕνεκεν τοῦ ὀνόματός μου, ἑκατονταπλασίονα λήψεται καὶ ζωὴν αἰώνιον κληρονομήσει.
http://video.yahoo.com/watch/8064031/21349584

ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΑΝΕΒΑΣΕ ΞΑΝΑ ΤΟ VIDEO ΔΙΟΤΙ ΕΧΕΙ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗ ΑΞΙΑ!ΕΙΔΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΤΟ VIDEO ΜΙΚΡΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΔΙΠΛΑ ΣΤΟΝ ΓΕΡΟΝΤΑ!ΑΝ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΑΝΕΒΑΣΕΤΟ ΟΣΟ ΤΟ ΣΥΝΤΟΜΟΤΕΡΟ ΜΠΟΡΕΙΣ!ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!
 
Top